Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Capsuni... normale, urcatoare, uriase... si altele

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#127
AndaAndu

AndaAndu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.02.2012

 HADE 61, on 24th June 2007, 21:13, said:

A cumparat si maica-mea in urma unei reclame in revista practic  adresa este tot din oradea ,10 fire =51 ron ,s-au prins 4 dintr-un soi ,una a facut 4 fructe care n-au ajuns sa creasca /coaca . nici vecina ei nu a avut succes iar postaritei  care a luat 20 i s-a prins una .alt comentariu n-am ...

Am eu capsuni cataratoare luate prin comanda de la Oradea ,acum trei ani si am comandat atunci 50 de fire ,impreuna cu o vecina . In primul an am pus totul in ghivece si am rupt gura targului,ce productie am avut ! Cand zic productie, zic ca  dint-un fir  am facut cam 40 de pui pe care i-am separat pentru ca pe fiecare l-am pus  in  momentul cand a dat radacina ,l-am pus  intr-un ghivecel mai mic ..dar asta a fost pina pe la jumatatea  lui iulie  dar intre timp primii, au si fructificat .Cand  a venit nepotelul meu la jumatatea lui mai, aveam deja fructe parguite numai bune. Comanda primelor plantute am facut-o pe la 20 feruarie  si le-am primit  cred ca prin 3 martie.Tot atunci i-am comandat si fiului meu  10 bucati si le-am instalat in 2 jardiniere din alea mari pt el sta la bloc  ,sa le tina in balcon.. Oricum  anul urmator m-am suparat si le-am scos si le-am mutat in gradina. dar in gradina am pregatit inainte  locul cum urmeaza:  pe o suprafata cam de 24mp curatita de buruieni am pus  2 roabe mari de gunoi [tiganul de la care l-am luat  se jura ca era de cal] dar cred ca era amestecat.... Nu conteaza: a facut minuni!!Pt ca avem o sapatoare mecanica de 5 cp am  facut pamantul precum faina si am amenajat biloane [ca la cartofi] si  in 10februarie au fost instalati [am prins o perioada buna, cu timp minunat de prin 3 februarie] Umezeala aveau destula la soare erau asa ca mi-am luat o grija.Destul ca la 1martie a mai venit o zapada si un inghet  siam zis ca doar bunul dumnezeu le mai scapa ;in toata ziua ma duceam si ma uitam la ele  si ma gandeam :asta e !!S-au dus!! dar dupa 20 martie am vazut prima frunzulita si am rasuflat:au scapat  Si intr-adevar  din mai si pina in octombrie nu s-au mai oprit cu fructele  Am avut deja cam 200 de fire.  In fiecare zi luam cam 7-800gr .A fost prima data in viata cand m-am vazut plina de de capsuni si  sufleteste si in borcane si mandra foc.Dar de prin iulie au inceput sa apara stolonii pe care  trebuie sa-i curatati pt ca incetinesc planta sa frutifice .adica fructifica dar fructele sant mici.Am uitat :APA LA   GREU!!Buruieni smulse cu mana  pentru ca  nu mai prea poti manui sapa intre ei !! Dar  din cauza apei reci[atunci nu aveam inca amenajat  un rezervor in care sa pastrez de azi pe maine apa]a aparut prima problema :a aparut un luciu metalic pe frunze si  nu mai aratau ca inainte.Va dati seama ca am fugit intr-un suflet  la" casa agricultorului" de unde am luat Topsin si Captadin   ,am facut un coctail si pe ele... la un interval  de 2 saptamani Dar si-au revenit  frumos .Eu personal sant  multumita de ei!! Primavara  se pot sapa usor cu  o sapa mica  ascutita . Eu  am una in forma triunghiulara cu doi colti in partea cealalta cu care ma descurc foarte bine!!! Anul trecut am infintat  doua noi parcele si m-am descurcat foarte bine.Dar in fiecare an am mai comandat  cate 10 pui sa ii am proaspeti,desi se inmultesc  foarte bine.In toamna am dat cred ca500 stoloni , si-n primavara trebuie sa schimb  o parcela pentru s-au lemnificat deja. Fiecare planta intinde  pe un sezon in jur de 10-15 stoloni pe care ai de ales:fie cu forfecuta foarte ascutita ii tai si ii arunci ;fie ii lasi sa se prinda si cand au radacina ii scoti si-i muti.  E indicat ca la fiecare planta sa lasi doar un pui pt slabeste fructificarea.Deci nu vor face mai putine, le vor face mai mici!!

Am uitat: cele pe care le-a dus fiul meu la bloc, in balcon au crescut frumos dar au mers prost la fructe si in toamna le-a dus la socrii la gradina
DECI:VERRY IMPORTANT:trebuie pamant bun,  ingrasat bine inainte, curatate buruienile in mod constant ,APA sa fie la o temperatura moderata si din abundenta,soare cat se poate si sapa doar in prima  perioada primavara ,restul cu mana.Stolonii ii pastrati doar in scop de inmultire sau comercial.Pe cat posibil udatul sa fie facut cu ajutorul unui furtun asa fel incat sa nu ajunga apa pe frunze daca se poate.
Retineti va rog :eu am comandat capsuni cataratori si dupa un an i-am pus in gradina si s-au comportat foarte bine  Cred ca v-am spus cam tot si am tinutsa va impartasesc si voua toate astea  pentru ca eu sant foarte multumita de rezultate..
Sper sa va fie de folos si daca aveti nelamuriri....scrieti-mi.!!  :




 HADE 61, on 24th June 2007, 21:13, said:

A cumparat si maica-mea in urma unei reclame in revista practic  adresa este tot din oradea ,10 fire =51 ron ,s-au prins 4 dintr-un soi ,una a facut 4 fructe care n-au ajuns sa creasca /coaca . nici vecina ei nu a avut succes iar postaritei  care a luat 20 i s-a prins una .alt comentariu n-am ...

Am eu capsuni cataratoare luate prin comanda de la Oradea ,acum trei ani si am comandat atunci 50 de fire ,impreuna cu o vecina . In primul an am pus totul in ghivece si am rupt gura targului,ce productie am avut ! Cand zic productie, zic ca  dint-un fir  am facut cam 40 de pui pe care i-am separat pentru ca pe fiecare l-am pus  in  momentul cand a dat radacina ,l-am pus  intr-un ghivecel mai mic ..dar asta a fost pina pe la jumatatea  lui iulie  dar intre timp primii, au si fructificat .Cand  a venit nepotelul meu la jumatatea lui mai, aveam deja fructe parguite numai bune. Comanda primelor plantute am facut-o pe la 20 feruarie  si le-am primit  cred ca prin 3 martie.Tot atunci i-am comandat si fiului meu  10 bucati si le-am instalat in 2 jardiniere din alea mari pt el sta la bloc  ,sa le tina in balcon.. Oricum  anul urmator m-am suparat si le-am scos si le-am mutat in gradina. dar in gradina am pregatit inainte  locul cum urmeaza:  pe o suprafata cam de 24mp curatita de buruieni am pus  2 roabe mari de gunoi [tiganul de la care l-am luat  se jura ca era de cal] dar cred ca era amestecat.... Nu conteaza: a facut minuni!!Pt ca avem o sapatoare mecanica de 5 cp am  facut pamantul precum faina si am amenajat biloane [ca la cartofi] si  in 10februarie au fost instalati [am prins o perioada buna, cu timp minunat de prin 3 februarie] Umezeala aveau destula la soare erau asa ca mi-am luat o grija.Destul ca la 1martie a mai venit o zapada si un inghet  siam zis ca doar bunul dumnezeu le mai scapa ;in toata ziua ma duceam si ma uitam la ele  si ma gandeam :asta e !!S-au dus!! dar dupa 20 martie am vazut prima frunzulita si am rasuflat:au scapat  Si intr-adevar  din mai si pina in octombrie nu s-au mai oprit cu fructele  Am avut deja cam 200 de fire.  In fiecare zi luam cam 7-800gr .A fost prima data in viata cand m-am vazut plina de de capsuni si  sufleteste si in borcane si mandra foc.Dar de prin iulie au inceput sa apara stolonii pe care  trebuie sa-i curatati pt ca incetinesc planta sa frutifice .adica fructifica dar fructele sant mici.Am uitat :APA LA   GREU!!Buruieni smulse cu mana  pentru ca  nu mai prea poti manui sapa intre ei !! Dar  din cauza apei reci[atunci nu aveam inca amenajat  un rezervor in care sa pastrez de azi pe maine apa]a aparut prima problema :a aparut un luciu metalic pe frunze si  nu mai aratau ca inainte.Va dati seama ca am fugit intr-un suflet  la" casa agricultorului" de unde am luat Topsin si Captadin   ,am facut un coctail si pe ele... la un interval  de 2 saptamani Dar si-au revenit  frumos .Eu personal sant  multumita de ei!! Primavara  se pot sapa usor cu  o sapa mica  ascutita . Eu  am una in forma triunghiulara cu doi colti in partea cealalta cu care ma descurc foarte bine!!! Anul trecut am infintat  doua noi parcele si m-am descurcat foarte bine.Dar in fiecare an am mai comandat  cate 10 pui sa ii am proaspeti,desi se inmultesc  foarte bine.In toamna am dat cred ca500 stoloni , si-n primavara trebuie sa schimb  o parcela pentru s-au lemnificat deja. Fiecare planta intinde  pe un sezon in jur de 10-15 stoloni pe care ai de ales:fie cu forfecuta foarte ascutita ii tai si ii arunci ;fie ii lasi sa se prinda si cand au radacina ii scoti si-i muti.  E indicat ca la fiecare planta sa lasi doar un pui pt slabeste fructificarea.Deci nu vor face mai putine, le vor face mai mici!!

Am uitat: cele pe care le-a dus fiul meu la bloc, in balcon au crescut frumos dar au mers prost la fructe si in toamna le-a dus la socrii la gradina
DECI:VERRY IMPORTANT:trebuie pamant bun,  ingrasat bine inainte, curatate buruienile in mod constant ,APA sa fie la o temperatura moderata si din abundenta,soare cat se poate si sapa doar in prima  perioada primavara ,restul cu mana.Stolonii ii pastrati doar in scop de inmultire sau comercial.Pe cat posibil udatul sa fie facut cu ajutorul unui furtun asa fel incat sa nu ajunga apa pe frunze daca se poate.
Retineti va rog :eu am comandat capsuni cataratori si dupa un an i-am pus in gradina si s-au comportat foarte bine  Cred ca v-am spus cam tot si am tinutsa va impartasesc si voua toate astea  pentru ca eu sant foarte multumita de rezultate..
Sper sa va fie de folos si daca aveti nelamuriri....scrieti-mi.!!  :

#128
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003
stie cineva de unde pot sa cumpar niste stoloni de capsuni remontati?

#129
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
Am cumparat din comert doua pliculete de seminte de capsune din soiul Ruegen.
Am pus in tavite alveolare semintele la incoltit si au trecut deja 2 saptamani si nici un semn sa incolteasca.
Le-am pus pamant de gradina, exact din locul unde mai am capsuni plantate.
Au caldura si lumina cat trebuie si totusi nimic.
Daca aveti vreun sfat ceva....
Cam la cat timp incoltesc semintele?
Multumesc!

#130
AndaAndu

AndaAndu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.02.2012
d-le Daniel Popa!
imi permit sa va raspund :semintele  de capsuni  nu va vor incolti pentru  ca nu le -ati asigurat  probabil nici umiditatea necesara, nici temperatura necesara :au nevoie  de cel putin 23 grade pt asta, si trebuie tinute acoperite 3-4-5zile;  abia apoi facut primul control ca sa vedeti  ce rezultate aveti.Mai vorbim!

dle RAITAR:daca imi pemiteti si daca doriti  am eu stoloni,  sant foarte gustosi si dulci si rodesc tot anul. Singurele conditii sant :sa aiba soare din plin  si solul  curat si bine ingrasat;de preferinta  gunoi de cal  maturat[mai vechi nde un an] si apa[mediu]. daca va intereseaza ,tinem legatura dupa 18 martie  [dati un semn pe forum]

#131
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
@AndaAndu
Buna seara!
Am vazut ca mi-ati raspuns si va multumesc.
Eu pastrez alveolele in bucatarie unde sunt 22-24 grade in permanenta.
Pamantul este umed, nu duc lipsa de apa,si sunt si acoperite cu o bucata de polistiren la inaltimea de 2cm, in caz ca rasar sa nu fie strivite.
Oricum, nu patrunde lumina la ele.

#132
AndaAndu

AndaAndu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.02.2012
d-le Daniel Popa!
-este adevarat ca inainte sa le puneti  la incoltit nu le-ati tinut  macar 3  ore intr-o cana 200ml cu apa calduta[40-45grade] amestecata cu 1/2ml  solutie de ingrasamant lichid MULTI PLANTA VIT[il gasiti la orice florarie] si actioneaza ca un vaccin????Daca ati facut asta  atunci ar trebui sa iasa cam  in 20zile.Daca nu, atunci inlocuiti  placuta de polistiren cu o tesatura de lana[un batic mai gros ,ceva de felul asta] si asteptati; vor iesi plantutele  dar va dura  mai mult .Asa sant  astea mai pretentioase

#133
otto900

otto900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.02.2012
Hai mai, nu va mai prostiti cu semintele voastre de capsun. Capsunul precum probabil siti se inmulteste prin stoloni, (asa cum cartoful se inmulteste prin tuberculi). Inmultirea prin seminte presupune informatii horticole (si de biologie) aprofundate si mijloace tehnice (de laborator) specifice. Pe langa timpul pierdut cu aceasta operatiune, daca veti reusi sa le inmultiti in acest fel, veti avea plante mici, anemice, fara caracteristile specifice soiului din care fac parte. Cumparati cativa stoloni de capsun, de soi (dar nu giganti, uriasi, cataratori, pletosi sau de care or mai fi) si o sa fiti multumiti de rezultat.
Multa bafta!

#134
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003

 AndaAndu, on 4th March 2012, 22:46, said:

d-le Daniel Popa!
imi permit sa va raspund :semintele  de capsuni  nu va vor incolti pentru  ca nu le -ati asigurat  probabil nici umiditatea necesara, nici temperatura necesara :au nevoie  de cel putin 23 grade pt asta, si trebuie tinute acoperite 3-4-5zile;  abia apoi facut primul control ca sa vedeti  ce rezultate aveti.Mai vorbim!

dle RAITAR:daca imi pemiteti si daca doriti  am eu stoloni,  sant foarte gustosi si dulci si rodesc tot anul. Singurele conditii sant :sa aiba soare din plin  si solul  curat si bine ingrasat;de preferinta  gunoi de cal  maturat[mai vechi nde un an] si apa[mediu]. daca va intereseaza ,tinem legatura dupa 18 martie  [dati un semn pe forum]

da vreau, multumesc,
problema ar fi ca nu doresc f multi , ii iau pentru balcon :) 5-10 stoloni
in masura in care mai doriti sa ma ajutati astept un semn!

#135
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011

 AndaAndu, on 4th March 2012, 23:21, said:

d-le Daniel Popa!
-este adevarat ca inainte sa le puneti  la incoltit nu le-ati tinut  macar 3  ore intr-o cana 200ml cu apa calduta[40-45grade] amestecata cu 1/2ml  solutie de ingrasamant lichid MULTI PLANTA VIT[il gasiti la orice florarie] si actioneaza ca un vaccin????Daca ati facut asta  atunci ar trebui sa iasa cam  in 20zile.Daca nu, atunci inlocuiti  placuta de polistiren cu o tesatura de lana[un batic mai gros ,ceva de felul asta] si asteptati; vor iesi plantutele  dar va dura  mai mult .Asa sant  astea mai pretentioase

Buna seara!
Da, recunosc ca nu am procedat cum ati spus mai sus, cu solutia respectiva.
Totusi azi dimineata, am vazut primele doua firicele de planta, sper sa continue incoltirea si celorlalte seminte.
Sanatate!

#136
AndaAndu

AndaAndu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.02.2012
OK!D-le Raitar,sa se mai duca zapada si  iarna  si vorbim!

#137
bebe13

bebe13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2012
buna seara am si eu o intrebare
am pus capsuni intr-o jardiniera facuta de mine am sa pun o poza
si am auzit ca daca tai primele  flori cu foarfeca vor creste mai multe vreau sa stiu daca este adevarat si daca exista riscul sa nu mai faca deloc?

Attached Files



#138
AndaAndu

AndaAndu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.02.2012
Bebe 13 .Buna seara!  Ai doua variante:
1] rupe floarea si  planta va avea timp sa se dezvolte, sa creasca ,dar asta o va intarzia in fructificare[nu- i face rau]
2] poti sa-i lasi floarea  si atunci vei avea acum in prima faza o planta mai mica[nu te speria,nu cu mult] si fructele vor fi mai mici[nu cu mult]
Eu la ai mei nu le-am atins florile, dar pentru ca  atunci cand am infiintat mica mea plantatie[am acum vreo 300-350 fire] am pregatit pamantul cu mult ingrasamant ,bine arat[am o motosapatoare] si le-am dat apa la greu.Deci! parerea mea:nu le rupe !Dar e doar parerea mea. Plantele  prind putere pe masura  ce trece timpul,si daca cele 4 conditii -pamant gras,apa[daca poti fara clor-o lasi la aerisit 2-3ore] soare si aer atunci vei rupe gura targului in curand cu rezultate frumoase.
Acum sa -ti dau un sfat:pentru ca le va merge bine vor da stoloni [pui] si se va creea inghesuiala .Indicat ar fi sa-i lasi sa curga in afara jardinierei si cand vor fi destul de lungi  pune-le sub pui un pahar cu pamant in care ei se vor prinde .si dupa ce vor avea radacini le tai firul ce-i leaga de planta mama Daca nu-i  scoti in afara jardinierei ,inghesuiala si umiditatea vor duce la aparitia mucegaiului cenusiu care  la inceput apare pe frunza ca un bronz si apoi se intinde la fruct si creeaza complicatii.Deci sa  aiva aer si spatiu.Daca apare boala,la orice magazin  de protectia plantelor gasesti antifungice ca Bravo sau Topsin.

Foarte frumos suport ! Si plantutele arata foarte bine. PAREREA mea doar cum v-am mai spus: NU le rupeti florile ! plantele sant frumos dezvoltate si sant sigur ca vor face fata  cu brio fructelor.Dar imi permit o intrebare de viitor:la iarna unde-l veti adaposti?Va intreb pentru ca in primul an am avut si eu pusi intr-o jardiniera si i-am tinut peste iarna in pivnita si au supravietuit.Va-ntreb pentru ca mie mi-e mila sa tai plante,flori[am o tranteala cu toata lumea ca nu-s de acord sa tai trandafiri sau flori in general doar de dragul de le taia] sau sa le arunc pentru ca vine iarna . Am iarna in pivnita o inghesuiala... imi cer scuze pentru  flecareala..

Stiti ca apa pe o frunza creeaza fenomenul de lupa si le arde?Am mai studiat fotografiile :plantele arata minunat
    Mult succes!!

Oricum ,ori vreti, ori nu vreti, flori vor face

#139
bebe13

bebe13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2012
Multumesc pentru raspuns
La iarna m-am gandit sa le bag in casa. O fi bine?
Cu florile m-ai convins nu le tai

#140
AndaAndu

AndaAndu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.02.2012

 HADE 61, on 24th June 2007, 20:13, said:

A cumparat si maica-mea in urma unei reclame in revista practic  adresa este tot din oradea ,10 fire =51 ron ,s-au prins 4 dintr-un soi ,una a facut 4 fructe care n-au ajuns sa creasca /coaca . nici vecina ei nu a avut succes iar postaritei  care a luat 20 i s-a prins una .alt comentariu n-am ...


 bebe13, on 30th April 2012, 09:31, said:

Multumesc pentru raspuns
La iarna m-am gandit sa le bag in casa. O fi bine?
Cu florile m-ai convins nu le tai
-
-Mda .E bine .Dar sa nu astepti minuni.Eu am tinut, in prima mea iarna de posesor de capsuni,vreo 5 jardiniere cu stoloni in pivnita[vreau sa zic ca n-am experienta unei incaperi] si cam la 2-3 saptamani le puneam apa.Au stat pe loc:care aveau muguri de floare,s-a vestejit[floarea] care erau fara, asa au ramas.In primavara cand i-am scos afara am folosit niste Captadin ,Topsin si ceva Foliar pentru un tratament preventiv[niscaiva carcalaci de prin pivnita-paianjen,mucegai] i-am curatat de frunzele uscate si i-am  dus pe toti in gradina, unde i-am plantat si unde sant si acum.
Dar in casa pot fi alte conditii....poate stie altcineva cum sta treaba.
Cum am mai povestit inainte,luasem si pentru fiul meu care sta inSf Gheorghe la bloc si pana in toamna i-a tinut pe balcon.Au crescut,au facut flori dar n-au fructificat.N-au urcat albinele la etajul 1... Nu stiu ce le-a facut,destul ca in toamna le-a dus la socrii in gradina si in primavara si-au facut de cap:flori ,fructe, stoloni.
Adica vreau sa zic:vor trai in casa pana la primavara ,si la primavara la aer...
Acu' pana la toamna mai e,-va fi o experienta.
SUCCES!!!

#141
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Am primit de la cineva, anul trecut,  niste capsuni pe care i-am chinuit vreun an. I-am mutat de colo-colo, dar vad ca sunt rezistenti. E un soi care infloreste de mai multe ori pe an.

Am primit de la cineva, anul trecut,  niste capsuni pe care i-am chinuit vreun an. I-am mutat de colo-colo, dar vad ca sunt rezistenti. Au facut stoloni, au vrut sa se inmulteasca,  dar nu m-am ocupat de ei. E un soi care infloreste de mai multe ori pe an. Vecinul meu, are un soi care face frunze mai mari, dar infloreste o data pe an. Eu am crezut ca nu are un soi bun de capsuni, insa in urma cu vreo saptamana a scos o productie care m-a uimit. Care soi se potriveste mai bine in Romania, al meu sau al vecinului?

#142
AndaAndu

AndaAndu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.02.2012

 ciudin, on 18th June 2012, 23:00, said:

Am primit de la cineva, anul trecut,  niste capsuni pe care i-am chinuit vreun an. I-am mutat de colo-colo, dar vad ca sunt rezistenti. E un soi care infloreste de mai multe ori pe an.
Si cum i-ai chinuit?
Da! sant remontanti si fructifica tot anul,STAI LINISTIT.
Vezi anul asta care ce fructe fac-mari,dulci aromate?pune o fundita colorata la cei care-ti plac si lasa-i sa se inmulteasca[adica nu le rupe stolonii]si la anul planteaza-i separat.Apoi timp de 3-4 ani nu-i mai muta :  OK??

#143
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Interesant! Isi pot schimba gustul? Am sa urmez sfaturile. Multumesc!

#144
AndaAndu

AndaAndu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.02.2012

 ciudin, on 23rd June 2012, 22:18, said:

Interesant! Isi pot schimba gustul? Am sa urmez sfaturile. Multumesc!
Dar ce gust au?si de ce sa-l schimbe?Le pui o fundita [o rafie colorata] pentru ca sa sti pe care-i lasi sa se inmulteasca ,daca-ti place cum arata ,cat sant de mari si daca sant gustosi.La noi in tara se potrivesc toti capsunii ,exceptand cei de Africa ,India etc...totul e sa-ti placa tie.Si sa-i ingrijesti=sapa, apa,plivit,curatarea stolonilor,ingrasamant.SPOR...!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate