Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#2323
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Cum iti place. Daca tu abia urmeaza sa-ti faci mobilierul la comanda, daca-ti place sa o incorporezi total iti vei face corp mobilier in consecinta. Daca nu, faci ca in prima. Dupa gust. Candva, in mod standard, vedeai cam peste tot ca hotele de acest tip se incorporau total in corpul mobilier, ori precum in fotografia a doua pusa de tine ori chiar mai mai sus (precum de exemplu in foto pe care o atasez). Sincera sa fiu, nu sunt 100% sigura daca absolut toate hotele de tipul acesta au modalitate de prindere si in sus si laterale... Eu candva cand mi se montase una undeva, fusese prinsa lateral, adica incorporata total dar nu mai tin minte daca avea insemne speciale si pt posibilitate montaj cu suruburi in sus (chiar de n-ar fi avut insa, tot s-ar fi putut la o adica).
Pentru cine isi face mobila si stie ca trebuie sa-si achizitioneze o hota, decide in consecinta, in raport de tipul ei si, evident, cum ii place. Doar ca trebuie sa-si faca si niste calcule de inaltime montaj corpuri suspendate precum si inaltime montaj hota in sensul ca daca plita ce o va folosi este pe gaz, va trebui lasata o inaltime ceva mai maricica decat in cazul plitelor electrice vitroceramice ori inductie (minim 60-65cm vs min 50cm parca din ce imi amintesc, scrie si in manualul hotei). Deci, daca nu vor exista limitari de inaltimi montaj derivate din anume motive si-ti place ca in foto 1, poti sa faci si astfel.

Attached Files



#2324
teroristul

teroristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.01.2008

View PostAroundYou, on 19 iunie 2018 - 12:43, said:

corinadaniela@
Omul spusese de o hota traditionala din considerente de mobilier ce incurca, etc (sau cel putin asa parea sa se inteleaga). Nu zic ca nu-i posibil ce-i propui tu dar, in lipsa de mai multe date si cel mai bine fotografii cu ce are el acolo, e foarte greu probabil ca cineva sa-i dea cea mai buna solutie de cum sa faca in asa fel incat sa-si rezolve treaba.Zic si eu.

Am atașat o fotografie , hota vreau sa fie exact deasupra plitei lipita de mobilă și evacuarea sa fie in partea dreapta.
https://ibb.co/cSuC4d

#2325
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 17.04.2015
teroristul@
Mda, acum cu fotografia respectiva intelegem cu ce problema te confrunti. Si, deasemeni, cred ca singura optiune pe care o ai (atat timp cat nu schimbi mobilierul) este doar o hota de tip traditional. Dar asta nu din cauza ca ar exista vreuna cu evacuare laterala ci doar pentru faptul ca e singurul tip de hota pe care sa o poti pozitiona exact deasupra plitei tale (fara sa fie necesar sa intre corpul sau (sau o parte din corpul ei) in interiorul dulapurilor care...sunt cum sunt. In schimb, evacuarea hotei (desi pozitionata central) va putea intra in corpul de mobilier suspendat din dreapta (facand o gaura) iar in interiorul acestuia, cu un cot, tubulatura sa iasa prin lateralul aceluiasi corp (prin alta gaura). Insa, pentru toate astea, trebuie sa faci niste masuratori... Sa vezi cati centimetri sunt de la extremitatea unei hote de acest gen(mergi pt asta intr-un magazin de electrocasnice) si pana la evacuare (de unde va incepe carevasazica tubulatura in sus) si daca te incadrezi lejer doar cu o gaura in partea inferioara a corpului suspendat (eu cred ca te incadrezi). Nu va iesi prea frumos dar... asta e.
O problema insa care ar putea interveni suplimentar este insa cea legata de distanta care va mai ramane intre suprafata hotei montate si ochiurile plitei tale pe gaz, caci ai nevoie de un minim de 60cm (s-a spus si mai sus despre asta). Trebuie deci sa te asiguri ca si ramane o distanta corecta; daca nu te incadrezi, e cam nashpa treaba.

Attached Files



#2326
teroristul

teroristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.01.2008

View PostAroundYou, on 20 iunie 2018 - 20:07, said:

teroristul@
Mda, acum cu fotografia respectiva intelegem cu ce problema te confrunti. Si, deasemeni, cred ca singura optiune pe care o ai (atat timp cat nu schimbi mobilierul) este doar o hota de tip traditional. Dar asta nu din cauza ca ar exista vreuna cu evacuare laterala ci doar pentru faptul ca e singurul tip de hota pe care sa o poti pozitiona exact deasupra plitei tale (fara sa fie necesar sa intre corpul sau (sau o parte din corpul ei) in interiorul dulapurilor care...sunt cum sunt. In schimb, evacuarea hotei (desi pozitionata central) va putea intra in corpul de mobilier suspendat din dreapta (facand o gaura) iar in interiorul acestuia, cu un cot, tubulatura sa iasa prin lateralul aceluiasi corp (prin alta gaura). Insa, pentru toate astea, trebuie sa faci niste masuratori... Sa vezi cati centimetri sunt de la extremitatea unei hote de acest gen(mergi pt asta intr-un magazin de electrocasnice) si pana la evacuare (de unde va incepe carevasazica tubulatura in sus) si daca te incadrezi lejer doar cu o gaura in partea inferioara a corpului suspendat (eu cred ca te incadrezi). Nu va iesi prea frumos dar... asta e.
O problema insa care ar putea interveni suplimentar este insa cea legata de distanta care va mai ramane intre suprafata hotei montate si ochiurile plitei tale pe gaz, caci ai nevoie de un minim de 60cm (s-a spus si mai sus despre asta). Trebuie deci sa te asiguri ca si ramane o distanta corecta; daca nu te incadrezi, e cam nashpa treaba.

Mulțumesc pentru răspuns.
Daca tot stric mobila , pot sa pun și o hota incorporabila ( glisantă ) ? Ce-a incorporabila trebuie incorporata in corpul din dreapta ceea ce înseamnă că nu o sa vina perpendicular cu plita. Doar hota traditionala este ce-a mai buna alegere, dar și aici intervine o problemă, de la plita la mobila sunt 67 de cm .

#2327
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 17.04.2015
Deci, din start, avem concluzia ca nu se poate monta nici macar o hota de tip traditional dat fiind spatiul actual de doar 67cm.
Hotele incorporabile telescopice au o parte mare de corp care trebuie sa intre in mobilier, deci nu mai poate veni exact deasupra plitei.
Eu, daca as fi in locul tau si n-as vrea ori n-as putea sa fac modificari mobila, probabil ca as prefera varianta unei hote total incorporabile (pe care evident ca as monta-o in corpul din dreapta). Daca tot nu pot sa am ceva ce sa imi acopere toata plita, as prefera una total incorporabila macar din considerentul ca nu as vrea sa arate bucataria aia si mai urat decat e acum. Deci atentie, hota total incorporabila nu e totuna cu hota telescopica (asta in cazul ca ti-ar placea varianta pe care ti-o zic eu), vezi un ex in foto.

Attached Files


Edited by AroundYou, 20 June 2018 - 20:59.


#2328
teroristul

teroristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.01.2008

View PostAroundYou, on 20 iunie 2018 - 20:57, said:

Deci, din start, avem concluzia ca nu se poate monta nici macar o hota de tip traditional dat fiind spatiul actual de doar 67cm.
Hotele incorporabile telescopice au o parte mare de corp care trebuie sa intre in mobilier, deci nu mai poate veni exact deasupra plitei.
Eu, daca as fi in locul tau si n-as vrea ori n-as putea sa fac modificari mobila, probabil ca as prefera varianta unei hote total incorporabile (pe care evident ca as monta-o in corpul din dreapta). Daca tot nu pot sa am ceva ce sa imi acopere toata plita, as prefera una total incorporabila macar din considerentul ca nu as vrea sa arate bucataria aia si mai urat decat e acum. Deci atentie, hota total incorporabila nu e totuna cu hota telescopica (asta in cazul ca ti-ar placea varianta pe care ti-o zic eu), vezi un ex in foto.

Mobila chiar nu e urâtă �� cine a gandit-o nu a vrut hota , eu așa am cumpărat apartamentul , ce se întâmplă dacă pun o hota tradițională ?

#2329
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 17.04.2015
teroristul@
Eu nu ti-am declarat mobila in sine drept "urata" Posted Image. Doar ca, avand problema cu un corp suspendat cu latime de 60cm al carui limite nu cad deasupra plitei, etc, inafara de faptul ca e o problema cu ce sa faci sa poti monta o hota, mai sunt ceva probleme si de estetica, nu-i asa?  Chiar si fara sa montezi vreo hota, acea bucatarie are o chestiune ce supara ochiul; orice hota (precum si telescopica ori traditionala) ai monta in corpul ala, s-ar vedea si mai urat. D-aia, varianta cu una total incorporabila consider macar ca nu ar accentua prea mult acea greseala.
LE: daca pui o hota traditionala, deci nemailasand o distanta corecta intre arzatoare si hota, cu siguranta nu va fi bine, altfel de ce producatorii ar mai face recomandari asupra respectarii anumitor distante?

Edited by AroundYou, 20 June 2018 - 21:20.


#2330
teroristul

teroristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.01.2008

View PostAroundYou, on 20 iunie 2018 - 21:13, said:

teroristul@
Eu nu ti-am declarat mobila in sine drept "urata" Posted Image. Doar ca, avand problema cu un corp suspendat cu latime de 60cm al carui limite nu cad deasupra plitei, etc, inafara de faptul ca e o problema cu ce sa faci sa poti monta o hota, mai sunt ceva probleme si de estetica, nu-i asa?  Chiar si fara sa montezi vreo hota, acea bucatarie are o chestiune ce supara ochiul; orice hota (precum si telescopica ori traditionala) ai monta in corpul ala, s-ar vedea si mai urat. D-aia, varianta cu una total incorporabila consider macar ca nu ar accentua prea mult acea greseala.
LE: daca pui o hota traditionala, deci nemailasand o distanta corecta intre arzatoare si hota, cu siguranta nu va fi bine, altfel de ce producatorii ar mai face recomandari asupra respectarii anumitor distante?

Și așa e bucătăria mica mai reduc și un corp :)) dar daca nu am ce face asta e , îmi recomanzi o hota total incorporabila ? Sa vad daca și aia se potrivește în corpul acela .

#2331
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 17.04.2015
Stai asa ca mi se pare ca recomandarile de montaj al hotelor sunt la minim 65cm (nu 60) distanta fata de arzatoarele plitelor pe gaz, asa ca nici nu trebuie sa mai ai pareri de rau ca nu poti pune traditionala ori telescopica montata dedesubtul corpului.
Recomandari de total incorporabile? Ce sa-ti zic, cauta si tu. Zici ca nu ai bucatarie mare, uite de exemplu asta: https://www.compari....-53cm-p1966585/

(nustiu daca mergea primul link pus, l-am schimbat, in caz ca nu vizionezi nici pe asta, e vorba de Bosch DHL545S iar pe melarox.ro o gasisem la cel mai mic pret, 565 lei)

Cauta, in raport de necesarul de absorbtie daca vrei si mai ieftina, desi vei pierde ceva putere ca zici ca scoti tubulatura lateral deci probabil vei avea minim vreo 2 coturi. Aia ce ti-am dat-o in exemplu macar e o firma care nu umbla cu mismasuri in ceea ce priveste puterea declarata.

PS: Sa nu ma-ntrebi cum se monteaza ca nustiu Posted Image

Edited by AroundYou, 20 June 2018 - 22:45.


#2332
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
DHL e posibil sa nu intre in mobila daca corpul are sub 45/50 cm adancime. Am experienta de la prima bucat cand am ales telescopic pe acest motiv. Alternativa pt corpuri inguste sunt variantele incorporabile gen slim -  http://www.neff-home...-D55ML67N0.html

Edited by plimbaretul, 21 June 2018 - 23:34.


#2333
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 17.04.2015
Foarte corecta observatia @plimbaretul, nici nu ma uitasem la dimensiuni. Aia de la neff sigur costa foarte mult, asa-i? Nici nu stiam ca se gasesc produse neff in Ro.
Oricum, colegul @teroristul mai poate gasi si alte hote cu dimensiuni mai mici pe adancime, acum mai depinde si cat au corpurile alea ale lui de mobila. Am mai vazut variante ieftine (dar cu putere de absorbtie mai mica) si cu adancimi mai mici pe la Candy, Teka, Akpo, chiar si AEG ori Franke. Pacat totusi ca nu poate alege de la Bosch pe aia, era si relativ ieftina pt asa ceva. Asa ca are alternative.

#2334
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
am dat peste neff cand cautam pe la niste mobilisti panou de mobila pentru masina de vase incorporabila.  varianta slim pt corp de 60 cm e pe la cca 2500 lei iar cea pt corp de 90 cm pe la 2600 lei.
Pe site producator vad ca in plus ofera si 5 ani garantie pentru toata gama de incorporabile (necesita inscriere pe site).
De la Bosch, vad acum pe site ca au si ei o varianta slim insa pt corp de 90 cm (84 latime hota) - DHL885C

#2335
VXxL

VXxL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 14.12.2004
Salutari:
Acuma amenajam bucataria. Dupa ce am citit, pareri, forumuri cat de mult am apucat am ajuns la 2 modele pana acuma. Calculul pt volumul de aer ar fi urmatorul:
Suprafata bucatarie 11 mp + 4 mp hol acces. Suprafata living: 26 mp deci 50% =>> 13 mp. Total: 28 mp x 2.60 ( inaltime ) = 72 mc. Din ce am citit ar trebui sa fie 10 cicluri maxim pe ora =>> 720 mc. Eu cred ca ca e totusi un pic cam mult Posted Image Montaj va fi pe perete cu un cot si tub de 150 sau de cat e specificat, nu e o problema montajul. Am perete exterior la 1.2 m
Asa ca m-am orientat spre doua modele:
Hote KÜGERR D 100 - 60cm, Decorative, Silentioase, Puternice, de Perete, Putere Absorbtie 983 mc/h, Inox - Aspirator - are reviews foarte bune si pare a avea un raport calitate/pret foarte bun.
Bosch Hota Decorativa DWB067A50 680 mc/h 1 Motor 3 viteze 60 cm Inox
Elica Sun 60cm Hota - ELICA SUN IX/A/60 ( Elica SUN IX/A/60 Hota cu montare pe perete - 60 cmSistem de control - Ecran sensibil la atingere 3S+BIluminat Halogen 2x20WFlux de aer la putere maxima (IEC) - 559 m3/h (cu functia booster 735 m3/h)... )
Hota Elica Scoop 90: Scoop90 (Hota decorativa cu montare pe perete - 90 cm Sistem de control - Ecran sensibil la atingere 3s+B cu afisaj Iluminat Halogen 2x20W Flux de aer la putere maxima (IEC) - 352 m3/h Nivel de zgomot maxim 61 db(A) Presiune 105 Pa Absorbtie totala 160W Dimensiunea conductei 150mm Filtru de grasime din aluminiu Filtru de carbune optional Filtru Long life optional Inox )


Mai aveti ceva idei?

Edited by VXxL, 25 June 2018 - 17:07.


#2336
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Krugger are un amic,  varianta telescopica.  E ok ca putere,  insa mai zgomotoasa ca un Bosch.  Desi suna nemteste,  sunt de fapt turcesti. Recomand ca pt zgomot cat si puteri sa verifici/soliciti eticheta energetica si fisa tehnica de la toti producatorii de interes.  In acest mod, vei avea acelasi standard de comparatie.  Personal tind sa cred ca cei 900 mc la krugger sunt dati ca putere la liber,  fara raportare la  normativele EN aferente

#2337
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

View PostVXxL, on 25 iunie 2018 - 17:00, said:

Asa ca m-am orientat spre doua modele:

1. Hote KÜGERR D 100 - 60cm,.
2. Bosch Hota Decorativa DWB067A50 680 mc/h 1
3. Elica Sun 60cm Hota - ELICA SUN IX/A/60)
4. Hota Elica Scoop 90: Scoop90

Care din cele 4 hote sunt cele 2 modele pentru care ai optat ? Posted Image
Oricum ia Bosch-ul si nu o sa regreti. Eu o recomand din 3 in 3 pagini pe prezentul forum, pentru ca o detin si stiu ca e foarte buna.
Pentru un plus de putere (si 260 lei in plus) ar fi modelul de 90' adica: Bosch DWB097A50

Uite si un review facut de un coleg de forum la cea de 60':
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3qyYnsuMYIM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by touche, 28 June 2018 - 07:17.


#2338
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007
Pot sa confirm ce spune @touche. Eu o am pe cea de 90 și este excelenta, mai puțin problema semnalata cu ceva timp în urma cu rugina apărută pe partea decorativa de la horn, problema pe care cei de la Bosch se pare ca nu sunt în stare sa o rezolve (au trimis de 2 ori pe cineva sa o curețe cu o soluție de-a lor, rezultatul fiind același).

#2339
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 23.01.2015
Vreau sa cumpar o hota pe culoarea neagra intr-o bucatarie de apartament de 8mp. Eu ma uitam dupa Dominox DA 621 D BK.
Ce parere aveti?
Am vazut-o intr-un supermarket. Ca si aspect pare sa fie ok, mai putin sitele care se desprind foarte usor (ma pot trezi ca imi cad in timp ce gatesc). Buget 1000 lei.
Multumesc

Edited by ffm, 01 July 2018 - 08:05.


#2340
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 23.01.2015
De hotele de la ikea ce parere aveti?   https://m.ikea.com/r...s/art/70389144/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate