Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 

"Vizita de lucru" - Sergiu Somesan

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
regius1000

regius1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.07.2004
Un arcas bantuie prin veacuri.

    " Vizita de lucru" de Sergiu Somesan

Attached Files



#2
regius1000

regius1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.07.2004
Pentru cei care au downloadat - si au si citit - " Vizita de lucru", as avea o intrebare: titlul vi se pare potrivit? Nu ar fi mai incitant ceva de genul " Arcasul", " Intoarcerea hunilor" sau mai stiu eu cum. Mi-ar placea sa gasesc un asemenea titlu rasunator, chiar " comercial" pentru a-l putea pune drept titlu de carte. E adevarat ca o carte nu se vinde numai dupa titlu sau coperta dar parca conteaza si asta putin, nu?
      Referitor la critici si observatii le primesc pe toate cu placere. Cu unele voi fi de acord cu altele nu dar in mod sigur le voi citi pe toate cu egala atentie. Pentru ca de multe ori, la o prima lectura se releva aspecte ( defecte ) ale textului pe care autorul nu le mai observa. In mintea oricarui autor, cred eu, exista la inceput in stare latenta, textul intr-o forma ideala. Apoi in functie de talent, timp, dispozitie el incearca sa-l adunca in lumea reala intr-o forma mai mult sau mai putin reusita. In momentul in care revezi un asemenea text, imaginea ideala din subconstinet are neplacutul obicei sa se suprapuna peste cea reala pe care incerci sa o corectezi. Este numai o supozitie dar si o posibila explicatie pentru nenumaratele greseli de logica ale unor texte.
   De exemplu " Vizita de lucru" la o prima scriere se termina cam asa: ...soarele īsi arunca ultimele raze de soare, inainte de a apune, peste orasul devastat, ca un semn ca totul reintrase īn normal.
     A fost si publicata in cateva locuri chiar asa, cu greseala asta inainte de a apuca sa o corectez.

   Astept asadar pareri...

#3
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Scuze pentru intarziere, dar abia acum am avut timp sa o citesc.

Titlul nu mi se pare potrivit deloc. "Arcasul" ar fi cu mult mai potrivit.
Povestirea e destul de interesanta, dar episodul cu intrarea hunilor in orasel pare oarecum fortat. Nu imi dau seama acum de ce, poate e din cauza orei inaintate, dar sigur e fortat. Intrarea lor putea fi prevestita de alt fenomen, nu neaparat de peisajul ala hibernal... orice altceva...o furtuna, un vartej, o eclipsa :) Parca iarna nu are ce cauta acolo.
Strigatul Rozei...ala cu "domnule profesor...fugiiiti..." etc... poate sa lipseasca... sincer...ala m-a cam enervat la momentul lecturii...nu-si are locul acolo; te scoate din starea de cavalcada pe care ai reusit sa o produci.
Daca poti, incearca sa insisti un picut mai mult pe misterul vasului dar cu cuvinte si imagini mai putin explicite.Lasa-l pe cititor sa-si inchipui ce vrea el despre vasul ala, nu da prea multe detalii, dar insista asupra lui.
Sper ca am reusit sa ma fac inteles (cat de cat la ora asta).
Bafta si spor :OK:

#4
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
Motivul "vizitei" peste veacuri a hunilor este fragmentul scris de Profesor pe foaia aceea? Daca da, de ce nu l-au omorat si pe Profesor? Faptul ca a ars foaia  a declansat procesul invers venirii lor?
    Mi se pare puerila punerea in scena a navalei hunilor. Taie capete gramada, omoara tot ce misca, violeaza;  dar tocmai cand l-au descoperit pe cel din cauza caruia au calatorit peste veacuri, se rezuma la a trage o sageata spre el. Atat. Iar arderea foii pe care era scris acel fragment (fragment in care nu am reusit sa descopar motivul migrarii hunilor in zilele noastre) ii determina sa plece nefacandu-i nimic Profesorului?
    Treci mult prea usor peste moartea si suferinta unor oameni, incercand sa atragi atentia cititorului asupra unui ritual, descris in cuvinte sarace. Ritual al carui scop era sa il descopere pe Profesor, pe care apoi il "faci scapat"  mult prea usor, fata de celelalte personaje.
      Lasi cititorul sa-si imagineze prea mult. Stilul tau e sec. E searbad. Si e pacat, pentru ca ideea povestioarei nu e chiar rea.

     Poate nu am inteles eu mesajul scrierii tale.  Daca e asa, te rog sa-mi ierti observatiile de mai sus.

#5
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
1. tocmai, ideea nu e ca sa descoperi prea mult din ceea ce scria profesorul; (parerea mea). Ideea era sa iti imaginezi tu ce ar putea fi scris acolo; daca ti-ar fi dat mura-n gura ai fi zis ca e prea explicit si implicit plictisitor :)

2. Ai fi vrut sa intre hunii in oras cu autobuzul si sa fie foarte civilizati? :D

3. la chestia cu profesorul care a scapat de huni, mie mi-a placut sa-mi imaginez ca intre el si capetenia lor s-a creeat un fel de legatura oarecum stranie si din cauza asta l-au iertat; sau poate imi place mie sa-mi inchipui prea multe :D

#6
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
Imaginatie am si eu destula. Eu vreau sa aud parerea autorului povestioarei.

Iar privitor la cele spuse de tine, Iris:

Quote

Originally posted by Iris_
1. tocmai, ideea nu e ca sa descoperi prea mult din ceea ce scria profesorul; (parerea mea). Ideea era sa iti imaginezi tu ce ar putea fi scris acolo; daca ti-ar fi dat mura-n gura ai fi zis ca e prea explicit si implicit plictisitor :)  


Nu voiam amanunte in legatura cu scrierile Profesorului, dar procesul psihologic (trairile sufletesti)  prin care trece acesta ( navala hunilor, asistarea la crimele comise de acestia, violul, ritualul  etc.) nu e atins aproape deloc de autor. Profesorul, in tumultul celor aratate mai sus, isi da, in modul cel mai calm cu putinta, seama de ceea ce cautau hunii. Trebuia (dupa parerea mea) insistat pe trairea Profesorului (soc, spaima, groaza, nedumerire s.a.m.d.) pana ca acesta sa descopere motivul navalei de peste veacuri a hunilor.

Quote

Originally posted by Iris_
2.Ai fi vrut sa intre hunii in oras cu autobuzul si sa fie foarte civilizati?  


Nu am criticat faptul ca hunii au "navalit" in oras. Ci faptul ca autorul s-a multumit decat sa creeze in mintea cititorului imaginea unor capete taiate si a violului. Practic, el omoara toate personajele cunoscute pana atunci de cititor(sau le maltrateaza), si cu toate acestea, trece peste acest episod ca si peste cel privitor la cumpararea pachetului de tigari si a plimbarii in parc, ba chiar mai succint. (Capetele acelea cad la fel de banal ca merele de pe ramuri.)

Quote

Originally posted by Iris_
la chestia cu profesorul care a scapat de huni, mie mi-a placut sa-mi imaginez ca intre el si capetenia lor s-a creeat un fel de legatura oarecum stranie si din cauza asta l-au iertat; sau poate imi place mie sa-mi inchipui prea multe


Nu am zis ca Profesorul trebuia "neaparat" sa moara. Dar in contextul oribilelor fapte ale hunilor, simplul "duel" al privirilor dintre el si capetenia hunilor, este "tras de par". Da, se putea lasa impresia unei legaturi "stranii" intrei ei, dar nu s-a lasat si nici nu a incercat autorul sa indice asa ceva. In plus legatura intre cine trebuie formata? Intre Profesor si Arcas sau intre Profesor si Capetenie? Aici, Arcasul are primul "duel al privirilor" (primul semn al unei "legaturi oarecum stranii")cu Profesorul, pana sa intervina Capetenia care "ii pune mana pe umar". Ceea ce am vrut sa subliniez a fost ca autorul lasa multe neluate in seama, iar cititorul trebuie sa-si imagineze prea multe. Insista pe scena violului destul de mult si a capetelor taiate si a sagetilor trase rapid in cei ce vor sa scape cu fuga si a unui ritual descris in cuvinte banale si lipsite de continut, pe cand Profesorul este lasat deoparte. El este spectator si totodata, in decurs de cateva secunde (in care scapa de moarte pentru ca se impiedica si cade), afla ADEVARUL, afla ceea ce cautau hunii. Un banal petec de hartie...De fapt e atat de sigur de asta, incat indrazneste sa se intoarca in bataia sagetilor ucigase, cu petecul arzand.

Profesorul nu are nici urma de indoiala in ceea ce priveste navala hunilor : acestia au navalit in secolul XXI, au omorat si violat pentru acel petec de hartie. Pe care, fie vorba intre noi, il putea rescrie oricand. Poate numai asa de distractie, sa vada daca mai navalesc hunii. Si sa mai asiste la un macel.:drac: Si apoi sa-l arda iar, daca se uita Arcasul  sau Capetenia la el. :yeah baby

#7
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Intr-adevar, se putea accentua partea cu trairea interioara a profesorului. Aici sunt de acord cu tine; cat despre petecul de hartie, poti sa-ti inchipui ca l-a scris "inspirat", ca intr-o transa, si ca nu-si aduce aminte ce scrie in el, etc... Si astfel, poate nu va avea niciodata sansa sa stie ce e cu el, ce contine, sa-l refaca.
Totusi, nu ma pot abtine sa nu-mi exprim o nedumerire: spui la un moment dat ca "el omoara toate personajele cunoscute pana atunci de cititor(sau le maltrateaza), si cu toate acestea, trece peste acest episod ca si peste cel privitor la cumpararea pachetului de tigari si a plimbarii in parc, ba chiar mai succint.", pentru ca apoi sa sustii ca " Insista pe scena violului destul de mult si a capetelor taiate si a sagetilor trase rapid in cei ce vor sa scape cu fuga...".

#8
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
...pe cand Profesorul este lasat deoparte.

Asta era continuarea ultimei mele fraze citate de tine.

La prima vedere, intr-adevar, cele doua fraze par antagonice, dar incearca sa nu le scoti din context. Si incearca sa  intelegi ce am vrut sa reliefez in fiecare.  Si navala hunilor trebuia incadrata altfel in cursul povestirii (chiar cu acele scene oribile) si trairile Profesorului. (Am scris acolo, "Capetele acelea cad la fel de banal ca merele de pe ramuri.") In sfarsit, nu vreau sa ma repet. Se pare ca ai prins ideea mea.

Iar explicatiile tale in legatura cu foaia Profesorului pe care o arde, nu se potrivesc deloc cu restul povestirii. (parerea mea)

Oricum ramane sa auzim parerea autorului. ;)

#9
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Mda... din pacate autorul s-a cam retras de pe forum si nu inteleg de ce... a vrut doar sa-si faca publicitate si atat? Sau  sa aiba un dialog cu cititorii sai? :confused:

#10
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
Am mai citit cateva din povestirile autorului, tot pe forumurile softpedia.
De imaginatie nu duce lipsa, dar totusi povestirile lui nu pot iesi dintr-un "tipar" anume. Sunt destul de "neatragatoare" (am cautat un cuvant cat mai bland).
Le lipseste ceva.

Sa speram ca va reveni in curand pe site.

#11
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
Am gasit site-ul "autorului". Nascut in 1954, se pare ca e scriitor cu "state vechi". Are publicate mai multe volume SF. Oricum pana acum nu am auzit de dumnealui. Pentru cine e interesat, iata adresa : http://somesan.home.ro/

Iris, stiai despre cine e vorba? In prezent se pare ca e plecat peste hotare.

#12
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
da, stiam despre cine e vorba, l-am intrebat daca el este la primul sau post de aici: http://forum.softped...?threadid=30245

#13
regius1000

regius1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.07.2004
Imi cer scuze daca lipsa mea temporara de pe forum a parut o impolitete. Am fost si plecat din tara, am si participat la lansarea ultimei carti " Numarul fiarei":

http://www.edituravr...rta_noastra.php

http://www.dol.ro/pr.....an Sergiu.htm

Am ajuns in seara asta tarziu acasa si maine, dupa ce voi citi pe indelete ce ati scris voi raspunde si eu tot pe indelete.
   Mica problema a ceea ce scriu este, dupa cate se pare, ca eu "incifrez" mesajul intr-un mod care este descifrat altfel de prezumtivul cititor. Asta poate fi o calitate sau un defect, depinde cat de mult se departeaza cititorul de mesajul original.  Cat priveste acel anumit " tipar" din care nu pot sa ies mi-l observ cu destula nemultumire si eu: sunt prea tributar lui Fredric Brown si poantei finale cu orice pret. Intre timp ma zbat pentru aparitia in timp util a cartii " Aproape ingeri" de la editura Cartea Romaneasca. Atasez coperta cu avertismentul ca cei ( cele ) care se lasa inselati de coperta usor romantica ( tipica mai ales cartilor Sandrei Brown) vor avea o mica supriza. Cum au avut si cei ai cartii " Numarul fiarei"; din cauza unei mici sincope in comunicare dintre mine si editura pe ultima suta de metri cartea a aparut fara sigla SF. Asa ca librarii in lipsa altei indicatii au asezat-o la standul de ... carte religioasa.
   De parca nu ar ajunge atata, mai sunt criticat si pentru " ghidul autorului de SF".

http://www.anticipat...artid=10&page=1

Oare cati din cititori si-au dat seama ca este o simpla parodie?

   Pe maine

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate