Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8659 replies to this topic

#3007
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat: am un  cais si un piersic si acum citeva zile am descoperit la baza lor ce se vede in imagini.
Este o boala? Cum ii pot ingriji?
Se stropesc, se pune ceva la locul vatamat?
Multumesc!

Attached Files



#3008
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@gerula2006, s-ar putea sa fie cancerul deschis al ramurilor.
Curata bine zona cu un briceag si apoi aplica bine, patruns la pensula o solutie pe baza de cupru: champ, funguran, alcupral, etc.
Apoi acopera cu un mastic cicatrizant de exemplu Arbokol si lasi asa pe timpul iernii.

Edited by luciadevis, 10 November 2016 - 17:40.


#3009
razvanm995

razvanm995

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.02.2016
Buna seara. Va rog, as dori sa pastrez acesti corcodusi, credeti ca as putea sa ii tai sa ii aduc la o forma acceptabila, in cate etape si cum? Nu ma pricep la taieri. Desi am citit acest topic cu mare interes, as dori parerea unor useri avizati. Nu cred ca au valoare pentru voi, insa mie imi ofera umbra, restul pomilor si arbustilor fructiferi au doar pana intr-un an. Daca doriti sa ma ajutati si se poate cu optiunea edit picture Posted Image  (adica taie acolo si acolo) rog mult. As vrea ca pana mai la primavara sa ii ajustez pe cat posibil. Multumesc.

Attached Files



#3010
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 razvanm995, on 14 noiembrie 2016 - 22:47, said:

Buna seara. Va rog, as dori sa pastrez acesti corcodusi, credeti ca as putea sa ii tai sa ii aduc la o forma acceptabila, in cate etape si cum? Nu ma pricep la taieri. Desi am citit acest topic cu mare interes, as dori parerea unor useri avizati. Nu cred ca au valoare pentru voi, insa mie imi ofera umbra, restul pomilor si arbustilor fructiferi au doar pana intr-un an. Daca doriti sa ma ajutati si se poate cu optiunea edit picture Posted Image  (adica taie acolo si acolo) rog mult. As vrea ca pana mai la primavara sa ii ajustez pe cat posibil. Multumesc.
In prima imagine ai o forma a coroanei de tip "vas ameliorat" iar la a doua formezi o coroana de tip "palmeta" sau "vas modificat"
Attached File  lucrariledetaierelapomiisiarbustifructiferi.pdf   5.87MB   107 downloads
Attached File  pomi-fructiferi-TAIERI'.pdf   3.81MB   108 downloads

ps. bine ar fi sa faci aceste taieri de intretinere (si eventual de (re)formare a coroanei) prin februarie-martie

#3011
razvanm995

razvanm995

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.02.2016
Multumesc mult. Primul cred ca nu a mai fost taiat de mult timp iar cei din a doua poza niciodata, au crescut la intamplare. Mi-e teama sa nu ii ciuntesc. Va tin la curent. Am temeri, insa poate dupa ce voi studia, voi reusi.

#3012
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Vei reusi , nu iti fa probleme. Aceasta latura a lucrarilor de intretinere are si un pic de iz de subiectivism in alegerea taierilor corecte. E ca si cum ai intreba pe cineva cum sa.ti cresti copii mai bine :) Pentru ca indiferent de sfaturile primite , tot singur o sa doresti sa inveti-experimentezi , deducand apoi variantele corecte (care ti se potrivesc). Altfel , angajezi o "bona pentru copii tai" , si atunci ti.ai luat de o grija :)  Spor la treaba !



#3013
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Multumesc LUCIA!

#3014
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Am o mica curiozitate . A gustat cineva fructe din acelasi soi dar altoit pe salbatic sau franc si un portaltoi de generatie noua M106 sau M9 ? Citesc ca ar fi mai de calitate fructele altoite pe portaltoi M . O fi adevarat ?

#3015
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Te asigur ca merele altoite pe m9 sunt mai gustoase si cresc mai mari. Din câte am observat se păstrează mai bine.

#3016
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
E pe testate sau din auzite ?

#3017
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Am livezi !

#3018
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Aceste comparatii se tot fac in studii de ceva vreme pe diverse specii  in special la semintoase.

Parerea pe care mi-am format-o eu tot citind diverse studii si pareri ale unor oameni implicati e ca ....e relativa treaba.
Sunt cateva lucruri clare ce reies din mai multe studii, de genul "parul pe gutui produce fructe mai mari"  samd...
Pe de alta parte exista variabilele praxtice care influenteaza mult cakitatea productiei, spre exemplu agrotehnica.

La un pom mare, pe franc sau pe un alt port viguros, unele lucrari nu pot fi facute la fel de bine ca in cazul unui port   de vigoare foarte slaba...spre exemplu taierile, implicit cantitatea de lumina care intra in coroana, controlul bolilir sau administrarea de fertilizator foliar..
Cam la fel si cu ce senintampla in pamant.
Toate acestea influenteaza direct sau potenteaza foarte mult componenta aia genetica data de portaltoi...
Adica portul are intr-adevar un "potential" de a da fruct cu anumite caracteristici usor diferite insa acest potential e unul destul de greu de cuantificat.
Peste acest potential se suprapun influentele agrotehnicii aplicate si tot ce decurge din asta, care influenteaza foarte mult si potenteaza mult aceste diferente iar la final e destul de greu de separat cat din diferentele alea se datoreaza geneticii si cat conditiilor oferite in cele doua cazuri comparate...
E relativ greu de comparat foarte precis cu atat mai mult cu cat in cazurile extreme ale portaltoilor foarte outin vigurosi gen m9 sau gutui A/ba samd....nu poti fara anumite lucrari agrotehnice iar in cazul portaltoilor vigurosi influenta acestora poate fi limitata

Oricum per total nici nu prea conteaza si de aia nici nu prea se fav studii serioase in acest sens  nu foarte multe, pentru ca interesul pt portaltoii foarte vigurosi e scazut   culturile pe asemenea portaltoi fiind mai putin profitabile, productia pe suprafata e mai mica, unele lucrari sunt mai anevoioase si mai scumpe, etc...

Deci pana la urma ramane o chestie pur si simplu "de fapt divers"...tot pe porturi medii sau slabe se lucreaza iar marul/para, ca e putin mai mare sau mai mica, mai dulce sau mai salcie, mai colorata sau mai palida...nu e relevant, asta se regleaza din normare, fertilizare, lumina...
Nu e ca si cum ai avea de ales..
Bine, la tine in curte poti alege dar nici acolo nu prea mai merge , sa stai 7 ani pana la prima para si sa te urci cu macaraua sa tai o saptamana la un pom, sa ai nevoie de atomizor de 5 ori mai scump si sa prapadesti jumate din tratamente...nu cred ca mai incanta pe multi...decat pe naivi sau habarnisti..






#3019
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Poate sa-mi spuna cineva cu ce pot inlocui balega de vaca ce se pune in mocirla care se face la plantare? Ptr mine chiar e o problema sa fac rost de balega proaspata de vaca. Mii de multumiri

#3020
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
http://mranita.ro/

http://www.doradda.c...emid=53&lang=ro

Edited by doarUNom, 28 November 2016 - 12:15.


#3021
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
E foarte bun si pamant de flori universal, puteti lua de la orice hipermarket. Eu am plantat asa vreo 50 de pomi fructiferi, arbust de liliac si iasomie si au prins foarte bine. Acum au varsta de 3-4 ani.

#3022
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
se poate si fara balega, dar sa ai grija la consistenta mocirlei

#3023
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
E buna dacă ai soluri acide.

#3024
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016

 peles, on 30 noiembrie 2016 - 11:55, said:

cum stiu daca am sol acid?

Vezi aici ca idee: http://www.hannainst...4--pID2271.html

La o simplă căutare pe google vei găsii multe site-uri web care comercializează astfel de aparate.

Edited by VertixTM, 30 November 2016 - 13:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate