Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

(Mirela Lucia) Căsuţa noastră - P (sperăm într'o poveste de succes)

- - - - -
  • Please log in to reply
3186 replies to this topic

#37
M@RiuS

M@RiuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.07.2004
si eu vreau detalii contact pt. fosa  
multumesc,

pune aici pe forum sa nu te mai batem la cap :)

View PostX-plane, on Jul 30 2007, 21:43, said:

Vreau si eu sursa penru fosa septica. Pe PM, sau aici.
Multumesc.

Daca nu e "duma" vreau si eu!
Multumesc

constipata mai e lumea :lol: .

Mirela, vreau si eu  detaliile :P

PS: l-am editat ca dupa postul lui punkt, se intelegea altceva!  :D

Edited by punkt, 08 August 2007 - 15:18.


#38
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
mama,daca stiam ca sariti toti , imi deschideam firma sa le aduc aici si sa mai pun si eu 100 euro la fiecare. CE puteam sa fac de banii astia? Hmmmmm, imi puneam macar un gard :D

EU v-as da datele de contact aici, dar vine punkt si imi da cu batul peste fund si imi arata cartonasul galben-rosu ca fac reclama. Si bre, nu vreti mai intai sa o cumpar eu ( sa stiu sigur ca mai au in stoc si nu sariti voi s-o luati mai repede), macar daca e o problema cu ea, sa ma frig eu.

La cata lumea vrea, poate gasim pe forum pe cineva care sa aiba si tir, sa le aducem pe toate odata  :lol:

Deci pana una alta va dau pe PM. Mai mult de cum se cheama firma si numar de tel si cam cum e fosa care ma intereseaza pe mine, nu stiu, deci sa nu ma intrebati preturi pe dimensiuni sau alte din astea ca habar n-am.

looool, cred ca o sa-l sun pe domnul ala sa-i spun, vorba lui punkt, ca e constipat rau Bucurestiul. La cata lume vad interesata, ar trebui sa-mi dea mie fosa gratis :) N-ar fi o idee asa rea. :rolleyes:

Edited by punkt, 01 August 2007 - 09:00.


#39
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
Mirela, mie mi se pare ca tu ai ceva stofa de afacerist:) Nu zic acum sa scoti profit pe spinarea colegilor de suferinta, insa o idee ar fi ca, daca sunt oameni serios interesati, sa-i suni pe respectivii si sa le ceri un discount de 15-20% pe motiv ca o sa le iei 5-6-10, nu stiu cate... Sau ma rog, cum ai zis tu, cu transport in 'regie proprie' :coolspeak:

Edited by hanako, 01 August 2007 - 07:43.


#40
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
MEGA SUBIECTU' FOSA

N-ar fi o idee rea sa ne cuplam pentru transport - eu ma inscriu SIGUR pentru una.
Vorbesc cu vecinul meu, el are tir (din cate stiu eu), poate e si el interesat.

View Postreli, on Aug 1 2007, 11:59, said:

N-ar fi o idee rea sa ne cuplam pentru transport - eu ma inscriu SIGUR pentru una.
Vorbesc cu vecinul meu, el are tir (din cate stiu eu), poate e si el interesat.

Se pare ca avem un mic club al "fosistilor"  :lol:

eu am o idee si mai buna care tocmai ce mi-a picat!. daca tot suntem atati de multi care cumparam odata, in spiritul profesionismului, ar trebui sa ne ofere transportul gratuit  :D

hanako, sunt finantista, asa ca la asta ma pricep, mai putin la betoane :D  cum se duc lucrurile pe directia afacerilor cum sticlesc ochii si ma simt in largul meu. Pe santier, printre fier beton, capriori, grinzi etc... sunt cam mucles si cu coada intre picioare, ca sa zic asa.

View Postruginel, on Aug 1 2007, 12:37, said:

Se pare ca avem un mic club al "fosistilor"  :lol:


sau popular un mic club al cacaciosilor :D

daca tot suntem la subiectul fosa intreb colegii care poate deja si-au facut fosa ce solutie au ales: prefabricata sau construita (solutia clasica din beton), aici in brasov toate cunostintele mele au ales sa-si faca ei fosa si mi-au recomandat cu tarie sa renunt la solutiile prefabricate, de ex. in pliantul actual de la metro constructii este o ministatie de epurare la care spun ei ca se face vidanjarea la 3 ani in conditiile in care deserveste   5-8 persoane -- sa fie chiar asa ?

View PostM@RiuS, on Aug 1 2007, 16:30, said:

daca tot suntem la subiectul fosa intreb colegii care poate deja si-au facut fosa ce solutie au ales: prefabricata sau construita (solutia clasica din beton), aici in brasov toate cunostintele mele au ales sa-si faca ei fosa si mi-au recomandat cu tarie sa renunt la solutiile prefabricate, de ex. in pliantul actual de la metro constructii este o ministatie de epurare la care spun ei ca se face vidanjarea la 3 ani in conditiile in care deserveste   5-8 persoane -- sa fie chiar asa ?


Pai dupa cum vezi, ne incanta fosa gata etansata, ecologica. Maine poimaine o sa fie obligatorii. Ca un cetatean european ce sunt, tin la mediul din jur, mai ales ca infiltratiile respective se duc fix in panza freatica....

Deci cei interesati de fosa, ruginel, rei, x-plane , hai sa facem schimb de telefoane si sa ne aducem Fosele!!!! Uraaaaa!! incepe campania FOSA!!!!

hello - pe mine cui ma lasati?

View Posthanako, on Aug 3 2007, 14:34, said:

hello - pe mine cui ma lasati?


pai te bagam si pe tine, mama. Stai linistita!!

Am primit mail cu info suplimentare de la domnul respectiv, transportul costa 850 RON si incap 4 bucati in camion, deci ar fi aprox 215 RON/fosa.
Fosa de 2-3 persoane (1500l) este 500E, deci mai bine una de 4-5 persoane, diferenta e doar 100E.

Eu nu stiu ce sa fac, astia de la mine lucreaza la canalizare si daca ar termina-o in 2-3 luni parca nu mi-as lua fosa, dar ce ma fac daca se intind cu lucrarile pana in vara viitoare (asta e termenul lor pesimist)?

Si mai e o problema - montarea fosei se face pe radier de beton (grosime 100-150 mm), se incastreaza cu ciment sau fier beton (nu stiu exact cum vine asta) si trebuie sa depaseasca cu 30 cm diametrul fosei. Deci costuri suplimentare cu materiale si manopera, nu merge pur si simplu sa sapi o groapa, sa bagi fosa acolo si sa completezi cu nisip  :o

Salutare.
Vreau si eu "fosa"
Vin vremuri grele!

Edited by punkt, 09 August 2007 - 11:24.


#41
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
AOLEU punktule, ce ai facut aici? Nu se mai intelege deloc cine ce a scris...
P'alea de mai sus NU le-am scris eu (toate) asa cum se intelege. Deci te rog, nu ma face de  :tomato: , nu sunt chiar asa obsedata de subiect!  :naughty:

Aveam o pagina de consumatori febrili de hirtie igienica. Posturi peste posturi fara o prea mare relevanta cu casa mirelei. Le'am merge'uit pe toate, ca alta functie n'am. :huh: Nu stiu ce naiba pun astia in alimente, da' am observat ca de cind am intrat in UE, nevoia de fose a devenit o isterie nationala.

Edited by punkt, 09 August 2007 - 11:39.


#42
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Attached File  grinzi.jpg   131.1K   2150 downloadscu ploile astea de la munte, lemnul imi aunge de abia miercurea viitoare. Intre timp postez niste poze cu grinzile si stadiul santierului, plus alte cateva poze interesante pentru jurnalul meu cum ar fi: casa vazuta noaptea si noul membru a familiei pe nume SASHA, care contribuie evident la constructia casei prin doua lucruri pe care le consider esentiale: 1. desi i s-a spus ca nu mai e necesar, el continua sa creada ca placa trebuie udata, asa ca a luat prblema in maini sau mai bine zis intre picioare si o uda bine de cateva ori pe zi
2. a inteles ca avem nevoie de lemn si s-a gandit ca orice lemn gaseste sa il aduca constincios pe santier.

Attached Files



#43
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Sasha e extraordinar (e golden, nu?), peisajul la fel, casa vad ca merge bine... ce sa mai, gata, lucrurile incep sa prinda contur  :D

#44
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postreli, on Aug 10 2007, 10:29, said:

Sasha e extraordinar (e golden, nu?), peisajul la fel, casa vad ca merge bine... ce sa mai, gata, lucrurile incep sa prinda contur  :D


da e golden retriever de 2 luni jumate. peste 2 saptamani ne vine si un pui de ciobanesc german. L-am cumparat dar l-am mai lasat sa stea cu fratii si mama cateva saptamani pana ii facem un padoc.

Lucrurile merg spre normal, pana incep lucrarile la acoperis. Parca vad ca si acolo trebuie sa se intample ceva.

#45
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Gard ai facut? Daca da, din ce si cat te-a costat? Eu am o mare problema cu gardul, nu imi vine sa las cainele sa zburde prin curte inainte sa fac gardul, mai ales ca la mine e santier total in zona si circula mereu fel de fel de camioane, betoniere si alte minuni.

Ma gandeam sa iau panouri de gard bordurat (in jur de 110 lei un panou de 2.5m latime si inaltime 1.8m), sa il pun pe 3 laturi si sa pun gard viu de-a lungul lui. Iar in fata ma mai gandesc cum fac, cred ca va trebui sa fac soclu de beton si sa pun un gard mai cu mot, de lemn.

#46
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postreli, on Aug 10 2007, 10:42, said:

Gard ai facut? Daca da, din ce si cat te-a costat? Eu am o mare problema cu gardul, nu imi vine sa las cainele sa zburde prin curte inainte sa fac gardul, mai ales ca la mine e santier total in zona si circula mereu fel de fel de camioane, betoniere si alte minuni.

Ma gandeam sa iau panouri de gard bordurat (in jur de 110 lei un panou de 2.5m latime si inaltime 1.8m), sa il pun pe 3 laturi si sa pun gard viu de-a lungul lui. Iar in fata ma mai gandesc cum fac, cred ca va trebui sa fac soclu de beton si sa pun un gard mai cu mot, de lemn.


nu am facut gard. la noi nu e circulatie de loc, e chiar ca la statiune :D . Goldenul este foarte inteligent si ascultator si foarte lipicios, nu se duce aiurea, asa ca n imi fac probleme momentan. Lupul va avea un tarc facut din scandura de la cofraje momentant pentru o luna doua.

Eu am de imprejmuit 240 ml de proprietate. Cum un gard costa si nu avem banii pentru asa ceva acum, vom apela solutia cea mai ieftina. Am gasit plase cum ecea de Buzau de 5mx 2m la 1 mil si pun bare de metal in cuzineti de ciment locali din 2 n 2 metrii. barele le iau de la fier vechi. ma costa cam 2500 euro tot gardul. Cu timpl o sa il demontez, o sa torn centura de beton.... Momentan prioritatea e sa nu ma apuce iarna in strada. oricum la casa asta vom munci vreo 4-5 ani pana cand o sa ajunga la un stadiu mai mult decat multumitor.

#47
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
cu cat dai caramida mirela? o alta intrebare: cam la ce pret se mai gaseste pamantul pe malul lacului(pe langa voi) si cati km sunt pana in buc. mai baga ceva preturi despre ce ai bagat in casa. poate fi de mare ajutor pt cei care vin dupa noi pt orientare.

ps: felicitari pt casa si priveliste. poate o vand pe a mea(deabia m am apucat de ea) si fac acolo

#48
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postconu71, on Aug 11 2007, 18:24, said:

cu cat dai caramida mirela? o alta intrebare: cam la ce pret se mai gaseste pamantul pe malul lacului(pe langa voi) si cati km sunt pana in buc. mai baga ceva preturi despre ce ai bagat in casa. poate fi de mare ajutor pt cei care vin dupa noi pt orientare.

ps: felicitari pt casa si priveliste. poate o vand pe a mea(deabia m am apucat de ea) si fac acolo


pai caramida mai am cam 10mc, ca tot venit cate unul altul s a luat-o. D dat o dau cu cat a luat-o adica 2.700.000 /mc, pentru ca am luat-o pe firma unui prieten s imi recuperez TVA-ul de la el. Dar trebuie sa vna cineva sa o ridice ca eu nu am transport.

Preturi am postat pe topicul de preturi, dar o sa iau de acolo si o sa pun si aici informatia.

Langa mine e un teren de 1800 mp cu deschidere de 40m si care bineinteles este cu iesire la lac si vor sa-l dea cu 35 euro/mp. Nu are nici un pom si nici o utilitate. Se poate trage curent ( asa cum intelntionam si noi) in rest fosa septica , cetrala pe lemn cu gazeificare si put.

Nu stiu cine e interesat, dar eu chiar vreau un vecin ok, care sa nu fie scandalagiu si sa nu puna manele deloc  sau sa puna muzica tare toata ziua.

#49
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Pt. ce faci tu mi se par cam mult 50000.

Daca nu sunt indiscret,cat te-a costat doar manopera? Ar fi interesant de stiut.
Merci.


Pai, cu ce sa incep? Fiind o suprafata de 211 mp casa plus 30 mp acoperis la carportul de garaj, plus 20 mp ( la gramada) terasa+ intrare in casa,etc , varianta turnarii betonului la betoniera pica. A trebuit sa apelam la cifa. Am facut calcule. La o fundatie la 0.90 m lata de 40, plus o elevatie lata de 30, inalta ... vaiabil, exista si diferenta de nivel ( intr-o parte sunt 30 cm si in cel mai jos punct sunt 90 cm), plus stalpi de 25 x25 plus centuri plus grinzi ( ca in proiect de 40cm ), plus placa plus terasa, plus scarile de la terasa s de la intrarea in casa, m-au dus 112 mc ciment. CUm cea mai apropiata statie de betoane este la 17 km, pune 36 km transportul /cifa. Apoi degeaba imparti 112mc/9mc cat are o cifa ca sa vezi cate drumuri fai, practica te invata ca nu torni totul odata. S-ar putea sa chemi o cifa doar pentru 2 mc... apoi mai vine bratul, calarile bratului ( aici ne-am inteles cu baiatul cu bratul si in loc de 3 ore a pus 1 ora, in loc de 2 calari, a pus o calare)... per total faza cu cimentul duce la 14000 euro din care numai transportul face 3000 euro.

Apoi nimeni nu pune la socoteala, pietrisul, nisipul si mai ales pamantul pentru umplutura. Nu ai cum sa calculezi daca nu stii diferenta de nivel care iti iese la elevatie ( de aia e bine ca proiectul sa fie facut in baza unui studiu geo si a unei ridicari topo, ca sa nu ai surprize). Cum eu am avut aproape toata fata de terasa la 90 cm peste fundatie, a trebuit sa bag cam 4-5 remorci de pamant. O remorca m-a costat 450 RON

Manopera ma duce 12.000 euro ( in euro si nu in lei). E cereau 16.000 euro, cred ca mai ieftin de atat nu o scoteam, sau o scoteam dar s-ar fi putut sa am prbleme grave pe santier cu calitatea munci. Echipa mea e din Bolintin, isi face treaba bine, nu am avut niciodata probleme grave sau deosebite pe santier pana acum. Mici probleme exista, ca asa e omul, vrea sa termine repede, tu vrei sa iasa ca la carte.. mai apar frecusuri... asta e.... dar per total au facut treaba foarte buna pana acum. sa ii vad la acoperis, ca e cam dificil.

Deci manopera 12.000 euro
Ciment cifa 14000 euro
Fier beton 4000 euro ( inafara de stalpi unde n-a pus 8 bare de fi 14 ci 4 bare) armatura din elevatie si din centuri + grinzi e ca in proiect, adica una teapana pentru o casa doar parter

caramida 7000 euro
Multibat 300 euro
Lemn acoperis ( suprafata de 340 mp de acoperis, multe ape, plus plafonul peste parter inclusiv dulapi) vin cam 50 mc lemn, l-am gasit la 500 ron/mc c transport inclus, deci 8000 euro
Mai pune organizarea de santier, put, scandura cofraje ( pe care apoi eu nu o folosesc la acoperis) 3000 euro. De ce nu folosesc scandura? pentru ca la dimensiunea acoperisului, nu am de ale ca invelitoare decat sindrila bituminoasa, ca e mai usoara si ma scoate mai ieftin decat tigla sau tabla. Deci datorita sindrilei trebuie sa pun OSB
OSB 70 mil adica 2200 euro

daca adunati astea toate cred ca da cam 50.000 euro.

#50
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
dumnezeule.........nu i cam mult? sper sa iti ajunga banii pana la final. cred ca un mare dejavantaj a fost cand ai ales sa faci casa doar pe parter. cred ca aici s regasesc cel putin 10000 de euro. caramida din pacate nu o pot lua ca nici eu nu am transport si ma duce cu mult mai scump. si eu am gasit o cu 2.7 mil. cred ca am un mare avantaj ca marius(cel care isi face casa langa mine) este termopanist si cunoaste o gramada de constructori care ne trimit direct la sursa si putem cumpara la preturile lor(discount destul de baban). am mai avut avantaj ca noi construim 3 insi unul langa altul si multe lucruri sunt /3(put 40, fosa, curent, gaze nu prea avem nevoie dar nu se stie). sa imi spui si mie cu cat ai gasit kg de fier(noi am gasit cu 19000 cu tot cu tva dar se poate si mai bine). nu pot sa iti urez decat succes

#51
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postconu71, on Aug 13 2007, 09:41, said:

dumnezeule.........nu i cam mult? sper sa iti ajunga banii pana la final. cred ca un mare dejavantaj a fost cand ai ales sa faci casa doar pe parter. cred ca aici s regasesc cel putin 10000 de euro. caramida din pacate nu o pot lua ca nici eu nu am transport si ma duce cu mult mai scump. si eu am gasit o cu 2.7 mil. cred ca am un mare avantaj ca marius(cel care isi face casa langa mine) este termopanist si cunoaste o gramada de constructori care ne trimit direct la sursa si putem cumpara la preturile lor(discount destul de baban). am mai avut avantaj ca noi construim 3 insi unul langa altul si multe lucruri sunt /3(put 40, fosa, curent, gaze nu prea avem nevoie dar nu se stie). sa imi spui si mie cu cat ai gasit kg de fier(noi am gasit cu 19000 cu tot cu tva dar se poate si mai bine). nu pot sa iti urez decat succes


daca poti lua materiale la pret de constructor este foarte bine, nu toata lumea poate. Pretul la fier este foarte bun. ma mir ca este pretul asta, pentru ca de regula sare de 22.000 /kg. Nu inteleg care sunt preturile care le impariti la 3? fosa? putul? sau ce? Si de care din ele nu aveti nevoie?.

Pretul pe mp este mult. Dupa parerea mea foarte mult, insa toate terenurile acolo se dau cam in aceeasi nota. De ce? pentru ca zona noastra este de mare interes in momentul asta. Fundulea e la 5 km. Dupa Fundulea va trece cea de a doua centura a Bucurestiului care va uni Autostrada soaelui de autostrada Bucuresti Ploiesti- etc... Cel putin din punctul asta de vedere, scap de aglomratia dn Bucuresti pentru a pleca in tara. Se muta multe firme in zona, iar zona noastra cu lacuri sunt convinsa ca va deveni o oaza de case pentru oamenii cu bani. Eu una nu mi-as permite acum sa iau un teren de 1800 mp, eventual sa-l dau in 2 cu cineva dar si asa. Eu l-am cumparat acum 4 ani si am dat 5 euro/mp si am 2000 mp.

#52
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
[quote name='conu71' date='Aug 13 2007, 09:41' post='3225015']
dumnezeule.........nu i cam mult? sper sa iti ajunga banii pana la final. cred ca un mare dejavantaj a fost cand ai ales sa faci casa doar pe parter. cred ca aici s regasesc cel putin 10000 de euro.

Dezavantaje financiare sunt clare in constructia casei pe un nivel. Insa noi nu ne-am propus s-o finisam acum. preferam sa stam in conditii mai dificile cel putin o iarna, si s-o finisam incet si cu ateriale de calitate. Plus ca pentru orice lucru vreau sa gandesc de 10 ori, sa stiu ca am prins toate elemnetele auxiliare, astfel inca sa nu ma apuc sa sparg ulterior pentru ca am uitat ceva. satisfactia noastra peste 5 ani, cand prognozam ca v-om termina casa asa cum ne dorim o sa fie maxima.

calculata strict la rosu, casa pe un nivel are in plus fata de 2 etaje , o fundatie mai mare si un acoperis mai mare. Restul e la fel. Insa cand e vorba de finit, diferenta se mai atenueaza. Sunt elemente care apar numai in cazul casei cu etaj. Eu zic ca pana la urma e chestie de stil de viata si mod de a privi lucrurile

#53
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Joi a sosit lemnul . Un tir intreg. grinzi de 20x20 la 6 m, grinzi de 15x15 la 6m, 5m si 4m, capriori la 15x10, razboaie la 10x10, dulapii.

Tot joi a sosit si sindrila, cu OSB-ul cu cuiele, cu adezivul si aerisitoarele de pod. iara s-a umplut ograda, ca sa spun asa si iara s-a golit buzunarul. Au mai venit si cei cu geamurile sa ia masuri. Nici nu stiu daca ne mai ajung banii pentru geamuri, am dat 50% avans, acum dupa ce s-au luat dimensiunile, acstea fiind o idee mai mici, poate se mai reduce pretul, dar si asa nu stu de unde scoatem banii.

O sa pun zilele astea poze cu podul. Vineri si sambata s-au pus grinzile peste parter si dulapii. Incep sa se contureze camerele. Suntem entuziasmati. Am pus structura de rezistenta a teraseisi acum ne dam exact seama ce mare e. Catell nostru s-a gandit sa isi exprime si el entuziasmul si ne-a pricopsit cu un tortulet frumos exact in mijlocul terasei. De , ce sa zic, ne-a urtat noroc, am nimerit 4 numere la loto. Jucam si saptamana viitoare poate luam bani de finisat casa :)

#54
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Cum arata aerisitoarele de pod? Sunt obligatorii? E prima oara cand aud de ele.

Felicitari pentru castigul de la Loto si la mai mare :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate