Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...
 Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...
 Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 

Vreau sa ma donez

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
ZuzaTicaloasa

ZuzaTicaloasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.09.2006
Aseara stand la tv am auzit o stire despre o persoana aflata in moarte clinica , de la care s-au luat diverse organe (cu acordul familiei). De atunci ma tot macina gandul sa ma donez dupa moarte pt acelas lucru.
Acu sunt nedumerita profund despre chestiunea in cauza.
Trebuie sa fi neaparat in moarte clinica? Nu de alta dar daca io mor brusc si spontan inseamna ca sa dus toata treaba, sau se mai poate face ceva cu conditia sa fiu destul de proaspata (cateva minute de la moarte)
Trebuie sa ma duc undeva si sa anunt ca sunt de acord sa mi se ia niste organe dupa moarte?Pe ai mei i-am anuntat dar s-au uitat cam stramb.
Alta problema ar fi ca de..mai sufar si io ca tot omu de una de alta, ma mai inteapa inima, ma mai dor rinichii, sunt fumatoare (chiar foarte fumatoare), uneori (destul de rar) mai scap si cate un pahar de tarie sau bere. In conditiile in care se presupune ca organele mele nu sunt foarte curate, mai pot sa donez?
Cam astea ar fi framantarile mele.

#2
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
cat ii gluma-i panarama
dar io, serios vorbind, ma intereseaza subiectul

stiu ca occidentalii au nu stiu ce hartie semnata pe care-o tin in portofel, ca accepta sa-si doneze organele in caz ca mor; doar ca in ro, nu am auzit sa se poata inca face asta
io as tine un astfel de document cu mine mereu
asa ca daca sunt pe-aici oameni care au auzit de problema asta, help
cre ca era mai bun topicu in forumul medical; macar acolo mai misuna cate un medic
:)

p.s. am o prietena cu 4 rinichi; nu va speriati; sa vezi la ea ce-ar merge donatia!

#3
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii -  
TITLUL VI
Efectuarea prelevării și transplantului de organe, țesuturi și
celule de origine umană în scop terapeutic

Articolele 141-164.
Donator - subiectul în viață sau decedat, de la care se prelevează organe, țesuturi și/sau celule de origine umană pentru utilizare terapeutică;

Donatorul viu poate dona dupa avizul unei comisii medicale. vezi toate detaliile in lege.
De la o persoana decedata: prelevarea se poate face fără consimțământul membrilor familiei dacă, în timpul vieții, persoana decedată și-a exprimat deja opțiunea în favoarea donării, printr-un act notarial de consimțământ pentru prelevare sau înscrierea în Registrul național al donatorilor de organe, țesuturi și celule, conform modelului prevăzut în anexa nr. 5;
Deci, fi mergi la notar fie te inscrii in acel registru.

#4
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View PostChow05, on Oct 2 2007, 09:20, said:

De la o persoana decedata: prelevarea se poate face fără consimțământul membrilor familiei dacă, în timpul vieții, persoana decedată și-a exprimat deja opțiunea în favoarea donării, printr-un act notarial de consimțământ pentru prelevare sau înscrierea în Registrul național al donatorilor de organe, țesuturi și celule, conform modelului prevăzut în anexa nr. 5;
Deci, fi mergi la notar fie te inscrii in acel registru.
pe mine bucata asta ma interesa
cat inca sunt in viata, nu donez nimic; am nevoie de toate organele, sa stea frumusel, acolo, la locu' lor
si de inscris in acel registru cum fac? mersi de info
pe mine ma interesa donatu' doar dupa ce-oi muri (cand oi merge fara centura) :bicycle:

#5
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ideea teoretic e buna, adica sunt de acord cu ea insa au fost cazuri in care bunatatea s-a intors impotriva binefacatorului: adica a fost declarat mort sau fara sanse de recuperare doar pentru ca cineva avea nevoie de organele repectivului.
Au fost cazuri chiar si in tarile mai civilizate, imi inchipui ca in spitalele de la noi n-ar dura mult de la aflarea vestii ca esti inscris intr-un program de acest gen pana la organizarea unei licitatii rapide.

#6
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Prin OG 79/2004  (da, e 2004) s-a infiintat Agentia Nationala de Transplant.
"Art. 1. - (1) Se înființează Agenția Națională de Transplant, instituție publică cu personalitate juridică în subordinea Ministerului Sănătății, cu sediul în municipiul București, str. Av. Cristian Popișteanu nr. 1-3, sectorul 1.
printre alte atributii apare si infiintarea si gestionarea Registrului National de Transplant.


View Postblueunicorn, on Oct 2 2007, 01:36, said:

pe mine bucata asta ma interesa
cat inca sunt in viata, nu donez nimic; am nevoie de toate organele, sa stea frumusel, acolo, la locu' lor
si de inscris in acel registru cum fac? mersi de info
pe mine ma interesa donatu' doar dupa ce-oi muri (cand oi merge fara centura) :bicycle:


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postflaviand, on Oct 2 2007, 15:25, said:

Ideea teoretic e buna, adica sunt de acord cu ea insa au fost cazuri in care bunatatea s-a intors impotriva binefacatorului: adica a fost declarat mort sau fara sanse de recuperare doar pentru ca cineva avea nevoie de organele repectivului.
Au fost cazuri chiar si in tarile mai civilizate, imi inchipui ca in spitalele de la noi n-ar dura mult de la aflarea vestii ca esti inscris intr-un program de acest gen pana la organizarea unei licitatii rapide.


    Sau l-a calcat masina chiar la momentul "oportun " ....

#8
bebelas

bebelas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.08.2007

blueunicorn said:

stiu ca occidentalii au nu stiu ce hartie semnata pe care-o tin in portofel, ca accepta sa-si doneze organele in caz ca mor
eu o să-mi pun o hârtie în portofel pe care-o scrie "de te-atingi de organele mele, îți scot ficații"

#9
ZuzaTicaloasa

ZuzaTicaloasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.09.2006

View PostChow05, on Oct 2 2007, 16:30, said:

Prin OG 79/2004  (da, e 2004) s-a infiintat Agentia Nationala de Transplant.
"Art. 1. - (1) Se înființează Agenția Națională de Transplant, instituție publică cu personalitate juridică în subordinea Ministerului Sănătății, cu sediul în municipiul București, str. Av. Cristian Popișteanu nr. 1-3, sectorul 1.
printre alte atributii apare si infiintarea si gestionarea Registrului National de Transplant.


Am tot  cautat siteul aceste agentii dar gugalu nu zice nimic despre el.
In regulamentul de functionare se zice ca aceasta agentie trebuie sa promoveze transplantul de organe.Ma intreb cum promoveaza ei daca nu au macar o amaraciune de site. Unde mai pui ca este aberant sa ai un sediu in bucuresti iar in tara sa nu ai nici macar un birou la un colt de strada. Oare ce se face cu banii incasati de aceasta agentie?
Mai am o nelamurire in legatura cu actul notarial de consimtamant. Cine trebuie sa plateasca taxele notariale pentru eliberarea acestui act???? Este scutit de taxe? Se deconteaza undeva?
Registrul național al donatorilor de organe unde poate fi gasit?

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostZuzaTicaloasa, on Oct 2 2007, 23:30, said:

Am tot  cautat siteul aceste agentii dar gugalu nu zice nimic despre el.
In regulamentul de functionare se zice ca aceasta agentie trebuie sa promoveze transplantul de organe.Ma intreb cum promoveaza ei daca nu au macar o amaraciune de site. Unde mai pui ca este aberant sa ai un sediu in bucuresti iar in tara sa nu ai nici macar un birou la un colt de strada. Oare ce se face cu banii incasati de aceasta agentie?
Mai am o nelamurire in legatura cu actul notarial de consimtamant. Cine trebuie sa plateasca taxele notariale pentru eliberarea acestui act???? Este scutit de taxe? Se deconteaza undeva?
Registrul național al donatorilor de organe unde poate fi gasit?


   Te sfatuiesc sa nu te apuci sa-ti donezi organele chiar acum . Stirile alea care apar la TV  , sunt platite de agenti din astia mobiliari . In fiecare zi auzi ca a mai murit unu si ca si-a donat organele de buna voie dupa aia .
    Iti dai seama ce suma incaseaza unu care vine cu o veste de genu : "prietene , ti-am gasit un ficat nou ! Cat dai ?"

#11
ZuzaTicaloasa

ZuzaTicaloasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.09.2006

View Postcspot, on Oct 2 2007, 23:41, said:

Te sfatuiesc sa nu te apuci sa-ti donezi organele chiar acum . Stirile alea care apar la TV  , sunt platite de agenti din astia mobiliari . In fiecare zi auzi ca a mai murit unu si ca si-a donat organele de buna voie dupa aia .
    Iti dai seama ce suma incaseaza unu care vine cu o veste de genu : "prietene , ti-am gasit un ficat nou ! Cat dai ?"
Pe mine ma intereseaza sa le dau LEGAL si numai dupa ce am trecut de partea cealalta.  Banuiesc ca o agentie guvernamentala sau chiar un spital nu merge pe negocieri de genul acesta. Oricum pana acum suntem praf la capitolul asta, vrei sa faci ceva si nu sti de unde sa incepi si unde sa termini.
Oricum pana nu-mi sunt clare toate aspecte acestei probleme, nici nu ma gandesc sa ma apuc de ceva

#12
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006
Doamne acceptati sa va taie si sa va lase fara inima,ficat,plamani,si altele ce mai baga in groapa? dik aia eu las sa decida copii mei ce vor face cu mine doamne dumnezeu ne da fara ficat mai si fara inima lol trebuie sa ne ducem intregi in pamant nu descomplectati cel putin asa cred eu

Edited by fonrabie, 03 October 2007 - 00:42.


#13
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View Postfonrabie, on Oct 3 2007, 01:41, said:

Doamne acceptati sa va taie si sa va lase fara inima,ficat,plamani,si altele ce mai baga in groapa? dik aia eu las sa decida copii mei ce vor face cu mine doamne dumnezeu ne da fara ficat mai si fara inima lol trebuie sa ne ducem intregi in pamant nu descomplectati cel putin asa cred eu
Daca viata copilului tau ar depinde de un rinichi de-al tau, te-ai descompleta???

#14
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postfonrabie, on Oct 3 2007, 01:41, said:

Doamne acceptati sa va taie si sa va lase fara inima,ficat,plamani,si altele ce mai baga in groapa? dik aia eu las sa decida copii mei ce vor face cu mine doamne dumnezeu ne da fara ficat mai si fara inima lol trebuie sa ne ducem intregi in pamant nu descomplectati cel putin asa cred eu

mai e pana sa pricepi tu  :thumbup:

poti pune o clauza la notar, "... dar nu mai tarziu de varsta de"... clauza pe care o complectezi anual prin act aditional de marire a perioadei...

#15
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Incearca eventual cu un telefon la Ministerul Sanatatii. Nu stiu daca aceasta Agentie este functionala efectiv. Din 2004 cand
s-a dat legea de infiintare, cine stie cate s-or mai fi intamplat.
Pe site-ul Ministerului Sanatatii ai intrat? Sau intreaba-ti medicul de fmailie, poate e mai informat.

View PostZuzaTicaloasa, on Oct 2 2007, 12:30, said:

Am tot  cautat siteul aceste agentii dar gugalu nu zice nimic despre el.
In regulamentul de functionare se zice ca aceasta agentie trebuie sa promoveze transplantul de organe.Ma intreb cum promoveaza ei daca nu au macar o amaraciune de site. Unde mai pui ca este aberant sa ai un sediu in bucuresti iar in tara sa nu ai nici macar un birou la un colt de strada. Oare ce se face cu banii incasati de aceasta agentie?
Mai am o nelamurire in legatura cu actul notarial de consimtamant. Cine trebuie sa plateasca taxele notariale pentru eliberarea acestui act???? Este scutit de taxe? Se deconteaza undeva?
Registrul național al donatorilor de organe unde poate fi gasit?


#16
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
In Brazilia exista cele mai mari banci de organe. evident, neoficiale... tot ei te ajuta si sa dai coltul.

#17
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View Postcarman, on Oct 3 2007, 07:59, said:

In Brazilia exista cele mai mari banci de organe. evident, neoficiale... tot ei te ajuta si sa dai coltul.
Eu auzisem ca ar fi o piata de-asta si in Romania, dar nimic oficial, sigur. Totusi, unde e cerere .. e si oferta.
Erau tot felul de zvonuri ca unii oameni sunt rapiti si.. descomplectati fara voia lor.

#18
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

View Postbogdy68, on Oct 3 2007, 01:48, said:

Daca viata copilului tau ar depinde de un rinichi de-al tau, te-ai descompleta???

Hmm se schimba otara problema evident ca da daca nu ar fi dde acord sotia dik :lol: daca e de acord ea ii las ei onoarea :rolleyes: daca nu ii dau io unu asa ca prieteni <_< totusi aicia se vb despre donare dupa moarte nu in timpu vieti si la alte persoane nu la familia ta. scriu asa
--doresc dupa moarte sa ma donez .
                                                  rinichi 20 000 euro
                                                  plamani 20 000 euro
                                                  ficat 20 000 euro
Preturile sunt pur informative si sunt calculate la cursul BNR din data de 04-09-2007/ 3.3711lei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate