Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Solutie supraveghere proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 Fane, on May 13 2007, 11:33, said:

cativa caini mi se pare o solutie mult mai viabila. e bine sa fie mai multi, macar doi - trei ca incep sa aiba comportament de haita si sunt mult mai rai in grup decat individual.

niste rotwailleri sau caucazieni cred ca ar fi cea mai buna solutie... dar si astia dresati bine... ca dac avine hotu cu o halca d ecarne...uita cainele ce are de facut:)

#20
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 bubalus, on May 13 2007, 11:43, said:

niste rotwailleri sau caucazieni cred ca ar fi cea mai buna solutie... dar si astia dresati bine... ca dac avine hotu cu o halca d ecarne...uita cainele ce are de facut:)

Daca proprietatea nu e locuita faci mare prostie cu cainii pentru ca un hot/nesimtit/golan/invidos care n-are ce face, intr-o zi ti-l otraveste. Asa ca degeaba investesti timp, bani si dragoste intr-un caine pentru a-l dresa si a-l transforma intr-unul de paza pentru ca ala ti-l otraveste intr-o zi fara mari batai de cap. Plus ca un caine trebe crescut de mic, nici vorba nu poati sa-l lasi singur acolo daca nu are macar vreo 6 luni pentru ca e in si mai mare pericol asa ca dureaza mult pana-l educi, pana-l obisnuiesti. Noi am lasat 5 caini tot asa la o casa cu livada si intr-o zi un vecin i-a otravit pe toti.

#21
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
.
Niste ciini de paza de preferat cam infometati , o arma de vinatoare, eventual un sant destul de adinc si umplut cu apa in jurul gardului pe interior.

#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Ivanna, on May 13 2007, 16:29, said:

Daca proprietatea nu e locuita faci mare prostie cu cainii pentru ca un hot/nesimtit/golan/invidos care n-are ce face, intr-o zi ti-l otraveste. Asa ca degeaba investesti timp, bani si dragoste intr-un caine pentru a-l dresa si a-l transforma intr-unul de paza pentru ca ala ti-l otraveste intr-o zi fara mari batai de cap. Plus ca un caine trebe crescut de mic, nici vorba nu poati sa-l lasi singur acolo daca nu are macar vreo 6 luni pentru ca e in si mai mare pericol asa ca dureaza mult pana-l educi, pana-l obisnuiesti. Noi am lasat 5 caini tot asa la o casa cu livada si intr-o zi un vecin i-a otravit pe toti.

ciinii se pot dresa sa nu manince decit de la stapin.

#23
WHEEP26

WHEEP26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 10.05.2007
Poti sa dai mai multe detalii? Descrie putin mai mult proprietatea.
1. Sunt si alte case in zona
2. Care sunt vecinatatile/ai vecini din minoritatile conlocuitoare?
3. Ce se poate "fura" de pe proprietate? (bunuri din imobil, bunuri aflate pe proprietate, altele)
4. Un paznic nu iti permiti?
5. E cineva prezent pe proprietate permanent sau zilnic?
Adauga orice alte informatii le crezi relevante, poate gasim o solutie....

:bandit:                             :bandit:  
                         :bandit:  
                                     :bandit:  

                         :bandit:  
                                        :bandit:  
:bandit:

#24
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Dacă după întrebările astea îi cereai și adresa începeam să intru la bănuieli... :lol:

#25
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 WHEEP26, on May 13 2007, 16:59, said:

Poti sa dai mai multe detalii? Descrie putin mai mult proprietatea.
1. Sunt si alte case in zona
2. Care sunt vecinatatile/ai vecini din minoritatile conlocuitoare?
3. Ce se poate "fura" de pe proprietate? (bunuri din imobil, bunuri aflate pe proprietate, altele)
4. Un paznic nu iti permiti?
5. E cineva prezent pe proprietate permanent sau zilnic?
Adauga orice alte informatii le crezi relevante, poate gasim o solutie....

:bandit:                             :bandit:  
                         :bandit:  
                                     :bandit:  

                         :bandit:  
                                        :bandit:  
:bandit:

1.- da
2.- da... de jur imprejur. 2 laturi din 4 au vecinatati periculoase
3.- in principiu se pot vandaliza niste pomi fructiferi si un solar, eventual gardul propriu zis (pentru asta deja exista antecedente). Ideea e ca parintii mei au facut totul prin munca cinstita si sint foarte afectati de faze de genul asta (la urma urmei, cine n-ar fi?)
4.- nu
5.- da, dar asta nu ajuta prea mult, nimeni nu "opereaza" ziua in amiaza mare

@Clovis, bubalus & Ivanna: o sa iau in calcul si varianta cu un ciine dresat sa nu manince decit de la stapin.
@Fane: am luat in calcul si punctul tau de vedere. Nu m-am gindit la asta.
@mufă & Raikk0nen: thanx for tips.

#26
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Poti incerca sa construiesti un "mit protector"... mai concret: simuleaza un scenariu in care un hot intrat in curte noaptea este ranit prin impuscare dar reuseste sa scape. Ceva foarte zgomotos cu tipete, impuscaturi si urme de sange prin curte. Sa atraga lumea ca la circ si sa le bage tuturor in cap ideea ca acolo locuiesc niste nebuni care impusca noaptea orice misca in curtea lor. Falsul "hot-victima" va fi compatimit de multi si totodata considerat norocos ca a reusit sa scape DOAR cu atata.

Edited by blimpyway, 14 May 2007 - 11:06.


#27
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 blimpyway, on May 14 2007, 12:06, said:

Poti incerca sa construiesti un "mit protector"... mai concret: simuleaza un scenariu in care un hot intrat in curte noaptea este ranit prin impuscare dar reuseste sa scape. Ceva foarte zgomotos cu tipete, impuscaturi si urme de sange prin curte. Sa atraga lumea ca la circ si sa le bage tuturor in cap ideea ca acolo locuiesc niste nebuni care impusca noaptea orice misca in curtea lor. Falsul "hot-victima" va fi compatimit de multi si totodata considerat norocos ca a reusit sa scape DOAR cu atata.

da....si pe urma te duci la politie sa dai cu subsemnatul despre ce s-a intamplat....

#28
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007
Un caine lup ar fi o solutie eleganta. Doi chiar mai bine.
Daca chiar esti serios un pitbull.
Pai un sistem de irigatie legat de un detector de miscare ar fi eficace un timp.
Trece pe langa gard fi li se face o baie.

#29
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Usor, usor, o dam in SF-uri. Va rog sa reveniti cu picioarele pe pamint.

#30
Icefirealchemy

Icefirealchemy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.09.2006

 undesignus, on May 15 2007, 17:23, said:

Usor, usor, o dam in SF-uri.
Eu zic sa-ti pui un tun laser cu senzor de miscare si sa-l angajezi pe Robocop. :D
On topic: cred ca gardul inalt si sarma ghimpata sunt utile + un caine care sa latre. Cred ca nu merita investitia intr-un caine dresat pentru ca daca vad tiganii ca e rau, ti-l otravesc. In afara de asta cel mai util ar fi sa iluminezi proprietatea noaptea.  :idea:

#31
dre

dre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.05.2005
Subscriu la ideea cu iluminatul proprietatii + caine cat mai latrator stiut fiind faptul ca cea mai eficienta arma de autoaparare este ...un fluier (sau ma rog un dispozitiv cat mai scandalagiu).
In ceea ce priveste dresajul pentru refuz de hrana functioneaza perfect in majoritatea cazurilor cand e stapanul de fata. In rest, daca stii cum sa-i dai mancarea aproape orice caine va manca. Deci il supui unui risc inutil. Asa ca orienteaza-te catre un Ciobanesc Belgian ...as zice. Este caine de protectie personala, nu de paza (face insa foarte bine si paza) si tocmai pentru faptul ca fiind caine de protectie este foarte atasat de stapan si este foarte banuitor cu strainii are cele mai mari sanse sa faca refuz de hrana. In plus, un detaliu foarte important din punctul meu de vedere este ca va semnaliza infractorul mult mai bine decat un Ciobanesc German sau decat un Rott si cu siguranta de departe decat un Pittbull, caini focalizati mai mult pe priza pe infractor decat pe semnalizarea acestuia. Plus ca e un caine extrem de rezistent si are cele mai mari sanse (dintre cei enumerati mai sus) sa castige o lupta corp la corp cu infractorul

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002

 Icefirealchemy, on May 18 2007, 09:41, said:

Cred ca nu merita investitia intr-un caine dresat pentru ca daca vad tiganii ca e rau, ti-l otravesc. :idea:


pai un caine dresat cat de cat nu mananca decat din mana stapanului.

Edited by Fane, 18 May 2007 - 09:15.


#33
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Am eu o solutie finala: o calatorie in India, numai dus, a eventualilor hotzi(...)... :rolleyes: Pleaseee, nu torpilati vaporul!!!!

#34
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Ok, multumesc tuturor. Am retinut ideea cu iluminatul. As vrea sa primesc si ceva tips si eventual cifre de la persoane care au facut asa ceva.

#35
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Gardul de plasa inalt nu e o solutie, nici cel electrificat. Oamenii astia se ocupa cu furatul de cabluri electrice sub tensiune si valorificat fiare vechi, au experienta.

Camera video nu face 2 bani pt ca isi pot pune cagule si pot fura si vcr-ul. Sau o pot obtura cu un tub de vopsea spray.

Pt caini exista spray-uri. sau otrava de sobolani. Plus ca: LATRA, se kk-a, mananca mult si des si costa mult unu de rasa+ vaccinuri etc.

Alarmele care urla se potolesc cu un baros sau cu spuma de izolatie

Acuma o posibila solutie:

Exista gard razor wire (nu barb wire), care arata ca o armonica f deasa de sarma otelita, cu lame pe ea. E fixat in partea de jos, pe sol, si sarma e elastica. Din cauza asta oricat ai taia( si se taie ff greu) din partea de la exterior, spiralele se strang si nu se creeaza un gol. Plus ca taie ca lama de ras.

http://www.academyfe.../razorwire.html  sau google it.

Gardu asta plus senzor de miscare plus alarma la o soc. de paza are urm avantaje:

- intimideaza
- daca se apuca sa-l taie dureaza f mult
- pana reusesc ei vine si firma de paza
- costuri minime

#36
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Suna bine gardul asta, dar nu am gasit pe google ca s-ar vinde pe nicaieri in Romania. Ai idee daca se gaseste asa ceva in RO?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate