Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Calculator care consuma putin

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mangusta86

mangusta86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.09.2006
Salut

Am vazut sambata o emisiune la tv in care invitatul a precizat ca sau facut calculatoare care au un consum extrem de mic si care ar fi comercializate in Romania de o singura firma care nu a fost precizata pentru a nu ii face reclama.Am inteles ca o sa fie comercializate si la noi pe scara larga in Romania dar din toamna.
Stie cineva detalii despre aceste calculatoare?
Consumul era de cativa watti.

#2
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
:) au o pereche de hamsteri si o rola metalica inclusa. ii motivezi putin si sa vezi cum zbarnaie calculatoru.  :P

de ce tii atat de mult la aspectu asta? e cam acelasi lucru cu masinile ecologice.  :D

#3
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Cativa W ma indoiesc ca se poate cu proace X86 desktop. Cele mai mici proace se invart pe la 35W.
Apoi nu mai zic ca vine chipsetul, hdd-ul daca pui si placa video deja te-ai scos :)

#4
mangusta86

mangusta86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.09.2006
@artistul_x
Conteaza foarte mult consumul de energie.In primul rand un consum mai mic insemna economie la curent.Calculatorul meu merge 24/24 , 7/7 si am vreo 2 desktopuri si 1 laptop.
Pe tine nu te intereseaa consumul?

@cods

Era calculator construit intr-o noua tehologie.Cica procesorul consuma 0.9W si consumul total al calculatorului era de 3W.Nu stiu mai multe detalii.Nu avea HDD clasic cu discuri.

Edited by mangusta86, 17 July 2007 - 22:38.


#5
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Pai depinde de numarul lor, de cat stau aprinse pe zi..

Si oricum, un sistem cu pc cu monitor lcd consuma de la priza undeva in zona 130-160W, iar asta
doar in full-load(exceptand cazurile cand apar placi video ca 8800, ATI X1900.. 2900).

Quote

@cods

Era calculator construit intr-o noua tehologie.Cica procesorul consuma 0.9W si consumul total al calculatorului era de 3W.Nu stiu mai multe detalii.Nu avea HDD clasic cu discuri.

Oricat de noua ar fi tehnologia aceea, de consumul acela nu se apropie nici un procesor compatibil cu software-ul actual. Si nici nu cred ca intel/amd (cam singurii cu licenta x86, mai e si ibm, dar s-a lasat) au descoperit ceva atat de revolutionar fara a face tam-tam.

Sigur erau pc-uri conventionale pe care rulam jocuri, muzica, faceam documente in office etc. etc. ? :D

Edited by cods, 18 July 2007 - 00:38.


#6
Rare

Rare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.01.2007
Ciudat ... n-am auzit de asa ceva , da' nici nu cred ca exista . :o

#7
browz

browz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.01.2007
mangusta86 nu am vazut emisiunea de care pomenesti dar exista ceva care se potriveste cu descrierea ta ,e vorba de platforma AMD Geode.Procesorul propriu-zis consuma intre 0.x Watt si cativa(5-10) watt in full load.Oricum valorile sunt dependente de frecventa de lucru si subcategoria(LX,NX sau GX) in care intra respectivul procesor.Mai multe detalii gasesti aici - http://www.amd.com/u...30_9863,00.html  si aici - http://en.wikipedia....ode_(processor) .Pentru niste preturi din magazinele de dincolo (de ocean:) ) http://www.shopping....C...amp;x=0&y=0 si de la noi http://www.blueshop....odus=HPSC000418 .
Si eu sunt interesat de aspectul consumului de curent asa ca am mai gasit acum ceva timp inca o chestie foarte interesanta si anume notebook-ul de 200$ ASUS Eee PC : http://www.hothardwa...%...e_ASUS_Eee/ .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate