Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Din nou, Free BSD...

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Am facut rost in sfarsit de Free BSD 4.5, l-am instalat si e totul OK! Am insa cateva intrebari de 2 parale,ca sa le zic asa! Poate ma puteti ajuta:


1) Kernelul BSD-ului nu e si el inclus ca sursa?daca da,unde? si cum se compileaza,ca la Linux (nu cred)?
2)Dupa cum se stie,am un modem HSF Conexant, care sub Linux merge cu driverul adecvat de winmodem. Sub BSD exista vreo posibilitate sa-l fac sa functioneze?
3)vechea mea nelamurire(mai degraba dorinta) si sub Linux este un editor HTML K lumea, asemanator Dreamweaver Ultradev-ului de la Macromedia!!!! Exista si asa ceva pe Linux/BSD/altele???

Cam atat,nu va fie cu suparare. Thanx. :yeah baby

#2
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Ba da, se compileaza ca si la Linux.Are acelasi GCC ca si Slackware 8.0 fratele lui mai mic.Oricum chestia cu winmodemul este ca si cum ai merge cu o masina de formula unu pe strazile darimate din Bucuresti.Iar la ultima intrebare pot face pariu ca o sa ti se spuna sa te apuci sa inveti toate scripturile HTML pe dinafara,si atunci nu o sa mai ai nevoie de editor!  :drac:  :drac:  :drac:

#3
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Apropo de BSD, ce placi grafice suporta? Eu am un laptop cu un ATI M4 si nu am putut instala X pentru Debian :( prin urmare de aia NU folosesc Debian :(

Ce interfata(e) garfica(e) are BSD?

Daca nu pot folosi X pentru BSD, nu are rost sa il instalez.

#4
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001
btw vezi ca a aparut FreeBSD 5.0 Developer Preview #1

#5
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Antaris: mai, sa stii ca trebuie sa folosesc un editor HTML care nu e ceva gen Dreamweaver, ceea ce nu ma deranjeaza prea mult, decat ca de multe ori un program ca Dreamweaver te ajuta in economisirea timpului la capitolul aspect si asezarea elemntelor in pagina. Nu mi-ar fi lene sa scriu eu codul de HTML,ca m-am perfectionat destul de mult, si acum ma profilez pe PHP, dar necesita mai mult timp, iar cand o sa ai multi clienti.....

Alexandru: O sa ma candesc la un upgrade de distributie BSD cand vor fi schimbari FOARTE SUBSTANTIALE! Deocamdata, merge si e extrem de bun asa cum e el.

:cya:

#6
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
In legatura cu compilarea kernelului: intra in /stand/sysinstall si la post-install configuration sau pe undeva pe acolo instaleaza sursele pentru kernel.

#7
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
referitor la editoarele gen dreamweaver, ce te faci cu garbage-ul pe care il fac in html? te alegi cu un fisier de 2 ori mai mare decat ar trebui si trebuie apoi sa te bagi sa cureti de mana, iar cand editezi iar iti pune tampenii, ... mai bine scriu de mana (nu, nu cu Notepad, nu-s masochist)....

#8
phane

phane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.02.2003

Quote

Originally posted by Antaris
Ba da, se compileaza ca si la Linux.

Se compileaza pe dracu ca si la Linux, ai un fisier de configurare pe care tre sa-l editezi manual si sa bagi optiunile care-ti trebuie / scoti alea de nu-ti trebuiesc. Mai ai si surpriza sa nu se compileze daca scoti unele optiuni... ce mai, e o experienta. Ai in /usr/src/sys in conf/ un fisier pe care tre sa-l editezi parca, e si unul mai mare cu toate optiunile tot pe-acolo de unde-ti iei tot ce-ti trebe. Nu ai nici macar interfata gen make config :(.

#9
Cron

Cron

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 25.03.2003

Quote

Originally posted by phane
Se compileaza pe dracu ca si la Linux, ai un fisier de configurare pe care tre sa-l editezi manual si sa bagi optiunile care-ti trebuie / scoti alea de nu-ti trebuiesc. Mai ai si surpriza sa nu se compileze daca scoti unele optiuni... ce mai, e o experienta. Ai in /usr/src/sys in conf/ un fisier pe care tre sa-l editezi parca, e si unul mai mare cu toate optiunile tot pe-acolo de unde-ti iei tot ce-ti trebe. Nu ai nici macar interfata gen make config :(.
:hmm: Phane nu incerca sa bagi lumea in ceata!
La ce-ti trebuie tie pana la urma interfata grafica, ca sa pui punctuletze in cerculetze?
Tot ceea ce este in fiiserul de configurare al kernelului default sau GENERIC este explicat in fisierul LINT, iar ambele se afla in acelasi subdirector (/usr/src/sys/i386/conf). Etapele de compilare ale kernelului sunt:
config nume_kernel
make depend
make
make install, et voila!
Nu este mare filozofie!
HTH
Numai bine.

#10
mt

mt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.03.2003
Compilare:
in /usr/src/sys/i386/conf gaseshti doua fisiere GENERIC si LINT. Copii generic-ul in alt fisier (de ex. kern.v1), pe care shi-l redactezi, scoti ce nu e necesar shi adagi ce-ti tre' consultynd LINT-ul.
Pe urma faci:
cd /usr/src
make buildkernel KERNCONF=kern.v1
make installkernel KERNCONF=kern.v1
reboot

In privintsa modemului nu shtiu, iar redactorul de html, undeva vazusem un analog la Dreamweaver, cred ca pe sourceforge.net.

#11
phane

phane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.02.2003

Quote

Originally posted by Hooker
:hmm: Phane nu incerca sa bagi lumea in ceata!

Nu bag lumea-n ceata, compilarea unui kernel FreeBSD chiar este o operatie "tedious" pentru oricine vine din lumea Linux. M-am saturat de replici tampite gen "la ce-ti trebuie interfata grafica?", normal ca e de o mie de ori mai comod cu interfata grafica, sau macar o chestie automatizata gen make config. Nu cred ca trebuie sa explic ce dureri de cap poti sa ai editand un fisier de configurare mamut de mana (btw, la Linux chiar esti descurajat sa editezi .config de mana), nume de module scrise gresit, dependente obscure... Eu cu fisierul pe care-l editasem imi dadea eroare de compilare! Si o chestie absolut obscura, o eroare prin headere... La Linux nu mi s-a intamplat niciodata.

In concluzie, inteleg sa mi se spuna ca FreeBSD e mai bun ca server, ca stabilitate, e ok, va cred pe cuvant, dar nu uitati ca este de asemenea si user-hostile. In privinta echilibrului dintre mura-n gura si complexitate la configurare, orice Linux mi se pare mult mai echilibrat. Dar asta e alta discutie...

#12
pif

pif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.03.2002
:)))) Si eu am fost la inceput socat cand am intrat din lumea linuxului in cea a BSD-ului.Daca incerci sa vezi partile bune ai sa-ti dai seama ca nu e chiar asa cum spui.Intr-adevar nu e chiar "mura-n gura" ca la linux dar parerea mea e ca merita.

#13
chris_thief

chris_thief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.08.2004
As fi si eu curios cum se comporta ca si workstation , cu X , office , tot tacamul? un Kde eventual sau daca nu si Gnome..si asta comparativ cu un Linux cu kernel compilat ..de ex 2.6.7 si slackware?:D
Ma refer la viteza in aplicatii  , timpul de boot, etc

#14
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Ca viteza bate la cur Linuxul si la bootare si la rularea aplicatiilor si la gestiunea memoriei, ruleaza aplicatii Linux la fel de bine ca si pe Linux.
Merita sa-l ai si ca desktop.

#15
chris_thief

chris_thief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.08.2004
Hm..suna bine :)
Si in cea ce priveste kernelul..am inteles ca se compileaza la fel (sau cel putin aproximativ) ca pe linux ..deci se poate optimiza pt o anumita platforma hardware?

#16
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Da se poate optimiza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate