Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

E legal sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Am fost aseara in cea mai mare discoteca din Bistrita, complexul Metropolis si vreau sa va intreb daca au dreptul sa faca asa ceva acolo.

Am vrut sa joc biliard si aveam niste bani marunti de 1000 si 2000 lei, m`am dus sa iau o fisa si mi`o zis ca nu accepta bani de 1000 si 2000, cel putin sa fie o moneda de 5000.  Eu stiu ca au obligatia sa accepte si moneda de 1 leu, m`am enervat si m`am dus sa joc la ruleta, acolo surpriza, ii dau la tipa de acolo 200 de mii, sa imi puna si pentru ca am deranjat`o ca vb cu un tip bine facut de acolo, o zis ca nu vrea sa imi puna sa joc, pe motiv ca n`am 18 ani, am scos permisul de conducere si i`am aratat ca am 20 de ani, atunci s-a enervat si mai tare si mi`a spus ca cat ii ea acolo eu nu ma joc, si ca sa vin in alta zi, am zis si eu ca vreau sa joc, ca de ce nu vrea sa imi puna, ca am si eu drepturi ca si cei de acolo sa am joc, si atunci a chemat 2 bodyguarzi si m`a scos afara..


Pot sa merg undeva la protectia consumatorului sa reclam ceva, macar ca nu accepta banii marunti sau ca pe mine nu ma lasa sa joc fara nici un motiv.. nu stiu cat e de legal asta .. stie cineva mai multe?

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
faza cu neaceptarea banilor e sigur ilegala. ai vazut ce tam tam se face ca trebuie acceptati si banii pe cale de a fi scosi.

daca tipa te-a tratat aiurea doar ca o deranjai cand vorbea cu ala iar e chestie de protectia consumatorului, da trebuie sa ai martori.

faptu ca te-a scos afara cu bodyguarzii se cheama abuz si ala sigur 100% e ilegal.

#3
BiZaRo

BiZaRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.02.2004
:ciocan:  ai si "semne " de la bodyguarzi ?
...comportamentul tipei este discriminatoriu si probabil in orice ALTA tara civilizata daca ai face plangere s-ar cam frige....dar suntem in .ro ..........so.......... :cya:

#4
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Nu am nici un semn ca nu mi`o facut nimic, numai m`o urmat pana am iesit afara, macar ei sunt mai civilizati..

#5
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
la cazino ei au dretul sa refuze un client din diverse motive pe care nu sunt obligati sa le explice

e cuvantul tau impotriva lor si e cam greu sa demonstrezi asa ceva

#6
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Advice : Spend your money someplace else.

#7
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Lasa ca macar pe motivul ca nu accepta banii mai mici de 5000 o sa ma duc la OPC, numai sa am o zi libera saptamana acesta, pot sa trimita si ei pe cineva acolo sa cumpere o fisa la biliard sa vada ca nu le ia bani de 2000 sau 1000..

#8
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@exosyphen Good. Dar aia nu inseamna ca trebuie sa lasi nepedepsita treaba. Ca asa ca creste si mai mult

:cya:

#9
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
daca tin bine minte...in RO la intrarea in unele localuri...este un afis care suna cam asa: "personalul localului are dreptul sa selecteze clientii"

in germania(si banuiesc ca si prin alte locuri necivilizate :drac: ) se intampla la fel...adica la intrare in unele localuri esti "selectionat"...ca doar n-o sa intre unu' in slapi si bermude(sau blugi cu turul pana la genunchi) intr-un club select

P.S.:
@DjAdi: stiu si eu...nu i-o fi placut tipei de fata ta...si d'aia i-a chemat pe cei 2 baieti...sa iasa afara sa ti-o remodeleze :drac:

#10
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
O zis ca sa ma duc sa ma joc altceva, poker sau ceva, eu i`am zis ca vreau la ruleta si gata, si o zis ca sa vin in alta zi, ca ea nu vrea sa imi puna, dupa ce m`am luat un pic de ea ca altiii de ce se joaca si eu n`am voie..si ca am si eu anumite drepturi daca am platit bilet de intrare o chemat 2 bodyguarzi de pe acolo sa ma scoata afara.. era si suparata ca am deranjat-o cand discuta cu un baiat.

PS. Nu eram imbracat asa de rau incat sa nu ma lase sa ma joc..:)

#11
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Si eu am patit asa.
Un bodyguard mi-a pus interdictie intr-o discoteca ca nu ii placea mutra mea. (Faza era ca nu am vrut sa ii platesc de baut).

Elemente pe care nu le stia :
- patronul discotecii : amic cu mine
- firma de security unde lucra : patronul amic cu un amic bun de al meu, +cei mai de baza angajati, patroni cu mine
- "baietii tari" din discoteca ... amici cu mine

Ghiciti finalu`? :D :D :D

#12
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
;) Esti foarte cunoscut atunci, numai el nu te stia.. :D

#13
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
In general imi vedema de treaba mea. Nu faceam "impresii". L-am rugat frumos si politicos sa termine.

Nu a avut ce sa comenteze. Eu am fost politicos all the time :)

Tipul era ... new in town ;)

#14
eXploziv

eXploziv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.05.2003

Quote

Originally posted by DjAdi
Am fost aseara in cea mai mare discoteca din Bistrita, complexul Metropolis si vreau sa va intreb daca au dreptul sa faca asa ceva acolo.

Am vrut sa joc biliard si aveam niste bani marunti de 1000 si 2000 lei, m`am dus sa iau o fisa si mi`o zis ca nu accepta bani de 1000 si 2000, cel putin sa fie o moneda de 5000.  Eu stiu ca au obligatia sa accepte si moneda de 1 leu, m`am enervat si m`am dus sa joc la ruleta, acolo surpriza, ii dau la tipa de acolo 200 de mii, sa imi puna si pentru ca am deranjat`o ca vb cu un tip bine facut de acolo, o zis ca nu vrea sa imi puna sa joc, pe motiv ca n`am 18 ani, am scos permisul de conducere si i`am aratat ca am 20 de ani, atunci s-a enervat si mai tare si mi`a spus ca cat ii ea acolo eu nu ma joc, si ca sa vin in alta zi, am zis si eu ca vreau sa joc, ca de ce nu vrea sa imi puna, ca am si eu drepturi ca si cei de acolo sa am joc, si atunci a chemat 2 bodyguarzi si m`a scos afara..




Pot sa merg undeva la protectia consumatorului sa reclam ceva, macar ca nu accepta banii marunti sau ca pe mine nu ma lasa sa joc fara nici un motiv.. nu stiu cat e de legal asta .. stie cineva mai multe?




:)  :)  Chiar asa ti-au facut mai Adi eu de cand ma duc n-am probleme cu ei, pai dute la OPC si zile sau vorbeste cu patronul de acolo incearca si asa . :cya:

#15
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
eXploziv - daca ai fost si tu sa joci biliard la Metropolis o sa vezi ca nu iti ia banii mai mici de 5000 lei..

#16
eXploziv

eXploziv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.05.2003
Pai nu stiu nu am mai jucat de anul trecut acolo. Dar faza cu ruleta e nasoala rau, cat credea ca ai 15 ani. Oricum metropolis au o bila neagra.
Asta e :( Romania .

#17
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Nu era vorba cati ani am, doar i`am aratat permisul de conducere..era vorba ca acolo nu se respecta unele legi, si daca nu ia nimeni masuri o sa se agraveze situatia.

#18
eXploziv

eXploziv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.05.2003
Si cand te gandesti ca e cea mai mare discoteca din Romania , sunet foarte bun, asta  e nu au angajati numai legume nu stiu sa se compoarte cu un client.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate