Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Amplificator CATV

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Ar fi de mare ajutor daca ați putea indica niște producători și eventual modele exacte de distribuitoare/amplificatoare.

#38
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Echipamente CATV se gasesc in Bucuresti la Mondoplast.
Uite un exemplu de amplificator de casa pentru CATV:
http://www.mondoplas...p?pg=ft&id=2135
[ http://www.mondoplast.ro/ft/amp860.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

tot acolo gasesti distribuitoare pasive cu mai multe iesiri.
http://www.mondoplas...hp?pg=ft&id=743
[ http://www.mondoplast.ro/ft/FV410004W.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ceea ce nu stiu eu este daca vand si la persoane fizice. Eventual da un telefon sa-ti recomande un magazin cu vanzare en detail...

Lipsa impamantarii produce o diferenta de potential intre carcasa/masa computerului si firul de cablu CATV. In acest fel toate perturbatiile produse de sursa in comutatie se regasesc pe firul de antena si de aici aparitia unor armonici care iti perturba receptia pe televizor. In lipsa unei posibile impamantari ar trebui folosit un separator galvanic pe firul de antena care intra in tuner. Acest gen de separator galvanic se poate construi din condensatoare ceramice 1-2.2nF/400-600V. Aceste condensatoare se inseriaza cateva pe masa cablului/ecranul si unul pe firul central. Cele 2-3 condensatoare inseriate pe tresa trebuiesc dispuse simetric in asa fel incat sa  se perturbe cat mai putin efectul de ''ecranare'' pentru  firului central.  Ideal este folosirea unui condesator ceramic special ''tubular  de trecere''  in locul condensatoarelor respective.
Montajul trebuie ecranat si  se poate monta intr-o cutie metalica.
[ http://tinypic.com/m7yzw9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 Acta non verba, on Jan 19 2006, 15:26, said:

Echipamente CATV se gasesc in Bucuresti la Mondoplast.
Uite un exemplu de amplificator de casa pentru CATV:
http://www.mondoplas...p?pg=ft&id=2135
[ http://www.mondoplast.ro/ft/amp860.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ai si vreo idee de pret ?  Nu am gasit pe site vreo indicatie.

#40
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Daca te inregistrezi pe site ai acces la lista de preturi on line.
Pretul pentru AMP860 este de 7.90 € iar distribuitorul  1/4  este 1.03 € .

#41
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 Acta non verba, on Jan 19 2006, 23:15, said:

Daca te inregistrezi pe site ai acces la lista de preturi on line.

Poate am gresit ceva in procedura de inregistrare dar nu prea vine e-mail-ul de confirmare

Edited by Paul_l, 19 January 2006 - 23:46.


#42
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Probabil ca nu exista o confirmare automata. Se va face maine de catre un operator... :)

#43
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 Acta non verba, on Jan 20 2006, 00:18, said:

Probabil ca nu exista o confirmare automata. Se va face maine de catre un operator... :)

Da am primit confirmarea. E interesant amplif-ul singura chestie e ca n-are tilt. Si eu nu atit prolema de nivel am ci de dezechilibru intre canale.  Si pretul e bun .  Sunt interesante si cele cu cale inversa care au tilt.

#44
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Daca tolt e vorba despre distribuirea semnalului dintr-un cablu coaxial. Am un prieten care a primit iesri modemul pt cable link shi nu i se conecteaza. El are cablul tv inadit in vreo 3 locuri pana sa ajunga la modeum. Inadirile sunt aiurea rau de tot, pur sis implu, firele rasucite intre ele.  Ce credeti? Asta e  cauza ? Eu asa ma gandesc, dar ala e cam incapatant shi zice ca nu e  de la cablu.

#45
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
... :)  Utilizarea unui cablu innadit sau cu pierderi nu este todeauna o problema pentru receptia TV, dar la modemuri nivelul de semnal sau perturbatiile suplimentare datorate unui cablu prost pot perturba serios sincronizarea. Chiar si un cablu dintr-o bucata poate sa fie cauza problemelor de conectare daca nu este de calitate iar in situatia data  daca tot sunt multe segmente innadite prost, lungimea acestora  poate sa echivaleze cu filtre de rejectie la anumite frecvente si de aici nefunctionarea modemului.  B)

#46
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 augustin87r, on Jan 21 2006, 10:48, said:

Daca tolt e vorba despre distribuirea semnalului dintr-un cablu coaxial. Am un prieten care a primit iesri modemul pt cable link shi nu i se conecteaza. El are cablul tv inadit in vreo 3 locuri pana sa ajunga la modeum. Inadirile sunt aiurea rau de tot, pur sis implu, firele rasucite intre ele.  Ce credeti? Asta e  cauza ? Eu asa ma gandesc, dar ala e cam incapatant shi zice ca nu e  de la cablu.

E foarte probabil ca asta sa fie cauza impreuna poate si cu alte "inovatii" facute prin retea.  Explica-i ca un cablu asimetric cum e cel coaxial nu se inadeste fara niste piese speciale si chiar si atunci apar piederi si reflexii pe inaditura.

#47
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Pai nu intelege mah onu. Plus ca trebuie sa cumpere 10 m de cablu dak ar fi sa schimbe :) poate ma duc eu macar sa punem niste splitere, ca oricum sunt mai bune decat firele rasucite.

#48
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 augustin87r, on Jan 21 2006, 18:17, said:

Pai nu intelege mah onu. Plus ca trebuie sa cumpere 10 m de cablu dak ar fi sa schimbe :) poate ma duc eu macar sa punem niste splitere, ca oricum sunt mai bune decat firele rasucite.

Pai din cite stiu eu 10 M de cablu sunt mai ieftini decit un splitter.

#49
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
un spliter cu 2 iesiri e 2 lei aici

#50
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 augustin87r, on Jan 21 2006, 18:39, said:

un spliter cu 2 iesiri e 2 lei aici

Da dar ala e spitter de "2 lei "  :death: . Mai bine ia niste mufe F si un "I" pentru mufe F

#51
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Stai linistit, ca aia de la RDS mi-au pus tot spliter de 2 lei :)))) Un amplificator de semnal ar fi o solutie buna pentru oricine are cablul impartit spre 2 -3 tv-uri.

#52
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Observ că la acest nextraCOM AMP860 are frequency range de 45-862 MHz. Nu sunt si unele posturi pe cablu care sunt la o frecvență mai mare?
De asemenea văd că are 2 ieșiri, unul simplu (out) și unul BR OUT. Care e diferenta?

#53
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Nu. Gama de frecventa corespunde transmisiilor CATV .  :)
Iesirea "BR OUT '' este de fapt  iesirea ''Tap signal output'' si furnizeaza un semnal cu atenuare de 12dB fata de semnalul principal. Este echivalenta unei iesiri de ''monitorizare locala'' atunci cand amplificatorul se instaleaza intr-o distributie mai mare si ai nevoie de un  semnal de control  fara sa mai introduci un alt atenuator/distribuitor... B)

#54
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Am cumparat ieri un distribuitor Flomatik cu 4 iesiri, exact de care mi-a recomandat Acta non Verba. Este exceptională. Acum cele 3 televizoare și modemul de cablu sunt legate la un singur distribuitor, si nu la 2 cum era pana acum. Acum am un semnal puternic si pe posturile de pe banda UHF, și internetul merge la fel de bine.
A costat 100.000 și merită fiecare bănuț. Era una singură pierdută printre alte zeci de distribuitoare mai ieftine "high gain" produse de ALDA.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate