Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Campanie antiortodoxa in Catavencu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
309 replies to this topic

#1
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003
Am citit numarul de saptamana trecuta si am ramas ca la dentist. Texte de-astea poate apareau pe vremea lui Stalin, in tot cazul din 1978, cand am invatat sa citesc, si pana in 1989, cand se presupune ca au disparut joburile de propaganda antiortodoxa, n-am vazut asa ceva. Ma rog, parerea mi-am expus-o pe larg aici.

Sunt insa curios sa stiu ce parere au forumistii de chestia asta. Vi se pare normal? Acceptabil?

Edited by Strict, 14 August 2007 - 21:39.
stricat blogul


#2
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Tu acum ai descoperit Catavencu? Mereu in paginile lor si-a gasit loc propaganda anticrestina, mai ales in preajma unor mari sarbatori crestine. Nu-i mai citesc demult, pacat ca nu au o limita a bunului simt sau poate asa le e porunca. In ambele cazuri sunt de blamat/scuipat.

#3
cristi_21

cristi_21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 07.06.2005
Good for them!
Catavencu chiar nu e pentru oricine.

Si pana la urma, de ce m-ar mira mai mult un asemenea articol in Catavencu decat unul de pe altermedia, ND sau alte situri de extrema dreapta?

#4
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003

 cristi_21, on Aug 14 2007, 22:36, said:

Good for them!
Catavencu chiar nu e pentru oricine.

Si pana la urma, de ce m-ar mira mai mult un asemenea articol in Catavencu decat unul de pe altermedia, ND sau alte situri de extrema dreapta?


Pentru ca e un saptamanal cu anumite pretentii? Si nu e vorba despre un articol, ci despre o gramada de articole, dupa cum am explicat.

#5
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Vezi că ți s-a stricat blogul.  Dacă tot ți-ai expus părerea pe larg acolo, poate binevoiești să pui o părere pe scurt și aici, să aibă forumiștii ce discuta.

On topic, nu mai citesc Cațavencu de ceva vreme, așa că propaganda lor pro sau contra indiferent ce mă lasă rece.

#6
cristi_21

cristi_21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 07.06.2005

 Optimus, on Aug 14 2007, 22:37, said:

Pentru ca e un saptamanal cu anumite pretentii? Si nu e vorba despre un articol, ci despre o gramada de articole, dupa cum am explicat.


Dar BOR nu ar tebui sa aiba si ea "anumite pretentii" cand minte pulimea pe fata cu securistii lor cu tot? Nu vad nimic din ce a fost scris in Catavencu care ar putea sa fie condamnat decat de cineva fara simtul umorului. Nu ma astept sincer ca saptamnalul sa aiba succes printre maicute... Pana la urma fiecare citeste ce-i place.

#7
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
numai unul dupa reclama se poate lua de articolul din catavencu.

BOR are nevoie de un "sut in fund" ca sa scape de secu si sa se reformeze. articolul se inscrie ca un spitz bine plasat.

#8
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 turbo trabannt, on Aug 14 2007, 22:50, said:

numai unul dupa reclama se poate lua de articolul din catavencu.

BOR are nevoie de un "sut in fund" ca sa scape de secu si sa se reformeze. articolul se inscrie ca un spitz bine plasat.


Biserica nu e un organism social ci divino-uman, are alta ratiune de a exista.

Critica nu poate fi adusa Bisericii ci doar unor ierarhi dar cei care aduc crtici trebuie sa fie crestini adevarati, nu un ateu hedonist ca Mircea Toma, un betiv ca Mihaiu etc.

#9
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

 cristi_21, on Aug 14 2007, 22:36, said:

Good for them!
Catavencu chiar nu e pentru oricine.

Si pana la urma, de ce m-ar mira mai mult un asemenea articol in Catavencu decat unul de pe altermedia, ND sau alte situri de extrema dreapta?

Agree..numai ca acolo articolele sunt pro-ortodoxe,misogine,anti-sioniste etc etc

#10
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Agree..numai ca acolo articolele sunt pro-ortodoxe,misogine,anti-sioniste etc etc

Adica romanesti. Si nu sunt misogine deloc.

#11
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Mama lor de ziaristi pacatosi. Iadul o sa'i manance.

#12
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Desigur, fiecare poate înjura orice si oricât, dar ca sa poti sa afirmi ca esti moral, trebuie tu sa fii mai bun decât cei criticati, ori epavele umane de la Catavencu nu se apropie nici la glezna ierarhilor BOR care, securisti* sau nu, duc o viata ascetica reala.


*Chestia cu preotii si ierarhii securisti e în cea mai masura  paranoica:
http://forum.softped...m...t&p=3226343

Edited by Strict, 14 August 2007 - 23:03.
șters offtopic


#13
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 PeterPan 42, on Aug 14 2007, 23:45, said:

Alaturarea expresiei "sut in fund", cu BOR, denota ... era sa zic nesimtire, insa noroc ca mi-am amintit interdictia folosirii unor asemenea termeni pe forumul Softpedia.
O mica paranteza  : intr-unul din romanele lui Sven Hassel - nu-mi amintesc care, e ceva vreme de cand le-am citit - exista o scena in care Legionarul (parca) ii despica burta unui SS-ist ce urinase pe o troita, repetandu-i ca pentru a-i fi de invatatura :"Sa nu-ti batijoc de cele sfine !".
Nu poti critica tu, turbotrabant, oricat de moderator ai fi, Biserica ! Nu ti-e dat tie, vierme al pamantului, sa-ti ridici glasul spre crucea careia i se inchina de doua milenii, neintrerupt, toti traitorii pamantului asta ! In intelepciunea lor, ti-au lasat mosii diata :"Sa faci ce zice popa, nu ce face popa !".
daca cineva urineaza pe o troita, batjocoreste Biserica, injura de Dumnezeu , etc - Biserica nu e nici macar atinsa iar Dumnezeu cu atat mai putin. singurul care are de suferit e blasfemiatorul. si atunci, unde e logica in a-l injunghia sau in a-l numi vierme (cum faci tu)?. este ca si cum vazand pe strada un om cazut ii mai tragi si tu un spitz in burta.
niciodata n-am inteles cum unii care se considera credinciosi pot sa se erijeze in aparatori aiu lui Dumnezeu si ai Cetatii sale care e Biserica.
blasfemiator nu e cel care spune, de pilda, "Maica Domnului a fost o curva", adevaratul blasfemiator e cel care ii sare in ajutor Maicii Domnului. Triplu pacat:
1. isi inchipuie ca un personaj sfant e neajutorat - prostie adanca
2. se crede in stare sa apere pe Dumnezeu, Biserica, sfintii - orgoliu nemasurat
3. "aparand" (cum isi inchipuie el) cele sfinte, il loveste pe "atacator" - lipsa de iubire pentru aproapele lipsit de credinta, cel care are cel mai mult nevoie de iubire

#14
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

Quote

nu se apropie nici la glezna ierarhilor BOR care, securisti* sau nu, duc o viata ascetica reala.
ha ha ha :D siguuur...

Quote

sa-ti ridici glasul spre crucea careia i se inchina de doua milenii, neintrerupt, toti traitorii pamantului asta
mai putin cei de alte religii sau ateii. aia au voie sa critice?

#15
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Ramunc, on Aug 14 2007, 23:54, said:

ierarhilor BOR care, securisti* sau nu, duc o viata ascetica reala.
explica-mi si mie ce fel de asceti sunt aceia care au servitori? mai bine spus, si mai grav, servitoare. orice episcop, mitropolit, patriarh e servit de o echipa de maicute. hai sa spun ca pot sa inteleg ca functia cu toata munca pe care o presupune ea nu-i mai lasa timp ierarhului pentru treburile gospodaresti (aprovizionare, gatit, spalat, curatenie, etc) sa zicem ca are nevoie de slujitori (cam nepotrivit pentru un ascet, dar, ma rog) dar de ce acesti servitori ai unui ascet sunt femei? ti se pare ok?

#16
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003

 ego_zenovius, on Aug 15 2007, 00:15, said:

explica-mi si mie ce fel de asceti sunt aceia care au servitori? mai bine spus, si mai grav, servitoare. orice episcop, mitropolit, patriarh e servit de o echipa de maicute. hai sa spun ca pot sa inteleg ca functia cu toata munca pe care o presupune ea nu-i mai lasa timp ierarhului pentru treburile gospodaresti (aprovizionare, gatit, spalat, curatenie, etc) sa zicem ca are nevoie de slujitori (cam nepotrivit pentru un ascet, dar, ma rog) dar de ce acesti servitori ai unui ascet sunt femei? ti se pare ok?


Hai sa vorbim discutii. Ar trebui sa faca biserica discriminare sau cum? Posturile alea de "servitori" cum le numesti tu sunt remunerate, a spune "men only" ar fi o incalcare directa a legii.

#17
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Optimus, on Aug 15 2007, 00:26, said:

Hai sa vorbim discutii. Ar trebui sa faca biserica discriminare sau cum? Posturile alea de "servitori" cum le numesti tu sunt remunerate, a spune "men only" ar fi o incalcare directa a legii.
nu m-ai inteles. nu e vorba ca acele posturi de servitori sunt remunerate sau nu. nu e vorba nici de discriminare de tip "men only" (de fapt, e o discriminare de tip "women only"). eu remarcam faptul ca niste asceti (cum ii considera ramunc pe ierarhii bor) au servitori femei.
asceti avand servitori - nu se potriveste.
asceti avand servitori femei - nu se potriveste deloc!
poti sa ti-l inchipui pe sfantul antonie cel mare avand servitoare?

#18
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

asceti avand servitori femei - nu se potriveste deloc!
poti sa ti-l inchipui pe sfantul antonie cel mare avand servitoare?

Avea ucenici sau invatacei, dar nu asa se pune problema. Mi se pare normal ca un epicop (si de la episcop in sus) sa nu spele, gateasca, taie lemne si asa mai departe. Ei sunt calugari e adevarat dar niste calugari speciali al caror rol principal e sa se ocupe de pastorirea bisericii din subordine, nu sa taie lemne sau sa gateasca. Si fii sigur ca acele ajutoare se simt onorate sa slujeasca unui ierah avand constiinta ca fac o fapta buna si chiar o fac. Mi se pare normal sa aiba sofer si nu sa-l vad pe episcop la volan si asa mai departe.

Daca tot vroiai sa te legi puteai sa te legi de faptul ca unii au masini straine scumpe, ca poate se ingrijesc mai mult de cele materiale decat de pastorirea bisericii si altele de genul asta. Dar uiti un lucru elementar, chiar si episcopii sunt oameni! Nu sunt toti la fel, unii au slabiciuni, altii si le controleaza sau le inving, nu sunt niste supermani. Dumnezeu ne va judeca pe toti, pe ei ca nu pastoresc cum trebuie si pe noi ca ii judecam pe ei in loc sa ne vedem de pacatele noastre.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate