Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 

Tramvai in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#145
VF32ARHY

VF32ARHY

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.05.2011
Îi dai afară și nu mai trebuie să meargă la serviciu. Sau își caută servici în Dr. Taberei. ;)

#146
KMean

KMean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 21.04.2011
tramvaiul nu poate fi inlocuit pentru ca nu poti oferi in locul lui nimic

#147
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Era un videoclip "n-ai cu cine"...
Am mai avut discutii in care mi-am exprimat parea despre generatia de azi, Pro(s)t Tv. Mi-o pastrez.
Morale. Iti doresc din suflet ca sa dea Dzeu, sau cel carui i te inchini, sa aiba grija de pensionarii dumitale. Sunt indiscret daca intreb cati ani au mama si tala dumitale? Mai ai bunici?
Si cand oi avea si dta avea copil sa iti vina in vagonul unul exact ca dta, cel de azi...Sa vezi cand o sa inceapa sa iti spuna ca ii doare aia, si aia..
Asa sa fie . Amin.

In alta ordine de ide. Nu-i asa ca fiecare e platit sa isi faca meseria in care e calificat? Cum sa ma bag eu in ceva de care nu am habar? Sa dau sfaturi doar pt ca ma aflu intr-un forum?
Asa ca te las pe dta sa imi dovesdesti ca poti schimba structura si mentalitea unui popor, organizarea si celelalte. Nu ca mine, care nu am reusit. E drept ca nici nu am incercat..
Dar te astept pe dta sa imi dovedesti ca nu vorbesti aiurea si sa reformezi sistemul. Ca de din astia, care doar din gura, sincer, mi-e greata.
Mai bine nu mai continui, ca imi mai fac rost de inca un warn, ca trebuie sa fiu corect politic, Asa ca il astept pe Messia, pardon pe cel care crede ca va reusii....

Chiar, dta cati km mergi zilnic pe jos? Ca dupa replici pari foarte tanar la minte si trup. Deci practic nu ai avea nevoie de transport in comun. De alergari, role sau bicicleta ai auzit? In felul asta faci si sport, contribui la ecologie si alte 1001+1 avantaje...
In Buc stiu multe firme de stat sau multinationale care au parcari de biciclete. S-au construit si piste pt ele. Dta le folosesti?
Eu la 15-20 ani alergam cam 10 km zilnic..Si dupa angajare la Atelierul Radio mi-am facut vre-o 2 ani interventiile pt job cu bicicleta, un Pegas tip semicursiera".. Il botezasem "Calul albastru", nu spun in ce culoare era vopsit, hi, hi..
E drept ca nu mai lucrez acolo de vre-o +21 ani, hi, hi...

#148
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostKunzite, on 22nd May 2011, 01:13, said:

:lol:
Exista unde-i nevoie de ele. Dimpotriva; daca fluxul de calatori e mic devin ineficiente (si se prefera autobuzele).
In Bucuresti e nevoie de tramvaie. Din nou: unde bagi calatorii de pe 41? Si nu ma lua cu linii de metrou inexistente, ei trebuie sa mearga la serviciu acum, nu peste n ani.

de aceea prin orasele mari ale lumii , in centrle aglomerate tramvaiele fac legea... ups... am uitat... pe wall street in new york , noroc ca e tramvai... daca nu era , vai de capul alora..

in londra... in zona centrala , totul e tramvai...


tramvaiul e depasit... e o mizerie... pentru transport calatori tre sa fi e METROU.... nu ocupa spatiul nimanui si nu incurca circulatia traficului de masini.... se completeaza cu un sistem eficient de autobuze la suprafata... greul trebuie tras de catre metrou... care ar trebuii sa impanzeasca orasul si autobuzele sa duca oamenii intre statiile de metrou , cu precadere in zonele de interes major.

se poate face asa ceva... insa nu in romania... la noi lumea e prea preocupata cu furtul si altele... cum ar fi proiectarea de noi tramvaie.... cu banii aia mai sapi ceva tunele... mai cumperi trenuri pentru metrou...

#149
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
vopo, nu te plateste indianu' la timp?  :naughty:

#150
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,218
  • Înscris: 12.06.2004
Mai asta, imi explici si mie cum "unde-i nevoie de ele" a ajuns "centrul Londrei" si "wall street"?
E si amuzant cum incerci sa folosesti exemplul unui oras care a reintrodus tramvaiul ca sa "dovedesti" ca nu-i nevoie de acesta. Apoi... chestia cu orasele mari... cumva tu combati folosind google? :naughty: Sa nu-mi spui ca lucrezi pe Wall Street, ca nu te cred.
Pe de alta parte, cum am mai spus eu stiu din propria experienta ce insemna Bucurestiul pre-41-metrou-usor (atentie, in conditiile unui trafic mult mai lejer decat astazi!), fara 41 si, evident, cum e acum.

P.S. Sunt "fan" metrou (greu); dar unul realist. Asa ca n-o sa ma convinga un ametit ca poti sa sapi imediat tuneluri peste tot prin Bucuresti, fara macar a ne spune aproximativ de cati km e nevoie, cat ar costa si de unde s-ar putea obtine finantarea.
E si amuzant cum ti se pare ca a sapa aceste tuneluri (plus statii, plus toata infrastructura de care e nevoie) e mai ieftin decat a inlocui cateva tramvaie, ce urmeaza sa ruleze pe infrastructura existenta. Asta-i din ciclul "tramvaiul, mai mic decat autobuzul" :naughty:

#151
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
tramvai sau metrou, nu conteaza! gravidele, mamele cu copii mici, pensionarii si persoanele cu dizabilitati sa plateasca dublu...

#152
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,250
  • Înscris: 28.06.2005

View Postvoposphere, on 20th May 2011, 23:09, said:

pic de bun simt nu mai exista...

:roflmao:

#153
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
vopo habiteaza la london.
ce-i drept, trecerea-i grea de la draga la londra.
Spoiler


#154
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,250
  • Înscris: 28.06.2005
mă întreb cum ar fi reacționat dacă locuia în... Praga, de exemplu, că-i tot capitală ioropeană. Cu tramvaie.

#155
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
aia n-au copii...
doar urquell, budweiser, svejk si kafka!

#156
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,250
  • Înscris: 28.06.2005
Și Krusovice.
Și tramvaie vechi. Și autobuze așișderea. Și trafic aglomerat.

#157
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
mai bine ar lasa vraja si ar aduce  niste vin "domeniile isarescu"!   :dribbledrool:

#158
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,218
  • Înscris: 12.06.2004
Pai daca sta in Londra de ce beep vrea sa decida cum sa traim noi, in Bucuresti?

#159
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
n-auzi ca se urca negresele cu copiii in green line si in supraetajate si il deranjeaza???

#160
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
nu, dom'le, trebuie votat ca toti cei care nu-si permit masina sa fie sterilizati.
Cine naiba le da voie sa se inmulteasca si sa isi deplaseze copii cu mijloacele de transport in comun. Sunt si asa destui saraci pe glob.

#161
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
ITB se transforma in societate comerciala
http://www.mediafax....duri-ue-8272815
Oricine stie cum e organizat gigantul monopol de stat si ce se cere pentru finantare ue stie ca"
Povestea cu fondurile UE e o cacealma pentru presa. RATB nu stie pe ce lume se afla, si in veci nu va putea atrage 1E de la UE.
De ce se scoate din patrimoniul exclusiv al statului? PRIVATIZARE
Cat de curand se va imparti in transport normal si transport electric.
Transportul cu autobuzul se va vinde, cel electric, care nu renteaza sa fie privatizat, se va restrange incet incet pana la desfintare.

Povestea CFRului se repeta...

Edited by Highlander91, 23 May 2011 - 14:15.


#162
VF32ARHY

VF32ARHY

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.05.2011

View Postedikup, on 23rd May 2011, 15:09, said:

nu, dom'le, trebuie votat ca toti cei care nu-si permit masina sa fie sterilizati.

Exact! În special elevii, studenții și minorii în general, ai naibii păduchi ai societății care nu-și permit chauffeur!

View Postedikup, on 23rd May 2011, 15:09, said:

Cine naiba le da voie sa se inmulteasca si sa isi deplaseze copii cu mijloacele de transport in comun. Sunt si asa destui saraci pe glob.

Mai mult, ar trebui chiar decimați o lecuță.

Păi nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate