Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Campanie antiortodoxa in Catavencu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
309 replies to this topic

#55
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 ego_zenovius, on Aug 15 2007, 01:47, said:

ce deosebire e intre episcopul x avand servitori, masina scumpa, locuind intr-un palat si afisandu-si bogatia cu ostentatie (mitra, cruce de aur, vesminte scumpe) si un, sa zicem, irinel columbeanu?


ai cam dat cu mucii in fasole...

sa inteleg ca popii ortodocsi sunt ca si Isus intr-un vesmant simplu?

sunt cei mai mari hoti si banditi, cu burtile lor nesimtite si barbile alea nespalate, curvari si betivi ordinari.

astia sunt purtatorii "cuvantului Domnului", cuviosii Pramatie si Jigodie? :cursing:

Edited by jihadu, 15 August 2007 - 13:27.


#56
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 jihadu, on Aug 15 2007, 14:19, said:

Parerea Academiei Catavancu e de bun simt in ceea ce priveste BOR,Teoctist si restul de securisti.


Ba nu.

#57
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 tihomir, on Aug 14 2007, 23:22, said:

Adica romanesti. Si nu sunt misogine deloc.
adica concepute si adulate de retarzi romani... si sunt si misogine, rasiste, xenofobe, etc... ce vrei mai rau..

n-am citit catavencu de multa vreme, insa am impresia ca ei lovesc in "clica" de acolo si nu in religie sau biserica...

#58
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 skandal, on Aug 15 2007, 13:14, said:

De ce lumanarile, iconitele, cruciulitele, etc. etc costa bani? De ce serviciile preotesti costa bani? Hristos a gonit negustorii din templu, parca.

Doar de curiozitate : ai idee cam ce contributii string diferitele culte religioase si prin ce metode ?  :rolleyes:

Pina una alta Biserica Ortodoxa e cam cea mai "moderata" in cheltuielile pe care le pretinde enoriasilor - desi prin toate campaniile unilaterale de genul celei din "Catavencu" s-a impamintenit ideea ( mai ales la cei neinformati din alte surse  :P ) ca ar fi cultul cu cele mai mari venituri.  :mellow:

Quote

Parerea Academiei Catavancu e de bun simt in ceea ce priveste BOR,Teoctist si restul de securisti.

Ai vreo dovada ?

Chestia e ca pentru a avea dovezi sau macar indicii in directia asta nici nu e nevoie neaparat de arhivele de la CNSAS. In principiu o investigatie jurnalistica de teren cu adevarat profesionista ar fi suficienta. Numai na ... lenea si comoditatea sunt mari de tot am impresia, inclusiv la catavenci ...  ;)

#59
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 Ramunc, on Aug 15 2007, 10:29, said:

Salajul e zona unde arheologia arata, deocamdata, cel mai mare raport în favoarea slavilor:
Istorie_....03.2005.pdf
Exact... de asta Muzeul de Istorie din Zalau are a doua colectie romana din tara. In jumatate din muzeu gasesti obiecte din perioada romana si in cealalta jumatate doar material didactic... povesti. Te plimbi si citesti panouri si vezi ceva carte veche.

Edited by Megara, 15 August 2007 - 16:11.


#60
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 Megara, on Aug 15 2007, 17:08, said:

Exact... de asta Muzeul de Istorie din Zalau are a doua colectie romana din tara. In jumatate din muzeu gasesti obiecte din perioada romana si in cealalta jumatate doar material didactic... povesti. Te plimbi si citesti panouri si vezi ceva carte veche.

Daca ar fi asa, atunci Constanta, Alb Iulia, Deva, chiar Sarmisegetuza (muzeul din localitate) ce sunt? Chiar si Clujul cred ca va ia.

#61
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 Ramunc, on Aug 15 2007, 18:14, said:

Daca ar fi asa, atunci Constanta, Alb Iulia, Deva, chiar Sarmisegetuza (muzeul din localitate) ce sunt? Chiar si Clujul cred ca va ia.
Se pare ca tre sa-ti spun ca Porolissum a fost capitala Daciei Porolissensis cu o populatie de peste 10.000 de locuitori si asta fara trupele concentrate in castru care numarau intre 5000 si 7000. Ca sa nu mai vorbesc de restrul castrelor independente (cum ar fi cel de la Buciumi) intinse de-a lungul granitei cu dacii liberi. Nu uita ca aici era limesul Daciei romane si tot pe aici trecea si drumul sarii. Amfiteatrul de la Porolissum este cel mai mare amfiteatru din estul Europei, diagonala arenei masurand peste 64 m si cu o capacitate de 5500 locuri. In toate scrierile pastrate se vorbeste de un al doilea amfiteatru dar care inca nu a fost gasit. Se cauta... sunt doua echipe de arheologi, una din state si alta din Anglia, care sapa anual.

AVE VIATOR
HIS TEGITUR TERRIS
POROLISSUM
INCLITA MAIORUM URBS NOSTRORUM STA, ADSPICE, COGITA ET NVNC VALE VIATOR
:P

#62
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 Megara, on Aug 15 2007, 18:25, said:

Se pare ca tre sa-ti spun ca Porolissum a fost capitala Daciei Porolissensis cu o populatie de peste 10.000 de locuitori si asta fara trupele concentrate in castru care numarau intre 5000 si 7000. Ca sa nu mai vorbesc de restrul castrelor independente (cum ar fi cel de la Buciumi) intinse de-a lungul granitei cu dacii liberi. Nu uita ca aici era limesul Daciei romane si tot pe aici trecea si drumul sarii. Amfiteatrul de la Porolissum este cel mai mare amfiteatru din estul Europei, diagonala arenei masurand peste 64 m si cu o capacitate de 5500 locuri. In toate scrierile pastrate se vorbeste de un al doilea amfiteatru dar care inca nu a fost gasit. Se cauta... sunt doua echipe de arheologi, una din state si alta din Anglia, care sapa anual.

AVE VIATOR
HIS TEGITUR TERRIS
POROLISSUM
INCLITA MAIORUM URBS NOSTRORUM STA, ADSPICE, COGITA ET NVNC VALE VIATOR
:P

Eu zic sa vizitezi  muzeele mentionate.

#63
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 Ramunc, on Aug 15 2007, 18:28, said:

Eu zic sa vizitezi  muzeele mentionate.
Le-am vazut... si nu o singura data.
Da tu nu l-ai vazut pe cel din Zalau. Te sfatuiesc sa-l vizitezi si poti sa numeri si cate obiecte sunt imprumutate altor muzee din tara (inclusiv la cel national) si chiar peste hotare. Poti incepe cu Lapidarium care este chiar in curtea muzeului.

#64
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
v-atzi tzakanit? ce legatura are muzeul din zalau cu catavencu si ortodoxia? :ciocan:

#65
normancboy

normancboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.06.2007
Stimabililor, orice ar zice cei care apara cu atata ardoare BOR este imposibil ca o institutie care avea atata influenta asupra populatiei sa nu fi fost sub controlul strict al Securitatii pe vremea lu nea Nicu.
Comunistilor le era imposibil sa distruga toate institutiile religioase romanesti din temelii asa ca au preluat controlul institutiilor cultului majoritar iar pe cele minoritare le-au redus la tacere(vezi cazul bisericii Greco-Catolice integrata in BOR cu japca).
Cu tot respectul pentru viata ascetica a unui prelat, eu unul nu ma pot spovedi si cere ajutor duhovnicesc unuia care si-a turnat credinciosii care spuneau ceva rau de nea Nicu sau Codoi la spovedanie.

In ceea ce priveste dosarele securitatii, atatea cate mai sunt, ele sunt dirijate convenabil de criptocomunistii si fostii securisti din sistem. Tot ce am vazut pana acum sunt mici gunoaie exacerbate de media. Cand apare una mai groasa, vezi cazul motanului ca sa nu mai vorbesc de ilici, se pun in miscare toate rotitele mass mediei controlate de cei vizati pentru a discredita organul de control.

Pe Teoctist, cu toate ca are si el compromisurile lui, il respect pentru ca in '90 a renuntat la scaun si a plecat la manastire. La insistentele 'turmei' pastorite de prea sfintiia sa a revenit si tind sa cred ca a fost un conducator cu multe realizari in plan social si inter confesional.

Insa vehementa cu care capii Bisericii refuza sa le fie publicate dosarele ma duce cu gandul la lucruri mult mai grave decat anumite note 'inofensive'.
Alt lucru care nu il inteleg in atitudinile domniilor lor este urmatorul:
De ce nu accepta sa le fie publicate dosarele, sau daca intr-adevar acele dosare contin lucruri atat de grave care sa dauneze intr-atat increderii populatiei in BOR(pentru ca daca iei marea masa a credinciosilor popa=biserica) de ce nu renunta la demnitati si nu se retrag la manastire.
Aceasta ar fi atitudinea demna de un prelat dupa parerea mea si nu improscarea atacatorilor cu  acuzatii gen homosexual mason, sectant samd.

Parerea mea e ca aceia care sunt in situatia data tin de scaun in mod josnic, lucru mult mai blamabil in cazul prelatilor decat  al politicienilor.

#66
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 normancboy, on Aug 19 2007, 05:52, said:

Insa vehementa cu care capii Bisericii refuza sa le fie publicate dosarele ma duce cu gandul la lucruri mult mai grave decat anumite note 'inofensive'.
Alt lucru care nu il inteleg in atitudinile domniilor lor este urmatorul:
De ce nu accepta sa le fie publicate dosarele, sau daca intr-adevar acele dosare contin lucruri atat de grave care sa dauneze intr-atat increderii populatiei in BOR(pentru ca daca iei marea masa a credinciosilor popa=biserica) de ce nu renunta la demnitati si nu se retrag la manastire.
Aceasta ar fi atitudinea demna de un prelat dupa parerea mea si nu improscarea atacatorilor cu  acuzatii gen homosexual mason, sectant samd.

Parerea mea e ca aceia care sunt in situatia data tin de scaun in mod josnic, lucru mult mai blamabil in cazul prelatilor decat  al politicienilor.

Unde ai vazut vehementa? Ierarhii au afisat o reticenta fata de treaba cu dezvaluirile dosarelor, reticenta datorata faptului ca Biserica nu trebuie pusa pe acelasi plan cu institutiile lumesti. Dar nu s-au opus studierii dosarelor.

Si tu privesti Biserica ca pe o institutie, sunt sigur ca nu cunosti mare lucru despre învatatura bisericeasca, nu stii ce este Biserica si care e rolul ei.

Uita-te cum fabulezi în mesajul acesta, ca ar fi cine-stie-ce lucruri grave. Daca ar fi fost, nu se putea sa nu transpire în presa pâna acum.


Asa ca sfatul meu e sa te retragi tu la manastire daca se va dovedi ca e fals ceea ce spui (si se va dovedi, am mai zis ca  este o isterie asta cu preotii si ierarhii securisti).

#67
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 Ramunc, on Aug 19 2007, 08:29, said:

Unde ai vazut vehementa? Ierarhii au afisat o reticenta fata de treaba cu dezvaluirile dosarelor, reticenta datorata faptului ca Biserica nu trebuie pusa pe acelasi plan cu institutiile lumesti. Dar nu s-au opus studierii dosarelor.
Reticenta e din cauza faptului ca unii preoti au turnat cat au putut. Se tem sa nu scada credibilitatea bisericii in urma dezvaluirilor. Au fost preoti care chiar au recunoscut ca au colaborat cu securitatea. Eu cunosc preot care a avut si cateva stele pe umar. In 90 a iesit repede la pensie, cu vreo 10 ani inainte de termen.

#68
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 Megara, on Aug 19 2007, 10:18, said:

Reticenta e din cauza faptului ca unii preoti au turnat cat au putut. Se tem sa nu scada credibilitatea bisericii in urma dezvaluirilor. Au fost preoti care chiar au recunoscut ca au colaborat cu securitatea. Eu cunosc preot care a avut si cateva stele pe umar. In 90 a iesit repede la pensie, cu vreo 10 ani inainte de termen.
Si pe cine turnau preotii?

De unde stii ca acela avea stele?

#69
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 Ramunc, on Aug 19 2007, 10:33, said:

Si pe cine turnau preotii?

De unde stii ca acela avea stele?
... pe cine puteu.
Stiu sigur dar nu sunt obligata sa-ti spun de unde stiu. Il cunosc personal, nu o singura data a fost la noi in casa, dar am fost avertizati, tot de catre un preot, ca ne viziteaza dracul. Cu toate acestea, nu s-a sfiit sa scrie un raport in dosarul lui tata.
Avea "obiceiul" sa ia ore de vioara si pian, asa ca era un obisnuit al scolii de muzica. Majoritatea profesorilor fiind de nationalitate maghiara si cu ganduri de plecare, iar romanii cu iesiri culturale in strainatate. La ora actuala, nici unul din profesorii de nationalitate maghiara nu mai este in tara (unii chiar au avut de patimit) iar cei doi romani care au ramas, s-au mutat la Conservatorul din Cluj... dar si-au vazut si dosarele.

#70
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 Megara, on Aug 19 2007, 10:44, said:

... pe cine puteu.
Stiu sigur dar nu sunt obligata sa-ti spun de unde stiu. Il cunosc personal, nu o singura data a fost la noi in casa, dar am fost avertizati, tot de catre un preot, ca ne viziteaza dracul. Cu toate acestea, nu s-a sfiit sa scrie un raport in dosarul lui tata.
Avea "obiceiul" sa ia ore de vioara si pian, asa ca era un obisnuit al scolii de muzica. Majoritatea profesorilor fiind de nationalitate maghiara si cu ganduri de plecare, iar romanii cu iesiri culturale in strainatate. La ora actuala, nici unul din profesorii de nationalitate maghiara nu mai este in tara (unii chiar au avut de patimit) iar cei doi romani care au ramas, s-au mutat la Conservatorul din Cluj... dar si-au vazut si dosarele.

Afirmi ca preotii turnau pe enoriasi sau pe alti preoti? De unde stii ce faceau ei?

Faptul ca acel preot de care spui daea note informative dovedeste ca nu era ofiter. Ofiterii aveau alte sarcini. Asta desigur daca e adevarat ce spui.

#71
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 Ramunc, on Aug 19 2007, 10:51, said:

Afirmi ca preotii turnau pe enoriasi sau pe alti preoti? De unde stii ce faceau ei?

Faptul ca acel preot de care spui daea note informative dovedeste ca nu era ofiter. Ofiterii aveau alte sarcini. Asta desigur daca e adevarat ce spui.
serios? Iti garantez ca pana si seful securitatii de la Salaj, Valeriu Butirii, a scris rapoarte. Asta si-a depus cererea de pensionare in 20 dec 1989 si pe 22 decembrie era deja pensionat. A fost printre primii care a si primit verdictul de politie politica.

Edited by Megara, 19 August 2007 - 10:00.


#72
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 Megara, on Aug 19 2007, 10:58, said:

serios? Iti garantez ca pana si seful securitatii de la Salaj, Valeriu Butirii, a scris rapoarte. Asta si-a depus cererea de pensionare in 20 dec 1989 si pe 22 decembrie era deja pensionat. A fost printre primii care a si primit verdictul de politie politica.


Ce dovezi ai ca preotul acela era ofiter? Daca ar fi fost ofiter sub acoperire, principalele sale obligatii ar fi fost altele decât scrierea de rapoarte.

Nu ai raspuns la întrebarea Afirmi ca preotii turnau pe enoriasi sau pe alti preoti? De unde stii ce faceau ei?

Edited by Ramunc, 19 August 2007 - 10:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate