Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Amplificator CATV

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#109
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Salut, acum vreo 2 ani, la mine la tara s-a pus CATV (sunt cateva antene pe o structura metalica pe un deal de unde se alimenteaza satul cu "cablu"). Initial a fost instalat in camera cea mai apropiata de strada, si erau ~30m de la stalp pana in casa. Acum am cumparat inca 35m de cablu si am tras si in bucataria nou renovata (sa nu mai mearga in camera de la strada sa se uite la tv). toate bune si frumoase, am instalat splitterul (l-am folosit si inainte insa si tv-ul si PC-ul de la tara erau foarte aproape unul de altul (in camere alaturate) si functiona impecabil). acum daca tv-ul din camera de la strada este conectat la retea semnalul nu mai ajunge la bucatarie (am incercat cu un tv alb-negru de pe timpu` lu` impuscatu si la ala are snor dar imagine canci... pe PC nu se vede nimic). Daca deconectez tv-ul din camera de la strada pe TV-ul alb-negru se vede si imaginea (cu ceva pureci dar se vede) iar pe pc se vede dar mai mult sau mai putin alb-negru.

Acum vine intrebarea.... ce naiba sa-i fac?  :scratchchin:  ma gandeam sa iau un splitter mai bun dar unde gasesc asa ceva in Brasov?

#110
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postdarkangelbv, on Aug 2 2007, 21:54, said:

unde gasesc asa ceva in Brasov?

La MaroGri sau pe Lunga 47 (sau 42?)...langa alimentara Valici...

#111
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,030
  • Înscris: 28.10.2006
In primul rand schimba cablul de antena. Ori e defect(intrerupt, scurtcircuit), ori e de cea mai proasta calitate.
Daca cuplezi TV-ul direct la cablul de pe stalp, fara spliter, cum se vede? Daca e OK, cumpara un amplificator CATV cu 2 iesiri si un spliter BUN. Bineinteles si cablu de calitate(nu de cel mai ieftin). La o iesire cuplezi cablul catre bucatarie(cel lung) iar la alta spliter-ul pentru TV si PC. Atentie la mufele F, la modul de montare a mufelor.

Edited by viceroy56, 02 August 2007 - 22:46.


#112
betamax3

betamax3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 25.10.2006
Problema cu semnal slab la case e frecventa peste tot, la toate firmele de cablu. Solutia este una singura: amplificator CATV, montat asa cum a zis Viceroy. Daca amplificatorul e bun (in sensul de performant), poti sa folosesti cablul pe care il ai.

#113
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Cablul este nou, deci nu se pune problema cablului...
daca pun doar tv-ul din camera de la strada se vede totul ok.

Quote

La MaroGri sau pe Lunga 47 (sau 42?)...langa alimentara Valici...
Lunga 47 - SeaTrading de acolo imi procur de obicei piesele pentru montaje.

Cat costa un amplificator CATV si de unde pot cumpara unul?

#114
betamax3

betamax3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 25.10.2006
Cat costa un amplificator CATV si de unde pot cumpara unul?
[/quote]
Aici numai Miron, care e de-al tau (brasovean,adica) te poate indruma. Am exagerat, nu e singurul, dar e verificat . La problema ta cred ca si un chinez face fata. Dar nu bag mana in foc.

Edited by betamax3, 03 August 2007 - 23:06.


#115
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postdarkangelbv, on Aug 2 2007, 21:54, said:

Acum vine intrebarea.... ce naiba sa-i fac?  :scratchchin:  ma gandeam sa iau un splitter mai bun dar unde gasesc asa ceva in Brasov?

Attached Files



#116
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
mersi de schema, maine cred ca voi incerca sa o fac si cand ma duc pe la tara sa o testez :) acum nu stiu de unde pot procura tranzistorul ala si cum trebuie realizat cablajul (banuiesc,(virgula) ca trebuie facute foarte subtiri circuitele si ecranat montajul.)

#117
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,030
  • Înscris: 28.10.2006

View Postdarkangelbv, on Aug 3 2007, 23:43, said:

Cablul este nou, deci nu se pune problema cablului...
daca pun doar tv-ul din camera de la strada se vede totul ok.
Lunga 47 - SeaTrading de acolo imi procur de obicei piesele pentru montaje.

Cat costa un amplificator CATV si de unde pot cumpara unul?
La noi, in Bucuresti, se gasesc n'spe feluri de amplificatoare CATV. Unele mai reusite, altele...
Dupa cum a spus si betamax, o chinezarie, dar nu de 30-40 RON, una de 80-100, face treaba buna.
Eu pe unde am pus, am cumparat romanesti, produse de SAT SYSTEMS. In primul rand pentru garantie, al doilea, pentru ca functioneaza. Chinezestile, dupa noroc!
Uite AICI cam despre ce e vorba, la nivel profesional.

#118
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postdarkangelbv, on Aug 4 2007, 00:26, said:

mersi de schema
Acum am verificat si am constatat ca functioneaza pana la 300Mhz,pentru CATV(pana la 800Mhz)nu face fata.

#119
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Ati putea eventual,montarea in cascada a doua montaje(in serie) pentru UIF, amplificarea fiind cam 6dB/montaj.

Edited by miron1947, 04 August 2007 - 01:33.


#120
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postmiron1947, on Aug 3 2007, 19:32, said:

Ati putea eventual,montarea in cascada a doua montaje(in serie) pentru UIF, amplificarea fiind cam 6dB/montaj.
Condensatorul C2 nu este de 1nF ci de cca 1pF pentru neutrodinarea capacitatii inverse CB.
Condensatoarele C3 si C sunt prea mari, pentru CATV sunt suficiente cateva sute de pF (220pF),  mai mult va produce intermodulatii nedorite cu semnalele de frecventa mai joasa.

Edited by SuperDuper, 04 August 2007 - 03:17.


#121
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Amplificator 80 - 800 MHz.
L1-8 spire diametrul interior=3mm
L2-4 spire ---------//-----------
L3- 5 spire bobinate pe R4
L4 si L5 -4 spire bobinate pe "bastonase" de ferita.
Se foloseste Cu-Em cu diametrul de 0,3mm.
Din P1 se regleaza curentul optim de colector.
Pentru semnale cu nivele mari de intrare (CATV) se regleaza la 10-15 mA.
Cand se foloseste ca amplificator de antena curentul optim este 5-7 mA.
Attached File  Schema.jpg   199.83K   443 downloadsAttached File  Cablaj.jpg   223.64K   211 downloadsAttached File  Mod_plantare.jpg   384.25K   221 downloadsd_plantare.jpg]

#122
betamax3

betamax3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 25.10.2006
BFG 65... esti doctor, bit61 ! Vreau sa zic ca ai propus varful de lance. Dupa parerea mea un amplif cu doua BFR-uri este mai mult decat suficient. Si montajul se poate realiza si "in aer".

#123
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Parea mea este ca semnalul initial nu este suficient sau cablul are probleme. In general utilizarea un splitter, fie acesta si de o calitate indoielnica, nu produce o atenuare  asa de importanta.  Realizarea in regim  de amator a unui amplificator de banda larga nu mai este o actiune rentabila, cel mai bine se cumpara unul.
Am adunat pe acest topic  discutiile diverse referitoare la amplificatoarele CATV.
Exista suficiente scheme, chiar si tranzistori mai buni ca BFG65 vezi de exemplu BFG67, dar daca se compara pretul unui amplificator cu munca depusa (plus costurile pieselor) nu cred ca merita realizarea acestuia.  B)

#124
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Cu cat este mai bun BFG 67 ca BFG 65 ?
In ceea ce priveste zgomotul BFG 67 este mai slab.
Attached File  BFG_67.jpg   173.45K   182 downloads

Edited by bit 61, 04 August 2007 - 10:58.


#125
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Are amplificare mai mare la captul de banda si parca curentul optim ceva mai mare. Este bun ca al doilea tranzistor in instalatii de antena sau primul pt CATV cu semnal relativ mare initial (comparat cu factorul de zgomot) sau ca amplificator de FI satelit.

Edited by SuperDuper, 04 August 2007 - 16:10.


#126
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Pentru o comparatie corecta trebuiesc atasate caracteristicile ambelor tranzistoare, desi  sunt variatii si in functie de producator.  Acum mari diferente nu sunt. Totusi BFG67 are castigul o idee mai bun si zgomotul mai mic la o polarizare adecvata.  B)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate