Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Ce operatori VoIP (telefonie prin internet) cunoasteti?

- - - - -
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#73
hadriano

hadriano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 29.02.2008
Ce se mai aude cu nonoh, cine il mai foloseste acum , e multumit sau nu?NU prea am citit de rau de ei si pare..avantajos, desi e cam imbarligata oferta lor.

#74
mihainet76

mihainet76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.09.2006

View Posthadriano, on Mar 1 2008, 13:43, said:

Ce se mai aude cu nonoh, cine il mai foloseste acum , e multumit sau nu?NU prea am citit de rau de ei si pare..avantajos, desi e cam imbarligata oferta lor.


Salut,

Il am eu de cateva luni.Imi merge bine decand au introdus softphonul lor.Il downloadezi,il instalezi,faci rost de o pereche de casti cu microfon si spor la vorbit.Poti trimite si sms tot de aici.In Romania este 1 cent sms-ul si 5 centi pe mobil,300 minute pe fix in Romania si in tarile care au gratuit.De 4-5 luni de cand il folosesc s-a schimbat doar tariful la sms( din gratuit-1 cent).

Si inca ceva important: cel mai bine este sa folosesti softul lui,daca vrei sa auzi bine,mai ales pt numerele de mobil din Romania.Inainte cand nu era disponibil se auzea dezastruos,cu delay,celalalt nu ma auzea.In schimb,cu softul acesta este alta treaba ,numai am avut probleme deloc.

Sms-urile ajung in maxim 10 secunde din momentul in care sunt transmise.Si aici este bine.
Si inca ceva: dupa ce instalezi softul,si vrei sa trimiti sms,iti poti inregistra nr de mobil si astfel la destinatar apare ca sms-ul fiind trimis de pe telefonul tau,apare pana si ora din Romania.
Si ai 120 de zile in care te poti desfata cu tarifele lor...ma refer la destinatiile care apar a fi gratuite.Dupa ce trec cele 120 de zile,se aplica alt tarif pt acele destinatii.
La sms,daca nu iti inregistrezi nr tau de mobil,va aparea username-ul tau.

O zi buna

#75
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postalin179, on Feb 6 2008, 21:30, said:

de ce nu-ti faci cont aici? primesti free un numer de telefon  si faxurile le primesti in mail
Scuze, am ratat răspunsul. Nu pot apela la astfel de soluții din anumite rațiuni. Și pentru 2-3 faxuri pe an nu s-ar justifica investiția într-un fax. Mă gândesc acum la o imprimantă multifucțională care să aibă faxul direct.

#76
daniel.grigorescu

daniel.grigorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.12.2006

View Postmihainet76, on Mar 1 2008, 16:27, said:

(...)
Il am eu de cateva luni.Imi merge bine decand au introdus softphonul lor.
(...)

Poti sa folosesti orice alt softphone (ex x-lite, ekiga, express talk, asterisk etc) sau sip phone, merge fara probleme la fel de bine, dar calitatea pe Romania Mobile tot slaba mi se pare, chiar daca se aude mai bine decat inainte, in rest merge chiar OK, in Italia de exemplu sau in Romania pe fix.


  Si acum o informatie de ultima ora, de pe mail-ul meu:                        


Reduceri de primavara
                                                      

  Stimate(a) Grigorescu Daniel,

Odata cu venirea primaverii va anuntam ca am facut reduceri importante catre majoritatea destinatiilor.

   Romania [Orange]   - 0.059 ?
                 Romania [Cosmote] - 0.059 ?
                
                 Brazilia [mobil]     - 0.119 ?
                 Ungaria [mobil]    - 0.119 ?
                 Iran [mobil]          - 0.086 ?
                 Libia [fix]             - 0.129 ?

            
Vizitati http://www.clickphon...page=call_rates pentru toate destinatiile.

             Va multumim,
               Echipa ClickPhone
               [email protected]
               www.clickphone.ro

Edited by daniel.grigorescu, 01 March 2008 - 23:36.


#77
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
E bun clickphone ăsta sau e tot genul de serviciu care merge când-cum?

#78
daniel.grigorescu

daniel.grigorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.12.2006
Din punctul meu de vedere e OK, il folosesc de aproape un an de zile si nu am avut probleme decat intr-o foarte mica masura, adica de cateva ori noaptea a picat complet server-ul lor, asa pe la 12 noaptea, situatie care s-a remediat bineinteles dimineata pe la 9. Un alt minus ar fi ca nu poti fi apelat decat prin SIP ([email protected]), nu primesti numar de telefon public, deci nu poti fi apelat din mediul PSTN. Pe mine asta personal chiar nu ma intereseaza deloc, pentru mine e egal cu 0, am EUROVOICE, SMARTCALL, nu mai aveam nevoie de inca un numar.
In rest calitatea sunetului e OK, adica eu nu am avut probleme, cel putin in cazul destinatiilor pe care le-am apelat eu (Italia Mobil & Fix, Romania Mobil & Fix). Si unde mai pui ca ai si SUPORT, ce-i drept doar de luni pana vineri pana in ora 18, dar RASPUNDE, spre deosebire de altii...

#79
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
cam mari totusi tarifele. 300 minute timp de 3 luni pentru 30 euro.

#80
fastgrav

fastgrav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.12.2003

View Postsmylle2u, on Mar 3 2008, 12:28, said:

cam mari totusi tarifele. 300 minute timp de 3 luni pentru 30 euro.
cele 300min sunt bonus ... si apoi cu cei 30 euro vorbesti cat vrei !

#81
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
comparam cu serviciile betamax, 10 euro pentru 300 minute timp de 4 luni

#82
gico

gico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.04.2005
Eu mi-am facut cont la Clickphone si am incercat sa sun in Italia pe mobil de cateva ori, din pacate nu am reusit niciodata. Intra un robot care spune ca liniile sunt ocupate. In Ro pe mobil a mers ok.

Edited by gico, 07 March 2008 - 19:05.


#83
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
Din experienta proprie, pot spune urmatoarele: de sunat de pe tel fix, prin adaptor ATA ( nu siphone, cu adaptor incorporat), cu internet adsl  de 2 mega, nu din ro, codec G.711u, se aude :
- sunat de pe cont betamax-nonoh+internetcalls= pe mobil in ro ,se aude slab, uneori cu intrerupaturi, dar interlocutorii se inteleg intre ei
- sunat de pe cont betamax-nonoh+internetcalls= pe mobil in uk, sua, germania sunet bun, clar, fara sincope
- sunat de pe cont betamax-nonoh+internetcalls= pe fix in orice tara-ro sau europa, usa, calitate buna, clar, fara sincope
- de pe cont smartcall- reincarcat on-line, cu card,prin cumparare de vouchere: pe mobil si fix, calitate sunet f buna, clar
- de pe cont eurovoice - sunet f bun, clar, pe mobil si fix in ro
De obicei folosesc betamax pt europa, mai incerc si pe mobile din ro, dar cateodata face 'figuri' in functie de ora cand suni-trafic pe net cred
de pe betamax suni mereu cu 'secret', iar daca ai prieteni care nu raspund la numerele cu 'secret'...
la eurovoice si smartcall suni cu numere de romania, iti poti alege cel putin prefixul geografic....si numarul ramane al tau mereu
am incercat sa mai modific din codurile audio, dar daca ai net bun, constant, G711u mi-a oferit calitatea cea mai buna ( la net de 2 mega down/256kb up, best efort...evident)
sper ca am putut sa va ajut cu ceva...

#84
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
La www.clickphone.ro   imi miroase a terminare ilegala in Orange si Cosmote. Acel tarif al lor este mai mic decat tariful de interconectare. Cand sunati de pe bomba asta ce numar apare pe mobil ? Sa nu apare nimic ?

#85
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postalexandranyd, on Mar 13 2008, 06:53, said:

La www.clickphone.ro   imi miroase a terminare ilegala in Orange si Cosmote. Acel tarif al lor este mai mic decat tariful de interconectare. Cand sunati de pe bomba asta ce numar apare pe mobil ? Sa nu apare nimic ?
De parcă te-ar plăti ote/org că sesizezi acete lucruri  :nonobad:
E fix treaba lor cum termină minutele, sau ti se pare că ORG/OTE sunt companii sărace, care stau să dea faliment și ți-e mila de ei?

Edited by jafpefata, 13 March 2008 - 13:09.


#86
irinush85

irinush85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.02.2008
Incearca www.telemax.ro, poate gasesti ce t intereseaza

#87
daniel.grigorescu

daniel.grigorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.12.2006
@gico  Ai sunat la CARO (2276) pt a semnala aceasta problema? Eu am sunat doar de cateva ori in Italia de pe Clickphone (in general folosesc Betamax pt asta), insa nu am avut probleme.
Daca spui ca intra o voce feminina care spune ca toate liniile sunt ocupate probabil e o problema din centrala lor, probabil nu au suficiente trunchiuri pt destinatia respectiva (poate erau foarte multi care apelau destinatia respectiva in acelasi timp). Daca mai ai probleme de acest gen suna la tehnic, sunt foarte amabili oamenii si cu siguranta vor face tot posibilul pt remedierea acestei probleme.

@marmota_vasi  Ai perfecta dreptate, foarte bun review-ul tau, cu singura mentiune ca la telefonia SIP conteaza in primul rand latenta (timpul de raspuns dintre tine si server-ul respectiv). Degeaba ai 2 mega down, chiar nu are prea multa relevanta asta, sau are intr-o mica masura, daca ai latenta mai mare de 100 ms sau/si pierderi de pachete adio g711u.

@alexandranyd  Chiar nu ma intereseaza daca fac sau nu terminare ilegala de minute, probabil doar pe tine (vaaai saracii greci :D ) , pe mine ma intereseaza doar raportul calitate-pret , care e super OK pt destinatiile respective. Si sa stii ca nu este o bomba , chiar daca nu se cheama OTE. Incearca sa si argumentezi afirmatiile pe care le faci.

#88
DeltaVisa

DeltaVisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 24.01.2008
Iti recomand www.concorde.ro

Primest contul de SIP si il poti folosi lejer cu x-lite sau orice alt program free.
Poti sa ai net de unde vrei tu si mai mult de atat iti trebuie doar conexiune metro.
Pm me sau vezi pe site sau pe forumul lor.
Preturile sunt super ok si calitatea e cea mai buna din ce am testat eu, de aia ii si reprezint.

#89
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View PostDeltaVisa, on May 19 2008, 12:45, said:

Iti recomand www.concorde.ro

Primest contul de SIP si il poti folosi lejer cu x-lite sau orice alt program free.
Poti sa ai net de unde vrei tu si mai mult de atat iti trebuie doar conexiune metro.
Pm me sau vezi pe site sau pe forumul lor.
Preturile sunt super ok si calitatea e cea mai buna din ce am testat eu, de aia ii si reprezint.
Prețuri foarte bune pe mobil ;) Valabil în toate rețelele?  Cum e cu fixul, acolo e în paranteză Romtelecom..
E drept, e un serviciu pentru trafic intens că e ceva de plătit la abonament.

#90
pivo

pivo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.01.2008

View Posta21alex, on Jan 26 2008, 00:11, said:

Mai degraba, ofertele sunt retrase din cauza abuzurilor romanilor!
....................
ne meritam soarta! :D
Hai sa nu mai exageram. Acela este modul lor de a face afaceri! Asa a fost de la infiintare: multe situri; oferte speciale de scurta durata si diferite pt fiecare site; credit netransferabil de la un site la altul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate