Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

(Mirela Lucia) Căsuţa noastră - P (sperăm într'o poveste de succes)

- - - - -
  • Please log in to reply
3186 replies to this topic

#91
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

 Astra_rullz, on Aug 30 2007, 12:30, said:

De aia ziceam si eu de coltare. Te scuteste de chertare. Gata cu coltarele ca dupa aia ziceti ca are mama fabrica de conctoare. :D

io sunt mai ciudat, intai cherteaza si, dupa aia, maipunem si coltare.
nu de alta, dar chertarile fac acoperisul sa stea in picioare pur gravitational,fara adaugari.

#92
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 MirelaLucia, on Aug 30 2007, 11:48, said:

ai perfecta dreptate. Suntem in 2007 si asa ar trebui sa procedam. dar spune-mi mie cati beneficiari stiu de existenta a tot felul de materiale si accesorii, daca nici rezistentistii nu stiu ce sa recomande si nini constructorii nu mai parasesc santierele ca sa vada ce a mai aparut.
Acuma ce sa fac? sa-i pun sa le dea jos?

Stai linistita, nu tot ce e vechi e prost ! Scoabele se folosesc de sute de ani si si-au dovedit eficienta. (acum depinde si de scoabe, ca sunt scoabe si scoabe ! ) :lol:

Si ... sa-ti traiasca ! Esti fericita ca l-ai terminat !

Edited by DDuras, 01 September 2007 - 15:34.


#93
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Vineri am pus geamurile si usile termopan de la iesirea pe terasa din living, dormitor si bucatarie. Dintr-o data s-a schimbat temperatura in casa si incepe sa semene a casa!!! :lol:  Saptamana asta pun sindrila pe acoperis. sa dea Domnu sa nu am probleme la montaj.

#94
teide

teide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.08.2007
Salut, Mirela!

Casa ta este pina acum o poveste de succes. La anul doresc sa-mi ridic si eu una 'la rosu' si sint in plin proces de cautare a unui plan ok si de gasire a finantarii pentru aceasta prima etapa.
Am o intrebare: care a fost costul estimativ pina ai 'inchis' casa (inclusiv avize, termopane, sindrila, manopera etc.).

#95
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Da:) si eu vreau costuri totale. Ai spus cand termini ca pui un fel de jurnal al costurilor etc, sau poate gresesc, dar ai zis ca esti riguroasa cu evidenta tuturor cheltuielilor. Asteptam finalitatea:D

#96
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
pai hai sa sintetizam informatia.

Casa unifamiliara doar parter plus pod (posibilitate mansardare) are o suprafata construita de 211 mp ( casa) plus garaj tip carport de 33,5 mp + terasa de 31 mp plus  alta terasa mica in fata centralei termice de 8mp.

Suprafata construita este calculata doar pentru nivelul de parter, pentru ca podul momentan e doar pod , nu mansarda. Daca s-ar face si mansarda, la cei 175 mp utili ai parterului se mai adauga cei 90mp utili ai podului si rezulta o suprafata totala de locuit de 265mp.

Pentru toate acestea cheltuielile au fost urmatoarele:

proiect 1600euro
Aviz electrica ( singurul aviz ) - 20euro
Autorizatie de constructie 350 euro
DElimitare teren - 100 euro
Put 1000 euro
Manopera casa la rosu - 13.000 euro
Ciment adus cu cifa ( 121 mc toata casa + brat+ transport 17km pe sens ) - 14.000 euro
Scandura cofraje +baraca muncitori - 1200 euro
Fier - 5200 euro
pietris, nisip, pamant - 800 euro
caramida - 7000 euro
multibat + ciment saci +folie pentru placa parter - 500 euro
grinzi lemn pentru pod + capriori + dulapi pentru tavanul peste parter ( grinzi de 15/20, 15/15, 20/20, 15/12, 12/12 la 4m , 5m si 6m ) - 8100 euro
Geamuri Veka 5 camere + 2 sisteme usi terasa + usa simpla de terasa - 4000 euro ( transport, montaj gratuit) - excelenta executie si profesionalism
Invelitoare din sindrila bituminoasa Certain Teed ct20 neagra + OSB 3 de 12mm + membrana bituminoasa + bitustick + cuie pentru mebrana + cuie pentru sindrila - 7500 euro ( la o suprafata de 380mp de acoperis cu multe ape)
manopera pus invelitoare - 1200 euro - excelenta echipa!!!
inevitabilele si interminabilele cuie pentru constructie si scoabe si "L"-uri de metal si alte maruntisuri -500 euro
motorina + apa minerala + bere ( au fost caldurile cele mai mari cand s-a muncti si turnat betoane ) - 2000 euro

TOTAL 68070 din care 12700 sunt finisaje plus putul 1000 euro


Insa am avut noroc de mesteri buni, de firma de geamuri buna, de mesteri de invelitori buni, in sensul ca au lucrat 90% bine si nu au facut risipa de materiale.

Sper ca aceste cifre sa va fie de folos.

Multi o sa spuneti ca a costat mult, insa trebuie sa veniti sa vedet casa pe viu ca sa va puteti da seama exact, doar din poze nu realizezi mare lucru.

#97
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Mirela, da' nu mai pui poze, sa vedem cu arata si casa cu geamuri?

#98
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 reli, on Sep 26 2007, 11:53, said:

Mirela, da' nu mai pui poze, sa vedem cu arata si casa cu geamuri?


Maine pun. Am asteptat sa termine si cu invelitoarea ca sa se vada frumos. Imi place acoperisul la nebunie cum a iesit si ma felicit singura pentru culoare. Arata superb cu negru. Iar daca se incalzeste iarna pentru ca atrage caldura soarelui si mai bine, mai putine lemne in centrala :)

#99
larysnagov

larysnagov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2007
manopera pus invelitoare - 1200 euro - excelenta echipa!!!

buna mirela! ajuta-ma ,te rog, cu datele de contact ale echipei care au pus acoperisul (pe pm). Si noi avem invelitoarea din sindrila bituminoasa de la Tegola.  Este un pret bun si vad ca ai fost multumita de ei. multumesc frumos!

#100
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
2000 de euro pe bere si motorina..?  nui cam mult? pentru ce atata motorina..? ca sigur pe bere nu iai dat la muncitori. si manopera mi se pare cam mult dar nah scuze ca eu sunt obisnuit cu preturile mele.

Edited by deianadrian, 26 September 2007 - 22:41.


#101
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 deianadrian, on Sep 26 2007, 23:39, said:

2000 de euro pe bere si motorina..?  nui cam mult? pentru ce atata motorina..? ca sigur pe bere nu iai dat la muncitori. si manopera mi se pare cam mult dar nah scuze ca eu sunt obisnuit cu preturile mele.


avand in vedere ca noi ne-am aprovizionat singuri cu materiale, crede-ma ca am facut mii de drmuri pana am gasit ce ne place, alte mii de drumuri sa vedem de ce nu vi materialele, sa platim facturi, plus ca de fiecare data mai trebuia putin fier, mai trebuia putina folie, ca sa nu mai zic cate drumuri s-au facut numai pentru cuie. Avand in vedere ca Belciugatele este la 27 km distanta de centru Bucurestiului sa tot faci drumuri dus - intors..... DEasemenea reamintesc ca noi ne-am vandut locuinta si stam la rulota langa casa in constructie, mai avem si servici.

Si scuza-ma ca spun, dar nu cred ca stii cum e pe santier la 54 grade si sa mai si muncesti.  AM baut eu aproape 4 litri de apa minerala pe zi, d-apoi 10 persoane care muncea din greu. Eu stateam pe margine si ma uitam si tot ma taia soarele in cap de stateam cu prosop, d-apoi sa faci cofraje, sa lucrezi cu fierul incins de soare si cu cimentul. Mai adaug ca Duminica nu se lucra si fiind zi de sarbatoare faceam cinste cu un gratar pentru ca muncitorii sunt si ei oameni. Noi beneficiarii vrem sa ne lucreze frumos si bine dar sa ii tratam daca se poate ca niste animale, sa nu ne intereseze cum dorm, ce apa beau, etc. Pe mine familia m-a invatat sa ofer atunci cand cer ceva.

Legat de manopera nu mi se pare ca am dat mult. Nu am dat nici mult nici putin, am dat suficent cat sa am pretentii legate de o casa trainica si bine executata. Mi se pare ca a fost pretu corect. Poate ne spue Astra-luz cum i se pare lui, avand in vedere ca e in domeniu.

#102
nasti

nasti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.03.2004
Foarte frumos pina aici, spor la treaba in continuare, sa terminati in timp util ceea ce v-ati propus ca sa va puteti muta asa cum ati zis si sa continuati cu finisajele si celelalte lucrari pina o sa iasa o casa de nota zece. Astept fotografiile cu interes si va tin pumnii...

#103
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,573
  • Înscris: 10.05.2007
Nu-mi place sa comentez preturile altora mai ales ca eu nu am construit decat cu materialul meu. Asa ca nu am o idee precisa care este manopera mea. Cheltuielile tale pe fuga dupa materiale m-au adus pe mine la aproape 25-30 milioane pe luna. Avand in vedere ca fac lucrarea de 6 luni....s-au starns numai transportul meu personal la fata locului si alergatul dupa materiale cam la 5000 de euro.
Faza este ca unori este chiar mai bine sa iei materialul cu executantul. El mai are discount, etc....O idee frumoasa si corecta este de a imparti egal discount-ul intre beneficiar si executant. Am avut si oameni care vroiau pretul cu discount total. De parca el ar fi avut vreo treaba cu asta. I-am spus, omule discount-ul este ca iau de la firma x de mult timp si imi este acordat mie. Daca te duci tu sa iei ti-l da la pretul de pe raft. Astfel daca impartim toata lumea castiga. Tu dai mai putin decat ai da daca ai cumpara tu, nu te mai stressezi cu transportul, cand vine, etc....
Adica vreau sa va spun ca asa cum exista excroci in constructii asa exista si clienti tzepari. Unul, ii facusem proiectul la o casa de lemn in Buc, gata sa ma apuc de lucru, ca nu iau de la x ca daca sunt firma iau cu discount, ca nu stiu de unde ia el beton si ca nu stiu ce, ca aduce el 4 tigani sa sape, adica totul bun si frumos pana cand sa scoata banii. Insa am si eu un miros cand e vorba de tzepari...
Ca sa-i fac discount la structura la manoperaa ca gaseste mai multi bani pentru finisaje si se recompenseaza, de fapt el vroia structura, sa stie cum s-o faca, sau sa o fac eu si la sfarsit, un sut in dosul meu moale. E al doilea pe anul asta care incearca smecherii d-astea.
Eu nu inteleg ceva. Ai bani, iti permiti, faci casa, n-ai...sa fi sanatos. Eu am o boala pe tzepari si pe calici. Daca s-ar putea sa faca moka si constructorul sa nu ia nici un profit. Sunt multi care incearca sa fure oamenii firmei sa le faca lucrarea in particular. Unii se duc si isi iau la bani........cum si-a luat si firma, ca de omul nu se gandeste ca daca a tzepuit firma acceasi soarta o au si ei.
Si ca sa intelegeti ca ceea ce spun este chiar adevarat, tatal meu a pierdut tot din cauza unor beneficiari care faceau 3 ucrari impreuna cu el. Si i-au tras toti 3 o tzeapa de si-a revenit financiar abia dupa 5-6 ani. Pe vremea aia se lucra la greu la ngru si riscurile erau imense si legislatie....ioc.
In fine pretul mi se pare just, avand in vedere experienta, calitatea si de ce nu faptul ca esti multumita.
Imi cer scuze pentru derapaj insa multi constructori, arhitecti, ingineri, etc...au fost injurati pe forum si ma simteam dator sa spun ca atat cati excroci constructori exista multiplicati cu 10 si o sa gasiti atatia tzepari. Eu din 20 cu care ma intalnesc, cu 1-2 semnez contracte, decat cu cei mai de incredere, in special cei tineri.
Felicitari pentru casa, felicitari mesterilor, mult succes la finisaje.

#104
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
io la 10 propuneri, 3 le refuz io ca nu'mi place atitudinea beneficiarului, 3 ma refuza ei pe mine din "N" motive  (in general nu's hotariti) si restu' lucrarilor se concretizeaza.
Personal, NU am probleme cu platile, dar si sumele sunt mult mai mici.

Cea mai timpita situatie apare atunci cind proiectu' este facut cu scopu' de a obtine finantare (fie banci fie alte surse). Sunt oameni care vor sa faca proiectu' unei hale si a unui showroom fara sa'l plateasca. O fac in momentu' in care obtin finantarea. Daca un proiect te duce undeva la 2.5-3% din valoarea totala a investitiei chiar nu inteleg cum de oamenii aia se baga la o investitie unde NU au nici macar suma respectiva pt. proiectare. Genu' asta de lucrari le refuz din start.

Imi este greu sa angrenez in proces arhitecti, ingineri de tot soiu (structurist, instalator, termist si electrician) si sa le cer sa munceasca 2-3 luni fara o letzcaie. Uneori termenu' asta creste. Dupa finalizarea proiectului mai dureaza pina se obtin fondurile.

Am avut un tip care mi'a cerut sa'i fac o propunere pt. ca'i curios si el sa stie ce se poate face acolo :angry: . L'am intrebat cind doreste sa inceapa santieru'. Raspunsu' lui " Pai nu stiu, cred ca peste 2-3 ani ". M'am enervat si l'am intrebat " Ma puneti sa muncesc 2-3 zile pt. d'stra (planuri si perspective pe calculator), fara sa fiu platit (nu cer bani pe propuneri - politica personala) doar ca sa va satisfac curiozitatea??!! :angry:

#105
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,573
  • Înscris: 10.05.2007
:D asta-i tare  de tot. am o propunere. hai sa deschidem  un topic  in care  sa ne ajutam unii pe altii sa ne ferim de anumite tipuri de beneficiari. asa cum fac si ei cu noi. :lol:  cred ca as umple  cateva pagini.

#106
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
asta, eu zic ca atunci cand it faci o casa pe langa toate elementele previzibile iti trebuie s un dram de noroc. Noroc sa dai peste muncitori buni, noroc  de conjuncturi la materiale sau transport, noroc de vreme buna atunci cand trebuie si tot asa.

Eu sunt o persoana norocoasa din fire atunci cand lucrurile sunt esentiale, examene, situatii de criza extrema, casa, etc. ccea ce pentru mine a contat mult.

#107
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Mirela, personal consider ca ai avut multa inspiratie in ceea ce priveste demersurile tale cu casa. Sper sa fie la fel de bine si in continuare.

Dar sa stii ca probleme sunt de ambele parti ale baricadei.

#108
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
punkt: nici n-am sustinut contrariul. Sunt complet deacord cu tot ce ai zis tu si astra-rullz mai sus.

Am ramas datoare fata de reli cu poze noi de la casa. Mentionez ca pozele nu sunt facute la finalul invelitorii ci in faze intermediare.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate