Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amplificator CATV

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Bun gasit

Am nevoie de ajutorul vostru, eu fiind total pe dinafara in domeniu. In schema de mai jos am schitat situatia existenta privind un imobil "legat" la cablu TV (CATV - terestru - oferit de UPC). Nu primesc de la ei decat cablu TV, fara internet si fara telefon.

Momentan imobilul 1 dispune de 3 televizoare conectate direct la un splitter cu 3 iesiri si o intrare (cea care vine de pe stalpul stradal). Lungimea cablului catre cea mai indepartata incapere de splitter, din cele 3 actuale, este undeva la 20 metrii, urmeaza 15 si 10 metrii. La ultima verificare a intensitatii la iesirea din cutia "lor" de pe stalp, catre splitterul meu, aveam parca 70 sau 74 dB.

In continuare doresc si "racordarea" imobilului nr. 2, la acelasi cablu TV. Aici am 6 televizoare, deci va fi un total de 9 televizoare, din care INTOTDEAUNA vor functiona maxim 4 dintre ele, SIMULTAN. In momentul de fata, teoretic distanta dintre splitterul actual si cea mai indepartata incapere din imobilul 2 ar fi de 45 metii, urmand celalalte incaperi, cu 40, 35, 30, 25, 20 metrii.

Am abonament suplimentar HBO, cu decodor in custodie. Momentan decodorul este instalat chiar inainte de intrarea in TV, intr-una din incaperile imobilului 1. Asadar am HBO pe un singur TV. As dori extinderea HBO la toate cele 9 TV, sau cel putin la cele 6 din imobilul 2.

Intrebarea evidenta pe care v-o adresez este cum pot realiza acest lucru, ce echipament va trebui sa folosesc (splittere, amplificatoare - simetrice/asimetrice, etc)) si mai ales unde va fi locul ideal de instalare al fiecaruia. De asemenea, unde va trebui sa instalez decodorul HBO, daca se poate indoor ?

Ca o precizare, pe acelasi stalp cu UPC, exista si cutie de distributie RCS (cablu TV CATV - terestru). Daca parametrii oferiti de RCS m-ar ajuta mai mult, nu ar fi cici o problema sa renunt la UPC si sa migrez catre RCS.

Cu multumirile de rigoare, astept solutii viabile.

Attached Files


Edited by vladut_v, 13 April 2008 - 11:51.


#146
csizmasreky

csizmasreky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.12.2008

View Postlucianf, on Sep 16 2005, 15:04, said:

Majoritatea amplificatoarelor care se gasesc la magazine gen Vitacom sau Conexelectronic sunt de banda larga (iti amplifica tot ce ai tu pe cablu de la Astral sau ce-o fi).
Daca ai receptie cu "pureci" poate un 20...25 dB amplificare ti-ar ajunge. Trebuie sa pui amplificatorul chiar la intrarea in apartament...sau cat mai apro


#147
ionmang20

ionmang20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2007
Salut, va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema.

Nu prea ma pricep la electronica asa ca as vrea o solutie de cumparat.

Am renuntat la cablu tv si am observat ca desi cablul a fost decuplat din achipamentul de pe scara blocului, tot mai prind cateva programe. (receptionate bine : TVR1, TVR2, Prima, TV Neptun; receptionate prost : Antena 1, ProTv, CTV, inca un TVR1 si TVR2 ). Nu stiu daca in afara de TVR1, TVR2 si Neptun se mai emit prin releu si celelete programe sau le prind eu prin inductie de la retaua de cablu. Sunt din Constanta.

Ideea este ca am cumparat un amplificator Discern pentru a receptiona mai bine programele. Dar amplificatorul are niste probleme. Vede mai bine programele daca nu leg izolatia de la cablul care il am in casa la el, dar este influentat de persoanle care trec pe langa el. De exemplu daca treci pe langa el nu se mai vede bine.

Attached File  IMG_4132___Copy.JPG   36.96K   191 downloads


Ideea este ca as vrea sa vad bine pe langa TVR1, TVR2, Prima, Neptun si ProTV si Antena 1.

Am citit tot topicul si eu cred ca cel mai bine mi-ar trebui o antena. Asa ca va rog sa-mi spuneti daca este asa si ce model, interioara, exterioara. Sunt o gramada de tipuri, iar eu nu vreu nici sa coste mult nici sa iau ceva ce nu-mi foloseste. Mentionez ca stau la ultimul etaj si pot monta si afara ceva.

Attached File  Antena_1.jpg   36.34K   101 downloads                    Attached File  Antena_2.jpg   22.13K   55 downloads


Asa ca apelez la experienta voastra sa ma ajutati

Multumesc

#148
kkkk

kkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 21.11.2006
Salut,

ce amplificatoare cu cale inversa [si pt internet] imi recomandati? Retea UPC...

merci mult de tot

#149
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 19.04.2007
nu stie nimeni?

Edited by mister_rf, 04 August 2009 - 22:56.
Si nu se poate fara QUOTE?


#150
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
http://www.antech.ro.../?cat=p&page=12
Si mai sint.

#151
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 19.04.2007
stiu si eu sa caut pe google... vreau cineva sa recomande ca fiind utilizat  cu servicii digitale si internet si sa fie multumit de el.

Edited by mister_rf, 05 August 2009 - 10:49.
Si nu se poate raspunde fara QUOTE?


#152
lucifer00

lucifer00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.06.2008
Uite aici cele din seria LH-8630 ,
Fara cale inversa - 21euro+tva , iar cele cu cale inversa 24 euro+ tva . dupa cum imi arata pe site..

Cei de la UPC le recomanda clientilor lor sa isi achizitioneze asa ceva..
Normal ca si eu am fost indrumuat spre ei la randul meu.

Edited by mister_rf, 05 August 2009 - 19:59.
Si nu se poate raspunde fara QUOTE?


#153
melcug

melcug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.09.2004
Am o intrare de cablu de la RDS pe care o distribui la doua televizoare printr-un splitter.
Dispun, de asemenea, de un sistem de receptie prin satelit conectat la unul dintre televizoare prin HDMI. Receptorul are si iesire RF (pot seta numarul canalului de la 21 la 69) de la care doresc sa preiau semnalul si sa-l directionez catre cel de-al doilea televizor.
Ce tip de echipament(e) pot utiliza pentru a putea distribui atat semnalul de la RDS catre cele doua televizoare, cat si vizualizarea pe televizorul aflat in alta camera decat receptorul satelit a semnalului receptionat de acesta?

Multumesc anticipat.

PS. Imi puteti recomanda un astfel de splitter/combiner care poate fi utilizat pentru configuratia prezentata mai sus?

Edited by melcug, 08 December 2009 - 21:23.


#154
eussil

eussil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2009
Cine are Scheme de Amplificator CATV cu splitter, va rog

Edited by mister_rf, 22 January 2010 - 10:46.


#155
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Sunt si situatii in care etajul de iesire este calculat pe o impedanta mai mica si atunci se pot cupla mai multe iesiri la un astfel de amplificator, de  aici ideea de ''splitter incorporat''.
Eu consider ca  in practica combinatia amplificator+splitter extern este cea mai buna.

Acum si  fara componente de calitate si ceva experienta, nivelul unui amplificator CATV facut  in regim de amator nu depaseste  unul cumparat. Despre splitter nici nu mai discutam. Pretentiile de calitate pentru un amplif  de banda larga sunt mult mai mari decat la unul dedicat pe o frecventa, plus ca  se gasesc  in magazine o multime de amplificatoare CATV, asa ca avem de unde alege. B)

Edited by mister_rf, 23 January 2010 - 10:50.


#156
serban marcel

serban marcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.02.2007
am si eu o problema cu decodorul hd de la rds, poate ma ajutati . pe pro tv hd , sport.ro hd , acasa hd , nat geo wild hd am mesajul urmator; receptorul nu primeste un semnal sau semnal prea slab. ce sa fac? imi trebuie amplificator distributie CATV ? daca da, de care ? skema e urmatoarea;am un spliter 3 iesiri din care; doua merg spre doua televizoare semnal analog iar una merge intr-un spiter cu 2 iesiri; una decodorul digital hd iar cealalta la decodorul digital. tvr hd,digisport hd,nat geo hd si utv hd merg bine. va multumesc anticipat pentru ajutor.

#157
_jE

_jE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.01.2010
Salut
se da urmatoarea problema:
casa la tara racordata la reteaua CATV RDS. Cablul vine peste gradina (vreo 40-50m), si e prins de strasina de la sura. Acolo am montat un splitter, si un cablu merge pe geam in bucatarie si intra in TV, altul intra pe geam in casa si in TV.
Semnalul e destul de prost uneori, si as pune un amplificator de semnal. Problema e ca ca amplificatoarele gasite pana acum sunt de interior (ori eu am cate 3 m de cablu in interior inainte de fiecare TV) si in plus, cand am fost la un magazin de electronice, sa cumpar amplificatoare, mi s-a spus ca amplif-ul nu se pune langa tv, ca fac mai mult rau (o sa mearga mai prost).
Aveti idee ce solutie as putea adopta? Ori sa gasesc ceva amplif de interior, care sa poata fi pus langa TV, ori un amplif de exterior, da' sa fie la un pret decent (ca nu am chef sa dau 500-1000 RON pe treaba asta)
In plus, in perioadele in care semnalul e bun, ampliful imi va genera probleme?

#158
djpuzzled

djpuzzled

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 26.12.2010
Ce spuneti de acest amplificator? Ar merge pe RDS?

http://www.tehnoelec...e...t&Itemid=35

#159
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 12.05.2005
Salut, am o intrebare tehnica legata de un amplif CATV ALCAD care a decedat dupa ce au venit baietii sa-mi instaleze cablu TV de la un alt provider.
Nu l-au oprit (scos din priza) inainte de a schimba mufele si dupa instalare nu mai functioneaza. Ce naiba i-au facut ? LED-ul se aprinde, dar nu mai da semnal....

#160
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
S-o fi prajit tranzistorul final de putere https://www.emag.ro/...product-gallery
Sau alt tranzistor...

Edited by Peerless, 12 October 2022 - 17:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate