Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Ce operatori VoIP (telefonie prin internet) cunoasteti?

- - - - -
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#37
daniel.grigorescu

daniel.grigorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.12.2006
http://forum.softped...m...t&p=3831253

#38
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004
http://www.lowratevoip.com/  << este gratis pe orice fix din romania..inca nu stiu cat poti sta la taclale dar e moca..am testat!
nu inteleg de ce nu fac si operatorii romani macar gratis seara dupa 18!


revin cu impresii: merge sa faci legatura intre doua numere de fix gratis, efectiv pui in aplicatia lor numarul de fix la care vrei sa suni un numar de fix ce il ai langa tine si dai call si se face legatura, plus ca merge si sms-urile gratis chiar sa apara ca si cum ar fi fost expediate de pe numarul tau de telefon gsm.

Edited by vad, 26 December 2007 - 17:53.


#39
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvad, on Dec 26 2007, 17:37, said:

http://www.lowratevoip.com/  << este gratis pe orice fix din romania..inca nu stiu cat poti sta la taclale dar e moca..am testat!
nu inteleg de ce nu fac si operatorii romani macar gratis seara dupa 18!


revin cu impresii: merge sa faci legatura intre doua numere de fix gratis, efectiv pui in aplicatia lor numarul de fix la care vrei sa suni un numar de fix ce il ai langa tine si dai call si se face legatura, plus ca merge si sms-urile gratis chiar sa apara ca si cum ar fi fost expediate de pe numarul tau de telefon gsm.
Pai uita-te la oferta Romtelecon sa vezi..ca dupa ora 18 (la unele abonamente) ai free in orice retea fixa. Eu am la UPC telefonie si in abonament am in orice rete fixa gratis (din Romania) la orice ora din zi si ma costa vreo 35 de lei abonamentul, cam asa...pentru mine, ca vorbesc foarte foarte mult pe fix, se merita din plin, si srviciul de telefonie de la UPC e super bun, nu am avut probleme
Cat priveste site-urile astea care iti ofera CICA free convorbiri...am mai testea si altele, si, cand iti e lumea mai draga, ti se intrerupe convorbirea (care se aude execrabil) si te pune sa cumperi credit...deci e free pana la un moment dat...asa ca, prefer sa dau ceva maruntis si sa stiu ca nu am probleme de comunicare.
L-am incercat si pe cel propus de tine, pana acum, binisor, am vorbit in Olanda vreo 5 min si vad ca nu s-a intrerupt, dar se auzea destul de rau, nu foarte dar nu se compara cu Romtelecom sau UPC sau RDS.
Numai bine

#40
daniel.grigorescu

daniel.grigorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.12.2006

View Postcuculea, on Dec 26 2007, 19:25, said:

Pai uita-te la oferta Romtelecon sa vezi..ca dupa ora 18 (la unele abonamente) ai free in orice retea fixa.

1. Cred ca <vad> s-a referit strict la VoiP cand a spus "operatorii romani", iar din acest punct de vedere are dreptate.

2. Nu sunt intru totul de acord cu tine. Eu am folosit de mai multe ori NONOH (BETAMAX) pentru a suna in Italia pe mobil, folosind ca sursa numarul meu de ROMTELECOM si s-a auzit IMPECABIL de fiecare data (5/5). Au cel mai mic tarif (8 centi/minut). In schimb atunci cand am sunat in Romania pe mobil s-a auzit de cele mai multe ori JALNIC (2/5). In romania pe fix (GRATIS si FARA ABONAMENT) s-a auzit acceptabil (4/5).
Cred ca depinde de ce rute foloseste fiecare provider. Nu cred insa ca e corect sa generalizezi spunand ca "cand iti e lumea mai draga, ti se intrerupe convorbirea". Nu am avut niciodata aceasta problema, cel putin cu BETAMAX. Bineinteles ca nu ma refer la perioada PROMO, adica mi-am creat contul, l-am incarcat cu 10 euro, si din acel moment pot sa afirm ca nu am mai avut aceasta problema, se stie ca convorbirile PROMO  au tot felul de limitari (durata maxima a convorbirii etc).
Deci parerea mea este urmatoarea: daca vreau o conexiune STABILA si CALITATIVA prefer sa folosesc RTC sau EUROWEB, daca insa vorbesc mult international RTC lasa muuult de dorit (ma refer la tarife, comparativ cu VoIP).

Edited by daniel.grigorescu, 27 December 2007 - 19:55.


#41
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Folosesc de mai bine de un an cu succes www.voipdiscount.com si nu am nevoie de alternativa, sunt foarte multumit, mai ales ca acum avem.....
O veste buna pentru detinatorii de cont pe voipdiscount.com
Romania a fost inclusa pe lista tarilor unde se pot trimite SMS-uri GRATIS!

#42
Modelator

Modelator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.06.2007

View Posta21alex, on Dec 28 2007, 17:36, said:

O veste buna pentru detinatorii de cont pe voipdiscount.com
Romania a fost inclusa pe lista tarilor unde se pot trimite SMS-uri GRATIS!
1) sunt destui care doresc si sa poata primi apeluri
2) nu te bucura asa tare: cand au atins pragul de bani bagati in conturi, vor modifica iar tarifele! Insa, daca tu consumi creditul repede si n-ai nevoie de pct 1) atunci e tare reteaua asta de situri... trebuie doar sa gasesti situl cu tarifele cele mai bune pt destinatiile tale.

Edited by Modelator, 29 December 2007 - 11:55.


#43
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
De punctul tau, 1, nu am nevoie, sincer!
Am fix RDS, cartele in orice retea...
Vorbesc frecvent in America, Italia iar faza cu SMS free in Romania personal chiar ma incanta. Am unde trimite.... mai ales acum de sarbatori... Asa ca pentru mine Voipdiscount e cel mai potrivit! Se cam lipsesc operatorii romani de telefonie mobila de cativa euro din conturile mele, ceea ce e bine pentru mine ca fac economie iar de ei nu ma prea intereseaza. Daca nu-s buni... alti la rand. :D

Edited by a21alex, 29 December 2007 - 12:01.


#44
Modelator

Modelator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.06.2007
Doar un avertisment: reteaua de situri voipdiscount, voipcheap, ... modifica frecvent tarifele. Sa nu bagati zeci de euro in conturi cu gandul ca ati facut afacerea secolului :) ca este foarte probabil sa mareasca rapid preturile pe un site si sa le ieftineasca pe altul, samd. Putina prudenta nu strica.

#45
el_nino

el_nino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.12.2007
un operator roman clickphone.ro

        -intre 25 - 300 min gratuite pe functie de suma cu care alimentezi contul
        -tarife pe mobil bunicele
        -plata online cu card
        -suport de nota 10
        -nu necesita decat o pereche de casti cu microfon
        -nu ofera numar de telefon

#46
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

View PostModelator, on Dec 29 2007, 16:12, said:

Doar un avertisment: reteaua de situri voipdiscount, voipcheap, ... modifica frecvent tarifele. Sa nu bagati zeci de euro in conturi cu gandul ca ati facut afacerea secolului :) ca este foarte probabil sa mareasca rapid preturile pe un site si sa le ieftineasca pe altul, samd. Putina prudenta nu strica.

Exact. Niciodata n-am incarcat cu mai mult de 10 euro. Din vara lui 2006 incarc tot la 4 luni. De atunci n-am bagat de seama daca au modificat sau nu tarifele pentru ca apelez doar fix din Italia si America unde e free plus uneori numere de mobil in Italia, ca in America e de`asemenea free. Asa a fost din totdeauna de cand mi-am facut cont la ei....

#47
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Tocmai ce am facut o reincarcare pe voipdiscount.com de 10 euro si am ramas surprins ca fata de celelalte reincarcari, acum au taxa de reincarcare dar applica si tva la suma dupa cum se vede si mai jos....


Attached File  BETAMAX.JPG   106.54K   70 downloads


Ma rog, poate fi o dovada ca au intrat si bine in legalitate platind TVA la tranzactiile pe care le au, dar poti sa stii ca asa e...? Poate nu mai platesc mai departe. Oricum daca n-as avea incredere n-as mai vorbi niciunde.... In orice e un mic risc.

Edited by a21alex, 31 December 2007 - 12:38.


#48
daniel.grigorescu

daniel.grigorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.12.2006

View Posta21alex, on Dec 31 2007, 12:36, said:

Tocmai ce am facut o reincarcare pe voipdiscount.com de 10 euro si am ramas surprins ca fata de celelalte reincarcari, acum au taxa de reincarcare dar applica si tva la suma dupa cum se vede si mai jos....


Attachment BETAMAX.JPG


Ma rog, poate fi o dovada ca au intrat si bine in legalitate platind TVA la tranzactiile pe care le au, dar poti sa stii ca asa e...? Poate nu mai platesc mai departe. Oricum daca n-as avea incredere n-as mai vorbi niciunde.... In orice e un mic risc.

Ei, si tu acuma. De ce sa n-ai incredere? Ce importanta are pentru tine utilizator/client daca ei platesc TVA-ul mai departe? Chiar ca nu are nicio importanta asta, poa' sa perceapa si o taxa de 10 euro daca vor, atata timp cat raportul calitate pret e bun e ok, daca nu mai e schimbam provider-ul, ca doar d'aia exista concurenta :D

Edited by daniel.grigorescu, 01 January 2008 - 18:08.


#49
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
Incearca EUROVIOCE http://www.eurovoice.ro/
lucrez cu ei de aproape 2 ani si merg perfect, au VoIP prepay pentru end user

View PostKALOO, on Sep 5 2007, 21:22, said:

Astept aici sa vad ce imi spuneti. Nu ma luati cu Skype si Yahoo! care sunt cele mai mari tepe globale.
Specificati va rog modalitatile de plata si daca ofera numar de telefon apelabil din orice colt al lumii ( si in ce conditii ofera acel numar).


#50
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

View Postdaniel.grigorescu, on Jan 1 2008, 18:07, said:

Ei, si tu acuma. De ce sa n-ai incredere? Ce importanta are pentru tine utilizator/client daca ei platesc TVA-ul mai departe? Chiar ca nu are nicio importanta asta, poa' sa perceapa si o taxa de 10 euro daca vor, atata timp cat raportul calitate pret e bun e ok, daca nu mai e schimbam provider-ul, ca doar d'aia exista concurenta :D


Pentru mine, perceperea tva-ului si plata lui mai departe catre stat e un motiv de incredere. Nu am certitudinea ca e asa.....

PS Florine... nu inteleg ce e avantajos la euurovoice? Nu ai nimic gratuit decat in reteaua proprie... care nu stiu cat e de numeroasa.... Daca tot dau 10 euro mai bine ii dau la voipdiscount si vorbesc gratis.

Edited by a21alex, 01 January 2008 - 18:41.


#51
daniel.grigorescu

daniel.grigorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.12.2006

View Posta21alex, on Jan 1 2008, 18:29, said:

PS Florine... nu inteleg ce e avantajos la euurovoice? Nu ai nimic gratuit decat in reteaua proprie... care nu stiu cat e de numeroasa.... Daca tot dau 10 euro mai bine ii dau la voipdiscount si vorbesc gratis.

Depinde din ce "unghi" privesti.

Daca ne gandim la preturi BETAMAX are de departe cele mai mici tarife pentru end useri (fara nicio exagerare).

Daca ne gandim insa la calitate, suport si stabilitate EUROVOICE este o solutie excelenta. Iar pentru business mai ales cred ca sunt esentiale astea 3, apoi pretul. Folosesc EUROVOICE de un an de zile si stiu ce spun.

Daca vrei sa te convingi fa-ti un cont prepay la EUROVICE, incarca-l cu 10 euro si fa cateva apeluri catre o anumita destinatie, care vrei tu. Apoi apeleaza acelasi numar de pe voipdiscount sau orice al serviciu BETAMAX. Diferenta este ca de le cer la pamant (presupunand ca folosesti codecul g711 si un headset de calitate sau un adaptor/telefon VoIP).

PS: Nu ai dreptate cand spui ca e gratis doar in reteaua proprie. EUROVOICE este o retea de tip Open Network, adica toate apelurile efectuate catra alte retele SIP din lume, adica 80% din ele, sunt FREE. Si este printre putinele retele SIP din Romania care pot fi apelate prin SIP Broker.

#52
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Mai exact unde e free? Ca n-am gasit pe saitul lor nicio destinatie free inafara de reteaua proprie.
Eu sun mult in America si Italia, fix. Ma intereseaza in primul rand pretul pe convorbire. La voip dau 10 euro dar vorbesc gratis catre destinatiile mentionate de mine fara sa-mi scada cei 10 euro din contul voip, bani pe care ii mai cheltui pe apelurile catre mobil-Italia din cand in cand...

#53
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,506
  • Înscris: 20.10.2006
La eurovoice e free doar catre alte retele voip, nu si catre telefoane clasice.

#54
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005

View Posta21alex, on Dec 31 2007, 12:36, said:

Tocmai ce am facut o reincarcare pe voipdiscount.com de 10 euro si am ramas surprins ca fata de celelalte reincarcari, acum au taxa de reincarcare dar applica si tva la suma dupa cum se vede si mai jos....


Attachment BETAMAX.JPG


Ma rog, poate fi o dovada ca au intrat si bine in legalitate platind TVA la tranzactiile pe care le au, dar poti sa stii ca asa e...? Poate nu mai platesc mai departe. Oricum daca n-as avea incredere n-as mai vorbi niciunde.... In orice e un mic risc.

si eu am incarcat 10 euri pe voipstunt.com ( fac parte din acelasi grup) si mi-a luat 12,50 in loc de 11, 50 cat era pana acum . Hmmmm ii folosesc sa vb in Italia la greu , sms la juma de pret fata de wind italia dar ma dezamagesc cu practicile astea  :death:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate