Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 

(Mirela Lucia) Căsuţa noastră - P (sperăm într'o poveste de succes)

- - - - -
  • Please log in to reply
3186 replies to this topic

#145
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View PostMirelaLucia, on Aug 20 2007, 07:12, said:

Jucam si saptamana viitoare poate luam bani de finisat casa :)
Amin.
In curand ma apuc si eu de casa si mi-e groaza...banii ramasi dupa cumpararea terenului imi permit casa la rosu si cam atat. Am inceput si eu sa joc la loto din acelasi motiv (mai mult ca sa fac haz de necaz), saptamana trecuta nu mi-a iesit absolut niciun numar.  :lol:

Oricum felicitari pentru munca depusa, precum si pentru perseverenta cu care postezi pe forum. :)

#146
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostLED, on Nov 15 2007, 14:29, said:

Amin.
In curand ma apuc si eu de casa si mi-e groaza...banii ramasi dupa cumpararea terenului imi permit casa la rosu si cam atat. Am inceput si eu sa joc la loto din acelasi motiv (mai mult ca sa fac haz de necaz), saptamana trecuta nu mi-a iesit absolut niciun numar.  :lol:

Oricum felicitari pentru munca depusa, precum si pentru perseverenta cu care postezi pe forum. :)


Poate de Anul NOu sa fie mai multe sanse. pana atunci nu cred ca se dau banii.

Legat de postarea pe forum, o fac din pur altruism. Pe mine m-a ajutat mult acest forum si consider ca odata ce am prins putin drag de acest domeniu al constructiilor si cat de cata experienta, este normal sa impartasesc si altora parerile si experienta mea. Este un mod european de a privi lucrurile.

#147
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
putin offtopic, dar nu ma pot abtine: chiar nu observa nimeni ca in titlu e scris "beneficial" in loc de "beneficiar" sau asa trebuia sa fie (in engleza)?

:lol: poate ela un titlu mai eulopean. Facem modificali.

Edited by punkt, 19 November 2007 - 18:36.


#148
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postreli, on Nov 19 2007, 16:07, said:

putin offtopic, dar nu ma pot abtine: chiar nu observa nimeni ca in titlu e scris "beneficial" in loc de "beneficiar" sau asa trebuia sa fie (in engleza)?

:lol: poate ela un titlu mai eulopean. Facem modificali.



hahahahahaha. Mai ,  cum sa va spun, eu sunt o tipa foarte energica, scriu repede si am o tastatura de toata jena. Rar mi se intampla sa scriu un cuvant bine fara sa mananc o litera sau sa le scriu inversetc.. De regula revizuiesc la sfarsit ce scriu, dar daca scriu mai mult imi e lene sa tot revin :)
Reli, multumesc pentru observatie.  :worthy:

#149
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
:P Eu am observat de mult dar tot credeam ca o sa se prinda cineva pana la urma.

Si ca tot suntem pe aici, in vizita - Mirela, ai vopsit interiorul camerei pe care ti-ai amenajat-o? Parca ziceai ca vrei sa iti faci un perete de alta culoare, nu? Pe ce combinatie de culori vrei sa mergi? Cateii ii tii in casa? Cum te descurci cu ei si cu noroaiele astea? Ati tras apa in casa?

#150
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
referitor la finisaje mai ales culori. Am o amica designer vestimentar pe articole de barbati. Lucreaza la o respectabila firma din domeniu. Am vazut meciu' cu bulgaria la ea acasa (era si sotu', nu va ginditi la prostii :D ). Ma rog, avea un apartament foarte frumos colorat cu mult gust si echilibru, majoritatea culori pamintii si pastelate. Totu' era stins dar bine ales. Inclusiv celelalte finisaje, parchet, gresie, faianta, etc...
Deci, apelati la designeri vestimentari -_- pt. alegerea culorilor. Se pare ca's priceputi.

#151
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Mai, eu sincer acum zic merci daca reusesc sa termin casa la rosu... deja ma gandesc de unde fac rost de bani sa iau alta echipa sa-mi termine casa... numai bani de dat pentru design interior nu am eu!  :D

#152
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postpunkt, on Nov 20 2007, 10:41, said:

referitor la finisaje mai ales culori. Am o amica designer vestimentar pe articole de barbati. Lucreaza la o respectabila firma din domeniu. Am vazut meciu' cu bulgaria la ea acasa (era si sotu', nu va ginditi la prostii :D ). Ma rog, avea un apartament foarte frumos colorat cu mult gust si echilibru, majoritatea culori pamintii si pastelate. Totu' era stins dar bine ales. Inclusiv celelalte finisaje, parchet, gresie, faianta, etc...
Deci, apelati la designeri vestimentari -_- pt. alegerea culorilor. Se pare ca's priceputi.


punkt: eu am firma de organizari evenimente. stiu ce inseamna alegerea culorilor si combinarea lor. Sunt convinsa ca ideiile mele puse in practica vor iesi foarte frumos. Mi-ar placea chiar sa fac sectia de design interior la arhitectura insa nu ma pricep asa bine la desen.

reli: o sa fac poze in weekend si iti arat cum am decorat. Fac mentiunea ca decorarea este una provizorie, unde nu sunt multe elemente de finisaj si nici foarte bine executate, pentru ca aceasta incapere va suferi multe modificari . Dormitorul matrimonial ( despre el este vorba )are prevazuta o baie, cu WC separat, un dressing walk-in. Acesti pereti nu sunt ridicati, nu sunt trase instalatiile sanitare definitive, nici cele electrice, trebuie sapat in placa pentru a ingropa un radiator din acela cu grilaj in dreptul usilor care dau spre terasa. Nu e facuta di acest motiv nici sapa..etc.

In concluzie camera are peretii doar cu tencuiala initiata ( pe care i-am dat cu lavabila, nu sunt fin finisati, asa ca se varuiesc greu ), grinda de sus de rezistenta nu au mai tencuit-o, deci e betonul simplu ( nu se poate varui, asa ca am placat-o cu patrate de tavan fals alb), planseul peste camera este din grinzi de lemn si dulapi , iar pentru ca grinzile nu au fost taiate la gater fix la 15x15, nu exista o planeitate de boloboc. Normal se pun profilele pentru regips, se monteaza regipsul pe ele drept joncland din profile. Noi n-am investit in profile pentr ca instalatia electrica nu este cea definitiva , iar cea definitiva va veni pe sub regips, asa ca..... regipsul l-am pus direct pe grinzi si l-am acoperit cu placi de tavan fals, cel mai ieftin.

Legat de culoare,  din cauza ca culoarea rosu bordeaux pe care o doream nu se face decat la aparatul acela special si nu se comercializeaza decat la minim 5 l si costa 2 mil lei, am optat pentru o culoare vernil pe care am gasit-o la cutii de 2 l si costa 400.000 lei/cutie.

Am mai cumparat vopsea lavabila alba, cea mai ieftina 15l la 280.000 lei care s-a dovedit ca e la fel de buna pe cat de scumpa. Drept urmare am cumparat o alta cutie de 8l Savanna foarte buna. Am cumparat si recipiente mici de culoare negru si galben de la savanna la 6lei bucata.

In concluzie am facut peretii albi inafara de 2 pereti opusi pe care i-am vopsit unul in vernil, iar celalalt l-am facut tot numai dungi verticale de diferite grosimi si culori, in genul codurilor de bare de la produse. Am combinat pe acest perete alb, vernil, negru, gri si galben. A iesit foarte frumos.

Mi-a facut mama la servici ( are un baiat care se pricepe la tamplarie) niste galerii si mi-a confectionat niste perdele dragute.

Ieri seara am montat galeriile, am pus perdelele si am pus polistirenul expandat si mocheta gri inchis ( aia cea mai ieftina ).

Nu am vrut si nu vrem sa investim bani in aceasta camera dar nici nu vrem sa stam ca tiganii. Ne-am adus televizorul si urmeaza sa aducem 2 sifoniere.

Cu apa am rezolvat simplu. Aveam deja trase tevi pentru apa si scurgere de afara pentru baia care se va construi. Am bagat furtunul de la pompa prin teava de apa in asa si l-am fixat de perete ca o baterie. Am montat o chiuveta iar scurgerea de la chiuveta am legat-o de teava de scurgere deja existenta. la baza casei, unde iese scurgerea, am pelungit teava cu inca 3-4 tevi lungi, astfel incat apa reziduala se duce intr-un sant.

Nu avem inca fosa, asa ca partea cu necesitatile tot afara langa casa la hazna.

cateii stau in casa, intr-un tarc, nu cu noi in camera. Le-am pus niste polistiren expandat si o patura peste si dorm pe acest pat. Tot rumegusul de la taiatul lemnului l-am dus la ei in tarc pentru ca le place sa se tavaleasca in rumegus.

Cu noroaiele ne descurcam. La noi nu sunt noroaie mari, terenul este putin in panta si drenajul se face foarte bine.

Am gasit stilul de bucatarie care vreau sa-l fac. va anexez poza.

Attached Files



#153
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.06.2007
Te felicit Mirela, din ce-am citit mi-am dat seama ca ai reusit foarte bine sa imbini lipsa timpului si banilor cu minimul confort necesar pentru a locui in casa pana la etapa urmatoare. Bucataria este nemaipomenita dar ma gandesc ca iti trebuie un spatiu deosebit de generos sa pui in practica modelul. Dupa parerea mea acea bucatarie are minim 25- 30 m2.

De ce nu pui niste poze sa vedem cum ai transformat camera in care o sa locuiti acum?

Edited by mihaelam, 20 November 2007 - 11:46.


#154
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmihaelam, on Nov 20 2007, 11:45, said:

Te felicit Mirela, din ce-am citit mi-am dat seama ca ai reusit foarte bine sa imbini lipsa timpului si banilor cu minimul confort necesar pentru a locui in casa pana la etapa urmatoare. Bucataria este nemaipomenita dar ma gandesc ca iti trebuie un spatiu deosebit de generos sa pui in practica modelul. Dupa parerea mea acea bucatarie are minim 25- 30 m2.

De ce nu pui niste poze sa vedem cum ai transformat camera in care o sa locuiti acum?


Pai o sa pun poze. Mai conteaza sa le si fac :lol:  Cred ca in weekend sa fac poze, ca seara nu prea ies bine. Acuma sa nu va asteptati ca va arata ca o camera gata terminata. Nu avem mobila decat un pat facut de sotul meu din capriorii si grinzile care ne-au ramas. Tot din grinzi am facut si o masa si o sa facem si o mica biblioteca pe care le vom lacui in nuante diferite ( nuc, mahon, etc ca sa vedem care ne place cel mai mult sa stim pe viitor ce optam). Consideram aceasta camera un test pentru restul casei si vrem sa experimentam cat ma multe lucruri. Astfel vem stii exact ce sa alegem pentr restul casei. Ne-am propus sa finisam toata casa la cheie, inclusiv mobila, fara sa ne atingem de ele si dupa ce am terminat asta, parasim aceasta camaruta si o finisam si pe ea. Altfel o sa innebunesc finisand intr-un colt si stergand in altul, daca mai si stau in ce finisez e clar ca peste 2 ani o iau de la capat.

#155
vicu

vicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 16.11.2005

View PostMirelaLucia, on Nov 20 2007, 11:57, said:

Pai o sa pun poze. Mai conteaza sa le si fac :lol:  Cred ca in weekend sa fac poze, ca seara nu prea ies bine. Acuma sa nu va asteptati ca va arata ca o camera gata terminata. Nu avem mobila decat un pat facut de sotul meu din capriorii si grinzile care ne-au ramas. Tot din grinzi am facut si o masa si o sa facem si o mica biblioteca pe care le vom lacui in nuante diferite ( nuc, mahon, etc ca sa vedem care ne place cel mai mult sa stim pe viitor ce optam). Consideram aceasta camera un test pentru restul casei si vrem sa experimentam cat ma multe lucruri. Astfel vem stii exact ce sa alegem pentr restul casei. Ne-am propus sa finisam toata casa la cheie, inclusiv mobila, fara sa ne atingem de ele si dupa ce am terminat asta, parasim aceasta camaruta si o finisam si pe ea. Altfel o sa innebunesc finisand intr-un colt si stergand in altul, daca mai si stau in ce finisez e clar ca peste 2 ani o iau de la capat.

eu cred ca trebuie inceput cu utilitatile (ca altfel da, stai ca tiganii, insa nu la cort ci intre betoane). Asa ca as lasa dungulitele de pe pereti ca alea de la codul de bare si as face bugetul pentru wc (deci hazna), dus (daca nu chiar cada), chiuveta, etc. Dupa aia m-as muta in bucatarie si as face camera asta cit de cit, ca sa ai unde spala un vas si sa pregatesti ceva de mincare, cu tot cu instalatii, electricitate (trasee nu neaparat toate lampile, macar becuri care sa mearga ca d'aia nu ies bine pozele noaptea ca e bezna :)). Dupa aia poti sa te muti in living si sa rezolvi cu finisajele, dupa care intri cu mobila. Abia dupa aia finisezi si un dormitor. Cam astea sunt, dupa parerea mea prioritatile. Acuma nu stiu care e gradul tau de indatorare insa eu as face un credit de nevoi personale, insa numai dupa ce am stabilit un buget cit mai exact. Ca dupa inca doi ani de santier (deci cam 3 in total) nu o sa mai ai chef de nimic.

spor la treaba.

#156
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Mirela, bucatarie din aia isi dorea si sor'mea, a linistit-o arhitectul cand i-a zis ca asta se preteaza la spatii foarte mari si foarte inalte  :D . Dar stilul se poate pastra, dupa parerea mea - nu trebuie neaparat sa ai bucatarie de 50 mp si cu inaltimea de 3,5 m ca sa poti zugravi intr-o anumita culoare sau ca sa iti alegi un anumit tip de mobilier.

Cand oi ajunge la finisaje (Doamne Ajuta  :worthy: ), sa stii ca apelez la sfaturile tale  :D

#157
jonae

jonae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.04.2004
Super casa Mirela, felicitari! Si eu imi tot bat capul sa fac casa si m-a luminat mult experienta ta.

Sai ai parte de casa, sper sa am si eu curand casuta mea.

#158
grigoret

grigoret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.05.2004

View Postvicu, on Nov 20 2007, 12:35, said:

eu cred ca trebuie inceput cu utilitatile .................

Victore, nu toata lumea e la fel,  fiecare vede si face ce vrea in casa lui ...
Poti sa stai si 10 ani cu casa nefinisata daca nu a fost strict necesar sa faci acele lucrari...

Toate bune,
Grigore

#159
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postvicu, on Nov 20 2007, 12:35, said:

eu cred ca trebuie inceput cu utilitatile (ca altfel da, stai ca tiganii, insa nu la cort ci intre betoane). Asa ca as lasa dungulitele de pe pereti ca alea de la codul de bare si as face bugetul pentru wc (deci hazna), dus (daca nu chiar cada), chiuveta, etc. Dupa aia m-as muta in bucatarie si as face camera asta cit de cit, ca sa ai unde spala un vas si sa pregatesti ceva de mincare, cu tot cu instalatii, electricitate (trasee nu neaparat toate lampile, macar becuri care sa mearga ca d'aia nu ies bine pozele noaptea ca e bezna :)). Dupa aia poti sa te muti in living si sa rezolvi cu finisajele, dupa care intri cu mobila. Abia dupa aia finisezi si un dormitor. Cam astea sunt, dupa parerea mea prioritatile. Acuma nu stiu care e gradul tau de indatorare insa eu as face un credit de nevoi personale, insa numai dupa ce am stabilit un buget cit mai exact. Ca dupa inca doi ani de santier (deci cam 3 in total) nu o sa mai ai chef de nimic.

spor la treaba.


vicu dragule, cred ca stiu mult mai bine ca tine care imi sunt prioritatile, iar faptul ca am facut un perete in dungulite nu cred ca mi-a afectat bugetul prea mult. Daca aveam bani acum pentru instalatii si toate cele, nu cred ca stateam sa ma caut in cap , ci ma apucam de finisaje. Cum bugetul pentru etapa a doua legata de instalatii se preconizeaza a inta in posesia lui la primavara, nu inteleg de ce as cheltui acum putinii bani pe tot felul de improvizatii costisitoare pe care tot o sa le dau jos.

2. daca citeai posturile cu atentie de la inceput, poate observai ca avem curent,  deci avem si becuri, frigider , avem soba pentru incalzit ( da, nu avem cada , dar nu as baga acuma milioane ca sa iau centrala, sa fac tevile si instalatiile ca sa iti satisfac tie dorinta de dus). Lumea se poate spala si la copaie cu apa incalzita pe soba, asa cum se spala lumea la tara, sau te spalai tu la tara cand erai mic si mergeai la bunici. Igiena corporala cred ca tine ma mult de bunul simt si educatie decat de confort. Am vazut destui si cu doua randuri de bai si tot puteau. Legat de poze, acestea nu se vad bine pentru ca ajung acasa dupa 5 seara nu pentru ca e bezna din cauza lipse de curent.

Ca fapt divers avem prieteni multi in Bucuresti la care apelam pentru a face baie oricat de des vrem si tot acolo ne spalam si rufe.

In ceea ce priveste ordinea finisajelor si unde sa imi mut eu fundul pe parcursul finisarii casei, cred ca e problema mea si tine foarte mult si de cum vreau sa finisez, de cum sunt asezate camerele de spatii etc... eu am mult spatii open si nu cred ca pot sta in bucatarie si sa finisez in living fara sa ma umplu de moloz.

oricum noroc cu tine ca ai venit sa imi spui ca urmatoarea investitie sunt instalatiile, ca sa mor daca stiam asta. Eu ma gandeam ca ma apuc sa fac intai dungi prn toata casa.

#160
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postreli, on Nov 20 2007, 12:56, said:

Mirela, bucatarie din aia isi dorea si sor'mea, a linistit-o arhitectul cand i-a zis ca asta se preteaza la spatii foarte mari si foarte inalte  :D . Dar stilul se poate pastra, dupa parerea mea - nu trebuie neaparat sa ai bucatarie de 50 mp si cu inaltimea de 3,5 m ca sa poti zugravi intr-o anumita culoare sau ca sa iti alegi un anumit tip de mobilier.

Cand oi ajunge la finisaje (Doamne Ajuta  :worthy: ), sa stii ca apelez la sfaturile tale  :D


Bucataria mea este destul de mare are 20mp. E si inalta are 2,80m . Cred ca o varianta se poate adapta, insa imi place stilul, culoarea, insulita din mijloc pe care o vreau neaparat.

#161
vicu

vicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 16.11.2005

View PostMirelaLucia, on Nov 20 2007, 13:18, said:

vicu dragule, cred ca stiu mult mai bine ca tine care imi sunt prioritatile, iar faptul ca am facut un perete in dungulite nu cred ca mi-a afectat bugetul prea mult. Daca aveam bani acum pentru instalatii si toate cele, nu cred ca stateam sa ma caut in cap , ci ma apucam de finisaje. Cum bugetul pentru etapa a doua legata de instalatii se preconizeaza a inta in posesia lui la primavara, nu inteleg de ce as cheltui acum putinii bani pe tot felul de improvizatii costisitoare pe care tot o sa le dau jos.

salut, tu stii care sunt prioritatile tale, insa nu stii care sunt si alea normale, pentru ca da, normal nu e sa faci baie la olita cum crezi ca faceam eu (insa nu faceam si asta era si motivul pt care nu mergeam la tara si pentru care il injuram pe ceasca cit puteam eu ca taia apa calda) si sa ai o camera zugravita in care, vezi Doamne experimentezi. Spune-ne mai bine ca esti in mijlocul unei perioade moarte, in care nu mai ai bani si ca astepti si o sa ne rugam alaturi de tine, insa nu ne spune ca stii care sunt prioritatile pentru ca s-ar putea sa ne uitam ciudat la tine. Eu unul o fac.
Si mai ales sa nu crezi ca le stii pe toate, doar pentru ca ai un dram de logica si esti sigura pe ce spui, mai bine faci frumos si intrebi pe cineva care a mai facut.

Iti doresc apa calda, nimic altceva :)

cineva are mincarimi undeva?! :angry:

Edited by punkt, 20 November 2007 - 15:21.


#162
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postvicu, on Nov 20 2007, 13:48, said:

salut, tu stii care sunt prioritatile tale, insa nu stii care sunt si alea normale, pentru ca da, normal nu e sa faci baie la olita cum crezi ca faceam eu (insa nu faceam si asta era si motivul pt care nu mergeam la tara si pentru care il injuram pe ceasca cit puteam eu ca taia apa calda) si sa ai o camera zugravita in care, vezi Doamne experimentezi. Spune-ne mai bine ca esti in mijlocul unei perioade moarte, in care nu mai ai bani si ca astepti si o sa ne rugam alaturi de tine, insa nu ne spune ca stii care sunt prioritatile pentru ca s-ar putea sa ne uitam ciudat la tine. Eu unul o fac.
Si mai ales sa nu crezi ca le stii pe toate, doar pentru ca ai un dram de logica si esti sigura pe ce spui, mai bine faci frumos si intrebi pe cineva care a mai facut.

Iti doresc apa calda, nimic altceva :)


la asemenea afirmatii si pareri nici macar nu ma obosesc sa iti raspund, iar daca logica mea nu este pe placul tau, esti liber sa ocolesti acest jurnal, macar din bun simt. Nu inteleg de ce te deranjezi sa scrii asemenea ineptii, ba mai mult sa ma si jignesti. te-a obligat careva sa treci prin vizita pe aici? vezi-ti frumusel de problemele tale si casa ta si lasa-ma pe mine in durerea mea, ca sa nu spun altfel.

A....... si sa stii ca ma gandeam chiar sa iti trimit pe PM o rugaciune, poate o repetam impreuna la ora 6.00 seara pentru binele meu. Ce zici?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate