Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Si-a facut cineva analizele in programul ``evaluarea sanatatii populatiei`` ?

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
dark2peu

dark2peu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 08.07.2005
cum s`a derulat? ce analize v-a dat?
Mi-e cam frica sa-mi fac analizele... si de accea va intreb.

#2
sebi2004

sebi2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.09.2004

 dark2peu, on Jul 31 2007, 13:00, said:

cum s`a derulat? ce analize v-a dat?
Mi-e cam frica sa-mi fac analizele... si de accea va intreb.

probabil ca se fac analize de sange si urina. daca se observa ceva in neregula se mai fac si alte investigatii. nu are de ce sa iti fie frica.
la sange doar o mica intepatura (nici nu simti acul) si la urina trebuie prelevata o proba intr-un recipient steril. iar daca ti-e frica ca analizele nu vor iesi 'bine', e in avantajul tau sa descoperi o neregula si sa poti sa o tratezi din timp.
cheers!

#3
doctor_who

doctor_who

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.02.2007
totul e o varza... cica dau laptopuri la toti medicii de familie, ca suport tehnic pt aplicatiile informatice dar se pare ca se amana...

#4
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
da, ca sa poata juca solitare... ;)

#5
doctor_who

doctor_who

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.02.2007

 vladc, on Aug 1 2007, 16:53, said:

da, ca sa poata juca solitare... ;)

chiar crezi asta?  :(
receptele trebuie raportate...
concediile trebuie raportate...
serviciile trebuie raportate...
si toate astea au cate un programel la care tre sa dai si o listare la sfarsit de luna...
cine se tine de treaba chiar n-are timp de asa ceva...

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
lasa-l, ca s-a crezut spiritual :)

pe topicul asta va rog sa va limitati la intrebarea din titlu. denigrarea medicilor se face prin alte parti. multumesc.

#7
BugHunter

BugHunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.11.2003
si daca nu ma duc sa-mi fac analizele astea obligatorii ce se intampla ?
:confuzzled:

#8
php-beginer

php-beginer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.10.2006
eu fac maine (ma rog azi... ca e deja 1 noaptea) analizele :) revin apoi cu detalii

#9
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
"on-topic": nu mi-a venit "chemarea" pentru analize. cand o sa-mi vina... da, o sa ma duc... si consider ca oricine ar trebui sa le faca... doar e pentru sanatatea fiecaruia...  :rolleyes:

Edited by mianna, 02 August 2007 - 10:33.
sters off topicul


#10
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
Mi-a venit si mie ieri "chemarea". Acum sa vad cand ma duc, daca ma duc...

#11
php-beginer

php-beginer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.10.2006
mdah.. am  stat o ora si jumatate la coada si mi-a luat doar sange... analizele se fac in functie de ce iti scrie pe biletel medicul de familie , si am vazut ca difera si in functie de varsta , mie 6 analize si lui tata 8 analize
acum ramane sa vedem si rezultatele

#12
sebi2004

sebi2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.09.2004

 BugHunter, on Aug 1 2007, 18:48, said:

si daca nu ma duc sa-mi fac analizele astea obligatorii ce se intampla ?
:confuzzled:
nu sunt obligatorii. e la atitudinea ta le faci sau nu


 vladc, on Aug 2 2007, 09:05, said:

"on-topic": nu mi-a venit "chemarea" pentru analize. cand o sa-mi vina... da, o sa ma duc... si consider ca oricine ar trebui sa le faca... doar e pentru sanatatea fiecaruia...  :rolleyes:

in luna in care te-ai nascut, daca te-ai nascut in lunile iul-dec, sau pana la sfarsitul anului, altfel

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 sebi2004, on Aug 2 2007, 21:10, said:

nu sunt obligatorii. e la atitudinea ta le faci sau nu


sigur nu pierzi ceva facilitati refuzandu-le? parca asa stiam. astept sa ne spuna cineva mai bine informat.

#14
sebi2004

sebi2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.09.2004
Informații referitoare la Programul National privind Evaluarea starii de santate a populatiei in asistenta medicala primara

#15
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Foarte interesant ......daca n-as fi vazut Anexa 6 analize n-as fi crezut.Totul este clar acum.... cel putin pentru mine .

1.Totul a inceput acum ceva timp cand o companie farmaceutica(realitatea TV n-a spus cine) a efectuat un studiu si culmea a descoperit ca romanii au risc mare de boli cardiovasculare datorita dietei bogate in grasimi.
2. Reclama agresiva cu...... "Nu mancati zahar sare si grasimi".
3. Apoi apare Nicolaescu cu programul lui ......si ce analize finanteaza de la buget in anexa 6 ?colesterol total ,HDL,Trigliceride.
Pai in Romania in analize curente nu se masoara HDL si nici trigliceridele.
Toata smecheria asta seamana izbitor cu campania din SUA a companiilor farmaceutice (Pfizer and company)dusa pentru screeningul poulatiei pentru masurarea colesterolului.Practic ei promoveaza conceptul ca toata populatia peste 40 de ani sanatoasa sau nu ,...trebuie trecuta pe medicamente de tip statin considerandu-se ca populatie de risc crescut de boli cardiovasculare.Totul orchestrat in asa fel pentru promovarea agresiva a medicamentelor de tip statin(ATORVASTATIN,SIMVASTATIN,PRAVASTATIN ,LOVASTATIN)cu profituri uriase pentru companiile farmaceutice.

De fapt se plateste cu bani de la buget analiza de marketing a unei companii za zicem(Pfizer)pentru ca aceasta din urma sa stie cate medicamente de tip statin poate sa vanda in Romania si pe ce piata se poate conta.
Poate cineva in tara asta cu mana pe inima sa creada ca ministerul sanatatii,guvernul urmareste cu adevarat sanatatea pupulatiei .......sau mai degraba interesele unui lobby al unor companii transnationale farmaceutice( a se citi contracte de milioane de euro + comisioane)?

Edited by midelic, 03 August 2007 - 21:04.


#16
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 midelic, on Aug 3 2007, 21:42, said:

3. Apoi apare Nicolaescu cu programul lui ......si ce analize finanteaza de la buget in anexa 6 ?colesterol total ,HDL,Trigliceride.

esti tendentios :nonobad:

se masoara astea, pe langa hemoleucograma, glicemie, sideremie, sumar de urina, teste hepatice... cati crezi ca si le fac anual? realizezi cate afectiuni se pot depista, care n-au nici o legatura cu hipolipemiantele de care pomenesti?

nu pot fi impotriva ideii de screening, de orice fel ar fi el si orice motivatie ar avea. dar vin cu ideea mea fixa, eu as fi introdus si examenul Papanicolau si testul hemocult - macar daca tot se face un lucru, sa se faca pana la capat. ca nu stam pe roze nici la capitolele astea.

#17
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Stii ce este trist ..ca populatia nu va fi mai sanatoasa in timp ce unii i-si vor umple buzunarele.Daca studiezi toate programele de screeening efectuate in SUA de-a lungul anilor(de cancer de san ,de colon ,de colesterol,etc) si statisticile intocmite dupa aceea cei descoperi ca pe ansamblu  sanatatea populatiei pe segmentele de boli supuse screeningului nu s-a imbunatatit.Asta vreau sa spun ca detectarea timpurie a bolii respective nu a marit durata de viata a pacientului cu medicamentatia existenta.Este foarte mult de invatat in experienta SUA in domeniu.
Da intr-adevar sunt, erau si alte teste de introdus de completat mai apropiate de scopul programului.

#18
olgutam

olgutam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.05.2007
oameni buni,
1. de ce faceti atata caz (cei care faceti) de faptul ca vi se fac niste analize ??? in cel mai rau caz va intepati degeaba, in cel mai bun caz aflati la timp de vreo afectiune care v-ar fi putut costa mult mai mult si nu numai financiar... eu mi le fac anual si multi imi spun ca-s ipohondra (!!??) pe la 16 ani gandeam si eu la fel..fara suparare.

2. am auzit candva o explicatie pentru programul asta, o explicatie foarte logica: e muuult mai ieftin sa faca analizele astea intregii populatii decat sa trateze zeci de mii de cazuri avansate de boli de inima, ficat, diabete etc...e o strategie cu bataie lunga, treaba e profitabila peste niste ani, intr-adevar, dar nu asta vrem si noi? strategii pe termen lung si nu unele care sa tina cat un mandat?

Eu vreau sa cred ca lucrurile tind sa se indrepte si in tara asta cu riscul de a fi un pic naiva. Altfel m-as imbata la birt in fiecare seara sau as aplica pentru emigrare in canada.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate