Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 

Cum se repara un DVD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
monica09

monica09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2007
Am si eu doua dvd-uri cu probleme. La unul, imaginea se opreste dupa ce ruleaza cam vreo 75%, si apoi filmul se reia de la inceput. Fenomenul asta se intampla numai in divxplayer, iar pe calculator am incercat sa-i tot dau next, din capitol in capitol, si se intampla acelasi fenomen cand ajunge la capitolul cu probleme. La celalalt dvd, imi pare numai meniul, si acolo ingheata, indiferent ce buton apas. DVD-ul in sine, pare sa fie complet, am pus bsplayer-ul pe fisierele video din el, si merg normal. Aveti vreo idee despre ce am de facut ?

Edited by monica09, 24 July 2007 - 15:27.


#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006

 monica09, on Jul 24 2007, 16:25, said:

Am si eu doua dvd-uri cu probleme. La unul, imaginea se opreste dupa ce ruleaza cam vreo 75%, si apoi filmul se reia de la inceput. Fenomenul asta se intampla numai in divxplayer, iar pe calculator am incercat sa-i tot dau next, din capitol in capitol, si se intampla acelasi fenomen cand ajunge la capitolul cu probleme. La celalalt dvd, imi pare numai meniul, si acolo ingheata, indiferent ce buton apas. DVD-ul in sine, pare sa fie complet, am pus bsplayer-ul pe fisierele video din el, si merg normal. Aveti vreo idee despre ce am de facut ?
Incearca cu FixVTS, e un program FREE. Google-it!
Drag&drop video_ts.ifo(parca) peste FixVTS, bifezi optiunea Full DVD, dai FIX, astepti ceva, si poate reuseste sa-l repare.
Asta dupa ce copiezi TOT directorul VIDE_TS de pe DVD pe harddisk.
Alte variante: PGCEdit, VideoReDo, IfoEdit, in functie de "defectul" din logica de acces la continutul DVD-ului.
Cred ca la primul DVD, problema este fizica, un defect pe suport sau creearea imaginii ISO dupa un DVD cu defect fizic. Incearca un CDCheck cu recuperarea informatiei.
Al doilea are mai mult ca sigur probleme "logice", ce se pot trata cu programele de mai sus.

Edited by viceroy56, 24 July 2007 - 15:56.


#3
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Primul dvd este divx, daca am inteles bine. Pur si simplu incerci sa copiezi fisierele pe hard. Daca merge, continui. Iei programele DivFix si prelucrezi sau VirtualDub (setezi meniul Video > Direct stream copi, apoi save).
Al doilea este dvd video, din nou, daca am inteles eu bine. La fel, copiezi toate fisierele pe hard. Daca merge... mai departe. Folosesti orice program de dvd authoring si bagi numai fisierele de la VTS_01_1.VOB incolo (adica fara meniu... poate ala e stricat. meniul este, de obicei VIDEO_TS.VOB)
Daca nu reusesti copierea este discul zgiriat. Incearca ISOBuster  sau CDRoller.

#4
monica09

monica09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2007
Ambele sunt dvd-uri, cu vob-uri si vts-uri, trec de testul cu DVD Shrink, si se pot copia in hard disk fara probleme. Am incercat in prealabil si Fix Vts fara nici un rezultat pozitiv. De fapt, le-am facut rip-ul in hard cu RipIt4Me, care are mai multe mijloace de reparare, si nimic vizibil. E posibil sa se poata rezolva cu IfoEdit, dar nu stiu sa lucrez prea bine cu el.
Am dat si cautare pe google pentru ceva asemanator, sperand sa gasesc vreun tutorial specific, dar nimic asemanator pentru problemele astea.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006

 monica09, on Jul 24 2007, 21:24, said:

Ambele sunt dvd-uri, cu vob-uri si vts-uri, trec de testul cu DVD Shrink, si se pot copia in hard disk fara probleme. Am incercat in prealabil si Fix Vts fara nici un rezultat pozitiv. De fapt, le-am facut rip-ul in hard cu RipIt4Me, care are mai multe mijloace de reparare, si nimic vizibil. E posibil sa se poata rezolva cu IfoEdit, dar nu stiu sa lucrez prea bine cu el.
Am dat si cautare pe google pentru ceva asemanator, sperand sa gasesc vreun tutorial specific, dar nimic asemanator pentru problemele astea.
Mai incearca ceva. Foloseste Ulead DVD MovieFactory sau Nero Vision Express, daca le ai. Functia import DVD. Salveaza in imagine ISO, scrie pe un DVD RW si testeaza pe player.
Am intalnit si eu o data o situatie asemanatoare. Originalul rula fara probleme, copia, facuta *la meserie* afisa meniul, dar nu rula filmul. Pe vob-uri, mergea, dar fara *features* specifice DVD(capitole, subtitrari selectabile, piste audio selectabile).
N-am reusit cu nici un decripter, ripper, sa folosesc continutul. Am copiat vob.urile si le-am demuxat, dupa care am facut DVD-ul din nou, custom.

#6
monica09

monica09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2007
Ati putea sa-mi dati cateva indicatii in legatura cu Nero, sa zicem ? Am incercat cu Nero Vision, Nero Recode 2, prin "import dvd" dar n-am reusit sa-l repar. Trebuie sa umblu la capitole, sau cum ?

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006

 monica09, on Jul 25 2007, 15:42, said:

Ati putea sa-mi dati cateva indicatii in legatura cu Nero, sa zicem ? Am incercat cu Nero Vision, Nero Recode 2, prin "import dvd" dar n-am reusit sa-l repar. Trebuie sa umblu la capitole, sau cum ?
Daca nu le-a reparat NVE, incearca asa:
Schimbi extensia fisierelor cu filmul(vob-urile mari) din vob in mpeg.
Deschizi NVE, New DVD Video, Add video files, unde adaugi toate mpeg-urile pe rand, next, faci meniul, next, next, burn, unde alegi imagine ISO. Atentie la setari, ca este doar un test: Apesi More, Video options, tab-ul DVD-video, Automatic, standard quality, Fast encondig(1 pass), Audio automatic. Nu stie de subtitrari, dar poti verifica daca se repara partea cu intreruperea sau incepe corect redarea(cazul 2).
Dar cu Reauthor in DVDShrink ai incercat? Nu ai meniuri, dar ai subtitrari. De asemeni salvezi imagine ISO.
Daca nu merge nicicum, da-mi un PM cu numele filmelor, ca poate le am.

Edited by viceroy56, 25 July 2007 - 19:43.


#8
monica09

monica09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2007
Ideea e ca eu vreau sa pastrez meniul, pana la urma e un dvd, nu ? Am mai incercat sa le demuxez cu PGCDemux si apoi sa-l remuxez iar cu Muxman, se pare ca merge, in sensul ca filmul merge normal mai departe, desi la comanda Next, ramane blocat pe un capitol anterior. Problema e ca in momentul in care vreau sa reintroduc meniul cu VobBlanker,
defectul reapare. Deci din cate inteleg eu, problema e in fisierul care configureaza meniul. Am mai incercat cu Ulead Movie Factory, dar nu cred ca softul ala isi merita banii. La Nero Recode apar fel de fel mesaje ciudate, si refuza sa mearga mai departe.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006
Am recomandat Ulead doar ca sa verifici daca se poate repara.
Zi filmele pe PM.

#10
codrin_arad

codrin_arad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.11.2004
am patit acelasi lucru cu dvd-uri noi sigilate, foloseste vobedit este gratuit si extrage separat toate fisierele apoi cu dvdlab faci reauthoring la partea  de meniu este mai complicat dearece trebuie sa folosesti programe mai destepte si sunt greu de gasit si daca nu stii limba engleza bine n-ai sa reusesti

#11
monica09

monica09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2007
Ai putea sa-mi dai un exemplu, cam ce se poate face cu vobedit ? Fiecare fisier vob trebuie demuxat separat, si apoi incarcat in dvdlab ? Programul asta dvdlab mi-a dat niste mesaje gen "open gop's" si nu a vrut sa-mi accepte dvd-ul.

#12
codrin_arad

codrin_arad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.11.2004
Deci cu vobedit demuxezi dvd-ul in fisier .m2v, .ac3 sau mp1 sau mp2, si .sup adica subtitrarea. Dar dvdlab accepta titrari .srt si atunci cu subrip extragi titrarea din dvd-ul original iar in dvdlab le incarci pe toate pe rand. Intradevar dvdlab da eroare de genul open gop dar da ok nu e nici o problema. Problema cea mai mare intervine la meniu pe care il recuperezi greu si incomplet. Cel mai simplu ti-ar fii sa renunti la meniu iar atunci nu mai ai nevoie de dvdlab ci doar de vobedit si ifoedit care face reauthoring mai simplu.daca nu le gasesti cauta-ma pe mess cu id  vldarad.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate