Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...
 Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?
 Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race
 Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...
 

(Mirela Lucia) Căsuţa noastră - P (sperăm într'o poveste de succes)

- - - - -
  • Please log in to reply
3186 replies to this topic

#127
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostGERULA2006, on Oct 17 2007, 00:57, said:

multumesc!
este cea chiar de p emarginea drumului?
esti multumita de beton si de "prestatia" lor?pretul bun?
Am fost foarte multumita de beton!!!! Un beton super, aditivi nemtesti!!. Pretul  e ca la statie, scump, trebuie sa negociezi. Noi n-am stiut cum sa negociem cu ei, singurul discount l-am obtinut la plata, ca am platit fiecare etapa in avans si ne-au dat 5%. la sfarsit s-au reglat conturile si ne-am luat inapoi cam 50 mil lei, dar au fost foarte corecti, au calculat au vazut cat trebuie sa restituie, au scos banii, au taiat chitanta si salutare!!!, nu ne-au amanat, nu ne-au trecut prin tot felul de proceduri, hartii si mai stiu eu ce.

Pompa am platit-o prima data la valoarea exacta, apoi ne-am inteles cu baiatul si in loc de 4 ore si 2 calari ne trecea pe foaie 0 ra si o calare sidiferenta o dadea pe jumatate.

Deci, ii recomand. Ca si respectare a timpului de sosire pe santier, au mai fost mici probleme insa nu s-au datorat unei rele vointe. Sunt turnari care dureaza mai mult decat se preconizeaza, sunt latii care nu sunt gata la ora la care s-au programat si amana si tot asa... Sunt si ei in plin stres cu respectarea tuturor comenzilor, toata lumea suna la ei nervoasa, injura, nu ma pun in pielea lor.

#128
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postrelu17, on Oct 17 2007, 01:03, said:

Cat a costat proiectul si stalpii de curent? A fost nevoie de transformator? Nu era mai ieftina varianta cu cablu subteran? Intreb pt ca am si eu 180 de m de la stalp la teren si nu vreau sa ma duc nepregatit la Renel. multumesc anticipat.


Cred ca trebuie sa mai citesti posturile odata ca nu ai fost atent. Solutia propusa de noi cu trecere a firului peste 2 proprietati, unde oamenii au dat declaratie de acord in scris costa cam 60 mil, pentru 3 stalpi. Electrica nu prea agreaza asta. propunerea lor cu venire a stalpilor de undeva din alta strada, ceea ce presupunea cam 10 stalpi, plus unul mai gros ca era la o bifurcatie costa cam 300 mil lei adica 10.000 euro. Sa stea ani buni sa astepte momentul cand voi da eu 10.000 euro la electrica.

Momentan am curent de la un vecin si am sa sun sistematic la electrica calarasi pentru solutia propusa de mine, pana cand se vor satura sa ma mai auda sau sa ma mai vada si vor aproba solutia aia. Daca nu, la anul imi iau un generator, ca ricum iti trebuie la cum cade curentul si stau cu generatorul pana cand se vor aduna mai multi sa raga curent asa cum vrea electrica.

#129
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Intr-adevar, principala problema in cazul turnarii cu betoniera sunt oamenii. Trebuie sa recunosc ca eu am avut noroc.

#130
jazzman2000

jazzman2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.10.2007

View PostDDuras, on Oct 21 2007, 18:36, said:

Intr-adevar, principala problema in cazul turnarii cu betoniera sunt oamenii. Trebuie sa recunosc ca eu am avut noroc.
Succes in continuare!
Eu am inceput acum 4 saptamani sa construiesc o casuta la tara (65mp) si sper sa o termin in 3 saptamani la rosu!

#131
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postjazzman2000, on Oct 24 2007, 23:43, said:

Succes in continuare!
Eu am inceput acum 4 saptamani sa construiesc o casuta la tara (65mp) si sper sa o termin in 3 saptamani la rosu!

daca o faci din lemn, poate, daca e din ciment si caramida, eu zic ca 3 saptamani sunt cam putin. Sunt etape unde exista un timp de asteptare, altfel pui in pericol rezistenta casei si iti bati joc de banii tai. Faci cum crezi.

#132
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
MirelaLucia, multmesc pentru precizarile legate de curent, dar la 10.000 Euro ma gandesc sa cumpar o centrala eoliana care nu depaseste 15000Euro. Problema este ca daca nu consumi mai mult de 1 mil/luna curent nu recuperezi investitia nici in 30 de ani. Vad ca guvernul asta incompetent nu  acorda nici o facilitate pentru sursele de energie regenerabile, asa ca singura sansa ramane tot cu Electica.
Am vazut tot aici pe forum ca cineva spunea de tras curent 80 m , 3 stalpi si pretul era de 4000Euro (140 mil). Atata ar fi spus cei de la Electrica. Cam mult pentru o lucrare asa de mica.
La tine cum ai aflat de pretul de 60 mil pt varianta cu cei trei stalpi peste terenul vecinului?

#133
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postrelu17, on Oct 25 2007, 11:00, said:

MirelaLucia, multmesc pentru precizarile legate de curent, dar la 10.000 Euro ma gandesc sa cumpar o centrala eoliana care nu depaseste 15000Euro. Problema este ca daca nu consumi mai mult de 1 mil/luna curent nu recuperezi investitia nici in 30 de ani. Vad ca guvernul asta incompetent nu  acorda nici o facilitate pentru sursele de energie regenerabile, asa ca singura sansa ramane tot cu Electica.
Am vazut tot aici pe forum ca cineva spunea de tras curent 80 m , 3 stalpi si pretul era de 4000Euro (140 mil). Atata ar fi spus cei de la Electrica. Cam mult pentru o lucrare asa de mica.
La tine cum ai aflat de pretul de 60 mil pt varianta cu cei trei stalpi peste terenul vecinului?


Simplu. De la electrica :)  NUmai ca la mine lucrurile stagneaza pentru ca ei nu agreaza ( desi nu a imic in scris, nu exista nici o norma sau reglementare internara care sa interzica) sa treaca cu firul peste o proprietate. Ii inteleg perfect dar si de mine mi se rupe inima, vorba aia. Momentan aplic metoda chinezului: stres constant si redus ca intensitate. Cu alte cuvinte fac drumuri regulate la electrica , mai dau un buna ziua, mai intreb de sanatate si de proiect pe inginer, pana se vor satura de mine. eja am vazut ca am inceput sa fiu stresanta pentru ei :) Asta e., ce sa le fac, ei o vor, nu eu.

Legat de eoliana a dreptate, dar daca iti pui eoliana, crede-ma ca vei consma mai mult de 1 mil pe luna curent. iti iei totul in casa pe curent, centrala, faci in curte instalatii de irigatii. daca as avea curentul gratuit la discretie, m-as gandi la o piscina cu apa incalzita etc.... Din pacate nu am bani de eoliana, asa ca un generator bun pentru 4kw este mai mult decat suficient pana trag altii curent.

#134
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
Am fost la Electrica si au zis ca am doua variante. Fac retea cu 3 stalpi iar pretul este de 1 miliard la km (deci e real pretul de 4000Euro la 150m) sau cu cablu subteran cam 80 de mil. Dezavantajul celei de-a doua variante ca nu mai pot recupera din bani, dar au dat de inteles ca ei agreaza prima varianta. Cred si eu la ce scoruri baga pt cativa stalpi si niste fire, plus un proiect. Ziceau ca bransamentul care costa cam 20 de mil se poate face la maxim 60 de m si ce este peste trebuie retea.

#135
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,526
  • Înscris: 28.08.2003
Unde ati gasit voi centrale eoliene la 15000 euro? Si cand nu adie vantul ce faci. Sufli in elice?

Din cate stiu centralele eoliene se invart la preturi de minim 100.000$. Are cineva cunoscuti care au asa ceva cu doar 15.000 euro? Astept oferte ca maine imi pun, chit ca ma pun si pe mine gaj la banca.

#136
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostCristist50, on Oct 25 2007, 17:46, said:

Unde ati gasit voi centrale eoliene la 15000 euro? Si cand nu adie vantul ce faci. Sufli in elice?

Din cate stiu centralele eoliene se invart la preturi de minim 100.000$. Are cineva cunoscuti care au asa ceva cu doar 15.000 euro? Astept oferte ca maine imi pun, chit ca ma pun si pe mine gaj la banca.
am vazut o stire la tv despre eoliene. Cica's 40 de instalatii oficial declarate in Ro. Tot la TV se spunea ca suntem o tara cu potential bun in sensu' asta. Avem curenti de aer activi. Sa caut pe niste situri ceva info suplimentare.

LE:
aici: http://www.antena3.r.....trale eoliene
aici: http://www.realitate...amp;stire=79569
aici: http://www.standard....le_eoliene.html

Edited by punkt, 25 October 2007 - 16:53.


#137
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
Una la nimereala dar cred ca sunt si mai performante la banii astia
centrala eoliana

#138
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,526
  • Înscris: 28.08.2003
Pai hai sa-ti spun eu ce stiu deoarece m-am cam interesat. Singurele zone bune de la noi din tara sunt in Dobrogea si in sudul Moldovei. restul ar mai fi, cu o probabilitate redusa prin Suceava. Sunt cam 3 sau 4 centrale eoliene mari in tara. Nici una nu a costat mai putin de 150.000 euro.
Centralele eoliene de mici dimensiuni sunt dificil de construit, dificil de ridicat (inaltimi mari, nu se pun pe case ca apar vibratii, etc). Ca idee, daca ai o casuta cu 1 etaj si mansarda (pod) inaltimea centralei trebuie sa fie de cel putin doua ori mai mare decat inaltimea case. Daca nu, centrala poate fi usor distrusa de turbulentele din aer ce apar datorita obstacolelor. Sau mai exista solutia sa o pui departe de casa, copaci stalpi. garduri, etc. Cati dintre noi au terenuri de lungimi mari (100-2000 m fara obstacole)?. Pentru ca o centrala "de curte" sa se justifice, trebuie sa aiba undeva la 2000W minim. Si sa ai marele noroc sa te aflii intr-o zona cu vanturi constante. Muntenia, Ardealul, nu fac parte din zonele acelea.

Am cam zapacit topicul Mirelei. Scuze. Nu sunt contra centralelor eoliene. Insa pretul e mai mare decat cel vehiculat pe aici. Si aici ma refer la cele care nu sunt artizanale, unicate sau facute pe genunchi in garaj. Toata stima pentru cei ce le fac, insa nu asta caut.

L.E. Bune link-urile voastre. Acum sun la Targoviste :D

Edited by Cristist50, 25 October 2007 - 17:14.


#139
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postrelu17, on Oct 25 2007, 17:58, said:

Una la nimereala dar cred ca sunt si mai performante la banii astia
centrala eoliana
e de mica putere. Undeva pe la 15-20 Kw ar fi nevoie la o casa.

LE:

Administratia Nationala de Meteorologie a finalizat harta care indica locatiile propice amplasarii de centrale pentru producerea energiei eoliene, astfel de zone fiind identificate pe intreg teritoriul tarii, nu numai in Dobrogea, a declarat, pentru NewsIn, ministrul mediului Attila Korodi.

Edited by punkt, 25 October 2007 - 17:05.


#140
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
Daca se face incalzirea pe curent trebuie o centrala de peste 15KW. Daca ai incalzirea pe lemne, gaz sau solara si te limitezi la folosirea succesiva a aparaturii, adica nu folosesti simultan toate becurile, TV, AC, fier, calcat, aspirator, masina de spalat, etc ajunge o centrala de 5-6KW.

A 1.5-kilowatt (kW) wind turbine will meet the needs of a home requiring 300 kilowatt-hours (kWh) per month, for a location with a 6.26-meters-per-second (14-mile-per-hour) annual average wind speed

Eu consum cam 150-160kWh pe luna la un apartament cu 3 camere, deci ar ajunge , problema este cu viteza medie anuala a vantului. Se poate folosi suplimentar energia solara pt a compensa lipsa vantului. Dar tot poti avea surprize neplacute, asa ca pana la proba contrarie tot la Electrica o sa apelez.

Edited by relu17, 25 October 2007 - 17:35.


#141
Thot

Thot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.08.2006
Alea de 150.000 cred ca sunt eoliene mari, am vazut ca au "plantat" destule in Dobrogea. Am ramas placut surprins cand le-am vazut, oricum zona aia clar are potential mare din punctul asta de vedere, :).
Cine-si permite poate sa-si puna si eoliana si sa se conecteze si la Electrica. Nu cred ca este asa de greu de facut un circuit care sa "suga" tot ce produce eoliana, iar restul sa ia de la Electrica. Singura problema: nu stiu cat de fezabilia este investitia.

In cazul tau Mirela cred ca ai destul loc sa-ti pui o elicie pe undeva prin curte, finante sa fie, :)
Bafta cu metoda chinezeasca, :)

#142
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostThot, on Oct 25 2007, 19:42, said:

Alea de 150.000 cred ca sunt eoliene mari, am vazut ca au "plantat" destule in Dobrogea. Am ramas placut surprins cand le-am vazut, oricum zona aia clar are potential mare din punctul asta de vedere, :).
Cine-si permite poate sa-si puna si eoliana si sa se conecteze si la Electrica. Nu cred ca este asa de greu de facut un circuit care sa "suga" tot ce produce eoliana, iar restul sa ia de la Electrica. Singura problema: nu stiu cat de fezabilia este investitia.

In cazul tau Mirela cred ca ai destul loc sa-ti pui o elicie pe undeva prin curte, finante sa fie, :)
Bafta cu metoda chinezeasca, :)


In zona mea, la granita baraganului, vantul bate foarte tare. Eu una as fi dispusa sa incerc, insa problema sunt finantele si apoi toate birocratiile si hartiile pe care trebuie sa le ai ca sa poti fixa asa ceva. Iti trebuie eprobari de la mediu etc... Niste m***** toti.

#143
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostMirelaLucia, on Oct 29 2007, 09:56, said:

In zona mea, la granita baraganului, vantul bate foarte tare. Eu una as fi dispusa sa incerc, insa problema sunt finantele si apoi toate birocratiile si hartiile pe care trebuie sa le ai ca sa poti fixa asa ceva. Iti trebuie eprobari de la mediu etc... Niste m***** toti.

Doamna, ce limbaj ... :lol:

Cu zonele, asa e,bate prin mai multe locuri; si pe la mine bate un vant ... si de cand am luat terenul,pe langa vant,ma mai bate si gandul sa-mi pun o elice; treaba cu distantele, departarea de cladiri, etc sunt abureli. Am vazut instalatii eoliene in Grecia pe langa case. Nu asta e problema. Problema e de unde le luam , si pana la urma la cat ne duc ; mie si 15 000 mi se pare cam mult;cat despre 100 000, asta poate doar daca vrem sa dam si la altii.

#144
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostDDuras, on Oct 29 2007, 20:15, said:

Doamna, ce limbaj ... :lol:

Cu zonele, asa e,bate prin mai multe locuri; si pe la mine bate un vant ... si de cand am luat terenul,pe langa vant,ma mai bate si gandul sa-mi pun o elice; treaba cu distantele, departarea de cladiri, etc sunt abureli. Am vazut instalatii eoliene in Grecia pe langa case. Nu asta e problema. Problema e de unde le luam , si pana la urma la cat ne duc ; mie si 15 000 mi se pare cam mult;cat despre 100 000, asta poate doar daca vrem sa dam si la altii.

Dduras" scuze pentru limbaj, mai scapa. Am capatat deprinderi din traficul bucurestean stand la volan. Cred ca eolienele sunt inca departe pentru buzunarul nostru. La reclama noastra de hoti, lenesi si etc... cred ca si sprijinul european , ala minuscul in acest sens, va disparea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate