Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Încălzire electrică in pardoseala: rezistente, metal amorf

- - - - -
  • Please log in to reply
2609 replies to this topic

#1783
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Posttil, on 19 iulie 2016 - 16:50, said:

Edit: uitandu-ma pe dedeman, bag seama ca trebuiesc trei straturi de polistiren de 5cm , care costa 70 de lei pe mp. Ori trei straturi, rezulta o investitie consistenta...
In zona, panza freatica este la suprafata, casa este direct pe sol sau aveti elevatie inalta? Exista strat de rupere al capilaritatii (sort, pietris)?

Nu mereu este obligatoriu extrudatul, sunt cazuri in care se poate folosi expandatul normal, sau cel rezistent la spatii cu umiditate (exemplu Perimeter).

Oricum, fara minim 20 cm termoizolatie eu nu mi-as monta incalzire in pardoseala la parter, dar fiecare face pe buzunarul sau Posted Image


In ceea ce priveste rezistenta termica avem :
- grosimea (in metri) / coeficient de conductivitate termica (w/mK) = rezistenta termica (m2K/W)

Deci 4.5 m2K/W x 0.035 w/mK = 0.1575 metri, ~16 cm XPS Posted Image

Edited by cheluakame, 20 July 2016 - 11:01.


#1784
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Buuun... adica sa sparg placa veche. Ocazie cu care as mai repara o tampenie: conducta de apa calda din podea nu e izolata. Si mai rezolv si hidroizolatia placii...

Hotararea nu-i luata, ca stau foarte prost cu banii. Iar Marius zice ca practic cei 2 cm de extrudat au facut fata...

View Postcheluakame, on 20 iulie 2016 - 10:57, said:

In zona, panza freatica este la suprafata, casa este direct pe sol sau aveti elevatie inalta? Exista strat de rupere al capilaritatii (sort, pietris)?
Nu mereu este obligatoriu extrudatul, sunt cazuri in care se poate folosi expandatul normal, sau cel rezistent la spatii cu umiditate (exemplu Perimeter).
Oricum, fara minim 20 cm termoizolatie eu nu mi-as monta incalzire in pardoseala la parter, dar fiecare face pe buzunarul sau Posted Image
In ceea ce priveste rezistenta termica avem :
- grosimea (in metri) / coeficient de conductivitate termica (w/mK) = rezistenta termica (m2K/W)
Deci 4.5 m2K/W x 0.035 w/mK = 0.1575 metri, ~16 cm XPS Posted Image

Panza freatica e la vreo 6 metri cred. Am sapat groapa de 4 m si n-am dat de apa. Fantana are luciul de apa la 8m. Sunt pe un mal inalt de pamant galben la raului Prahova.
Asta se cheama ca panza freatica nu-i la suprafata?
In schimb am destul de multa umezeala in sol. Climatul e ceva mai umed decat in Dobrogea :D

Elevatie... adica nivelul podelei fata de sol? Cam 40cm.

Sub placa actuala e doar umplutura cu pamant. Nu pietris sau altceva.

20cm are expandatul de pe pereti. EPS 80. Cred ca asta mergea si la podea, la cat de dur e.

#1785
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Posttil, on 20 iulie 2016 - 11:33, said:

Elevatie... adica nivelul podelei fata de sol? Cam 40cm.

Sub placa actuala e doar umplutura cu pamant. Nu pietris sau altceva.

20cm are expandatul de pe pereti. EPS 80. Cred ca asta mergea si la podea, la cat de dur e.
Nu sunt la fata locului, si este doar o opinie, insa in cei 40 cm, eu as fi mers cu 20 cm sort 16-32 mm si 20 cm EPS 80.

Jos aveti doar sapa in fiecare camera sau radier general?

#1786
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
E vorba de o struto camila, o casa mica si veche a carei renovare a fost inceputa de fostul proprietar si reluata de mine.
Termenii pe care-i folositi nu-mi sunt tocmai familiari... am dat putin google sa inteleg ce-i radierul si elevatia.

Casa e pe talpi de lemn, cu vreo trei randuri de caramida sub talpi (cam astea au dat elevatia, nu?). Placile/sapa sunt turnate in intrerior, intre ziduri, peste umplutura de pamant.
Am mai facut si o subzidire neghioaba, nivelul centurii exterioare de beton e cam cu doua caramizi peste nivelul sapelor. Si asta nu e tot, dar nu va incarc cu detalii.

#1787
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
Vad ca tot te agati legat de "facut fata". Nu e problema de asa ceva, de fapt, ci de cat te va costa exact sa te incalzesti, recte ce necesar termic ai (=consum). Daca ai buget nelimitat, poti face sa fie cald si cu ferestrele deschise, dar e posibil sa coste mai putin sa te muti in Maldive peste iarna, de exemplu.

In alta dezordine de idei, de unde ideea ca spre unele directii nu e nevoie izolatie, sau ca e nevoie de mai putina? Frigiderul nu are izolatie identic de groasa de jur imprejur? Cu atat mai tare nu inteleg in general efortul de a umple fundatiile cu pietris cand polistirenul il cari intr-o mana si recupereaza diferenta de pret in primele doua ierni.

#1788
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postsebulbus, on 20 iulie 2016 - 21:45, said:

Vad ca tot te agati legat de "facut fata". Nu e problema de asa ceva, de fapt, ci de cat te va costa exact sa te incalzesti, recte ce necesar termic ai (=consum). Daca ai buget nelimitat, poti face sa fie cald si cu ferestrele deschise, dar e posibil sa coste mai putin sa te muti in Maldive peste iarna, de exemplu.

In alta dezordine de idei, de unde ideea ca spre unele directii nu e nevoie izolatie, sau ca e nevoie de mai putina? Frigiderul nu are izolatie identic de groasa de jur imprejur? Cu atat mai tare nu inteleg in general efortul de a umple fundatiile cu pietris cand polistirenul il cari intr-o mana si recupereaza diferenta de pret in primele doua ierni.
Pentru ca acel pietris are si el rolul lui, asa cum am mentionat anterior, strat de rupere al capilaritatii.
Iar cand voi gasi un beneficiar dornic sa "ingroape" 40 cm termoizolatie sub placa parterului plus cea aferenta fundatiei si elevatiei, atat pe interior cat si pe exteriori, fii sigur ca voi prezenta si pe aici.

Eu duc munca de convingere la rezistentele termice cerute de C107, daraminte de izolatii corespunzatoare caselor pasive ....

Legat de "facutul" fata, si la casele neizolate faceau fata sistemele IP, insa nici cu 35-40*C la nivelul picioarelor nu era bine ...


Si daca tot vrei sa despicam firul in 4, frigiderul sta intr-o incapere unde are peste tot in jur de 20*C, casa are pereti si tavan care stau si la -20*C, in timp ce pardoseala rar scade sub 5-10*C (solul de sub casa). Posted Image

Edited by cheluakame, 20 July 2016 - 21:53.


#1789
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
Nu ala era spiritul intrebarii, te las sa recitesti si vei descoperi. Altfel, nu prea ai dreptate in ultima parte, si iti arat de ce. O data ce adancimea de inghet incepe de pe la 60cm in Romania, alea 5-10 grade de care aduci aminte (sau orice diferenta fata de solul neacoperit cu constructia) de sub podea provin exact din pierderile prin cea de pe urma.

#1790
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postsebulbus, on 20 iulie 2016 - 23:48, said:

O data ce adancimea de inghet incepe de pe la 60cm in Romania, alea 5-10 grade de care aduci aminte (sau orice diferenta fata de solul neacoperit cu constructia) de sub podea provin exact din pierderile prin cea de pe urma.
Oare asa sa fie? Diferenta nu poate sa provina si de la faptul ca solul acoperit are pierderi de caldura mai mici in atmosfera decat cel neacoperit? Vrei sa spui ca daca faci o cladire peste sol fara sursa de caldura, solul ingheata pana la 60cm ca si ce din afara ei? Pot sa spun practic, ca nu. Parinti mei au o anexa la casa, total separata de acasa, la vreo 20m distanta fara nici o sursa de caldura si fara izolatie. Pana acum temperatura interioara nu a scazut sub 0 grade niciodata, si fi sigur ca nici solul nu a inghetat Posted Image.

Edited by adi_stezar, 22 July 2016 - 08:22.


#1791
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
Daca nu are castig solar (ceea ce pariez ca e cazul) sau vreun reactor in subteran exact asa se intampla. Solul ingheata de sus in jos expus si se extinde lateral sub portiunile acoperite, cam in acelasi fel in care se si umezeste atunci cand ploua. Nu poti opri treaba asta decat furnizand solului mai multa caldura decat suge mediul inconjurator. Se vede clar ca ingheata, uita-te de toate betoanele ridicate si pleznite, garduri scoase din nivel si fisurate etc.

#1792
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Cred totusi ca exagerezi putin.
Gardul, trotuarul nu au camera de izolare deasupra. Sunt doar ceva la nivelul solului doar ca nu-s pamant. Normal ca ingheata. Pamantul de sub casa beneficiaza de doua straturi de izolare in plus: peretii si aerul din ea. Asta e caul in care cosmelia nu-i incalzita.

Dar noi studiem un alt caz: casa incalzita. Si ne intereseaza cum sa facem sa mentinem cele 2x grade in ea. In raport cu atmosfera , s-a lamurit cat de cat.
Ne mai intereseaza cum ne izolam de efectul de beci - adica de radiatia termica ce tinde sa mentina temperatura la aprox 10 grade sau cat are un beci.

Deci, peretii exteriori trebuie sa opuna rezistenta unei diferente de temperatura de aprox 40 grade. Pe cand podeaua trebuie sa faca fata unei diferente de.... 10-15 grade? Deci, de unde pana unde nevoia unui strat comparabil de izolatie in podea?

Nici macar factorii care ar grabi schimbul de caldura nu justifica asta. Mai degraba avem factori de racire afara, unde bate vantul, decat jos, unde nu misca nimic (hopefully). Nici pamantul nu-i tocmai fier, ca sa conduca repede caldura oriunde dar departe de casa, asa cum poate sa o faca vantul.

Edited by til, 22 July 2016 - 15:47.


#1793
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
Ma contrazici, dupa care imi dai dreptate. Daca casa e incalzita, e cald si pamantul sub ea. Daca nu cumva ai vreun izvor termal, caldura din caloriferele tale vine. Alta in jur nu e.
Sunt notiuni de fizica de liceu, orice corp tinde sa ajunga in echilibru termic cu mediu inconjurator. Nu poti opri lucrul asta decat adaugand energie. Izolatia doar incetineste transferul termic, nu il impiedica. Daca opresti suficient timp caldura, si casa cu polistiren de 15 tot la temperatura mediului inconjurator ajunge, inclusiv inauntru. Nu devine imuna la legile fizicii.

#1794
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postsebulbus, on 20 iulie 2016 - 23:48, said:

Nu ala era spiritul intrebarii, te las sa recitesti si vei descoperi. Altfel, nu prea ai dreptate in ultima parte, si iti arat de ce. O data ce adancimea de inghet incepe de pe la 60cm in Romania, alea 5-10 grade de care aduci aminte (sau orice diferenta fata de solul neacoperit cu constructia) de sub podea provin exact din pierderile prin cea de pe urma.
Sunt prea multe de explicat si prea putin timp sa imi bat capul cu explicatii.

Cert este ca temperatura solului variaza in functie de zona 5 si 12 grade. Da, solul ingheata in functie de temperatura exterioara pana la adancimea de 1.2 metri, insa marea parte din caldura respectiva la o casa termoizolata , provine din sol nicidecum din casa.

#1795
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
eu am avut 3 ierni casa neincalzita, sub ea am un beci de 8 x 3 m. nu am vazut niciodata temperaturi mai mici de 4 grade ! am urmarit atent iarna trecuta din cauza ca aveam apa in IPAT.
"caldura" vine de sub casa, cum deschid usa spre beci se simte mai cald , cu prastia de pirometru de la lidl  masuram cam cu + 2 grd fata de casa.
temperatura scade progresiv in casa, in noiembrie 13 , decembrie 10 , s.a.m.d. pana in februarie cand erau 5. si invers se incalzeste la fel, pe 7 iunie aveam 16.5 grd in living la parter.

Edited by csi1, 23 July 2016 - 08:35.


#1796
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsebulbus, on 22 iulie 2016 - 22:10, said:

Daca opresti suficient timp caldura, si casa cu polistiren de 15 tot la temperatura mediului inconjurator ajunge, inclusiv inauntru. Nu devine imuna la legile fizicii.
Exact!
Insa iti scapa un lucru pe care eu l-am enuntat destul de bine. Mediu inconjurator pentru casa nu-i doar 'afara', adica atmosfera.
E si pamantul de sub casa. Sau beciul sau ce ai sub ea.

Ia considera si aspectul asta. Nu-i asa ca acum se explica experimentul colegului?

#1797
vasantici

vasantici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2006
De unde pot achizitiona filmcarbon (aplicare imediat sub parchet)? Imi puteti recomanda niste furnizori/producatori?

#1798
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Vine vremea sa pun si eu incalzirea sub parchet. Mi-am facut o lista cu furnizorii gasiti pe net, o sa incep sa sun. Deocamdata unul singur am vazut pomenit aici pe topic.

#1799
CristianGhinet

CristianGhinet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.11.2016

View Posttil, on 11 octombrie 2016 - 22:34, said:

Vine vremea sa pun si eu incalzirea sub parchet. Mi-am facut o lista cu furnizorii gasiti pe net, o sa incep sa sun. Deocamdata unul singur am vazut pomenit aici pe topic.

Salut,

Edited by Daco_Get, 02 November 2016 - 17:43.
Salut. Ai primit un avertisment pentru reclama!


#1800
cbogdan2003

cbogdan2003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.02.2015
Buna seara,
In acest moment construiesc casa la rosu iar in primavara urmeaza finisajele.
Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat (eventual cei care detin ) legat de incalzirea in pardoseala. Sunt nevoit sa iau o decizie de acum deoarece cei de la gaze au spus ca dureaza aproximativ 1 an pana voi avea chiar daca pe strada exista teaava.
Initial am vrut varianta clasica cu centrala pe gaz si incalzire in pardoseala cu agent termic dar de cateva luni tot ma gandesc la varianta cu cabluri electrice.
Ideea este ca am doua oferte de sisteme pe cabluri electrice si vanzatorii sun ca la o suprafata de 160 mp utili nu voi depasi in cea mai friguroasa luna de iarna suma de 650 Ron curent pentru incalzire.
Dupa ce am citit foarte multe postari realizez ca acea informatie legata de costul lunar nu ar fi prea eronata dar foarte multe persoane si constructori imi spun ca fac o prostie si ca voi avea o factura dubla la curent decat cea estimata.
Astept parerile si sfaturile dv cu mare interes.
Multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate