Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Introducere arma in tara

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
r3m0t3

r3m0t3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.10.2002
Va salut pe toti! Am si eu o problema. Trebuie sa vin acasa definitiv de pe unde sunt si vreau sa-mi aduc arma (cu aer comprimat, CO2) in tara. Este vorba despre un pistol de autoaparare/tir cu aer comprimat, deci nu intra la categoria armelor de foc. Voi veni cu avionul in Otopeni si vreau sa stiu la ce sa ma astept. Trebuie sa-l declar la vama si daca da, ce se va intampla? Va rog sa ma ajutati cu ceva informatii sau vreun link catre legea care prevede regimul armelor intrate in tara prin punctele vamale.

Va multumesc!

#2
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
De declarat trebuie sa fii inconstient sa nu declari o ARMA fie ea si cu aer comprimat.

#3
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
nu stiu daca poti sa te urci cu arma in avion in primu rand. mai ales dupa 9/11

#4
r3m0t3

r3m0t3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.10.2002
Nu ma urc cu ea in cabina adica inauntrul avionului ci o bag in bagajul cel mare ce se duce la cala. Nu exista sa nu te lase pt ca la bagajul de cala nu ai acces din momentul cand l-ai dat in primire pana cand iesi din aeroport. Trebuie sa se poata transporta cumva, de exemplu sportivii care practica tirul ce fac cand calatoresc?

#5
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
trebuie sa il declari si la plecare pentru orice eventualitate doar nu vrei sa faci puscarie degeaba

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cauta alta modalitate sa-l trimiti... formalitatile vamale si ale politiei de frontiera sunt descurajatoare... provenienta, motivatie, justificari, samd... in romania... autoaparare cu pistoale cu aer comprimat nu exista... deci trimite-o cu o firma care se ocupa de mesagerie sau vinde-o si iti cumperi alta in romania (cea mai simpla solutie)

#7
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003
daca nu ai permis pt. arma(e) aici in RO, TU nu ai ce cauta CU EA la TINE, chiar din momentul sosirii in tara !..asadar, subscriu si eu la ce-a zis Nero-d.

#8
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
O declari la intrarea in tara, oricum baietii o vad inainte sa apara pe banda.
Ceri sa ti se faca adeverinta de retinere la import(ARI), si ai la dispozitie 120 zile sa te ocupi de eventualele formalitati. Dupa 120 de zile, obiectul devine propietatea statului. Cand te ocupi de formalitatea asta, intrebi si ce acte iti trebuie pentru a o lua. Si daca tot esti acolo, intreaba-i si cum este cu repatrierea, ca poate nu platesti nimic.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@fanariotul
nu stiu de unde ai dedus ca e vorba de repatriere... ai auzit tu undeva de repatrieri cu geamantanul in avion?!?
ontopic
demonteaz-o si disimuleaz-o cumva... oricum cred ca ar trebui sa te interesezi intai acolo... daca te lasa aia s-o transporti si in ce conditii...
prntru pistoale cu CO2 nu poate fi vorba de permis... numai ca devii foarte suspect si ti se pun jde mii de intrebari de jde mii de ori... atat
nu stiu daca merita :) (pentru 2-300 de euro...)
(foarte putine pistoale cu CO2 pot fi folosite la tir... modelele comune in nici un caz)

#10
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
@nero-d
amice, uite de aici am presupus : "Trebuie sa vin acasa definitiv de pe unde sunt... ", mai citeste si tu poate vezi intr-un tarziu.
normal ca am auzit SI de acest gen de repatriereri. si chiar daca geamantanul iti vine intr-un loc, iar cobilita in alt loc, tot exista solutii.

@r3m0t3
pentru transport, anunta-i pe cei de la compania aeriana ca transporti si o arma, in momentul in care iti iei biletul si este ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate