Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 

Campanie antiortodoxa in Catavencu?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
309 răspunsuri în acest subiect

#91
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.339
  • Înscris: 28.02.2005

 Megara, on Aug 19 2007, 12:51, said:

Concluzia raportului Comisiei Prezidențiale pentru Analiza Dictaturii Comuniste din România (pagina 628), aprobat de Președintele României și publicat la 18 decembrie 2006, subliniază ?rolul excepțional jucat în demascarea naturii criminale a regimului și a Securității" de generalul Pacepa. Potrivit acestui raport, el "a contribuit la degradarea dramatică a imaginii lui Ceaușescu". Informațiile oferite de Pacepa au fost de asemenea un important revelator al caracterului criminal al dictaturii în influente cercuri politice și de media din Vest. Securitatea și moștenitorii săi nu i-au iertat vreodată lui I. M. Pacepa ceea ce ei consideră a fi fost o ?trădare?.

ma f*t pe raportul lui Basescu. un produs al comunismului n-are demnitatea si autoritatea morala sa judece comunismul.
numai Familia Regala si colaboratori sai au autoritatea morala sa judece comunismul.

spune-mi Megara, judecand cu capul tau, cum numesti tu un general de securitate comunsit, consilier personal al lui Ceausescu care fuge la americani in plin regim comunist?

dar am deviat de la subiect... sa revenim la Catavencu.

Editat de Pollux, 19 august 2007 - 12:01.


#92
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.515
  • Înscris: 26.09.2006

 Pollux, on Aug 19 2007, 12:56, said:

ma f*t pe raportul lui Basescu. un produs al comunismului n-are demnitatea si autoritatea morala sa judece comunismul.
numai Familia Regala si colaboratori sai au autoritatea morala sa judece comunismul.
... si noi nu avem dreptul?

 Pollux, on Aug 19 2007, 12:56, said:

spune-mi Megara, judecand cu capul tau, cum numesti tu un general de securitate comunsit, consilier personal al lui Ceausescu care fuge la americani in plin regim comunist?
Nu am spus ca trebuie sa-i acordam credibilitate lui Pacepa in proportie de 100%, dar sunt de parere ca niciodata nu iese fum fara foc. Intotdeauna o minciuna contine si putin adevar, altfel ar fi repede demontata.

#93
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.794
  • Înscris: 12.06.2006

 Megara, on Aug 19 2007, 12:40, said:

Anania si Andreicut :lol: doi dintre cei mai de seama colaboratori ai securitatii.
Pacepa spunea ca Anania chiar a fost agent DIE in perioada in care s-a aflat in Statele Unite si baga bete in roate Mitropolitului Americii si Canadei.

Concret, cum crei tu ca au colaborat? Ce au facut?


Cât despre Pacepa, trebuie sa fii orb sa nu vezi ca individul e o jigodie, un tradator, fiindca ori a tradat cât a fost în slujba comunistilor ori dupa aceea. Ca si Dinescu, lanseaza zvonuri fara acoperire si false.

#94
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.339
  • Înscris: 28.02.2005

 Megara, on Aug 19 2007, 13:05, said:

... si noi nu avem dreptul?

depinde cine sunteti voi.   :D  
sigur ca fiecare dintre noi are dreptul sa aiba parerile lui.
dar eu ma refeream la condamnarea oficiala a comunismului.

 Megara, on Aug 19 2007, 13:05, said:

Nu am spus ca trebuie sa-i acordam credibilitate lui Pacepa in proportie de 100%, dar sunt de parere ca niciodata nu iese fum fara foc. Intotdeauna o minciuna contine si putin adevar, altfel ar fi repede demontata.

unui tradator trebuie sa ii acordam credibilitate 0%.
gandeste-te bine la ce spui. adevar cu jumatate de masura nu exista. de unde rezulta ca o minciuna nu poate contine putin adevar.

#95
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.515
  • Înscris: 26.09.2006

 Ramunc, on Aug 19 2007, 13:06, said:

Concret, cum crei tu ca au colaborat? Ce au facut?
Inalt Preasfintitul Andrei Andreicut, nume conspirativ 'Ionica'

Capul Bisericii ortodoxe de Alba Iulia, Inalt Preasfintitul Andrei Andreicut, a fost deconspirat ca fiind unul dintre informatorii fostei Securitati. Adresa cu numarul P1514/04/29.11.2005, emisa de catre CNSAS sub semnatura fostului presedinte Gheorghe Onisoru si in posesia careia am intrat ieri, mentioneaza: "Colegiul CNSAS, intrunit in sedinta din data de 15.11.2005, a stabilit, in conformitate cu prevederile art. 1 alin. 2 din Legea nr. 187/1999 privind accesul la propriul dosar si deconspirarea Securitatii ca politie politica coroborat cu art. 29 alin. 1 si 2 din Regulamentul de organizare si functionare a CNSAS adoptat prin Hotararea Parlamentului nr. 17/2000 pe baza documentelor din arhiva proprie, identitatea informatorului cu nume conspirativ in persoana numitului Andreicut Ioan, fiul lui Andrei si Elena, nascut la data de 24.01.1949, in localitatea Oarta de Sus, judetul Maramures". Data si locul de nastere, precum si numele parintilor lui "Ionica" sunt identice cu cele ale fostului CFR-ist, actual arhiepiscop ortodox de Alba Iulia, Andrei Andreicut.

Deconspirarea
Deconspirarea lui Andrei Andreicut a fost posibila datorita unui fost persecutat si urmarit al Securitatii, care a avut dorinta de a afla cine sunt cei care l-au urmarit. Sub protectia anonimatului, el a declarat: "Un ofiter m-a intalnit si mi-a spus ca , si mi-a zis doua nume. Am facut cerere si dupa aproape un an am primit raspuns sa ma prezint la CNSAS. Am cerut numele celor care au semnat notele de informare si, deocamdata, numai pe l-au identificat".

"A fost doar urmarit... de fapt a fost "
In conditiile in care IPS Andrei Andreicut este plecat din tara, am incercat sa aflam un punct de vedere al bisericii pe care o pastoreste. Parintele consilier Remus Onisor si-a amintit doar ca "IPS Andrei a fost chemat la CNSAS pentru a-i fi studiat dosarul, a fost, din cate stiu, un dosar de urmarire. De fapt, chiar si presedintele CNSAS a declarat la cateva zile ca Andreicut nu a facut politie politica. stiam ca a fost urmarit, dar nu cred ca a facut politie politica". La cateva ore dupa aceea, acelasi parinte consilier isi amintea altceva: "Este adevarat ca IPS Andrei Andreicut a fost ", dar a fost vorba despre o singura nota de informare care a fost semnata din cauza presiunilor." Vali Suciu

#96
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.938
  • Înscris: 31.12.2006

 Pollux, on Aug 19 2007, 12:56, said:

ma f*t pe raportul lui Basescu. un produs al comunismului n-are demnitatea si autoritatea morala sa judece comunismul.
numai Familia Regala si colaboratori sai au autoritatea morala sa judece comunismul.
Io il propun in acest sens pe Printul Duda si desigur pe spiritul lui Coposu, invocat bine-nteles pritr-o sesiune de spiritism de spiritul lui Hasdeu.
Daca suna ocupat, propun o comisie ad-hoc formata din absolventi de I-VIII cu testarea nationala luata, care sa cerceteze comunismul din Ro, avand in vedere ca membrii ei nu sunt produse ale comunismului

 Ramunc, on Aug 19 2007, 13:06, said:

Concret, cum crei tu ca au colaborat? Ce au facut?
Cât despre Pacepa, trebuie sa fii orb sa nu vezi ca individul e o jigodie, un tradator, fiindca ori a tradat cât a fost în slujba comunistilor ori dupa aceea. Ca si Dinescu, lanseaza zvonuri fara acoperire si false.
Iar tu lansezi prostii cat carul.
Ce parere ai tu despre generalul Plesita?
Information, information, information.
-_-

#97
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.339
  • Înscris: 28.02.2005

 sexterminator, on Aug 19 2007, 13:17, said:

Io il propun in acest sens pe Printul Duda si desigur pe spiritul lui Coposu, invocat bine-nteles pritr-o sesiune de spiritism de spiritul lui Hasdeu.
Daca suna ocupat, propun o comisie ad-hoc formata din absolventi de I-VIII cu testarea nationala luata, care sa cerceteze comunismul din Ro, avand in vedere ca membrii ei nu sunt produse ale comunismului

ia-ti mistourile si mergi pe aria Fun.

explica-mi si mie, ca sunt mai prost, cum a fost condamnat comunismul cand cea mai inalta demnitate in stat este ocupata de un comunist. si nu unul oarecare, ci unul care a avut functii importante si in vremea cealalta.
nu cumva totul e doar o mascarada?

#98
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Data si locul de nastere, precum si numele parintilor lui "Ionica" sunt identice cu cele ale fostului CFR-ist, actual arhiepiscop ortodox de Alba Iulia, Andrei Andreicut.

Aceasta exprimare arata clar ca avem de a face cu intentii denigratoare. Articolul e o bulibaseala specifica celor care nu au dovezi. "A spus cineva ca a auzit pe altcineva..." exact ca în minciunile lui Dinescu despre Anania.

#99
lvl100

lvl100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 112
  • Înscris: 04.01.2006

 sexterminator, on Aug 19 2007, 13:17, said:

Io il propun in acest sens pe Printul Duda si desigur pe spiritul lui Coposu, invocat bine-nteles pritr-o sesiune de spiritism de spiritul lui Hasdeu.
Daca suna ocupat, propun o comisie ad-hoc formata din absolventi de I-VIII cu testarea nationala luata, care sa cerceteze comunismul din Ro, avand in vedere ca membrii ei nu sunt produse ale comunismului
Iar tu lansezi prostii cat carul.
Ce parere ai tu despre generalul Plesita?
Information, information, information.
-_-


 Pollux, on Aug 19 2007, 13:37, said:

ia-ti mistourile si mergi pe aria Fun.

explica-mi si mie, ca sunt mai prost, cum a fost condamnat comunismul cand cea mai inalta demnitate in stat este ocupata de un comunist. si nu unul oarecare, ci unul care a avut functii importante si in vremea cealalta.
nu cumva totul e doar o mascarada?


  Asa e.

Haideti sa stergem ultimii 50 de ani cu buretele, pentru ca e clar ca dupa atatia ani de corupere comunista un om neprihanit nu mai gasim.
Preoti turnatori ? Se rezolva si asta......desigur, dupa cateva mii de ani cand va veni Imparatia lui Dumnezeu pe pamant, caci doar ingerii au puterea morala sa judece un popa pacatos.
Sau in aceeasi idee : Basescu, Iliescu, Voiculescu etc cine sunteti voi sa-i judecati ? V-ati jucat cu putza in praf cu ei ? Ajungeti si voi macar prim-ministru sau senator  si dupa aia judecati alti inalti demnitari.

Gata am rezolvat probleme socio-politice ale Romaniei. Moderatori puteti sa inchideti Poiana.

#100
normancboy

normancboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 04.06.2007

 Ramunc, on Aug 19 2007, 08:29, said:

Unde ai vazut vehementa? Ierarhii au afisat o reticenta fata de treaba cu dezvaluirile dosarelor, reticenta datorata faptului ca Biserica nu trebuie pusa pe acelasi plan cu institutiile lumesti. Dar nu s-au opus studierii dosarelor.

Si tu privesti Biserica ca pe o institutie, sunt sigur ca nu cunosti mare lucru despre învatatura bisericeasca, nu stii ce este Biserica si care e rolul ei.

Uita-te cum fabulezi în mesajul acesta, ca ar fi cine-stie-ce lucruri grave. Daca ar fi fost, nu se putea sa nu transpire în presa pâna acum.
Asa ca sfatul meu e sa te retragi tu la manastire daca se va dovedi ca e fals ceea ce spui (si se va dovedi, am mai zis ca  este o isterie asta cu preotii si ierarhii securisti).

Biserica nu trebuie pusa in acelasi rand cu institutiile lumesti. Pana aici adevarat.
Insa nicaieri nu scrie ca pozitia unui ierarh e intangibila. Iar tu afirmiun lucru grav si faci niste confuzii aberante ascunzandu-te dupa alte acuze impotriva persoanei mele.
Afirmand ca dizertatia mea se bazeaza pe fondul unei slabe educatii religioase practic imi spui ca a fi credincios inseamna a fi orb, lipsit de capacitatea de a discerne si de a judeca.
Eu nu am de ce sa ma retrag la manastire deoarece nu mi-am asumat nici un rol in pastorirea unei comunitati.

De la cine nu e cu Biserica e impotriva ei ajungi la cine nu e cu absolut toti membrii "tagmei" preotesti e impotriva ei.Ca si cum odata cu vinovatia dovedita a unui ierarh s-ar prabusi toata invatatura Bisericeasca. Asta nu cumva se cheama mandrie stimabile? Parca era ceva nu prea bun prin Biblie despre asta.

Si nu am nimi cu Biserica in particular. Pentru mine un securist o sa ramana intotdeauna un securist. Orice turnatorie , cat de mica, ar fi putut fi un pretext pentru organele de represiune pentru a elimina un individ, vezi cazul Gheorghe Ursu.

Inca odata, mi se pare regretabil ca BOR continua sa ascunda in randurile ei astfel de indivizi.

#101
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.837
  • Înscris: 30.10.2006
Prietenii mei ortodoctsi discuta treaba destul de ontroversat. Eu evit sa intru in discutitie , dar parerea mea e ca daca nu gasiti unul "fara pata" va fi scandal in tara asta. V-o spune un roman greco-catolic cam neutru. Si sa nu credeti ca ma bucur despre aceasta cearta intre crestini , deoarece chiar o parte din propria mea familie e implicata!

Editat de alalaltu, 20 august 2007 - 01:40.


#102
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Afirmand ca dizertatia mea se bazeaza pe fondul unei slabe educatii religioase practic imi spui ca a fi credincios inseamna a fi orb, lipsit de capacitatea de a discerne si de a judeca.
Eu nu am de ce sa ma retrag la manastire deoarece nu mi-am asumat nici un rol in pastorirea unei comunitati.

M-am exprimat gresit, vroiam sa spun ca despre Biserica au dreptul morl sa-si dea cu parerea cei care se straduie pentru poruncile divine, cei care traiesc indiferenti fata de Dumnezeu neavând acest drept moral. Cât despre retragerea la manastire, era o exprimare retorica menita sa-ti atraga atentia ca esti nedrept fata de ierarhii respectivi, dorind ca ei sa fie izolati.




Quote

De la cine nu e cu Biserica e impotriva ei ajungi la cine nu e cu absolut toti membrii "tagmei" preotesti e impotriva ei.Ca si cum odata cu vinovatia dovedita a unui ierarh s-ar prabusi toata invatatura Bisericeasca. Asta nu cumva se cheama mandrie stimabile? Parca era ceva nu prea bun prin Biblie despre asta.

Nu poti avea o întelegere a lucrurilor bisericesti tât timp cât nu traiesti în duhul învataturii evanghelice. Vinovatia unor preoti si ierarhi are cu totul alt caracter din punct de vedere bisericesc comparativ cu principiile eticii si moralei laice. Morala laica vede lucrurile din punctul de vedere al omului, cea bisericeasca din punctul de vedere divin.

#103
normancboy

normancboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 04.06.2007

 Ramunc, on Aug 20 2007, 08:27, said:

M-am exprimat gresit, vroiam sa spun ca despre Biserica au dreptul morl sa-si dea cu parerea cei care se straduie pentru poruncile divine, cei care traiesc indiferenti fata de Dumnezeu neavând acest drept moral. Cât despre retragerea la manastire, era o exprimare retorica menita sa-ti atraga atentia ca esti nedrept fata de ierarhii respectivi, dorind ca ei sa fie izolati.
Nu poti avea o întelegere a lucrurilor bisericesti tât timp cât nu traiesti în duhul învataturii evanghelice. Vinovatia unor preoti si ierarhi are cu totul alt caracter din punct de vedere bisericesc comparativ cu principiile eticii si moralei laice. Morala laica vede lucrurile din punctul de vedere al omului, cea bisericeasca din punctul de vedere divin.
       Hai ca te-ai cacat de tot in fasole stimabile. Oare manastirea nu e acel loc sacru si dumnezeiesc in care esti mai aproape de Dumnezeu ca niciodata? Dumneata in schimb il privesti ca un loc de izolare sociala si atat. Eu nu am zis nimic de izolare, I am sorry .
        Serios? Lumineaza-ma si pe mine care ar fi catalogarea unui preot din punct de vedere bisericesc a unui preot care a dat pe vremuri cu subsemnatu pe la Secu?
        Cat despre morala de tip laic tin sa iti amintesc ca toate principiile moralei laice europene se trag din crestinism.
         Ramunc ai face un mare bine sa deschizi bine ochii, mai ales daca faci parte din tagma preoteasca. Constiintei tale in general.

#104
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Serios? Lumineaza-ma si pe mine care ar fi catalogarea unui preot din punct de vedere bisericesc a unui preot care a dat pe vremuri cu subsemnatu pe la Secu?

Cauta pe net care sunt îndatoririle  unui preot si episcop.




Quote

Cat despre morala de tip laic tin sa iti amintesc ca toate principiile moralei laice europene se trag din crestinism.

Nu stiu din ce se trag dar prin aceea ca au ajuns la aprobarea casatoriilor homosexuale si a avortului (doua exemple) au devenit antihristice.

#105
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005
Ramunc, eu zic ca este mai simplu sa dati de pamant cu toti colaboratorii securitatii.
Este foarte simplu, nu le faceti nimic, nu ii dati afara, nu pedepsiti pe nimeni.

Singura chestie morala, ar fi sa le spuneti cam asa:

Fratii nostri intru credinta, ati fost slabi si ati facut pact cu necuratul ( comunismul & securitatea ).
Va rugam sa ne lasati in pace si sa va rugati.
Noi avem treaba si din cauza voastra, avem probleme.

#106
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.120
  • Înscris: 28.06.2006

 tomaso, on Aug 20 2007, 17:22, said:

Fratii nostri intru credinta, ati fost slabi si ati facut pact cu necuratul ( comunismul & securitatea ).
Va rugam sa ne lasati in pace si sa va rugati.

Mda - canon de 5 ani la mănăstire pentru rugăciune întru iertarea păcatelor.  :D

Deși - din alt punct de vedere - deja prin anii '70-'80 preoții nu prea mai aveau ce să toarne prea mult și semnificativ la Securitate. Vremurile se schimbaseră și ele din anii '50 când ținta principală a Partidului și a zeloșilor săi securiști era supunerea lumii rurale în care, e drept, preoții aveau oareșce trecere ...  :rolleyes:

#107
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.794
  • Înscris: 12.06.2006

 tomaso, on Aug 20 2007, 17:22, said:

Ramunc, eu zic ca este mai simplu sa dati de pamant cu toti colaboratorii securitatii.
Este foarte simplu, nu le faceti nimic, nu ii dati afara, nu pedepsiti pe nimeni.

Singura chestie morala, ar fi sa le spuneti cam asa:

Fratii nostri intru credinta, ati fost slabi si ati facut pact cu necuratul ( comunismul & securitatea ).
Va rugam sa ne lasati in pace si sa va rugati.
Noi avem treaba si din cauza voastra, avem probleme.


Multi ierarhi au semnat angajamente, inclusiv cei mai valorosi. Situatia era în felul urmator: daca nu semnau, începeau sa li se puna piedici si activitatea bisericeasca avea de suferit. Moral si bisericesc, nu e ceva rau sa semnezi un astfel de angajament, a te feri de aceasta ar fi un fixism, la fel, de pilda,  cu mania adventistilor de a nu minti niciodata.


Cei care într-adevar au fost niste tradatori, trebuie marginalizati. Patriarhul Teoctist a fost prea slab sa stea împotriva lui Ceausescu. Mitropolitul Daniel a fost amagit de prieteniile cu catolicii si protestantii (si-a facut studiile în strainatate la institutii catolice si protestante) si el este un tradator al Ortodoxiei prin slujbele cu ereticii care le-a facut. Acestea sunt tradari, nu ca un iearh a semnat un angajament.




Quote

Deși - din alt punct de vedere - deja prin anii '70-'80 preoții nu prea mai aveau ce să toarne prea mult și semnificativ la Securitate. Vremurile se schimbaseră și ele din anii '50 când ținta principală a Partidului și a zeloșilor săi securiști era supunerea lumii rurale în care, e drept, preoții aveau oareșce trecere ..

Si crezi ca în anii 50 preotii turnau credinciosii? Îi turnau ca ce, ca spuneau ceva de PMR?

#108
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005
Daca a ramas ceva farama de credinta in ei, apoi sa arate ca stiu sa se sacrifice.
Isus s-a sacrificat, nu vad de ce preotii colaborationisti ar avea reticiente.
Sa se sacrifice pentru buna imagine a bisericii. Cum pot face asta ?
In spiritul credintei. Sa marturiseasca pacatul si sa se retraga singuri. Unii au fost slabi, altii au fost nevoiti. Nu conteaza.
Cei slabi sa se abtina la a mai conduce ceva, iar cei nevoiti, sa se sacrifice. Prin sacrificiu inteleg sa nu mai isi doreasca sa conduca biserica.

Pare o cazna atat de mare ?
De ce le trebuie sefie ?
De ce vor sa iasa in fata si sa fie sefi, ei cei care au dat cu subsemnatul la secu ?
Nu mai sunt alti preoti, neprihaniti si verticali ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate