Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Care este cel mai bun sistem de incalzire electric (pentru o garsoniera)?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Castigul este ca in loc sa consum 2000 W/h, am consumat 0,54 W/h, diferenta se cunoaste la bani.

#20
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdidi_yo, on Dec 9 2007, 18:17, said:

Castigul este ca in loc sa consum 2000 W/h, am consumat 0,54 W/h, diferenta se cunoaste la bani.
Si de asemenea ai avut caldura de numai 540Wh (nu 0.54W/h cum ai scris tu) fata de varianta cu 2000Wh... Cum un calorifer de 2000W este termostatat, el va consuma doar cat este necesar pentru camera respectiva si pentru temperatura exterioara data. Poate fi chiar la nivelul de 500Wh daca camera este bine izolata. Sigur, in coditii extreme poate ajunge la 2000Wh, dar va mentine comfortul termic in camera data intr-o plaja mult mai mare a temperaturilor externe si chiar pentru o suprafata mai mare a camerei.

#21
ESPRIT

ESPRIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 20.12.2005
Referitor la caloriferul electric cu ulei:
Daca uleiul ala circulind prin calorifer de jos ins sus si de sus in jos, nu-si schimba starea de agregare, lichid-gaz si gaz-lichid cu schimbul aferent de caldura latenta, nu vad de ce ar avea un randament mai bun decit un calorifer cu rez. electrica. Parerea mea.

#22
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Hai ca sa nu amestecam ''caldura latenta'' in discutie...
Si caloriferul cu ulei are o rezistenta electrica iar faptul ca a fost introdusa in ulei are alte avantaje. Stii de ce anume se foloseste uleiul in calorifer?

#23
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007

View PostMrJohnDoe, on Nov 18 2007, 16:28, said:

Salut!

Vreau sa imi cumpar un sistem electric de incalzire cat mai eficient termic, cu un randament electric ridicat, un consum cat mai mic, si un pret cat mai bun. Stiu ca un calorifer electric cu ulei are un randament electric de 98%, ceea ce este foarte bine, insa sub 2000W nu gasesti; eu as dori ceva cu maxim 1600 W. Poate sa ma ajute cineva cu cateva informatii?
Un sistem de incalzire electric cu un randament ridicat este cel cu covoare rezistive montate sub pardoseala.Acest sistem folosit in Europa a inceput sa fie implementat si la noi.Am avut ocazia sa vad o astfel de instalatie montata intr-o vila p+1 de o firma din Oradea.Covoarele erau controlate de pe fiecare etaj de cate un calculator,care monitorizau puterile absorbite~3.5KV pe etaj pt. a se incadra in puterea absorbita din avizul de racordare.Consumul lunar pt. toti consumatorii a fost pe luna noiembrie de 600 KVh

#24
ESPRIT

ESPRIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 20.12.2005

View Postmister_rf, on Dec 10 2007, 20:45, said:

Hai ca sa nu amestecam ''caldura latenta'' in discutie...
Si caloriferul cu ulei are o rezistenta electrica iar faptul ca a fost introdusa in ulei are alte avantaje. Stii de ce anume se foloseste uleiul in calorifer?


Rezistenta electrica incalzeste de fapt uleiul, in incinta inchisa a caloriferului, dar tot nu pricep cum poate asta imbunatati randamentul vizavi de un resou electric obisnuit :wacko: . Ca puterea absorbita de rezistenta tot aia ramane la amindoua, P=U.I

#25
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

View PostESPRIT, on Dec 10 2007, 22:22, said:

Rezistenta electrica incalzeste de fapt uleiul, in incinta inchisa a caloriferului, dar tot nu pricep cum poate asta imbunatati randamentul vizavi de un resou electric obisnuit :wacko: . Ca puterea absorbita de rezistenta tot aia ramane la amindoua, P=U.I
Se imbunatateste numai randamentul de transfer de la sursa-rezistenta imersata in ulei, la mediu-aerul din camera. Uleiul are de fapt rolul de a mari suprafata de radiatie a caldurii catre mediu- asa cum o fac de pilda aripioarele caloriferelor din tabla sau aluminiu, sau(in scopul racirii) radiatoarele montate pe dispozitivele electronice. Evident, marind suprafata de radiatie, transferul va avea loc mai rapid iar incaperea se va incalzi mai rapid fata de, sa zicem , un resou clasic cu rezistente. O alta metoda este cea folosita la aeroterme si aparatele AC, care folosesc un ventilator/turbina pentru a plimba aerul din camera peste suprafata de incalzire.  Cat despre caloriferele clasice care folosesc apa ca agent de schimb, aici , pe langa rolul de transport al energiei termice de la locul de producere (centrala, respectiv focar) la incaperea care trebuie incalzita, apa mai are acelasi rol in calorifer, de a mari suprafata de radiatie prin circulatie fortata prin canalizatiile radiatoarelor.

#26
oziris

oziris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.01.2008

View PostMrJohnDoe, on Nov 18 2007, 16:28, said:

Salut!

Vreau sa imi cumpar un sistem electric de incalzire cat mai eficient termic, cu un randament electric ridicat, un consum cat mai mic, si un pret cat mai bun. Stiu ca un calorifer electric cu ulei are un randament electric de 98%, ceea ce este foarte bine, insa sub 2000W nu gasesti; eu as dori ceva cu maxim 1600 W. Poate sa ma ajute cineva cu cateva informatii?
http://forum.softped...p;#entry3979192

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate