Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Euu - Poze de vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Aici nu mai sunt atat de convins cu virarea pe care ai facut-o si cu sharpening-ul. Pare cam prea mult.

#38
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.11.2005
Multumesc pentru pareri !  :peacefingers:

@Tudor_DX - Da, se poate ca "tonarea" sa nu fie tocmai cea mai inspirata, desi mie mi s-a parut ca ar merge cu misterul  acelor locuri.
Plus ca am vrut sa mai schimb putin "registrul", sa nu arate toate pozele la fel.

Le pun si in varianta "normala", pentru cei ce le prefera asa.
Attached File  a.jpg   294.03K   32 downloadsAttached File  b.jpg   297.66K   20 downloadsAttached File  c.jpg   293.3K   28 downloads

Si inca 2 din cele ce n-au ajuns pe blog:
Attached File  e.jpg   290.65K   29 downloadsAttached File  d.jpg   295.38K   27 downloads

p.s. Cu sharpening-ul stiu deja ca am o problema, dar se pare ca nu ma pot lecuí.  Sint un USM-freak ! :)

#39
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006
Sunt superbe fotografiile. Bravo.
Te invidiez pentru locurile pe care le-ai vazut. :)
Bafta!

#40
danye

danye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 23.03.2005
Vazand fotografiile tale, imi doresc din ce in ce mai mult sa ajung acolo! Superbe locuri, superbe fotografii! Bravo!

#41
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Hmm, mie imi plac mai mult nevirate si acum parca sunt si mai sigur ca e mult prea mult unsharp mask acolo. Oricum, locatia e colosala, ca sa zic asa.

#42
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.11.2005
Seria pozelor IOLA continua... :rolleyes:  

Deocamdata cu niste panorame in rol de preambúl si... ramine de vazut daca o sa mai gasesc si ceva pozulici pentru continuare ! :)

Asadar: Thailanda + Cambogia.  :photo:

Attached Files



#43
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Bravo, Euu! Ca de obicei, ai parte de locatii superbe - poate ne spui si noua cum faci rost de ele :lol:

Folosesti cap panoramic?

#44
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.11.2005
Merci glumetu. :arigato:  

Pai... nu se deschisese sezonul pe litoralul Romanesc, asa ca am apelat la "planul B" ! :D

Serios acum : Bani si timp sa fie, ca locuri interesante sint destule, avem de unde alege.
Si am ales [din nou :)] bine, chiar daca despre "captura foto" nu sint eu foarte multumit.
Oricum, a fost o vacanta foarte reusita, o alta lume, o experienta unica... ceea ce va doresc si voua. :)


Nu, n-am folosit cap panoramic. Nici macar trepied. Toate sint trase din mina, cam 8-11 cadre, si destul de pe fuga asa, fara mari calcule, scheme sau strofocari.
[la cea din 11 cadre distanta (in timp) dintre primul cadru si ultimul este de 14 secunde].

:peacefingers:

Edited by euu, 29 April 2010 - 23:49.


#45
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.11.2005

View Posteuu, on 28th April 2010, 18:34, said:

si... ramine de vazut daca o sa mai gasesc si ceva pozulici pentru continuare ! :)

...ceva pozulici ! :)

Thailanda:
Attached File  1.jpg   302.36K   22 downloadsAttached File  2.jpg   298.57K   36 downloadsAttached File  3.jpg   296.6K   31 downloads Attached File  5.jpg   291.99K   27 downloads


Restul pe BLOG !

:peacefingers:

#46
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Posteuu, on 28th January 2011, 16:49, said:

...ceva pozulici ! :)

Thailanda:
...

Restul pe BLOG !

:peacefingers:

Fotografiile sunt frumoase si cele de pe blog, dar rama nu e pe gustul meu, parerea mea !

Edited by alexis4tm, 28 January 2011 - 18:20.


#47
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
Ai tras pe film ?  Imi plac, mai ales cea cu fetita.

#48
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.11.2005
Nu, n-am tras pe film, ci am aplicat un filtru "lomo" ! :) De acolo si alegerea acelor rame > mie mi s-a parut ca "se pupa" cu prelucrarea!  B)

Oricum, am apucat sa ma uit la poze si de pe alte 2 monitoare si...m-am cam ingrozit !  Nu aratau DELOC asa cum credeam. :D La mine pe laptop arata ok [pentru gustul meu, adica putin mai saturate si mai "ascutite"], dar pe acele monitoare aratau oribil. O sa incerc sa trec peste lene si sa le refac, dupa ce-mi iau si un monitor [Dell 2209WA] mai potrivit pentru prelucrare  foto.

Multumesc de trecere ! ;)

Edited by euu, 03 February 2011 - 16:10.


#49
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Indiferent ce monitor iei, trebuie calibrat. Obtii rezultate mai bune cu un monitor normal si bine calibrat, decat cu unul mai bun si necalibrat (gandeste-te ca privitorul nu are panel IPS pentru a estima bogatia de nuante, dar culorile virate se vad pe orice).

Locurile sunt exceptionale, "pozulicile" le surprind bine, dar rama este cu adevarat groaznica (nu e mai bine fara rama?). Dupa opinia mea sunt un pic subexpuse si suprasaturate, dar e numai o opinie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate