Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Cum fac o antena TV ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006
Cum fac si io o antena care sa prinda posturi ca antena 1, proTV, acasa, prima,mtv,tvr1,tvr2 si sa se vada bine poze schite ceva care sa mi fie de ajutor :rolleyes:

#2
betamax3

betamax3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 25.10.2006

 fonrabie, on Oct 3 2007, 22:36, said:

Cum fac si io o antena care sa prinda posturi ca antena 1, proTV, acasa, prima,mtv,tvr1,tvr2 si sa se vada bine poze schite ceva care sa mi fie de ajutor :rolleyes:
Spune mai intai pe ce canale (frecventze) se receptioneaza respectivele programe in zona care te intereseaza. Unele probabil nici nu sunt "in aer" pe acolo.

#3
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

 betamax3, on Oct 3 2007, 22:44, said:

Spune mai intai pe ce canale (frecventze) se receptioneaza respectivele programe in zona care te intereseaza. Unele probabil nici nu sunt "in aer" pe acolo.

pai is din deva ma intereseaza in micro 15 si acolo cu o simpla sarma prind antena 1,tvr1,tvr2 binisor am un prieten care are tot asa antena facuta din bari de aluminiu si o teava si prinde tot ce prind si io acasa prin astral (UPC)pe mine ma intereseaza ca acuma sta cineva acolo si sa ii fac sa mearga tv:) cat despre frecvente... nu stiu

#4
betamax3

betamax3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 25.10.2006

 fonrabie, on Oct 3 2007, 22:54, said:

pai is din deva ma intereseaza in micro 15 si acolo cu o simpla sarma prind antena 1,tvr1,tvr2 binisor am un prieten care are tot asa antena facuta din bari de aluminiu si o teava si prinde tot ce prind si io acasa prin astral (UPC)pe mine ma intereseaza ca acuma sta cineva acolo si sa ii fac sa mearga tv:) cat despre frecvente... nu stiu
O antena care prinde orice si bine nu s-a inventat inca (sau poate nu stiu eu). In cazul tau poti folosi, cu un rezultat mai bun decat o sarma, o antena tv. telescopica (only for inside use).

Edited by betamax3, 03 October 2007 - 22:17.


#5
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

 betamax3, on Oct 3 2007, 23:16, said:

O antena care prinde orice si bine nu s-a inventat inca (sau poate nu stiu eu). In cazul tau poti folosi, cu un rezultat mai bun decat o sarma, o antena tv. telescopica (only for inside use).

hmm ca cea de radio? am de aia dar ceva mai hot :lol: sa prinda mai multe canale si mai bine ca nu cred ca telescopu ala e capabil sa prinda alceva decat sarma  :huh: cred :cigar:

#6
betamax3

betamax3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 25.10.2006

 fonrabie, on Oct 3 2007, 23:40, said:

hmm ca cea de radio? am de aia dar ceva mai hot :lol: sa prinda mai multe canale si mai bine ca nu cred ca telescopu ala e capabil sa prinda alceva decat sarma  :huh: cred :cigar:
fonrabie, tu vrei sa prinzi programe de cablu de la reteaua din bloc fara sa te conectezi la dumneaei ! Exista multiple posibilitati, majoritatea ilegale, si te pocneste nen-to mister_rf. Sau ma pocneste (din nou) pe mine, daca le expun. Oricum, nu de frica 'mnealui nu-ti spun, si nu ma cauta nici pe PM. Solutie legala : un dipol cu amplificator (primul etaj in montaj EC pentru o mai buna adaptare, dar nu e musai). Te plimbi cu el pana gasesti semnal maxim.

Edited by betamax3, 03 October 2007 - 23:17.


#7
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
hmm .. ar fi fost tare sa ....da ma rog.. pe youtube sunt cateva filmulete dar tot ce contin antenele alea sunt sarme ... si  pe youtube nu  e totul adevarat ...   :glare: , ne-ai putea spune c-am cum sa prinzi 2-3 poasturi pa la tara ... in scop didactic fireste ....  :notangel:

Edited by 1Q-D3xT3r, 17 March 2009 - 10:35.


#8
ionmang20

ionmang20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2007
Salut, de antenele astea ce parere aveti cunt bune de ceva ?

Alfaservice

Attached File  Antena_1.jpg   36.34K   530 downloads

Sunt la ~ 50 lei.
Sau stiti de altceva mai bun, dar sa fie la fel, accesibil. Ceva care sa se merite ca altfel te bagi la firma de cablu.

Mersi

#9
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
La tara puteti folosi cu succes o antena de banda larga de tipul acesta:
http://www.antenee.r...idProduct=2244#
Daca prindeti semnal cat de cat se poate imbunatati prin folosirea unei antene cu castig mai mare de canal (pt. canalul care se receptioneaza mai slab)
Inainte de toate trebuie sa va asigurati daca cineva din zona (vecinii) receptioneaza programe,cum merge fiecare program,si pe ce frecventa sunt receptionate.
Unele televizoare arata in meniu la cautare frecventa programului.

#10
ionmang20

ionmang20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2007
Eu prind urmatoarele programe cu un cablu debransat de la firma de cablu bagat intr-un amplificator Descern si apoi in televizor :

Program       Canal      Sistem
TVR1             C08           DK
TVR1             C10           DK
TVR2             C24           BG
TVR2             C30           BG
Prima TV        C23           BG
Neptun TV      C36           BG
CTV               C40           BG
Pro TV            C50          BG
National TV     C53           BG
Antena 1        C57           BG

Receptia lor nu este prea buna, credeti ca se poate inbunatatii receptia cu o antena interioara sau exterioara, fata de amplificator ?

#11
Lupsa

Lupsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.03.2008
Nicio sansa pentru o receptie mai buna. Semnalul pe care-l receptionezi este doar cel "scapat" din reteaua de cablu.

#12
ionmang20

ionmang20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2007

 mister_rf, on Mar 19 2009, 18:41, said:

O parte din canalele receptionate corespund cu cele emise de reteaua terestra la Constanta. Deci  nu sunt receptionate din cablu.
Pentru o verificare simpla foloseste amplificatorul cu un fir pus la fereastra.
De stiut ca o antena trebuie orientata catre emitator. Cand aceste emitatoare sunt pe directii  diferite   o parte din programe vor fi avantajate si altele afectate. De cele mai multe ori se folosesc mai multe antene sumate si amplificate. In acest fel solutia se complica.

Da asa am facut (partial) am scor cablul pe geam si -am facut o blucla afara (un fel de antena) si receptia este identica. Inseamna ca nu prindeam nimic de la reteaua de cablu a scarii.

Daca cineva din Constanta stie ce posturi se prind pe antena sau daca stiti pe cineva care are, va rog sa-mi spuneti si mie. Vreau sa-mi iau o antena, dar nu vreau sa dau banii pe ea si sa nu vad nimic.
Ma intereseaza ce antena ati cumparat, de unde, cat a costat si ce posturi prindeti cu ea.

Presupun ca ar trebui sa achizitionez pe langa antena si un aplificator de semnal, nu ?

Locuiesc la etajul 9 si am acces usor la acoperis, vad turnul postei si nu am obstacole, presupun ca nu vor fi probleme majore la orientarea antenei.

Edited by ionmang20, 19 March 2009 - 18:51.


#13
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Lungimea buclei nu este critica, pentru teste   25-30cm.
Attached File  antena_simpla_UIF.JPG   54.4K   1080 downloads

#14
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
:D ... manilor ceva  homemade se poate face /? sa prinda 2- 3 posturi  macar, in afara de TVR1 ! :D ???

Edited by 1Q-D3xT3r, 19 March 2009 - 19:45.


#15
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Pt. ionmang20
Poti sa folosesti si alt material pentru dipol daca nu ai cupru, rezultatele sunt la fel. Poti folosi aluminiu sau fier beton de 6-8 mm diametru
PS.dipolul sa nu-l faci patrat ca in poza, indoaie-l rotund la capete
Avand in vedere ca stai la ultimul etaj poti folosi antena recomandata de mine mai sus, are amplificator de banda larga si nu e scumpa, scapi ieftin fara bataie de cap

Pt. 1Q-D3xT3r Daca vrei un home-made simpla fara amplificator, merita sa faci, daca vrei sa-i pui amplif iesi mai scump decat daca cumperi una de banda larga care are amplif si alimentator. Inainte trebuie sa te asiguri daca prinzi ceva semnal cu un dipol sau o antena Yagi de banda larga, pentru ca nici o antena din lume nu prinde semnal acolo unde nu exista.

Edited by ragabader, 19 March 2009 - 23:29.


#16
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
dreptunghiular? se modifica impedanta la borne nu mai are 300 ohm

#17
ionmang20

ionmang20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2007

 ragabader, on Mar 19 2009, 23:04, said:

Pt. ionmang20
Poti sa folosesti si alt material pentru dipol daca nu ai cupru, rezultatele sunt la fel. Poti folosi aluminiu sau fier beton de 6-8 mm diametru
PS.dipolul sa nu-l faci patrat ca in poza, indoaie-l rotund la capete
Avand in vedere ca stai la ultimul etaj poti folosi antena recomandata de mine mai sus, are amplificator de banda larga si nu e scumpa, scapi ieftin fara bataie de cap
Am inteles, o sa fac un dipol zilele urmatoare si o sa testez sa vad ce se intampla cu programele cand rasucesc dipolul.

Mai am o intrebare. Pe site-ul care l-ai propus mai sus sunt mai multe antene de genul asta si la preturi apropiate. Si totusi care este diferenta intre ele ? Care ar fi mai buna ?

Attached Files



#18
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
asta http://www.antenee.r...?idproduct=2243

Edited by ragabader, 20 March 2009 - 10:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate