Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Categoria "Alte drăcii"... probleme modem Speed Touch 546

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
vesperala

vesperala

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 318
  • Înscris: 18.01.2007

View Postalecu, on Jun 26 2007, 14:29, said:

Eu mi-am facut o priza tripla de la ups si am pus doar modemul si ma tine mai mult de cinci ore.
:( am doar modemul pe UPS.
am un UPS tip Mustek 400...e setat pesemne să se stingă.

#20
alecu

alecu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.06.2004
Mustek-ul e varza ,am si eu unul din metro si i-am pus baterie de masina sa mearga cat de cat.Folosesc APC care tine cel putin 5 ore dar e scump 450ron.Mai am unul care tine mult ,am dat 160 ron si tine tot mult dar e la firma si nu stiu cum se cheama.Probabil stai la tara de ai curent asa de naspa

#21
vesperala

vesperala

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 318
  • Înscris: 18.01.2007
mda...  stau într-un păier și car cu găleata  curentul de la renel... juma' din el (o doime) îl torn în cuptoru' cu microwaves. restul fluctuează de zici mama renelului, ce-i asta?

dar asta nu rezolvă cu nimic povestea. sper doar ca explicațiile pe care mi le-au dat cei de sus să fie de folos zilele acestea și să rezolv cumva. când văd că mă întrerupe la fiecare minut e cam greu să rămân optimistă. :(

#22
alecu

alecu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.06.2004
Daca rezolvi ceva explica-mi si mie ce-ai facut,daca o rezolv eu inaintea ta te contactez

#23
giulio.vasilescu

giulio.vasilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.05.2007
Draga Vesperala,

Din experienta mea, ordinea logica de abordare a elementelor care compun problema ta, este urmatoarea:
Daca zici ca UPS-ul tau simte variatiile de curent, chiama un electrician care sa faca o verficare/constatare a instalatiei electrice din casa ta.
Daca se constata prize defecte sau cablaje inlocuiestele si abia apoi VERIFICA din nou COMPORTAMENTUL aparaturii electronice pe care o utilizezi.
Procedeaza astfel si o sa vezi ca este corect rationamentul!

O zi frumoasa!

#24
vesperala

vesperala

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 318
  • Înscris: 18.01.2007
:( chemat renel zilele trecute...erau 175V înainte de panou...au schimbat faza pe care mă aflam...cred că acum am cam 195V, dar nu e stabilă...
ordinea logică era să le fac vânt în Dunăre.

#25
alecu

alecu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.06.2004
In cazul meu e reteaua de vina , n-are treaba cu prizele, contacte imperfecte,etc.Cateodata am 199v la priza cateodata 205, se simte daca un vecin  sudeaza , treburi de astea intr-un cuvant retea varza.Asa ajunge curentul la mine acasa.

#26
alecu

alecu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.06.2004
Daca o rezolvi inaintea mea ma mut la tine

#27
vesperala

vesperala

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 318
  • Înscris: 18.01.2007

View Postalecu, on Jun 26 2007, 17:00, said:

In cazul meu e reteaua de vina , n-are treaba cu prizele, contacte imperfecte,etc.Cateodata am 199v la priza cateodata 205, se simte daca un vecin  sudeaza , treburi de astea intr-un cuvant retea varza.Asa ajunge curentul la mine acasa.
right... noroc cu vremea...e cod portocaliu în zonă datorită căldurii...nu sudează nimeni.

mă întreb dacă fac un UPS să nu mai comute...adică de la priză să intre mereu în baterie și din baterie numai la modem, cam în cât timp stric bateria.

View Postalecu, on Jun 26 2007, 17:02, said:

Daca o rezolvi inaintea mea ma mut la tine
îți țin loc în păierul vecinilor...al meu e ocupat... :blush:

Edited by vesperala, 26 June 2007 - 16:18.


#28
alecu

alecu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.06.2004
Un ups de care vrei tu costa aprox 700 -800 ron. Nu stiu daca -ti convine, se gaseste sub denumirea ,,online" , nu are switch.Cat despre mutat n-avea grija ,nu vin pe malul Dunarii.

#29
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postalecu, on Jun 25 2007, 03:25, said:

Explica mai bine metoda cu condensatorul te rog
Ceva in genul asta, avand in fata o punte redresoare+condensator de filtraj serios.
Nu este necesar transformatorul ridicator, tensiunea alternativa de 12V se aplica DIRECT la intrarea modemului (bornele "12V" si "0V" unde am taiat schema). Schema poate fi facuta si cu finali mai mici, asta duce pana la 10A - prea mult pentru un biet modem...
Transformatorul poate fi chiar cel original, urmat de o punte de cca 4A si un condensator de filtraj serios (chiar si in locul lui C4, dar atentie la siguranta aia sa nu o micsorezi).

Ideea este ca pe timpul comutarii UPS condensatorul ala va mentine tensiunea stabila. UPS cu comutare merg pe sursele de PC pentru ca in acele surse sunt condensatori suficient de mari pentru a tine consumul pe timpul comutarii. In modem, condensatoarele de filtraj nu sunt suficient de mari.

Evident, daca renunti la garantie, poti pune condensatoare suplimentare direct in modem...
Sau cumperi UPS in tampon, fara comutare prin releu - pretul insa este cam sarit pt asa ceva...

Edited by SuperDuper, 26 June 2007 - 23:23.


#30
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View PostSuperDuper, on Jun 27 2007, 00:15, said:

Ceva in genul asta, avand in fata o punte redresoare+condensator de filtraj serios
Sau un acumulator cu un redresor de incarcare.

#31
alecu

alecu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.06.2004
Eu renunt la garantie. Daca iti fac  o poza a modemului imi poti desena pe ea unde pun condensatorii?

#32
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Da. Condensatoarele pentru filtraj se pot identifica foarte usor.

#33
alecu

alecu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.06.2004
Arata-mi terog unde si de care condensatori trebuie

Attached Files



#34
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cu ce anume ai facuta fotografia? Pe un aparat foto trebuie setata functia ''Macro''.
Cel putin precizeaza  ce scrie pe capacitatile marcate. Acestea sunt capacitatile folosite  la filtrarea diverselor tensiuni.

Attached File  cap.jpg   56.51K   168 downloads

#35
alecu

alecu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.06.2004
Le fac acusi din nou

Mai mult de atata nu am cu ce face.Cei 4 condensatori care formeaza o linie verticala in partea dreapta si cel de jos de langa ei  sunt de 470uf 35V.Ceilalti 2 din partea devest si nord-vest sunt de1000uf 6.3V.Mentionez ca erau destul de fierbinti cand am scos modemul

SCuze , intoarce poza la 180 grade ca sa vezi asa cum am spus eu mai sus

Edited by mister_rf, 27 June 2007 - 16:27.


#36
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Daca se mareste distanta dintre camera si placa poate ca rezulta si focalizarea corecta.
NU este nevoie ca placa sa ocupe toata imaginea, se poate face crop din rezolutia respectiva...
Acum solutia este sa-i inlocuiesti pe cei de 470uF/35V cu altii de capacitate mai mare.
Dar depinde si de spatiul necesar suplimentar. La o valoare mai mare creste inaltimea condensatoarelor.
Deoarece tensiunea aplicata la intrare este de 15Vac, prin redresare creste la maxim 21-22V.
La limita se pot folosi capacitati de 1500-2200uF/25V. Inaltimea acestor capacitati poate ajunge la 28-30mm.

Edited by mister_rf, 27 June 2007 - 16:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate