Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Ar trebuie sa le zic parintilor mei ca sunt ateu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
axels

axels

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.08.2007
De la 11 ani am inceput sa nu mai cred, iar acum am 13 ani.
Ar trebui sa le zic ca sunt ateu, dar oare cum ar reactiona?
Tu cum ai reactiona?

#2
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Nu, nimeni n`ar trebui sa spuna nimanui ce religie are, ca se transforma in momentul ala intr`un misionar.

#3
fumez

fumez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.08.2007
Eu nu le-as fi spus.
Daca parintii tai sunt credinciosi, ar reactiona.

#4
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007

 axels, on Aug 23 2007, 19:08, said:

De la 11 ani am inceput sa nu mai cred, iar acum am 13 ani.
Ar trebui sa le zic ca sunt ateu, dar oare cum ar reactiona?
Tu cum ai reactiona?
E alegerea ta sa crezi in ce vrei tu... Depinde de parintii tai, daca sunt niste oameni inteligenti cu care comunici foarte bine, n-ai de ce sa te temi... Daca sunt niste incuiati (nu ii jignesc), atunci fereste-te sa afle, s-ar putea sa reactioneze ciudat. Anyway, bine ai venit in clanul oamenilor fara dumnezei :P  :notangel:

#5
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 axels, on Aug 23 2007, 19:08, said:

De la 11 ani am inceput sa nu mai cred, iar acum am 13 ani.
Ar trebui sa le zic ca sunt ateu, dar oare cum ar reactiona?
Tu cum ai reactiona?

din moment ce ti-ai pus o astfel de problema e clar ca ar trebui sa le spui.  

pe de alta parte, la varsta ta tu nu ai cum sa fii ateu. :console:
tie ti-e doar lene sa mergi la Biserica si sa tii posturile, dar asta nu inseamna ca esti ateu. (toti cunoastem sentimentul asta. :D )
atitudinea potrivita ar fi sa incerci sa discuti atat cu preoti cat si cu profi de mate/biologie/fizica si vezi care te convinge mai tare.

nu incerca sa iti formezi o parere de pe forumuri sau alte situri de pe net.  :nonobad: e foarte greu sa gasesti pe internet o sursa echilibrata de informare.
pune mana si citeste carti din biblioteca.

#6
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007

 Pollux, on Aug 23 2007, 19:19, said:

din moment .... biblioteca.
Ai dreptate... Eu m-am consultat intai cu tata, apoi am cautat sa citesc :)

#7
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Pollux, on Aug 23 2007, 19:19, said:

din moment ce ti-ai pus o astfel de problema e clar ca ar trebui sa le spui.  

pe de alta parte, la varsta ta tu nu ai cum sa fii ateu. :console:
tie ti-e doar lene sa mergi la Biserica si sa tii posturile, dar asta nu inseamna ca esti ateu. (toti cunoastem sentimentul asta. :D )
nu neaparat... nici eu nu merg la biserica si nici nu tin posturi.
Este la varsta cand incepe sa puna din ce in ce mai multe intrebari iar raspunsurile primite nu il satisfac.
Toti am trecut prin perioada asta.

Edited by Megara, 23 August 2007 - 18:23.


#8
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
Da. Spune-le.
Iar daca traind in secolul XXI nu vor fi capabili sa inteleaga optiunea ta, atunci au o mare problema.

#9
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Megara, on Aug 23 2007, 19:23, said:

nu neaparat... nici eu nu merg la biserica si nici nu tin posturi.
Este la varsta cand incepe sa puna din ce in ce mai multe intrebari iar raspunsurile primite nu il satisfac.
Toti am trecut prin perioada asta.

exact asta am spus si eu. :yes:

#10
axels

axels

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.08.2007

 Pollux, on Aug 23 2007, 18:19, said:

pe de alta parte, la varsta ta tu nu ai cum sa fii ateu. :console:
tie ti-e doar lene sa mergi la Biserica si sa tii posturile, dar asta nu inseamna ca esti ateu. (toti cunoastem sentimentul asta. :D )
atitudinea potrivita ar fi sa incerci sa discuti atat cu preoti cat si cu profi de mate/biologie/fizica si vezi care te convinge mai tare.


Lenea am inceput s-o am de la 7 ani si ceea ce simt acum nue e lene, sunt foarte sigur de asta.

#11
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 axels, on Aug 23 2007, 19:34, said:

Lenea am inceput s-o am de la 7 ani si ceea ce simt acum nue e lene, sunt foarte sigur de asta.

bine. asa o fi.  :peacefingers:

#12
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007
Imi aduc aminte de perioada in care l-am dat de inteles parintilor ca eu nu cred in povestea biblica.
Am inceput cu intrebari simple si rationale la care tata nu a fost capabil sa raspunda chiar pastor fiind.
"Caile Domnului sunt necunoscute" era raspunsul ce il scotea din incurcatura.
Avantajul meu a fost sinceritatea si simplitatea debordanta care la pus la perete.
Vrei sa mint? Sau sa ma mint singur?
A fost o perioada in care toti au tabarat cu sfaturi si exemple sa ma convinga ca credinta este mai usoara decat ratiunea.
Din aceste discuti controversiale de fara sfarsit am invatat oranduirea ideiilor in cap si persistenta pana la claritate.
Doi pasi inainte si unul inapoi se aplica si in intelegerea minti umane.
Exercitiile de empatie sunt estrem de folositoare si in acest caz.
Pune-te in locul parintilor si vezi cum ai reactiona din aceea pozitie.

#13
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Wow, 13 ani, eu nu-mi puneam intrebarile astea la 13 ani.
Ma intrebam cum sa agat fete...

Oricum ar fi bine sa fii blindat cu argumente daca insisti sa le spui. Depinde si de reactia lor si de cum stii tu ca ar reactiona, ce parere au ei  despre credinta proprie, daca merg la biserica de la paste la paste sau sunt mai ortodocsi.
Cand i-am spus mamei ea a zis "Ei nah!" si cred ca o considera o faza a tineretii. Am 23 de ani deci mult peste tine asa ca te paste acelasi lucru.
Dar serios ca nu vad de ce te doare sa le spui. Adica exceptand cazul in care te forteaza sa mergi la biserica (acum) nu ai nici un motiv.
Simplul fapt ca esti obisnuit sa le spui adevarul mereu... ei bine, dispare pe la varsta asta :lol:
Poate ar trebui sa incepi o discutie despre religie cu ei, sau despre credinta, si sa vezi daca ai contra-argumente (mental) pentru tot ce zic ei.

#14
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005

 axels, on Aug 23 2007, 19:08, said:

De la 11 ani am inceput sa nu mai cred, iar acum am 13 ani.
Ar trebui sa le zic ca sunt ateu, dar oare cum ar reactiona?
Tu cum ai reactiona?
Cei ce ți-au răspuns până acum nu au înțeles că trebuie să-ți răspundă din postura de părinți. Pentru că tu i-ai întrebat chiar asta: "Tu cum ai reactiona?" Dar majoritatea lor nu au copii, așa că le ofer circumstanțe atenuante. Eu am 2, destul de mici, e adevărat, dar să zicem că sunt acolo...

Vezi tu, în primul nu-mi dau seama cum ai fi putut tu să crezi în ceva până la 11 ani. Eu cred că doar luai de bun ce ți se spune, așa cum puștiul meu încă mai acceptă că există Moș Crăciun (deși începe, normal, să aibe serioase îndoieli în ultima vreme). Iar acum, la 13 ani nu mai ești dispus să iei acele lucruri de bune. Ceea ce înseamnă că ești normal din punct de vedere psihologic.

Dacă aș fi tatăl tău aș reacționa prin a-ți spune că ești încă un copil și, prin urmare, e greu să fii credincios sau ateu. Ești copil.

Iisus spune la un moment dat: "De nu veți fi precum copiii, nu veți intra în Împărăția Cerurilor". Dar copiii nu cred în Dumnezeu din naștere. Ei cred în părinții lor. Până la o anumită vârstă pentru fiecare copil cei în care are încredere totală și necondiționată sunt părinții lui. Nu-i așa?

Ei bine, tu încă ești copil. Și pe măsură ce vei crește vei vedea, vei citi și vei afla ce este important în viața ce o trăiești. În nici un caz important pentru viața ce o trăiești și o vei trăi nu este dacă le vei spune sau nu părinților tăi că tu, acum, la 13 ani, nu mai crezi în cele ce ai auzit până astăzi din religia creștină.

Să crești mare!

#15
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
de la 2 ani esti ateu?!  :o

iti recomand sa vorbesti cu ei deschis despre opiniile tale

#16
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005

 blueunicorn, on Aug 24 2007, 14:10, said:

de la 2 ani esti ateu?!  :o

iti recomand sa vorbesti cu ei deschis despre opiniile tale
Nu a scris că de 11 ani nu mai crede, că că de la vârsta de 11 ani nu mai crede. Adică a fost credincios până la vârsta de 11 ani, iar de atunci, de la 11 ani e ateu.

Și eu îți recomand să înveți să citești. Tu vorbești deschis cu părinții tăi despre opiniile tale în orice domeniu vrei tu (flori, fete, fotbal, școală etc.)?

#17
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
Cu siguranta te obliga sa mergi la biserica. Asa este?
Si tine nu-ti place.
Daca este asa spune-le si chiar daca se vor supara poate pe moment, le va trece si nu te vor mai lua la biserica cu ei.

Edited by maradona13, 24 August 2007 - 13:31.


#18
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
ma tu vrei sa scapi de armata si te antrenezi de pe acum ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate