Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Capsuni... normale, urcatoare, uriase... si altele

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#109
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Ca sa nu mai existe dubii despre capsuni, va invit sa cititi urmatorul articol:
Adevarul despre capsunii "urcatori"

#110
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Daca citeai topiul de la inceput ai fi vazut demult articolul. Eu am citit tot topicul in speranta ca voi gasi informatii utile pentru cultivarea capsunului dar nu am gasit decat discutii despre acesti capsuni gigant si despre cum unii creduli se asteptau sa faca in cateva ghivece vrejuri uriae ca ale lui Jack.
Cat despre donatorul de stoloni, il puteti contacta si pe privat fara a mai polua topicul cu imbulzeala specifica pomenii.

Puteti vizita statiunea de cercetare pomicola cea mai propiata de voi si puteti obtine material saditor si toate informatiile necesare, asta pentru a nu mai face lucruri dupa ureche si ulterior sa va vaitati de esecuri !

E pe aici cineva care a incercat cultivarea capsunilor in solar?

#111
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.01.2011
Uite ce am incercat eu. Pozele sant de anul trecut. Anul acesta trebuie sa refac butoiul. Am luat un butoi de tabla si i-am dat gauri de jur imprejur cam la 10 cm distanta . Pe fundul butoiului am pus cam 5 cm strat de pietris mare pentru drenajul apei si am dat 3 gauri de scurgere . Apoi am pus pamant pana la primul rand de gauri ,am bagat stolonii in ficare gaura de pe randul de jos. Apoi am pus pamant din nou si l-am udat bine. La urmatorul rand de gauri iar am bagat stoloni si iar am pus pamant ...etc!
Hai sa pun cateva poze ca fac cat 1000 de cuvinte! Am facut 107 gauri + pe partea de sus a butoiului unde am mai plantat cam 12 stoloni. Dupa cum vedeti in poze mai exista gauri goale! Sant de la unii stoloni care nu s-au prins sau pe care i-a tras pamintul in jos cand s-a asezat mai bine ,cam 1 saptamana ! Trebuia sa tasez mai bine pamantul la fiecare rand de gauri si sa-i ud mai bine ...dar de a fost prima data!

Attached Files


Edited by Poje74, 07 May 2011 - 22:27.


#112
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Foarte interesant, demn de luat in seama ! Felicitari !

#113
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011
se poate face si pe teava de pp diametrul de 200...se umple cu pamant,se dau gauri in care se pun stolonii si se iriga prin partea superioara

#114
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Super.Felicitari!
Sa sti ca o sa fur idea.Chiar vreau sa mut capsunile din gradita sa fac loc pentru coacaze si nu stiam unde sa le mut.Butoaie am asa ca in toamna ma pun pe treaba. :)

#115
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.01.2011
Acum sa nu te pui sa le starpesti de tot din gradina;mai lasa un coltisor acolo pt. stoloni tineri .Pe butoi nu se dezvolta stoloni tineri ca nu au pe unde sa iasa si cam la 3 ani va trebui sa versi butoiul si sa-l refaci cu stoloni tineri .
Peste iarna se poate "trage "cate un sac de plastic peste butoi pentru protectie la ger . Eventual date cateva gaurele de aerisire. Se va comporta ca un mic solar .
Neuronul_ganditor poti sa le faci si prin august cand prima recolta s-a dus . Eu am de gand sa-l refac in august pentru a completa gaurile goale si a inlocui cativa stoloni care nu prea s-au dezvoltat.
Dintre avantajele capsunilor "la butoi " :
-ocupa un loc mic / nr mare de stoloni
- poti pune butoaiele oriunde ai spatiu liber ;nu neaparat pamant liber , poate ai ciment in curte!!
- capsunile ne se murdaresc de pamant si nu se strica precum cele care stau pe pamant umed
-udarea nu necesita cantitati mari de apa . Eu le ud in perioada de vara /seceta cam 1 data la 4-5 zile cate 1/2 galeata cu apa. Daca erau pe pamant trebuia apa la greu.
-nu in ultimul rand pasari gen "cocosari"(asa se numesc la mine ) care coboara in stol in gradina si ciugulesc capsunile . In curte unde am butoiul nu indraznesc sa vina.
Oricum nu uita sa tasezi bine si sa uzi pamantul la fiecare rand de gauri !! Altfel se va lasa ca la mine ( 7-8 cm ) si trage radacinile cu stolonii inauntru.
Succes si astept poze si de la voi!

#116
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Tub pvc de 160 mm am folosit si eu cu succes!
Iarna, la inaltimea de cca 70-80 cm, se introduce intr-un sac si apoi in garajul neincalzit.
Butoiul meu de tabla, plin cu balegar, a ruginit masiv in cca 3 ani si 6 luni!
Am incercat sa mut butoiul in alt loc si s-a deformat "ireversibil" si "definitiv"!
Tabla este "mancata"de rugina in toata grosimea ei si ....in max un an trebuie cumparat un alt butoi nou!
Toate cele bune!

#117
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
eu am un soi de capsuni mai speciali, care fac fructe in tot cursul anului.Pina la toamna am fructe garantat. Problema e ca au inceput sa cam moara din plante. Ma gindesc ca ar trebui stropite cu ceva, da cum sa le stropesc cind ele au tot timpul fructe coapte pe ele. Stiti cumva vre-un tratament eficace si sanatos pentru ele. Mi-ar pare rau sa le pierd.

#118
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Poje74, on 7th May 2011, 23:22, said:

Uite ce am incercat eu.

Capsunile sunt normale sau curgatoare/gigantice...etc?

Uite aici si varianta "la sac":
http://forum.softped...p;#entry8074363
http://forum.softped...p;#entry8051470
ma gandesc ca un sac (eventual facut din geotextil) ar trebui sa fie ceva mai rezistent, s-ar putea muta mai usor si nu ar mai avea marginile gaurilor taioase (comparativ cu butoiul).

#119
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.01.2011

 gabian22, on 26th May 2011, 17:26, said:

Capsunile sunt normale sau curgatoare/gigantice...etc?

Uite aici si varianta "la sac":
http://forum.softped...p;#entry8074363
http://forum.softped...p;#entry8051470
ma gandesc ca un sac (eventual facut din geotextil) ar trebui sa fie ceva mai rezistent, s-ar putea muta mai usor si nu ar mai avea marginile gaurilor taioase (comparativ cu butoiul).

Sunt absolut normale si marginile butoiului nu ma deranjeaza nici pe mine si nici stolonii deoarece sant date cu o dalta rotunda deci marginile sant indoite catre interior.

#120
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010
Am o nelamurire  poate  reesesc sa scap de ea  :)  .  Pentru accesarea  fondurilor  europene  am vazut ca se calculeaza   in UDE  anumite  culturi   la  CAPSUNI  este  17,481UDE   /HA  este real?  E ceva   necurat la mijloc  ? In cultura protejata  ,  in cultura la camp ?  Suna prea  frumos   acest  procentaj   ca sa fie  si real

#121
valikastef

valikastef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.02.2011
Cum se iriga capsunile plantate pe brazda ingusta acoperita cu folie? Ma gandesc sa cumpar folie, sa fac o brazda de vreo 60cm, sa o acopar cu folie si sa pun capsunile in gauri asa cum am vazut pe la televizor. Dar nu stiu cum sa le irig in acest caz.

Galatenu1 te gandesti la cei 40000 euro pentru mutarea tinerilor la tara. Cred ca mai bine contactezi organismul intermediar responsabil cu implementarea operatiunii.
Daca afli ceva interesant posteaza te rog si aici. Sti cumva cum se face selectia proiectelor: toti cei care indeplinesc conditiile sunt finantati sau se finanteaza un numar limitat caz in care unul cu 3 ha capsuni trece in fata unuia cu 2 ha avand implicit mai multe Ude?

#122
valikastef

valikastef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.02.2011
Foarte interesant albumul asta cu soiuri de capsuni: http://nycoleta.sunp.../Capsuni___ASIA

#123
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010

 valikastef, on 2nd July 2011, 14:14, said:

Cum se iriga capsunile plantate pe brazda ingusta acoperita cu folie? Ma gandesc sa cumpar folie, sa fac o brazda de vreo 60cm, sa o acopar cu folie si sa pun capsunile in gauri asa cum am vazut pe la televizor. Dar nu stiu cum sa le irig in acest caz.

Galatenu1 te gandesti la cei 40000 euro pentru mutarea tinerilor la tara. Cred ca mai bine contactezi organismul intermediar responsabil cu implementarea operatiunii.
Daca afli ceva interesant posteaza te rog si aici. Sti cumva cum se face selectia proiectelor: toti cei care indeplinesc conditiile sunt finantati sau se finanteaza un numar limitat caz in care unul cu 3 ha capsuni trece in fata unuia cu 2 ha avand implicit mai multe Ude?

Intre timp  am  aflat ca  17,481UDE  este in cultura protejata( solar)  .  Pai  la  17,481  UDE  ce  d-zeu iti mai trebuie ? Ajungi la 33.000  euro  asta cu  conditia   ca sa se aprobe  cei 40000   daca  ramane la 25.000  e  super de ajuns   zic  eu!   Oricum  ai costuri destul de mari cu infiintarea  1ha  de capsuni in sera / bani care evident   ii poti scoate in proportie de 70% in primul  an de productie  poate chiar mai bine depinde  de multi factori.  
Nu am contactat  un asemenea  intermediar  iar la mai mult de  1ha  nu ma gandesc sa pun nu imi permit  nici financiar nici  ca  forta de munca  in zona respectiva  nu  prea  este   si nici calificata   cat  de  cat  !   :unsure:

Eu cred ca ma  orientez  totusi spre  cultura  de nuci   se  scot  banii  undeva  mai tarziu in timp  dar  costurile  sunt  mai mici  plus  ca  in loc de 1ha de capsuni pot  pune 10  ha de nuci ...................

Edited by Galateanu1, 15 July 2011 - 17:07.


#124
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Anul asta am incercat si eu soiul Mount Everest. Oarecum sceptic, am zis sa incerc in jardinierele din fata geamului de la dormitor. Fara sa le leg, etc, pur si simplu pe post de flori de jardiniera.
Rezultatele le vedeti in pozele de mai jos:
Attached File  2011_08_05_11.02.10.jpg   1.58MB   129 downloadsAttached File  2011_08_05_11.01.43.jpg   1.52MB   127 downloads3.jpg]

Edited by Yoda, 05 August 2011 - 10:24.


#125
agriady

agriady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.03.2011
Salutare tuturor!!!

E cineva pe aici care poate sa-mi dea cateva informatii despre cultivarea capsunilor in solarii (nr de plante pe m2, productie/suprafata si altele). Am un solar de aprox. 260 m2 si as incerca si asa ceva.

Multumesc anticipat!!!

#126
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Inca mai mananc capsuni din productia proprie... daca as avea un petec de gradina, sigur as pune vreo 10 cuiburi de Mount Everest d-asta!  :inlove:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate