Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Campanie antiortodoxa in Catavencu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
309 replies to this topic

#19
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttihomir, on Aug 15 2007, 01:24, said:

Avea ucenici sau invatacei, dar nu asa se pune problema. Mi se pare normal ca un epicop (si de la episcop in sus) sa nu spele, gateasca, taie lemne si asa mai departe. Ei sunt calugari e adevarat dar niste calugari speciali al caror rol principal e sa se ocupe de pastorirea bisericii din subordine, nu sa taie lemne sau sa gateasca. Si fii sigur ca acele ajutoare se simt onorate sa slujeasca unui ierah avand constiinta ca fac o fapta buna si chiar o fac. Mi se pare normal sa aiba sofer si nu sa-l vad pe episcop la volan si asa mai departe.

Daca tot vroiai sa te legi puteai sa te legi de faptul ca unii au masini straine scumpe, ca poate se ingrijesc mai mult de cele materiale decat de pastorirea bisericii si altele de genul asta. Dar uiti un lucru elementar, chiar si episcopii sunt oameni! Nu sunt toti la fel, unii au slabiciuni, altii si le controleaza sau le inving, nu sunt niste supermani. Dumnezeu ne va judeca pe toti, pe ei ca nu pastoresc cum trebuie si pe noi ca ii judecam pe ei in loc sa ne vedem de pacatele noastre.
mai multa modestie nu le-ar strica. sunt laici care au joburi cel putin la fel de solicitante ca cel de episcop, care mai au si copil / copii si care se descurca fara servitori.
e de asteptat ca un episcop sa fie un campion al virtutilor crestine (printre acestea numarandu-se si smerenia). daca nu un campion mondial sau national, cel putin unul judetean.
ce deosebire e intre episcopul x avand servitori, masina scumpa, locuind intr-un palat si afisandu-si bogatia cu ostentatie (mitra, cruce de aur, vesminte scumpe) si un, sa zicem, irinel columbeanu?

#20
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postego_zenovius, on Aug 15 2007, 01:47, said:

ce deosebire e intre episcopul x avand servitori, masina scumpa, locuind intr-un palat si afisandu-si bogatia cu ostentatie (mitra, cruce de aur, vesminte scumpe) si un, sa zicem, irinel columbeanu?
Asa a fost mereu. Tocmai m-am intors dintr-un tur prin nordul Moldovei unde, la toate manastirile vizitate, am admirat in muzee podoabele cu care se impaunau preotii. Asa a fost si in Biserica Catolica. O diferenta ar fi, care imi vine acu in minte, faptul ca BC s-a ocupat mai mult de educatia populatiei prin multitudinea de scoli confesionale si universitati pe care le-a deschis si le-a finatat.

#21
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postego_zenovius, on Aug 15 2007, 00:15, said:

explica-mi si mie ce fel de asceti sunt aceia care au servitori? mai bine spus, si mai grav, servitoare. orice episcop, mitropolit, patriarh e servit de o echipa de maicute. hai sa spun ca pot sa inteleg ca functia cu toata munca pe care o presupune ea nu-i mai lasa timp ierarhului pentru treburile gospodaresti (aprovizionare, gatit, spalat, curatenie, etc) sa zicem ca are nevoie de slujitori (cam nepotrivit pentru un ascet, dar, ma rog) dar de ce acesti servitori ai unui ascet sunt femei? ti se pare ok?


De unde stii treaba cu maicutele? Afla ca exista canoane care opresc ca episcopii sa fie slujiti de femei.

Despre faptul ca un episcop, mai ales în zilele noastre, are nevoie de slujitori: fara acesti slujitori stresul ar fi prea mare. Si asa, un episcop are o sarcina enorma si e foarte stresat. Teoctist de pilda era ocupat de dimineata pâna seara.





Quote

mai multa modestie nu le-ar strica. sunt laici care au joburi cel putin la fel de solicitante ca cel de episcop, care mai au si copil / copii si care se descurca fara servitori.

Repet: stresul unui episcop e enorm. EL nu e doar un slujitor trupesc, cum sunt ocupatiille oamenilor obisnuiti, el poarta grija duhovniceasca de sute de mii sau milioane de oameni. Sarcina duhovniceasca e mult mai stresanta decât cea trupeasca.

Edited by Ramunc, 15 August 2007 - 01:04.


#22
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

mai multa modestie nu le-ar strica. sunt laici care au joburi cel putin la fel de solicitante ca cel de episcop, care mai au si copil / copii si care se descurca fara servitori.

E ca si cum te-ai oripila ca seful statului are sofer, bucatar, medic si restul. Totusi e o autoritate, nu se cade sa il vezi la volanul masinii. "Boului care treiera sa nu-i legi gura" si in alt loc "cine e pastorul care nu mananca din grasimea turmei?".

Quote

ce deosebire e intre episcopul x avand servitori, masina scumpa, locuind intr-un palat si afisandu-si bogatia cu ostentatie (mitra, cruce de aur, vesminte scumpe) si un, sa zicem, irinel columbeanu?

Problema nu e ca poarta vesminte scumpe, adica ni se pare normal sa avem un apartament luxos, o masina scumpa, haine de calitate, iar cand vine vorba de casa Domnului nu mai e normal, atunci preferam simplitatea? Consideram aurul cel mai scump metal dar nu consideram biserica un loc suficient de important ca atunci cand avem posibilitatea sa o impodobim si cu acest metal pretios noua oamenilor?
Problema nu e ca au cruci de aur (cati dintre noi nu avem?) ci problema e ca poate nu intotdeauna au si inimi de aur pe masura podoabelor (la urma urmei podoabele unui episco au o multime de simboluri si fiecare simbolizeaza o insusire a episcopului si niste atribute ale lui, daca ai observat nu poata acea tinuta impunatoare decat la litughii, in restul timpului poarta haine negre de ieromonah).

Quote

Asa a fost mereu. Tocmai m-am intors dintr-un tur prin nordul Moldovei unde, la toate manastirile vizitate, am admirat in muzee podoabele cu care se impaunau preotii. Asa a fost si in Biserica Catolica. O diferenta ar fi, care imi vine acu in minte, faptul ca BC s-a ocupat mai mult de educatia populatiei prin multitudinea de scoli confesionale si universitati pe care le-a deschis si le-a finatat.

Dar cum te impaunezi tu cu catolicismul tau, sigur nu se impaunau. Ne plangi de mila ca nu am fost educati pe rug? Poate ai uitat cum se invata carte in evul mediu, da, se invata pe texte bisericesti, iar primele scoli primare apar pe langa biserici iar invatatorii erau preoti sau dascali (la noi dascal = profesor dar mai inseamna si ajutor de preot, clopotar sau cantaret bisericesc) asa ca scuteste-ma de fraze de genul asta, si biserica ortodoxa s-a ocupat si de educatia laica.

#23
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttihomir, on Aug 15 2007, 02:25, said:

Dar cum te impaunezi tu cu catolicismul tau, sigur nu se impaunau. Ne plangi de mila ca nu am fost educati pe rug? Poate ai uitat cum se invata carte in evul mediu, da, se invata pe texte bisericesti, iar primele scoli primare apar pe langa biserici iar invatatorii erau preoti sau dascali (la noi dascal = profesor dar mai inseamna si ajutor de preot, clopotar sau cantaret bisericesc) asa ca scuteste-ma de fraze de genul asta, si biserica ortodoxa s-a ocupat si de educatia laica.
Marile universitati, incepand cu Sorbona, Oxford sau Cambridge (prin scoli religioase de pe linga manastirile franciscane si dominicane)... si daca tot te arde de catolicism, sa stii ca au fost infiintate de Biserica Catolica, si acolo nu se invata numai teologie, se invata medicina, matematica si tot ce-ti lipseste tie din bagajul de cunostiinte.

si ca sa citez pe cineva:
Daca nu ar fi existat Biserica Catolica, in sec XVIII Europa nu ar fi avut mai multe universitati decat avea Rusia pravoslavnica in aceeasi perioada, si nivelul stiintific ar fi fost la fel de scazut ca si al mujicilor provoslavnici.

Rusii au fost insa mai destepti decat tine, in acea perioada colectionau calugari iezuiti pe care ii foloseau in invatamant si in cultura.

hai tai-tai :wave: ... sunt in concediu si nu merita sa-mi bat capul cu slavi ca tine. :naughty:

Edited by Megara, 15 August 2007 - 02:03.


#24
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Postego_zenovius, on Aug 15 2007, 01:47, said:

ce deosebire e intre episcopul x avand servitori, masina scumpa, locuind intr-un palat si afisandu-si bogatia cu ostentatie (mitra, cruce de aur, vesminte scumpe) si un, sa zicem, irinel columbeanu?
Până la urmă este om și el și ar vrea să se impună în fața credincioșilor și asta apreciază credincioșii la episcop și la Irinel Columbeanu. A fost odată actualul Mitropolit al Clujului în satul meu natal cu mașină cu girofar și bodigarzi și toate găinile care au fugit din calea lui leșinau de plăcere. Prima oră m-am gândit că nu ar fi stricat să fi fost mai modest, să se fi dat jos din mașină și chiar să fi vizitat spre întărire sufletească vreun om foarte necăjit din sat. Apoi m-am gândit că atunci nicio găină nu l-ar fi băgat în seamă, l-ar fi confundat cu nevolnicul acela.

Edited by Diogene, 15 August 2007 - 08:32.


#25
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostOptimus, on Aug 14 2007, 22:24, said:

Sunt insa curios sa stiu ce parere au forumistii de chestia asta. Vi se pare normal? Acceptabil?

Ce mi se pare mie inacceptabil este modul discriminatoriu in care este atacata preponderent Biserica Ortodoxa Romana comparativ cu alte culte.

Si dubla masura aplicata si am sa dau aici un exemplu : despre Teoctist s-a tot spus ( si la "Catavencu" asta a devenit asa ... ca un lait-motiv ) ca a fost comunist, ca a fost turnator la Secu s.a.m.d. - desi nu exista nici o dovada clara despre asta ( cel putin nu inca ) si cel putin un dram de decenta si deontologie profesionala trebuia sa impedice propagarea constanta a unei informatii nesigure. Comparativ cu asta - cind Vadim Tudor l-a atacat pe Moses Rosen ( Dumnezeu sa-l ierte - a fost o personalitate cit se poate de simpatica mie de altfel ) pe motivul ca avea intrevederi directe cu Ceausescu unde spunea una si alta ( care si asta e un act de colaborationism ), informatie dovedita adevarata prin insasi marturiile celui in cauza ( fireste - motivata era una nobila, nevoia comunitatii evreiesti de a fi ajutata si de a se permite emigrarea in Israel s.a.m.d. ) toata lumea i-a sarit in cap ca e antisemit, cum isi permite sa atace un simbol al unui cult precum rabinul-sef etc.  :rolleyes:

#26
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostIoan76, on Aug 15 2007, 09:51, said:

Ce mi se pare mie inacceptabil este modul discriminatoriu in care este atacata preponderent Biserica Ortodoxa Romana comparativ cu alte culte.

Catavencu este o revista privata.
Pot sa faca misto de oricine doresc ei.

Este firesc sa faca misto de ortodoxie, tinand cont ca noi suntem ortodoxi.
Ce farmec ar avea sa faca misto de catolici ?

In plus, trebuie sa recunoastem ca ortodoxia romaneasca furnizeaza si mult material.

Pe voi nu va apuca rasul cand vedeti acele babe care il plang pe preafericitul, spunand ca a fost un sfant ?
Sfant !!!!!!!
Get lost !

Sau cand se joaca in picioare ca sa isi ia un bidon de apa "sfintita", adusa cu vidanja de la primarie ?
Ce nu este clar ?

Avem extrem de muti tampiti prin zona, iar Catavencu profita.

#27
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Posttomaso, on Aug 15 2007, 10:19, said:

Catavencu este o revista privata.
Pot sa faca misto de oricine doresc ei.

Asta asa ... ca si aspect pur formal e adevarat. Nu discut acuma daca asa ceva e legal sau nu ci daca e de bun-simt si in spiritul "inteligentei superioare" pe care pretind ca o reprezinta cei de la "Catavencu".  ;)

Quote

Este firesc sa faca misto de ortodoxie, tinand cont ca noi suntem ortodoxi.
Ce farmec ar avea sa faca misto de catolici ?

In plus, trebuie sa recunoastem ca ortodoxia romaneasca furnizeaza si mult material.
{...}
Avem extrem de muti tampiti prin zona, iar Catavencu profita.

Ar putea sa faca misto foarte bine si de neo-protestanti daca e asa ( ca sa zicem ca accept argumentul tau ca fiind relativ putini catolici romani in Romania nu e asa "trendy" sa faci bascalie de ei ). "Material" furnizeaza la fel de mult si aceste culte - sub toate aspectele - ba chiar mai mult daca e sa o luam sub aspectul manifestarii credinciosilor de rind.  :P

Dar nu o fac mai deloc. Este asta discriminare ? Este - si si dublata de o ipocrizie crasa din partea lor.

Edited by Ioan76, 15 August 2007 - 09:26.


#28
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostMegara, on Aug 15 2007, 02:43, said:

hai tai-tai :wave: ... sunt in concediu si nu merita sa-mi bat capul cu slavi ca tine. :naughty:

Salajul e zona unde arheologia arata, deocamdata, cel mai mare raport în favoarea slavilor:
Attached File  Istorie_20Bacuet_20Crisan_20Avram_20Dan_2012.03.2005.pdf   287.95K   5 downloads





Quote

Ce mi se pare mie inacceptabil este modul discriminatoriu in care este atacata preponderent Biserica Ortodoxa Romana comparativ cu alte culte.


E vorba de prostie. Unii cred si la 30 de ani ca tot ce vine din strainatate e mai bun decât ce e al nostru.

#29
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostIoan76, on Aug 15 2007, 10:25, said:

Asta asa ... ca si aspect pur formal e adevarat. Nu discut acuma daca asa ceva e legal sau nu ci daca e de bun-simt si in spiritul "inteligentei superioare" pe care pretind ca o reprezinta cei de la "Catavencu".  ;)
Ar putea sa faca misto foarte bine si de neo-protestanti daca e asa ( ca sa zicem ca accept argumentul tau ca fiind relativ putini catolici romani in Romania nu e asa "trendy" sa faci bascalie de ei ). "Material" furnizeaza la fel de mult si aceste culte - sub toate aspectele - ba chiar mai mult daca e sa o luam sub aspectul manifestarii credinciosilor de rind.  :P

Dar nu o fac mai deloc. Este asta discriminare ? Este - si si dublata de o ipocrizie crasa din partea lor.

Hai mai baiatule, de ce vii cu chestii din astea ?
Tu nu intelegi ca ei se iau de ortodoxie, pentru ca biserica ortodoxa se comporta ca un fel de institutie de stat ?
Este o rebeliune contra unei "autoritati".

Nu este vorba despre o campanie. Pur si simplu, evenimentele recente au produs mult material hilar.
In comparatie, ce chestii hilare au produs catolicii, protestantii sau musulmanii din Romania ?
Spune tu, daca stii .

#30
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostMegara, on Aug 15 2007, 01:58, said:

O diferenta ar fi, care imi vine acu in minte, faptul ca BC s-a ocupat mai mult de educatia populatiei prin multitudinea de scoli confesionale si universitati pe care le-a deschis si le-a finatat.

In perioada "iluminista" a ortodoxiei - care in buna masura a avut loc in timpul domniei mult-desconsideratilor ( adesea pe nedrept  :rolleyes: ) domni fanarioti - intr-o maniera oarecum similara s-au construit si patronat asezaminte sociale si scoli.

Asta ca sa nu mai zicem de Imperiul Bizantin - cel mai avansat inclusiv stiintific stat la vremea sa - unde ortodoxia de asemenea a avut un rol benefic.  :rolleyes:

#31
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Posttomaso, on Aug 15 2007, 10:35, said:

Hai mai baiatule, de ce vii cu chestii din astea ?

Simplu - pentru ca sunt reale.  ;)

Quote

Tu nu intelegi ca ei se iau de ortodoxie, pentru ca biserica ortodoxa se comporta ca un fel de institutie de stat ?
Este o rebeliune contra unei "autoritati".

Adica un fel de gest de pustani ( intirziati ) revoltati ?  :D
Si eu m-am gindit la asta ca la o posibila explicatie - dar na ... de la o anumita virsta incolo mai trebuie si un pic de responsabilitate, fir-ar sa fie ...

Cum adica se comporta "ca un fel de institutie de stat" ? In principiu in Romania orice cult recunoscut prin lege e o "institutie de stat" - asa ca replica ta e superflua.

Quote

Nu este vorba despre o campanie. Pur si simplu, evenimentele recente au produs mult material hilar.
In comparatie, ce chestii hilare au produs catolicii, protestantii sau musulmanii din Romania ?
Spune tu, daca stii .

Tu traiesti in Romania sau nu - doar de curiozitate si sa stiu daca are sens sa-mi bat capul sa-ti raspund detaliat sau nu ?  :rolleyes:
Ce intelegi prin "material hilar" in acest context ?

Edited by Ioan76, 15 August 2007 - 09:40.


#32
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View PostIoan76, on Aug 15 2007, 09:51, said:

Ce mi se pare mie inacceptabil este modul discriminatoriu in care este atacata preponderent Biserica Ortodoxa Romana comparativ cu alte culte.
Exact asta e si problema. Daca vrei sa te numesti un jurnalist profesionist trebuie sa actionezi si moral. Ideea e ca nu e rau a ataca instiutia BOR,rau este s-o ataci repetat si numai pe ea ,ca si cand ea ar fi ciuma societatii romanesti

#33
cristi_21

cristi_21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 07.06.2005

View PostRamunc, on Aug 15 2007, 10:29, said:

E vorba de prostie. Unii cred si la 30 de ani ca tot ce vine din strainatate e mai bun decât ce e al nostru.


Te-ai gandit o clipa ca poate chiar asa o fi in vreo 90% din cazuri?

#34
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostILoveMyBunny, on Aug 15 2007, 10:40, said:

Exact asta e si problema. Daca vrei sa te numesti un jurnalist profesionist trebuie sa actionezi si moral. Ideea e ca nu e rau a ataca instiutia BOR,rau este s-o ataci repetat si numai pe ea ,ca si cand ea ar fi ciuma societatii romanesti

Si plus ca ar mai fi de remarcat ca, in mod ciudat pentru o revista care face parada de calitatea cititorilor sai, tehnicile folosite in acest atac repetat si unilateral ( ca si in altele ) sunt cit se poate de simpliste si - si mai grav poate - incorecte/nedovedite la baza.

Un astfel de exemplu de steroetipie ( din alt registru ) e cea cu Vacaroiu a carui nume e mereu scris Votcaroiu sau asa ceva si constant/aproape intotdeauna e mentionat in contexte care amintesc de alcoolismul sau desi ... omul - si asta am aflat-o din surse extrem de apropiate/credibile - nu mai bea decit ocazional de vreo 20 de ani.  :P

Edited by Ioan76, 15 August 2007 - 09:48.


#35
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Posttomaso, on Aug 15 2007, 10:35, said:

Hai mai baiatule, de ce vii cu chestii din astea ?
Tu nu intelegi ca ei se iau de ortodoxie, pentru ca biserica ortodoxa se comporta ca un fel de institutie de stat ?
Este o rebeliune contra unei "autoritati".

Nu este vorba despre o campanie. Pur si simplu, evenimentele recente au produs mult material hilar.
In comparatie, ce chestii hilare au produs catolicii, protestantii sau musulmanii din Romania ?
Spune tu, daca stii .


Dar cine se ia de Ortodoxie? Cei din rândul carora s-a remarcat infractorul de drept comun Ivanciuc? Revista condusa de nudistul de Vama Veche si sustinator al homosexualilor Mircea Toma?




Quote

Exact asta e si problema. Daca vrei sa te numesti un jurnalist profesionist trebuie sa actionezi si moral. Ideea e ca nu e rau a ataca instiutia BOR,rau este s-o ataci repetat si numai pe ea ,ca si cand ea ar fi ciuma societatii romanesti

Ca sa ataci ierarhi trebuie sa ai cunotinte teologice si sa duci o viata curata. Asta e la fel cu deconspirarea dosarelor preotilor: nu se întelege ca Biserica are alte legi si principii  decât cele ale societatii civile.

..............


Dementa si obrazinicia alcoolistilor de la Catavencu a atins cote înalte. Iata ce film se poate vedea pe situl lor:
http://www.catavencu.ro/

Infantilismul acestor glume e surprinzator pentru cei ce faceau paradade inteligenta lor si a cititorilor lor.

Edited by Ramunc, 15 August 2007 - 09:55.


#36
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View PostIoan76, on Aug 15 2007, 10:35, said:

In perioada "iluminista" a ortodoxiei - care in buna masura a avut loc in timpul domniei mult-desconsideratilor ( adesea pe nedrept  :rolleyes: ) domni fanarioti - intr-o maniera oarecum similara s-au construit si patronat asezaminte sociale si scoli.

Asta ca sa nu mai zicem de Imperiul Bizantin - cel mai avansat inclusiv stiintific stat la vremea sa - unde ortodoxia de asemenea a avut un rol benefic.  :rolleyes:
De acord cu tine, cu singura diferență că prea puțin s-a păstrat din spiritul acelei perioade.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate