Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Amplificator CATV

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#73
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 629
  • Înscris: 04.02.2004
Poate amplificator cu revers.....adica care amplifica" si pe urcare si pe coborare".

#74
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

 adinic, on Sep 6 2006, 17:39, said:

Salutare. In ultima perioada am avut niste probleme la internet, in sensul ca apareau desincronizari destul de dese. A venit o echipa de la rds si mi-au spus ca ar trebui sa-mi cumpar un amplificator cu recurs. Are cineva idee despre ce e vorba si de unde as putea asa ceva? Multumesc frumos!

Probabil ca mi se va raspunde ca: suntem in Romania.

Dar daca apar desincronizari, nu este reponsabilitatea operatorului (in cazul de fata RDS) sa remedieze problemele? Adica implicit sa plateasca ei echipamentele necesare? In fond e reteaua lor, nu a ta.

#75
joabaru

joabaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.08.2006
[in mod normal nu e treaba ta sa cumperi un amplificator,e obligatia lor sa-ti dea semnal suficient.
in orice caz un amplificator cu revers activ e de la 100 ron in sus.

#76
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

 joabaru, on Sep 6 2006, 22:14, said:

[in mod normal nu e treaba ta sa cumperi un amplificator,e obligatia lor sa-ti dea semnal suficient.
in orice caz un amplificator cu revers activ e de la 100 ron in sus.

cale inversa se cheama... si nu prea cred ca ai nevoie de asa ceva. vezi ce splitter ai inainte de modem  daca e mai mare de 4dB poti sa il schimbi linistit, sa nu ai altceva pe cablu ala decat un singur splitter care sa duca catre modem, vezi sa nu ai  mufe defecte la splitter sau mai rau, cablu de alta impedanta.

#77
joabaru

joabaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.08.2006
[eu am acasa splitter cu 4 iesiri adica 8 db atenuare pe fiecare iesire si totusi merge perfect.
cablu de alta impedanta numai daca si-a facut omul acasa instalatia interioara,problema vine de la semnal,are nivelul prea mic si modem-ul catv are nevoie de semnal ca sa functioneze normal.
dar canale tv cum merg?

cale inversa=revers
cale inversa activa=revers activ
(asta pentru unii neinitiati)
daca ar fi splitter cu 4 db atenuare ar fi un splitter cu 2 iesiri.

Edited by joabaru, 07 September 2006 - 17:23.


#78
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

 joabaru, on Sep 7 2006, 18:19, said:

[eu am acasa splitter cu 4 iesiri adica 8 db atenuare pe fiecare iesire si totusi merge perfect.
cablu de alta impedanta numai daca si-a facut omul acasa instalatia interioara,problema vine de la semnal,are nivelul prea mic si modem-ul catv are nevoie de semnal ca sa functioneze normal.
dar canale tv cum merg?

cale inversa=revers
cale inversa activa=revers activ
(asta pentru unii neinitiati)
daca ar fi splitter cu 4 db atenuare ar fi un splitter cu 2 iesiri.

da bun si cate iersiri ai dori sa ai ?? 10?? daca ai fi deschis amarata aia de carte a modemului ai fi vazut ca se monteaza dupa un splitter cu 2 iesiri, daca tu vrei sa mai ai inca vo 5 tv-uri dupa splitteru ala , problema ta. semnalu de pe cablu e dat pt un singur televizor, ca tu legi inca vo 3 dupa... nici nu ma mir ca nu ai semnal

decat sa deie 1 mil pe un amplif cu cale inversa (vezi ca is si cu cale inversa pasiva (deci mare grija ), nu neaparat active: adica filtru diplexor de separare a caii inverse si cam atata, sarma catre partea de intrare in amplif unde se combina iara semnalu ... canci amplificare pe partea aia ( iti amplifica doar calea directa aia pt tv)) mai bine schimba si pune asa cum trebe un splitter cu atenuare cat mai mica si dupaia pt cele 3  televizoare nu are decat sa cumpere ca is amplifuri tv de la 500mii fara mari smecherii. amplifurile cu cale inversa is pt aia care de obicei au retele de cabloviziune si au problem ede semnal pe o anumita locatie. ar fi pacat sa dai atata amar de banet si sa iti reglezi scula  de +40dB la +18dB ca altfel bagi in boale toate televizoarele din casa.

#79
joabaru

joabaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.08.2006
eu incercam sa-i spun altceva omului dar tu nu citesti atent:ii spuneam ca problema vine de la rds ca nu-i da suficient semnal pentru ca la mine unde am semnal bun merge modemul legat dupa un spliter cu 4 iesiri,deci nu-l sfatuiam sa-si dea banii pe un amplif ci il informam ca unul bun e minim 100 ron.
referitor la treaba cu amplificatorul sa stii ca un amplificator care amplifica 40 db este un amplificator de distributie (amplificator de casa )care are de obicei zgomot mare.cand esti la limita cu semnalul pt net se foloseste un amp de linie cu amplificare pe calea directa 20-28 db/uv (suficient cat sa compenseze pierderile pe cablu si elementele de distributie) si amplificare pe calea inversa 10-20 db si ca sa te convingi ca vorbesti
prostii cu spliterul cu 2 iesiri inainte de modem vrau sa-ti spun ca in cutia amplificatorului de retea stelara de unde sunt legat la net,sunt legat dintr-un spliter cu 8 iesiri iar asociatul meu care sta in alta scara e legat dintr-un splitter cu 6 iesiri.asa ca daca faci un calcul si vezi diferenta de atenuari vezi ca totul e nivelul semnalului la priza de abonat.

#80
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

 joabaru, on Sep 7 2006, 22:45, said:

eu incercam sa-i spun altceva omului dar tu nu citesti atent:ii spuneam ca problema vine de la rds ca nu-i da suficient semnal pentru ca la mine unde am semnal bun merge modemul legat dupa un spliter cu 4 iesiri,deci nu-l sfatuiam sa-si dea banii pe un amplif ci il informam ca unul bun e minim 100 ron.
referitor la treaba cu amplificatorul sa stii ca un amplificator care amplifica 40 db este un amplificator de distributie (amplificator de casa )care are de obicei zgomot mare.cand esti la limita cu semnalul pt net se foloseste un amp de linie cu amplificare pe calea directa 20-28 db/uv (suficient cat sa compenseze pierderile pe cablu si elementele de distributie) si amplificare pe calea inversa 10-20 db si ca sa te convingi ca vorbesti
prostii cu spliterul cu 2 iesiri inainte de modem vrau sa-ti spun ca in cutia amplificatorului de retea stelara de unde sunt legat la net,sunt legat dintr-un spliter cu 8 iesiri iar asociatul meu care sta in alta scara e legat dintr-un splitter cu 6 iesiri.asa ca daca faci un calcul si vezi diferenta de atenuari vezi ca totul e nivelul semnalului la priza de abonat.

vinzi castraveti gradinarului...  incearca sa gandesti otzara: ai un semnal si asa vai de capul lui care vine pe o sarma la tine in casa, pe masurate , e numa bun pt un televizor... de unde vine, vad ca ai nimerit-o , dintr-un ditribuitor  stea aflata dupa un aplif de distributie, ce nivel de semnal ai ? posibil sa fi nimerit intr-o stea nu prea buna, asa ca ai semal mai prost cu vo 5 -6 db mai putin decat vecinul  si asta e inca bine... tu ca un om destept il bagi intr-un splitter cu atenuare de minim 8dB... apropo de splittere : am avut pe mana  echipament de masura (analizor de spectru) si am masurat o gramada de splittere de pe piata, cautam si eu unul cat de cat bun... inafara de cele folosite de firma care mi-a instalat netu, majoritatea sunt varza. toate se duc bine pana pe la 200Mhz , dupa care dezastru atenuare creste cu frecventa si mai rau , are si gropi. si astea erau cele cu 2 iesiri. adauga la zeama asta inca vo 2 bobine ... inca vo 6 condesatori cu toleranta de 5 % (nu prea se omoara lumea cu precizia) ... vezi ce iti iese...

omule nu ai cum sa obtii ceva bun daca nu faci cum scrie la carte.  modemul se instaleaza direct pe cablul care iti intra in casa printr-un splitter cu maxim 2 iesiri (maxim 4db atenuare), si asta pt ca nimeni nu o sa iti puna la usa un amplif special pt tine. firmele care monteaza cablu au facut un calcul si stiu cat le costa sa iti ofere semnal bun, si ce le iese lor in plus ca ai tu semnal mai bun ? oricum  putine isi permit, si sincer nu am vazut nicaieri sa iti scrie in contract ce nivel de semnal garanteaza. daca ai probleme cu semnalul iti vor sugera ca ar fi bine sa iti pui un amplifcator, daca le vei spune cate televizoare ai, posibil sa nu fie foarte dornici sa te ajute.

#81
joabaru

joabaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.08.2006
[nu te supara (gradinarule)dar ce splitere ai masurat tu?
alea din piata de la basarabeni?unde locuiesc eu se gaseste marfa buna(zinwell,televes,alcad etc) pe care cu analizorul meu (promax) le-am masurat si sunt liniare si la 800 mhz!
si pentru o treaba mai buna folosesc acasa splitere combiner care merg pana la 2,5 ghz sa nu umplem casa de fire cand vrem si catv si radio si satelit.asa ca daca vrei iti trimit eu ceva splitere bune sa nu oboseasca analizorul ala de spectru.

#82
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

 joabaru, on Sep 9 2006, 23:08, said:

[nu te supara (gradinarule)dar ce splitere ai masurat tu?
alea din piata de la basarabeni?unde locuiesc eu se gaseste marfa buna(zinwell,televes,alcad etc) pe care cu analizorul meu (promax) le-am masurat si sunt liniare si la 800 mhz!
si pentru o treaba mai buna folosesc acasa splitere combiner care merg pana la 2,5 ghz sa nu umplem casa de fire cand vrem si catv si radio si satelit.asa ca daca vrei iti trimit eu ceva splitere bune sa nu oboseasca analizorul ala de spectru.

ma daca promaxu tau e mai tare decat 3 hameguri  esti tare... si "marfa" e de firma, nu dau nume ca nu e frumos ( publicitate vad ca faci tu  destula ) , oricum nu e de la rusi. acu depinde pana unde ai stiut tu sa masori problema, foarte posibil sa fie si analizoru tau la fel de bun ca si utilizatorul...  daca vrei sa discutam pe bune, iti las un email si mai povestim, daca vrei doar sa te dai rotund asta e . apopo, fizic nu se poate ce spui tu , nu exista nimic perfect liniar 0-800MHZ  asa cum pretinzi.

#83
joabaru

joabaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.08.2006
auzi gradinarule poate mail-ul ala pe care vrei sa-l lasi e pentru ca sa-ti iei notite,dar nu dau lectii numai contra cost.nu vreau sa ma dau rotund cum zici tu dar pun pariu ca atunci cand am avut primul analizor tu
aveai de lucru cu papusile .si inca ceva ,scoala comunista pe care ai facut-o(si nu e vina ta ci a sistemului din ro) pune prea mult accent pe cercetare si de aia o neliniaritate in banda de 1-1,5 db te sperie asa de tare.mai erau niste tipi de astia pe la igr ,si ei cu scoala facuta pe bani si cadouri care habar nu aveau sa masoare niste amarate de nivele la o statie tv dar se lansau in discutii interminabile despre factorul de zgomot a nu stiu carui lnb.si daca zici ca nu-i bun promax-ul o sa refac masuratorile cu alte scule de pe acasa care poate te multumesc(konig sau televes) :)

#84
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Pana la urma poate spune cineva daca s-a rezolvat ceva cu amplificatorul ?
http://www.mondoplas...p?pg=ft&id=2135
Ma bate gandul sa iau unul ptr 8 TV-uri.
Merita?

Merci

#85
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
[Cat costa amplificatorul ala si ce castig se lauda ca are?

Judecand dupa cum e facuta redresarea/filtrarea alimentarii se aseamana foarte mult cu o...prastie. Am vazut ceva amplificatoare de antena pe antene de alea turcesti in versiunea SMD cu vreo 3 tranzistoare MOSFET.

#86
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
E vreo 400k si culmea ca-si face treaba bine.

#87
Brudu

Brudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.12.2006
am si eu o mica problema.acum cateva zile mi-am cumparat un tv-tuner leadtek xp2000.problema este ca eu stau in camin si din pacate semnalul tv este destul de slab asa ca mai toate posturile se vad naspa.am citit ca exista amplificatoare de semnal care mi-ar putea rezolva problema.daca ma poatae ajuta cineva cu un nume pt un asemenea amplificator sau daca stiti o alta modalitate prin care imi pot rezolva problema v-as ruga sa ma anuntati si pe mine.

#88
mihai_cotovanu

mihai_cotovanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.09.2006
Un amplificator nu rezolva problema, el amplifica daca are ceva la intrare,  in cazul tau numa' "purici".
Solutia este o antena (exterioara). Oricum depinde foarte mult de orientarea blocului(a ferestrei tale) , de "peisajul" din jur (iti creeaza dubluri), de pozitionarea si canalul de emisie (FIF UIF) a emitatoarelor.
Antena poate sa fie chiar si un fir, o telescopica de radio, un dipol, sau o antena cu elementi (Yagi).
O sa fie un chin sa gasesti pozitia ideala sa poti prinde acceptabil mai toate canalele...

#89
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Predecesorul meu are perfecta dreptatea. Daca intr-un amplif bagi gunoi, gunoi scoti. GIGO..
Antena de UIF- ca nu mai emite nimeni in FIF- ar trebui sa fie pozitionata pe acoperisul caminului. E o intreaga poveste cu fixarea ei mecanica. Foloseste minim 4 fire pt ancorare. Altfel vantul..sau cum i-o zice..
Ideal ar fi sa aiba si mic amplificator ca sa compensezi pierderile de semnal in cablul de coborare. Neaparat de exterior. Nu te zgarci la pret, pt ca sau e ieftin, sau e bun. Si daca la 1 an il schimbi, dupa 2 te costa la fel, dar ai scutit munca, nervi ca nu merge bine.  
Cand o montezi, ia si un televizor cu tine, ceva mic 37 cm, ca sa o poti orienta. Altfel ii imbogatesti pe cei de la telefoane. Sau ragusesti pana cand cazi in optim..
E posibil sa nu prinzi toate prgramele la fel de bine, pt ca emitatoarele sunt amplasate in zone diferite.
Solutia ar fi mai multe antene, dar deja devine o chestie prea stufoasa.
Fara nici o dorinta de misto, e bine sa chemi cel putin un prieten care se pricepe.
Fereste-te de antenele turcesti cu amplificatoare care iti "dau" 120dB. Si au 5 tranzistoare. Din care 3 sunt lipite undeva pe placa, sa fie acolo. Nu fac nimic.
Un amplificator normal iti furnizeaza 20 maxim 40dB. Si costa de la 30 la 150 RON. Buba e alimentare, ca daca duci 220V pe acoperis esti cel putin inconstient.
Sa nu uit. Gaura de intrare a cablului in camera. E obligatoriu sa fie inclinata intr-un anumit sens, ca sa nu iti curga apa de ploaie in casa. Te las sa ghicesti sensul.
Succes. Mai ales ca e decembrie, bate vantul. cand va suiti pe camin, ai grija sa aveti adidasi buni, antiderapanti, in picioare.
PS. Am jucat in "piese" din astea asa ca stiu cum e.

#90
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Pe de alta parte un tuner de PC nu va avea niciodata sensibilitatea cat cel mai prost TV...
Am testat cateva modele si daca pe cablu mai merg de doamne ajuta, pe antena mai bine iti iei gandul.  
In ceea ce priveste antena iti pot zice ca pozita iti aduce 90% din semnal, adica mai bune un bat pe camin decat o megadirectiva la tine in camera. Eu am 2 antene pe bloc de radio 144-430 Mhz si 88-108 Mhz care-mi aduc bine  13 canale TV, dar a trebuit sa stau sa le orientez in asa fel incat sa le scot pe toate bine (unele pe o antena, altele pe cealalta, pe o singura antena e greu sa le scoti bine pe toate si imposibil daca e directiva). Provocarea maxima a fost sa gasesc o pozitie pentru a putea viziona KissTV pe canal 49  :D . Oricum, majoritatea bulgarilor se vad mult mai bine decat canalul asta si asta indifernt de orientare (cum spuneam pozitia conteaza). Am testat si o antena turceasca cu amplif si se comporta bine (n-am pus-o pe bloc dar m-au multumit rezultatele indoor).
Recomandarea mea pentru receptie terestra : TV+antena(e) pe cladire !
Macar de-ti luai tuner sa stie DVB-T poate faceai o treaba ....
Bafta la instalatie si zic ca poti scoate decent ProTV, Prima (de curand putere marita), Antena 1 si TVR-urile.

Edited by rvic77, 21 December 2006 - 11:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate