Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

(Mirela Lucia) Căsuţa noastră - P (sperăm într'o poveste de succes)

- - - - -
  • Please log in to reply
3186 replies to this topic

#73
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
aici si pozele

Attached Files



#74
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
si in final si febletele mele :D goldenul Sasha si lupul Nero

Attached Files



#75
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View PostMirelaLucia, on Aug 29 2007, 12:06, said:

terasa, febletea sotului meu

1. stalpii de la terasa trebuyie fixati cu placute metalice de beton
2.ce faci cu aia care mai au scoarta pe ei?
3.capriorii ar fi bine sa fie taiati egali
si ar mai fi, dar nu mai am chef sa te enervez, haha

#76
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007
Eu am crezut ca sunt pusi provizoriu.
Daca aia sunt stalpii....mai trebuie lucrat la ei. Mai grosi, un 15x15, se fixeaza in niste placute metalice speciale pentru stalpi de lemn si se hidroizoleaza la baza pntru a nu putrezi in timp de la stropii de ploaie.
Trateaza-i cu ulei de in si un stat antifungic (impotriva insectelor, ciupercilor)

#77
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postzen, on Aug 29 2007, 23:55, said:

1. stalpii de la terasa trebuyie fixati cu placute metalice de beton
2.ce faci cu aia care mai au scoarta pe ei?
3.capriorii ar fi bine sa fie taiati egali
si ar mai fi, dar nu mai am chef sa te enervez, haha



lol.
1.stalpii de la terasa sunt altii si sunt fixati in niste cutii negre de metal si fixati in beton. sunt pozitionati altfel. Aaia sunt provizorii. dar nu am pozele cu ei final.
2. Aia care mai au scoarta, scoarta va fi data jos pentru ca treceme tot podul pe tratament cu solutie de ignifugat in 3 straturi.
3. capriorii au fost taiati egali la final. er un detaliu care l-au facut ultimul, nu prezenta importanta. oricum mai au retusuri de facut, de acea se intorc sambata

si daca mai snt, spune-le, nu am de ce sa ma enervez. Dimpotriva e bine sa stiu ce nu e corect. Oricum perfect nu iese. In pod mi-au bagat un razboi care ma enerveaza si vor veni sambata sa il modifice, sa faca ceva pentru ca e pus dea-n BIP-ul acolo si nu pot folosi spatiul respectiv la nimic.

daca te uiti la toate amanuntele, se gasesc multe de comentat, important este per ansamblu ca au lucrat frumos. Se putea mult mai rau.

#78
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostAstra_rullz, on Aug 30 2007, 00:29, said:

Eu am crezut ca sunt pusi provizoriu.
Daca aia sunt stalpii....mai trebuie lucrat la ei. Mai grosi, un 15x15, se fixeaza in niste placute metalice speciale pentru stalpi de lemn si se hidroizoleaza la baza pntru a nu putrezi in timp de la stropii de ploaie.
Trateaza-i cu ulei de in si un stat antifungic (impotriva insectelor, ciupercilor)


ai intuit foarte bine. Nu apucasem sa citesc postul tau si deja raspunsesem lui ZEn.

#79
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View PostMirelaLucia, on Aug 30 2007, 07:54, said:

lol.
1.stalpii de la terasa sunt altii si sunt fixati in niste cutii negre de metal si fixati in beton. sunt pozitionati altfel. Aaia sunt provizorii. dar nu am pozele cu ei final.
2. Aia care mai au scoarta, scoarta va fi data jos pentru ca treceme tot podul pe tratament cu solutie de ignifugat in 3 straturi.
3. capriorii au fost taiati egali la final. er un detaliu care l-au facut ultimul, nu prezenta importanta. oricum mai au retusuri de facut, de acea se intorc sambata

si daca mai snt, spune-le, nu am de ce sa ma enervez. Dimpotriva e bine sa stiu ce nu e corect. Oricum perfect nu iese. In pod mi-au bagat un razboi care ma enerveaza si vor veni sambata sa il modifice, sa faca ceva pentru ca e pus dea-n BIP-ul acolo si nu pot folosi spatiul respectiv la nimic.

daca te uiti la toate amanuntele, se gasesc multe de comentat, important este per ansamblu ca au lucrat frumos. Se putea mult mai rau.

sunt prea multe de spus, de aia nu ma agit prea tare.
chestia e ca nu am mai auzit de faza cu stalpi provizorii. faci aceeasi munca de 2 ori?
in pod, talpile alea pe care se sprijina stalpii , trebuie sa fie, la randul lor, fixate in podea. m-am uitat la vreo 3 poze si nu e niciuna fixata. poate nu am vazut bine sau unghiul nu e bun, dar nu ar fi rau sa verifici.

#80
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007
Un detaliu dstul de important. Eu nu sunt intru totul de acord cu scoabele. Odata crapa lemnul si nu confera rezistenta mare la vant.
Se pot cumpara eclise si coltare din comert, sunt ieftine si rezistente, au toate formele posibile, sunt inclusiv pentru capriori. Le spune conectoare metalice pentru lemn.
Suntem totusi in anul 2007 si voluam, la fel si materialele de constructii.
Cam asa ceva:

#81
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
am observat si io ca piata s'a animat cu astfel de accesorii.

#82
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postzen, on Aug 30 2007, 10:31, said:

sunt prea multe de spus, de aia nu ma agit prea tare.
chestia e ca nu am mai auzit de faza cu stalpi provizorii. faci aceeasi munca de 2 ori?
in pod, talpile alea pe care se sprijina stalpii , trebuie sa fie, la randul lor, fixate in podea. m-am uitat la vreo 3 poze si nu e niciuna fixata. poate nu am vazut bine sau unghiul nu e bun, dar nu ar fi rau sa verifici.

talpile acelea sunt prinse de grinzile de dedesubt. A fost taiat putin dulapul astfel incat sa lase loc scoabei sa treaca sa se prinda de grinda.
SIncer mie nu-mi plac talpile alea in pod insa, proiectul initial era ca popii sa se sprijine direct pe grinda de dedesubt. Am considerat ca a sprijini greutatea unui acoperis doar pe 4-5 grinzi de 15x20 nu prea imi suna ok si am luat decizia sa punem intai dulapii peste tot si apoi sa fixam popii, astfel incat greutatea acoperisului sa fie preluata de toata suprafata planselului si nu numai de 4 grinzi. poate nu e bne cum am procedat, acum oricum e faptul consumat.

legat de stalpii de la teradsa, ai dreptate, e munca de 2 ori. Asta e. E munca lor nu a mea, pe aceiasi bani. Motivul, nu aveau bormasina la ei atunci ca sa poata sa fixeze cutiile alea negre de ciment.

legat de scoabe, am nsistat personal sa bata cate 2 scoabe de fiecare data de o parte si de ata pe directia de tragere a lemnului, pentru  mai buna fixare. Normal ca nu au facut asta peste tot. Am ma batut noi ulterior cateva scoabe, si daca stau sa o iau la bani marunti, mai gasesc cateva locuri cu lipsa.

#83
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostAstra_rullz, on Aug 30 2007, 11:33, said:

Un detaliu dstul de important. Eu nu sunt intru totul de acord cu scoabele. Odata crapa lemnul si nu confera rezistenta mare la vant.
Se pot cumpara eclise si coltare din comert, sunt ieftine si rezistente, au toate formele posibile, sunt inclusiv pentru capriori. Le spune conectoare metalice pentru lemn.
Suntem totusi in anul 2007 si voluam, la fel si materialele de constructii.
Cam asa ceva:


ai perfecta dreptate. Suntem in 2007 si asa ar trebui sa procedam. dar spune-mi mie cati beneficiari stiu de existenta a tot felul de materiale si accesorii, daca nici rezistentistii nu stiu ce sa recomande si nini constructorii nu mai parasesc santierele ca sa vada ce a mai aparut.
Acuma ce sa fac? sa-i pun sa le dea jos?

#84
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007

View PostMirelaLucia, on Aug 30 2007, 11:48, said:

ai perfecta dreptate. Suntem in 2007 si asa ar trebui sa procedam. dar spune-mi mie cati beneficiari stiu de existenta a tot felul de materiale si accesorii, daca nici rezistentistii nu stiu ce sa recomande si nini constructorii nu mai parasesc santierele ca sa vada ce a mai aparut.
Acuma ce sa fac? sa-i pun sa le dea jos?

Nu, se pot bate foarte bine sa se piarda odata cu lemnul si montate si coltare si eclise. Ai un pod foarte bine inchegat.  pacat sa ai problme din cauza unor amarate de scoabe. Se numara cam cate trbuie, se consulta un catalog, se cumpara si se montaza. e treaba de un om o zi.

#85
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 06.12.2006
Dulgheria e un mestesug,nu doar o meserie.Vezi cam cum trebe sa arate imbinarile in lemn :Attached File  part5.pdf   1MB   1771 downloads.

#86
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007
De aia ziceam si eu de coltare. Te scuteste de chertare. Gata cu coltarele ca dupa aia ziceti ca are mama fabrica de conctoare. :D

#87
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
stiti cum faceti voi? veniti dupa si spuneti, aici trebuia asa.. sau de ce n-ai folosit ailalta. De ce u veniti sa prezentati dinainte anumite accesorii ca sa poata sa ia omul atitudine in cunostinta de cauza. Acuma este tardiv si tarziu.Era mai frumos, mai elegant si poate mult mai rezistent sa folosesc ce ziceti voi, dar nu am avut de unde sa stiu ca exista asa ceva. Nu cred acuma ca mi se darima podul din cauza asta. Am grinzi la podea de 15x20 si nervuri de 15x15. capriorii sunt 15x10, popii sunt 15x15. Am comandat si lungimi de 6m ca sa fie cat mai putine imbinaturi si pierderi tehnologice. Eu zic ca am un pod teapan!!! :lol:

#88
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postbonti, on Aug 30 2007, 12:23, said:

Dulgheria e un mestesug,nu doar o meserie.Vezi cam cum trebe sa arate imbinarile in lemn :Attachment part5.pdf.


daca tu crezi ca face careva pe santier toata artisticaraia asta...... inseamna ca esti tare optimist! :lol:

#89
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
chertarile prezentate in pdf'u' cu pricina, sunt clasice, chiar traditionale.

#90
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postpunkt, on Aug 30 2007, 13:07, said:

chertarile prezentate in pdf'u' cu pricina, sunt clasice, chiar traditionale.


pai n-am contestat ca n-ar fi.Si mersul Duminica la biserica cu familia era ceva clasic si traditional si nu mai aplica aproape nimeni. Asa si cu astea. Din toate tipurile alea de imbinaturi, cred ca marea majoritate aplica 1,2 maxim 3. atat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate