Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

o problema cu compresia video

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Iver

Iver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.06.2004
Salutare. Am si eu o problema cu compresia video si audio. Pur si simplu nu stiu cum sa fac sa micsorez dimensiunea unui avi (exemplu: 1gb sa-l micsorez la cel mult 300mega sau poate chiar ma putin) dar sa aiba o imagine de calitate. Mentionez captura a fost facuta cu windvr pe un tuner Kworld. Are o calitate bunicica a imaginii dar sunetu ii jalnic se aude un fel pufait, zgomot si alte. Captura a fost facuta la 720 pe 480 si cam 90min de captura ocupa in jur de 4 giga. Eu am virtualdub si 1st Video Converter dar nu stiu ce codecuri sa folosesc.
Am urmatoarele intrebari:
1.Ce alte program mi-ati recomanda sa folosesc?
2.Ce codecuri as folosi pt compresie dar si pt o imagine buna si de unde l-as downloada?! Mentionez ca imaginea la miscarea rapida a de exemplu unui om nu mai este clara.
3.Ce setari dati la respectivul codec pt a avea rezultatul dorit?

Sistem: AMD XP1700+,GYGABYTE 7va,Geforce 4 mx 400, samsung 40gb, 256DDRAM

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
1. virtualdub
2. divx5 sau xvid 1.0. este normal sa ai neclaritate la zonele in miscare, asa functioneaza toate camerele video cat si ochiul uman (misca-ti mana dreapta/stanga repede in fata ochilor)
3. vezi ca ai un ghid de compresie divx5 la http://forum.softped...&threadid=24170

#3
Iver

Iver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.06.2004
mersi pt indrumari sper sa reusesc sa citesc respectivu ghid. Dar am o intrebare de la 4 giga pana cam la cit as putea sa compresez respectivu fisier?!

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
depinde de calitate

#5
Iver

Iver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.06.2004
cea mai buna calitate chiar as vrea sa o imbunatatesc. Si daca se poate imbunatati calitatea cu ce soft sau codec as putea face asta? Nu conteaza marimea.

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
in 99.9% din cazuri nu prea se poate, altfel am pleca de la ceva de rahat si incet incet am scoate din afaceri hollywood-ul, nu ? :)

plus ca un tuner de cateva zeci de dolari e la extrema cealalta fata de pretentia ta vizavi de "cea mai buna calitate".

#7
Iver

Iver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.06.2004
Am inteles oricum mersi pt ghid

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate