Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 

Programe gratuite pentru radio pe internet/fm

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
Vad ca se discuta mult despre programele de automatizare radio si cum majoritatea necesita licenta platita, cred ca ar fi o ideie buna sa prezentam cateva alternative gratuite pe care le-am gasit pana-n prezent.

Pentru Windows mi-au atras atentia:

ZARARADIO: Are scheduler, modul RDS (add-on), detectie de tonuri DTMF, carturi pt acapele, PFL, autodetectare CUE-IN, FADE OUT, etc. Cine a folosit Raduga in trecut va observa asemanarea  :) .

Direttore: Un program destul de avansat care vine insa in doua editii, gratuit, si daca doresti absolut toate functiile acestuia, cu licenta platita. La varianta gratuita as preciza ca are: rotation handling, cart pentru acapele, mod de redare live si automat, PFL, etc.

mAirlist: are nevoie de licenta pentru a functiona dar pentru uz propriu (non-profit) se poate obtine de la autor in mod gratuit. Inca se lucreaza la acest program dar chiar daca interfata lui pare oarecum ciudata variantele beta au setari destul de avansate. Functii: carturi pentru acapele, mod de redare live sau automat, iesire ASIO, PFL, autodetectare CUE-IN, FADE OUT, suport pentu diverse console, event scheduler destul de puternic, etc.

Bradcast Power: Pare promitator desi se afla la inceput de drum. Are cam tot ce-ti trebuie la un software de radio. Instalarea e cam complicata totusi.

Pe linux optiunile sunt mult mai putine, dar par mai complete si profesionale:

Rivendell, pare un program foarte complet (spun asta bazandu-ma pe review-uri, manual si screenshot-uri), dar din pacate eu n-am reusit inca sa-l instalez, fiind un incepator in linux....
Attached File  rdairplay1.png   92.8K   135 downloads

-------
Campcaster: arata promitator, desi are cateva buguri deranjante care probabil vor fi rezolvate curand. M-am jucat cu el cateva zile si ce mi-a atras atentia e faptul ca poate fi utilizat via internet, lucru foarte util daca ai un server pentru radio pe internet. Prin acea interfata se poate alcatui playlistul, se pot face upload la noi materiale audio si seta diversi parametrii ai programului.

Dupa cum vedeti din lista mea lipsesc programe precum winamp, asta deoarece scopul acestora nu are nici o legatura cu radio-ul. Ca poate fi folosit si acolo e o alta poveste si probabil o vom discuta in alt topic.  :peacefingers:
Orice completari sunt binevenite, mai ales ca acest domeniu prezinta din ce in ce mai mare interes.

Edited by cyberDJ, 16 November 2007 - 11:31.


#2
Dj_Bai3t_

Dj_Bai3t_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 05.05.2007
Da .. Bv Interesante informatii....
Alte programe :
Sam  www.spacialaudio.com
Raduga  www.raduga.net
Jazz www.jazler.ro
hardata www.hardata.com/
DRS 2006 www.drs2006.com

#3
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005

View PostDj_Bai3t_, on Nov 16 2007, 12:42, said:

Da .. Bv Interesante informatii....
Alte programe :
Sam  www.spacialaudio.com
Raduga  www.raduga.net
Jazz www.jazler.ro
hardata www.hardata.com/
DRS 2006 www.drs2006.com

Nu ai inteles ideia topicului  :lol:
Vroiam sa facem o lista cu programele gratuite, cele enumerate de tine sunt contra cost.

Edited by cyberDJ, 16 November 2007 - 13:14.


#4
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
Cine poate sa faca un tutorial pentru mAirlist ca ma intereseaza?
VA rog mult

Edited by antinari, 15 February 2010 - 00:32.
quote inutil


#5
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
Desi a trecut o vreme de cand nu a mai fost completata aceasta lista, as mai adauga unul absolut gratuit, numit RadioDJ.
Este un proiect Romanesc 100%, dar inca in stadiul beta.

Attached File  radiodj.jpg   45.94K   54 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate