Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Amplificator CATV

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004
:(
Salutare!
Am si eu nevoie de o schema de amplificator CATV. Sunt pe RDS dar semnalul este f. slab pentru 2 TV si 1 Tuner. Indiferent de schema, daca mai castig cativa dB pentru tuner mai ales, ar fi OK.
Ma poate ajuta cineva?
Multumesc!

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Uite aici  o schema simpla de amplificator de RF cu un singur tranzistor.

#3
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
din pacate lucrez la RCS semnal la usa abonatului tre sa fie in jur de 70db asta insemnind la reteaua stelara (militari,tineretului)la alt fel de retea minim 65db dar daca ai vecini buni pe scara o sa ai si mai putin schema....incearca ceva cu bfr91 sau bfr91+bfy90 in primul caz ai de la 50mhz-450mhz cam 12 db cistig si pe la 743mhzcam 6db in functie cit de "ingrijit" e facut ampliful,iar celalalt e cam 25db si cam 15db la 743mhz

#4
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003
Nu vad de ce ar trebui platit mai mult in conditia in care, dupa distribuitorul de pe scara, esti vazut ca un consumator cu impedanta de 75 ohmi. Firma este datoare sa-ti asigure semnalul respectiv la un anumit nivel pe 75 ohmi. Dupa ce-ti intra semnalul in casa poti face ce vrei cu el (pastrand conditia de 75 ohmi), sa-l distribui la n receptoare (nu si ale vecinilor). Ce rost mai are o grila cu zeci de programe daca esti conditionat sa nu poti urmari decat unul singur la un moment dat, cand se stie ca pot diferi gusturile f mult chiar si intr-o familie.
Vad logica marirea costului numai daca s-ar solicita firmei CATV sa-ti asigure un semnal mai mare care sa compenseze atenuarea pe spliterul din casa.

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Pentru o receptie corecta, fara interferente este necesara o schema mai complicata care sa evite intermodulatiile nedorite care apar la amplificarea semnalelor de cablu. Pentru cine are posibilitatea propun realizarea unui amplificator cu 3 tranzistoare, schema fiind utilizata  intr-un amplificator comercial : MICRO VM1-131 .

Attached Files



#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Amplificatorul are un cistig reglabil :15-31 dB. Cele trei tranzistoare folosite in schema originala sint tranzistoare SMD, cu frecvente ridicate de lucru 7-9GHz si zgomot redus: BFG 67, BFG 541 si BFG 591..

Attached Files



#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cu putine modificari se folosi si tranzistoarele  BFR 90A si BFR 91. Modificarile sint necesare pentru a reduce curentul de colector la o valoare recomandata pentru aceste tranzistoare: 15-20 mA.  :)

Attached Files



#8
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003
Prin piete-targuri se gasesc amp.-uri de antena facute de Anprel-Polonia, tehnologie SMD, cu 2xBFP67(f tranzitie=7,5 GHz). Polarizarile sunt facute cu Tz, nu cu rezistoare.
Amplificatoarele sunt ca subansamblu de schimb pt. antenele produse de aceiasi firma.
Atentie! Se gasesc si produse turcesti. Nu recomand. Cele de Anprel au trecuta firma pe ele si au balun 300ohmi/ 75ohmi pe miez toroidal (se va scoate pt CATV). Pretul era in jur de 100k.

#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Amplificatoare diverse pentru utilizare la nivel de abonat se gasesc de exemplu la Mondoplast - Bucuresti (cautare in index dupa campul ->field=CATV/active la capitolul "amplificatoare de casa"). Trebuie sa dai un telefon sa afli daca vind produsele si pentru persoane fizice.  :)

#10
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Tot o problema de genul asta am si eu.
Locuiesc la casa si am 4 tv-uri:2 la etaj si 2 la parter,merg perfect toate,dar daca leg si tv tunerul de la calculator scade calitatea imaginii la toate televizoarele.

Televizoarele sunt legate astfel:un spliter (principal) cu 2 iesiri/de unde se duce un cablu la un spliter cu 3  iesiri (pentru televizoarele de la etaj + unul de la parter) iar un alt fir se duce la parter pentru un tv si pc.

Pentru parter am pus un "T-eu" dar si numai daca pun firul ptr tv tuner incepe sa se vada urat.(am incercat si un spliter in loc de "T-eu", acelasi rezultat)

Distanta intre PC si TV este de 1,5 metri.

Oare un amplificator de semnal rezolva situatia?

#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Da, ar trebui sa rezolve problema ta, dar trebuie amplasat la intrare, inainte de primul spliter. Poate ca primul spliter trebuie sa fie unul de CATV cu TAP de 6-8dB pentru semnalul folosit la parter.
[ http://www.catalog.com.hk/oatc/images/catv_tap1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Am doua televizoare si un tunner... si puricei (pe televizor)...
Stiu ca exista niste apmplificatoare pentru semnalul tv... o intrare unde pun cablul si cateva iesiri pentru aparate...

Ce imi recomandati? Si de unde sa cumpar?
Asta ar fi bun? http://www.conexelec...ate...26x=0&y=0

pls help

#13
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004
din cate stiu eu e OK...
daca-i facut de firma d-lui Dragulin..jos palaria
:coolspeak:
dar din cate vad la conexelectronic pe site...nu au in stoc :(

Edited by lucianf, 15 September 2005 - 23:52.


#14
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Stiam ca exista amplificatoare la Universitate - la coloane. Acolo la mag. de electronice aveau cand am trecut eu (acum cateva luni). Mai poti incerca si la magazinele de langa Conexelectronic.

#15
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

lucianf, on Sep 16 2005, 00:51, said:

din cate stiu eu e OK...
daca-i facut de firma d-lui Dragulin..jos palaria
:coolspeak:
dar din cate vad la conexelectronic pe site...nu au in stoc :(

<{POST_SNAPBACK}>


Nu stiu cine e Dl. Dragulin... alea unde se gasesc?

Dupa ce anume trebuie sa ma uit? Nu sunt niste caracteristici minime? De ex sa aiba macar 2 iesiri... sa nu atenueze cu mai mult de x%... sau nu mai stiu ce (ca nu ma pricep prea bine)?

Dupa pret cam pe unde se situeaza un amplif. bun?

#16
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Am fost pana la Vitacom (Bd. Titulescu). Nu am stiut cum sa cer... si am dat de exemplu  Astralu, ca retea de cablu... si aia ma ia ca nu este special pentru astral...  -_- ...

Era la ~30 lei. O intrare, o iesire...

M-am mai gandit la o chestie. De la ce frecventa pana la ce frecventa aplifica ala? poate nu ma explim eu calumea: [continui exemplul cu astralul] cele 40 de programe sunt in ordine, de la xx Hz, pana la yy Hz. Stiu ca a fost odata o problema cu un post care nu era receptionat de televizoare pentru ca il mutasera ei dincolo de limita la care televizorul putea receptiona. Eu vreau ca aparatul asta sa aia intervalul ala cel putin egal cu intervalul in care se gasesc posturile... sau imi fac probleme degeaba ca ala amplifica tot?

[nu stiu nimic...]

#17
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004
Majoritatea amplificatoarelor care se gasesc la magazine gen Vitacom sau Conexelectronic sunt de banda larga (iti amplifica tot ce ai tu pe cablu de la Astral sau ce-o fi).
Daca ai receptie cu "pureci" poate un 20...25 dB amplificare ti-ar ajunge. Trebuie sa pui amplificatorul chiar la intrarea in apartament...sau cat mai aproape, inainte de vreo priza din casa. Chiar daca amplificatorul pe care-l vei lua nu are 2 sau 3 iesiri, nu e nici o problema. Mai cumperi un splitter (o intrare -> 2 iesiri) si ai rezolvat problema.
Succes !

#18
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

lucianf, on Sep 16 2005, 16:04, said:

Majoritatea amplificatoarelor care se gasesc la magazine gen Vitacom sau Conexelectronic sunt de banda larga (iti amplifica tot ce ai tu pe cablu de la Astral sau ce-o fi).
Daca ai receptie cu "pureci" poate un 20...25 dB amplificare ti-ar ajunge. Trebuie sa pui amplificatorul chiar la intrarea in apartament...sau cat mai aproape, inainte de vreo priza din casa. Chiar daca amplificatorul pe care-l vei lua nu are 2 sau 3 iesiri, nu e nici o problema. Mai cumperi un splitter (o intrare -> 2 iesiri) si ai rezolvat problema.
Succes !

<{POST_SNAPBACK}>


stiu da dB e Decibeli... si cam atat... deci sa caut cu 20-25 dB? Prin ce zona de pret sunt astea? un model (nume, serie, tip) nu stii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate