Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 

(Mirela Lucia) Căsuţa noastră - P (sperăm într'o poveste de succes)

- - - - -
  • Please log in to reply
3186 replies to this topic

#109
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Foarte tare... felicitari, daca nu am mai spus-o! :)
Iar de priveliste ce sa zic... m-a lasat masca...

#110
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
alte poze din peisajul casei

Attached Files



#111
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
cu polistirenu' cit mai dureaza?! Sau o lasati asa peste iarna si va concentrati pe interioare?!

Edited by punkt, 04 October 2007 - 15:28.


#112
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 punkt, on Oct 4 2007, 16:27, said:

cu polistirenu' cit mai dureaza?! Sau o lasati asa peste iarna si va concentrati pe interioare?!


pai lucrurile vor evolua in felul urmator. Am dat comanda de usi, macar sa fie casa inchisa. Apoi am inceput sa umple golurile de la imbinarea capriorilor cu grinzile peste parter sau dulapii, ca sa izolam macar din punct de vedere al tranzitului de aer podul. Izolarea se face cu jumatati si sparturi de caramida sau lemn si spuma .

Etapa urmatoare este izolarea cu vata minerala doar a tavanului din camera unde vom locui si izolarea cu polistiren si tencuiala doar a celor 2 pereti exteriori ai camerei unde vom locui. Atat.

Vom aduce de la bunici o soba pe lemne si vom da o gaura in caramida pentru aerisire, vm da o mana de lavabila pe pereti in camera, vom tranti un linoleum sau resturi si fasii de mcheta de pe la magazinele de resort, sa fie ieftina , ne vom aduce putina mobila care o avem si gata, vom bea prima sampanie in casa.
Din ianuarie incolo vom incepe cu izolatia interioara cu vata minerala, cu formatul peretilor interiori din regips, si cu trasul de tevi, instalatii electrice prin casa, astfel incat la vara viitoare sa facem cuplajele s sa ne ajute dumnezeu sa putem cumpara centrala termica.

#113
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 MirelaLucia, on Oct 5 2007, 07:39, said:

pai lucrurile vor evolua in felul urmator. Am dat comanda de usi, macar sa fie casa inchisa. Apoi am inceput sa umple golurile de la imbinarea capriorilor cu grinzile peste parter sau dulapii, ca sa izolam macar din punct de vedere al tranzitului de aer podul. Izolarea se face cu jumatati si sparturi de caramida sau lemn si spuma .

Pai, poate ar fi mai bine sa infundati streasina. Nu cred ca'i nevoie sa umpleti golu' dintre capriori si grinzile parterului.

Voi plafonu' l'ati facut?! Adica gips cartonu?! Sau ramineti cu scindura podului aparenta o vreme?

Ma rog, speram la o iarna blinda -_- . Ma gindesc la catelusii aia. :crying:

#114
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 punkt, on Oct 5 2007, 10:02, said:

Pai, poate ar fi mai bine sa infundati streasina. Nu cred ca'i nevoie sa umpleti golu' dintre capriori si grinzile parterului.

Voi plafonu' l'ati facut?! Adica gips cartonu?! Sau ramineti cu scindura podului aparenta o vreme?

Ma rog, speram la o iarna blinda -_- . Ma gindesc la catelusii aia. :crying:


PAI INFUNDARE STREASINA ERA VORBA. plafonul nu-l facem cu gips carton momentan, insa pune vata minerala prinsa cu sarma, macar. iarna am inteles ca se anunta una destul de blanda, iar cateii nu au nici o problema sa alerge prin casa care este cat de cat ferita de frig. Oricum noaptea vor sdormi cu noi in camera la cadurica asa ca eu nu-i plang, ba mai mult mi-as dori o viata de caine ca a lor.

#115
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 MirelaLucia, on Sep 26 2007, 11:26, said:

pai hai sa sintetizam informatia.

Multi o sa spuneti ca a costat mult, insa trebuie sa veniti sa vedet casa pe viu ca sa va puteti da seama exact, doar din poze nu realizezi mare lucru.

Cam mult.  Sa nu-mi spui ca te asteptai la costurile astea cand ai inceput !  ;)

Si pe mine ma duce binisor mai mult decat calculele mele; asta e.

PS: manopera nu e chiar scumpa

Edited by DDuras, 14 October 2007 - 17:32.


#116
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 16.12.2006
Apropo de costuri, eu imi refac calculele zilnic. In sus... :)
De unde initial credeam c-am sa reusesc sa-mi fac casa cu 60 K (inclusiv mobila, amenajarea curtii si a terasei de pe acoperis), am sarit ulterior spre 70, iar zilele trecute am ajuns la concluzia ca fara 80 K nu scap, dar e foarte probabil ca intr-un final, cand voi deschide o sampanie (buna) in noaptea de revelion din 2008 spre 2009 sa constat c-am atins suta... :)
Iar asta doar din cauza faptului ca imi doresc, ca multi dintre noi, ceva de calitate. Un singur exemplu dau: BCA-ul, la care ma gandisem initial, acum nici nu mai vreau s-aud de asa ceva... :)

Succes in continuare, Mirela!

Totusi... nu te-a costat cam mult betonul? :)

#117
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 16.12.2006
Post dublu! (Rog a se sterge.)

Edited by Rocknroll, 14 October 2007 - 19:53.


#118
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,119
  • Înscris: 22.06.2004
acum am vazut si eu. a iesit betonul la 3850000 mc cu pompa inclusa. vezi ca trebuie sa fie o greseala undeva. sa va traiasca si voi pe langa ea

#119
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 DDuras, on Oct 14 2007, 18:23, said:

Cam mult.  Sa nu-mi spui ca te asteptai la costurile astea cand ai inceput !  ;)

Si pe mine ma duce binisor mai mult decat calculele mele; asta e.

PS: manopera nu e chiar scumpa


Sincer nu ma astepta de la inceput la atat, insa dupa primele faze din constructie, deja mi=am ajustat bugetul si pot sa spun ca m-am incadrat in noul buget. oricum ceea ce ne-am propus pe anul acesta s-a realizat, asa ca suntem multumiti de cum au decurs lucrurile, de cum a iesit casa. Sa fie oare de la aghiasma pusa in sticlute mici in fundatie in colturile casei? Sa dea Domnul sa mearga si de acuma la fel.

#120
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 conu71, on Oct 14 2007, 22:25, said:

acum am vazut si eu. a iesit betonul la 3850000 mc cu pompa inclusa. vezi ca trebuie sa fie o greseala undeva. sa va traiasca si voi pe langa ea


Nu nu am gresit la beton. Aproape 4000 euro, undeva intre 3000 si 4000 a fost transportul. Cea mai apropiata statie de betoane e la 18km distanta pe sens, deci la fiecare cifa eu plateam 36 km transport. Transportul il platesti si la 1 mc si la cifa intreaga de 9mc. Cum nu torni tot betonul odata ai multe completari de cate 3mc, sau 2 mc de facut.

#121
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.08.2006
unde este localizata statia de betoane?

#122
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 GERULA2006, on Oct 15 2007, 16:34, said:

unde este localizata statia de betoane?


statia de betoane este in Comuna Pantelimon, Carpat Cement, iar distanta a fost calculata pe bordul masinii , cu plecare de la Carpat cement si cu sosire pe teren. NU a fost calculata de ei ci de noi, cu masina noastra, ei nu au facut decat sa verifice la prima cursa daca este adevarat sau nu.

#123
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
La distanta asta de transportat, mai bine il faceai cu o betoniera buna !  Daca stateai langa ei si respectau reteta, orice s-ar spune,mare diferenta calitativa n-ar fi fost. (dar parca ti-am mai spus asta)

#124
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.08.2006
multumesc!
este cea chiar de p emarginea drumului?
esti multumita de beton si de "prestatia" lor?pretul bun?

#125
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
Cat a costat proiectul si stalpii de curent? A fost nevoie de transformator? Nu era mai ieftina varianta cu cablu subteran? Intreb pt ca am si eu 180 de m de la stalp la teren si nu vreau sa ma duc nepregatit la Renel. multumesc anticipat.

#126
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 DDuras, on Oct 16 2007, 19:10, said:

La distanta asta de transportat, mai bine il faceai cu o betoniera buna !  Daca stateai langa ei si respectau reteta, orice s-ar spune,mare diferenta calitativa n-ar fi fost. (dar parca ti-am mai spus asta)


La amprenta mea la sol, nu se putea face la betoniera. Am discutat si asta. Nu s-a aruncat nimeni la cifa doar ca sa dea banii din casa. Plus ca iti trebuie multi zilieri, pe care nu-i gasesti, sau ii  gasesti dar nu apar in ziua in care iti trebuie, am vazut la atii ce greu e sa strangi 15 oameni pentru turnare, d-apoi la mine, cred ca imi trebuiau 25 persoane.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate