Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Tramvai in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#127
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostEvergreen, on 21st May 2011, 08:56, said:

aia e o gluma dinainte de 89... cind strigam cu colegii la fericitii din autobuze sa se mai stringa doar ca sa incapem si noi
mai avansati (evident, inainte) ca e un copil cu o mama in brate

lasa sa urle ca de aia e copil ... pt ca asa se manifesta unul de virsta aia

eu nu il opresc sa urle... doar sa urle in alta parte... si mama aia , daca il tine in brate mi se pare normal sa aiba putin PIC de bun simt sa il opreasca din spartul timpanelor.

asta in cazul in care mama il tine in brate... in caz ca are carucior 100% ar trebuii interzisa urcarea in orice mijloc de transport. si nush cum se face ca atunci cand e super aglomerat se gasesc tot felul de nesimtite sa blocheze autobuzele

#128
SonyADrevB

SonyADrevB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.05.2011
Voposphere, tu fu-i ăsta? Se explică multe. :lol:

#129
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,097
  • Înscris: 12.06.2004
Din ce in ce mai amuzant; acum, "boracii" sunt inamicul public numarul unu. Cum scapam de ei, pas cu pas:
1. eliminam tramvaiul, sa nu aiba in ce sa se urce
2. se vor urca in autobuz, impreuna cu pasagerii din tramvai. Un deliciu, sa inghesui atatia oameni intr-un mijloc de transport cu o capacitate mult mai mica (orice-ar zice un oarecare "neinteles")
3. eliminam autobuzul, fir-ar ei de "boraci" sa fie...
4. se vor urca in metrou, nu-i duce chiar unde trebuie dar asta e
5. eliminam si metroul, ptiu, ca si p-asta l-au stricat...
6. problema rezolvata! Nu mai exista transport in comun, zero "boraci"!

De, civilizatie de maidan, pusti ce se cred buricul pamantului - ei chipurile au drepturi speciale... si cei ce ii deranjeaza catusi de putin trebuie sa "dispara".
Apropo, "neintelesule": cum reduci la tacere un bebe? Il sugrumi? :puke:

IMHO pentru cazurile in care cineva vrea sa urce cu caruciorul ar trebui sa existe (si la noi) ceva in genul asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3NyE8F44FcQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] In loc de-a ne da in cap unul altuia ca maimutele inca ne-coborate din pom, ar trebui mai degraba sa ne civilizam.
Iar inghesuiala nu se rezolva eliminand de-a-mboulea cele mai eficiente mijloace de transport (de suprafata), ci suplimentand capacitatea - lucru dificil pentru autobuzele cu capacitate redusa si care la ore de varf (cand e mai mare nevoie de ele) stau in ambuteiaje cot la cot cu masinile. Cu alte cuvinte, mai multe linii precum 41.
WTF, nici nemtii - cu un transport in comun foarte bine organizat, jos palaria pentru reteaua lor de U-bahn-uri, S-bahn-uri, tramvaie si autobuze - nu au eliminat tramvaiul; si-o fac doi oarecare pe-un oarecare forum.  :puke:

#130
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Uite eu sunt cinstit:
Ma umplu de spume cand vad cum zburda 41 pe langa Ficusul meu, si ma uit cu jiind la banda aia lasata libera. De ce nu merg cu ITB-ul? Merg maxim 1 statie 2. Ca transportul oferit este sub demnitatea umana....
Si da, cere tramvaie noi, care costa. Si decat sa dau cateva sute de mii pentru tramvaie noi pe 41, mai bine mai facem un nou pasaj pe sub actualul Lujerului. Sa inceapa dinainte de intersectia cu Timisoara, si sa iasa dincolo de Uverturii!

#131
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,097
  • Înscris: 12.06.2004
"facem"? Cine, tu? Tu nu faci nimic! Numai dai din gura pe forum... care s-a umplut de "experti", unul si unul.
Oricum, ideea am prins-o de la inceput: sa fie cum crezi ca ti-e tie mai bine; de restul nu-ti pasa, buricul pamantului ce esti...
Cu oamenii care merg cu 41 ce faci? In afara de spume, vreau sa zic... cu ce-ar fi transportati? Cu pasajul ala pe care-l sapi tu, personal? Adaugand in trafic cateva sute de autobuze, doar pentru aceasta linie?

Ca sa crapi de ciuda:
http://www.adevarul...._431357463.html
http://www.adevarul...._197380579.html

Edited by Kunzite, 21 May 2011 - 15:04.


#132
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Loganu tramvaielor e in pom si pomu-n aer. Conducerea RATB e atat de entuziasmata de acest Lighean al Tramvaielor, ca a inceput deja sa reduca din parc, in asteptarea veacului ce va sa vie.

#133
VF32ARHY

VF32ARHY

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.05.2011

View PostKunzite, on 21st May 2011, 16:03, said:


Super. Ieftin și produs în țară(locuri de muncă). :OK:

#134
KMean

KMean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 21.04.2011
Transportul in bucuresti are 2 probleme: poluarea si timpul de a ajunge la destinatie

Imi place ideea britanica de a introduce o taxa precum in Londra in functie de zona (10 lire/zi/vehicul care intra in zona rosie, exceptii de la taxa au doar taxiurile si masinile de urgenta, rezidentii nu sunt scutiti, au reducere).

Cred ca ar trebui vazut ce e mai eficient si incurajat, orice altceva descurajat.

#135
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View PostKMean, on 21st May 2011, 17:39, said:

Transportul in bucuresti are 2 probleme: poluarea si timpul de a ajunge la destinatie

Imi place ideea britanica de a introduce o taxa precum in Londra in functie de zona (10 lire/zi/vehicul care intra in zona rosie, exceptii de la taxa au doar taxiurile si masinile de urgenta, rezidentii nu sunt scutiti, au reducere).

Cred ca ar trebui vazut ce e mai eficient si incurajat, orice altceva descurajat.
In Bucuresti trebuie taxata parcarea. Parcarea pe trotuar, pe spatiul verde, interzis... ba mai mult. Declarata INTERZISA parcarea in orice alt loc decat in cel marcat ca Parcare. Asta ar rari din masini. Problema nu mai e circulatia, ci parcarea. Nu au bani de benzina, da stau sa vada daca le ocupa careva locul...

#136
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,097
  • Înscris: 12.06.2004
Aha, sa se rareasca din masini. Si ca sustinator al acestei idei, vei propune sa se inceapa cu masina ta, nu? :rolleyes:

#137
KMean

KMean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 21.04.2011
pai pe mine ma dispera puhoiul de masini care apare la o ploicica mica in bucuresti.. eu vreau sa descurajez traficul in centru, unde e poluarea mai mare si sa se dezvolte mai mult transportul public precum si cel cu masini mai putin poluante...

#138
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View PostKunzite, on 21st May 2011, 19:11, said:

Aha, sa se rareasca din masini. Si ca sustinator al acestei idei, vei propune sa se inceapa cu masina ta, nu? :rolleyes:
cu masina alora care ocupa parcarea ca nu costa

#139
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostSonyADrevB, on 21st May 2011, 09:22, said:

Voposphere, tu fu-i ăsta? Se explică multe. :lol:

nu eu fai asta....

dar tottusi , ma gandesc eu asa... daca nu era linie de tramvai acolo omul ala mergea pe banda lui... si nu mai provoca probleme... dupa cum spuneam... tramvaiele nu au nici un rost

singura solutie pentru transportul in comun e metroul... pentru ca nu deranjeaza pe nimeni... e sub pamant...

View PostKunzite, on 21st May 2011, 10:05, said:

Din ce in ce mai amuzant; acum, "boracii" sunt inamicul public numarul unu. Cum scapam de ei, pas cu pas:
1. eliminam tramvaiul, sa nu aiba in ce sa se urce
2. se vor urca in autobuz, impreuna cu pasagerii din tramvai. Un deliciu, sa inghesui atatia oameni intr-un mijloc de transport cu o capacitate mult mai mica (orice-ar zice un oarecare "neinteles")
3. eliminam autobuzul, fir-ar ei de "boraci" sa fie...
4. se vor urca in metrou, nu-i duce chiar unde trebuie dar asta e
5. eliminam si metroul, ptiu, ca si p-asta l-au stricat...
6. problema rezolvata! Nu mai exista transport in comun, zero "boraci"!

De, civilizatie de maidan, pusti ce se cred buricul pamantului - ei chipurile au drepturi speciale... si cei ce ii deranjeaza catusi de putin trebuie sa "dispara".
Apropo, "neintelesule": cum reduci la tacere un bebe? Il sugrumi? :puke:

IMHO pentru cazurile in care cineva vrea sa urce cu caruciorul ar trebui sa existe (si la noi) ceva in genul asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3NyE8F44FcQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] In loc de-a ne da in cap unul altuia ca maimutele inca ne-coborate din pom, ar trebui mai degraba sa ne civilizam.
Iar inghesuiala nu se rezolva eliminand de-a-mboulea cele mai eficiente mijloace de transport (de suprafata), ci suplimentand capacitatea - lucru dificil pentru autobuzele cu capacitate redusa si care la ore de varf (cand e mai mare nevoie de ele) stau in ambuteiaje cot la cot cu masinile. Cu alte cuvinte, mai multe linii precum 41.
WTF, nici nemtii - cu un transport in comun foarte bine organizat, jos palaria pentru reteaua lor de U-bahn-uri, S-bahn-uri, tramvaie si autobuze - nu au eliminat tramvaiul; si-o fac doi oarecare pe-un oarecare forum.  :puke:

ce ai citit si ai inteles tu din topicul asta nu pot sa mi dau seama...


cei cu probleme de handicap nu vad cum ar putea sa conduca o masina sau sa mearga la metrou... mai ales ca metrourile la noi au IOC acces pentru oamenii cu handicap...

mamele alea nu sunt handicapate... merg singure pe picioare.. pot sa se urce in masina sa conduca... si daca nu au masina , sa si lase naiba puradeii acasa si sa nu ii mai ia la fiecare iesire in oras pentru a cumpara o paine sau a merge la supermarket...

nu tre suplimentat nimic la suprafata... sa fie doar un numar ok de autobuze ... restul sa se mute TOT la metrou... si atunci suprafata nu va mai avea nevoie de tot felul de sine in mijlocul drumului care sa incurce circulatia

View PostKunzite, on 21st May 2011, 15:03, said:

"facem"? Cine, tu? Tu nu faci nimic! Numai dai din gura pe forum... care s-a umplut de "experti", unul si unul.
Oricum, ideea am prins-o de la inceput: sa fie cum crezi ca ti-e tie mai bine; de restul nu-ti pasa, buricul pamantului ce esti...
Cu oamenii care merg cu 41 ce faci? In afara de spume, vreau sa zic... cu ce-ar fi transportati? Cu pasajul ala pe care-l sapi tu, personal? Adaugand in trafic cateva sute de autobuze, doar pentru aceasta linie?

Ca sa crapi de ciuda:
http://www.adevarul...._431357463.html
http://www.adevarul...._197380579.html

la arad se fac tramvaie cu afisajul traseului :))))))))))))))) ce dobitoci infecti... de parca nu ar fi normal sa afisezi traseul... cata nesimtire... ce lauda de romani au facut.... bine naiba ca nu au spus in special ca are si geamuri... si roti...

View PostKMean, on 21st May 2011, 16:39, said:

Transportul in bucuresti are 2 probleme: poluarea si timpul de a ajunge la destinatie

Imi place ideea britanica de a introduce o taxa precum in Londra in functie de zona (10 lire/zi/vehicul care intra in zona rosie, exceptii de la taxa au doar taxiurile si masinile de urgenta, rezidentii nu sunt scutiti, au reducere).

Cred ca ar trebui vazut ce e mai eficient si incurajat, orice altceva descurajat.

nene... londra are nush cate sute statii de metrou , tren de suprafata si tren de calatori... nu stiu cum sa le numesc in romana... insa sunt vreo 3 sisteme diferite doar de trenuri... care te duc oriunde...

metroul e raspandit peste TOT... si e complementat de celelalte trenuri...

e underground
e overground
e national rail

si la suprafata sunt DOAR autobuze... care culmea sunt destule si vin la un timp rezonabil


trenurile apar din MAXIM 2 in 2 minute in timpul saptamanii si in weekend din 3 sau 4 in 4 minute... cum ar fi londra cu niste tramvaie in oras? in london city , sa fleoscaie astia niste linii pe drum si sa mearga niste tramvaie asa prin centru...? cred ca ar fi rascoala..

taxarea zonei 1 se face doar in orele de varf si in timpul saptamanii...

View PostKMean, on 21st May 2011, 19:50, said:

pai pe mine ma dispera puhoiul de masini care apare la o ploicica mica in bucuresti.. eu vreau sa descurajez traficul in centru, unde e poluarea mai mare si sa se dezvolte mai mult transportul public precum si cel cu masini mai putin poluante...

daca ar fi metrou eficient si un sistem de transport in comun rational nimeni nu ar mai merge cu masina sa se inghesuie... dar ce faci , cand in bucale sunt doar cateva magistrale si suprafata e omorata de tramvaie care incurca circulatia?

#140
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,097
  • Înscris: 12.06.2004

View PostHighlander91, on 21st May 2011, 21:47, said:

cu masina alora care ocupa parcarea ca nu costa
Nu asa, nu veni cu restrictii pe care sa le aplici doar altora.
Asta-i atitudine ca a alora cu nume ce aduce c-o bautura racoritoare, de-ti dau flashuri sa dispari cand e clar ca n-ai unde. "da-te ba sa trec eu, manca-tz-ash!"

voposphere, de ce nu te opresti nitel din aberat si ne spui cum anume transporti oamenii ce merg acum cu 41? Hai, macar sa ne explici cum ai sapa tu un tunel din Ghencea pana-n Piata Presei Libere... in cat timp si cu ce costuri. In metroul actual nu au cum sa se bage.
Oricum, nu-mi fac sperante; esti suficient de rupt de realitate cat sa declari ca tramvaiul are o capacitate mai mica decat un autobuz. Probabil dupa tine metroul e cel mai ieftin mijloc de transport.

Ce-i de inteles din ce balmajesti tu, decat ca ai o ura inexplicabila pe tramvaie si ca le-ai vrea desfiintate indiferent de consecinte?

Apropo, un neica nimeni ca tine nu-si permite sa-i faca pe acei oameni "dobitoci infecti" decat daca-i lipsesc cei sapte ani de-acasa.

#141
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostKunzite, on 22nd May 2011, 00:15, said:

Nu asa, nu veni cu restrictii pe care sa le aplici doar altora.
Asta-i atitudine ca a alora cu nume ce aduce c-o bautura racoritoare, de-ti dau flashuri sa dispari cand e clar ca n-ai unde. "da-te ba sa trec eu, manca-tz-ash!"

voposphere, de ce nu te opresti nitel din aberat si ne spui cum anume transporti oamenii ce merg acum cu 41? Hai, macar sa ne explici cum ai sapa tu un tunel din Ghencea pana-n Piata Presei Libere... in cat timp si cu ce costuri. In metroul actual nu au cum sa se bage.
Oricum, nu-mi fac sperante; esti suficient de rupt de realitate cat sa declari ca tramvaiul are o capacitate mai mica decat un autobuz. Probabil dupa tine metroul e cel mai ieftin mijloc de transport.

Ce-i de inteles din ce balmajesti tu, decat ca ai o ura inexplicabila pe tramvaie si ca le-ai vrea desfiintate indiferent de consecinte?

Apropo, un neica nimeni ca tine nu-si permite sa-i faca pe acei oameni "dobitoci infecti" decat daca-i lipsesc cei sapte ani de-acasa.

o reclama care lauda afisajul electronic ce pune in display statiile de pe un traseu al unui mijloc de transport in comun nu poate fi decat un dobitoc sau un infect...

e ca si cum cineva ar face reclama la o masina noua si ar accentua ca are roti.

nu e vina mea ca sitemul de transport din bucale e total ineficient...  e vina celor care administreaza... daca GANDEAU faceau mai multe tunele... ceausescu a GANDIT si a vrut sa existinda... insa saracu a murit... si IOC apoi...

pe langa asta ratb si metrorex nu fac profit pentru a se extinde... deci e un circuit inchis tipic romanesc

am uitat...

in londra mai e si DLR.... alt tren...total automat... nu are conductor , nimic.

si pe langa asta , bussurile si metroul nu functioneaza ca sisteme separate... ci ca un intreg... cartela merge peste tot... tu doar platesti in conformitate cu zonele... nu cu mijlocul de transport

#142
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,097
  • Înscris: 12.06.2004
Ce reclama "dobitoc sau infect" visezi? Si ala e singurul lucru pe care-ai fost in stare sa-l intelegi din acele articole?

Extindere prin restrangerea drastica a capacitatii de transport (eliminarea tramvaiului)? Ar fi o premiera :rolleyes:
Nu incerca sa explici cum e cu transportul la nou sau prin alte parti; esti paralel. Apropo de Londra, acolo o perioada au retras tramvaiele din circulatie... ghici ce: le-au reintrodus.

Edited by Kunzite, 22 May 2011 - 00:07.


#143
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostKunzite, on 22nd May 2011, 01:07, said:

Ce reclama "dobitoc sau infect" visezi? Si ala e singurul lucru pe care-ai fost in stare sa-l intelegi din acele articole?

Extindere prin restrangerea drastica a capacitatii de transport (eliminarea tramvaiului)? Ar fi o premiera :rolleyes:
Nu incerca sa explici cum e cu transportul la nou sau prin alte parti; esti paralel. Apropo de Londra, acolo o perioada au retras tramvaiele din circulatie... ghici ce: le-au reintrodus.

ghici ce... in london city nu exista asa ceva... tramvaie sunt doar la periferiile londrei ca si oras extins... in rest NU... si chiar azi am fost in o zona unde e tramvai... ghici ce... se folosesc de tramvaie in zone unde e o circulatie aproape inexistenta si pe strazi unde sunt f putine masini... am vazut trecand doar autobuze si tramvaie pe soseaua aia... adica ceva local.. mic.. restrans...in o zona dens populata dar unde 90% se merge pe jos...

gandeste te la un orasel cum ar fi dragasianiul... ceva de il treci cu masina in 5 minute... acolo folosesc tramvaie... sa ia lumea de la case si sa o aduca spre centrul oraselului la cumparaturi

nici un caz pentru transport persoane in oras unde e nebunie... cum e si in bucuresti... e prea ineficient.. ar incurca traficul... pentru orase se foloseste metroul...

#144
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,097
  • Înscris: 12.06.2004
:lol:
Exista unde-i nevoie de ele. Dimpotriva; daca fluxul de calatori e mic devin ineficiente (si se prefera autobuzele).
In Bucuresti e nevoie de tramvaie. Din nou: unde bagi calatorii de pe 41? Si nu ma lua cu linii de metrou inexistente, ei trebuie sa mearga la serviciu acum, nu peste n ani.

Edited by Kunzite, 22 May 2011 - 01:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate