Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

NAVIGATIE GPS IN ROMANIA

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006
Incerc sa fac un sumar al solutiilor serioase pe care le avem IN ROMANIA, ASTAZI, vis-a-vis de navigatie prin GPS.
Parerile voastre vor fi probabil foarte bine venite pentru cei care nu folosesc inca asa ceva dar au de gand sa o faca.
1. Solutii Hardware:
a) GPS dedicat, acela care este in principal un GPS  - sunt o groaza - de la cele construite pentru a fi folosite in special sau numai in masina, apoi cele portabile, speciale pentru outdoor, etc
B) PDA cu GPS integrat - toti producatorii serioasi au asa ceva - HP, LG, HTC, ASUS, etc
c) PDA cu GPS extern (in general cu conectare Bluetooth)
d) Telefoane mobile cu GPS integrat - majoritatea folosesc Windows in diverse versiuni mobile, exceptie Nokia N95 (Symbian) si cred ca cel putin un tip de PALM
e) Telefoane mobile cu GPS extern - aici sunt practic doua mari categorii - telefoane mobile pe platforma Symbian si telefoane mobile pe platforma Windows
2) Solutii Software/Harti
Majoritatea producatorilor de harti seriosi sunt prezenti in Romania intr-o forma sau alta. Din pacate, dupa umila mea parere, harti serioase ASTAZI in Romania sunt doar doua: I-GO si ROAD
I-GO merge doar pe Windows Mobile
ROAD merge si pe SYMBIAN dar obliga existenta unui produs HARDWARE GARMIN

Asa ca, eu consider ca orice potential cumparator de solutie GPS in ROMANIA ar trebui sa considere intai ce solutie hardware are, daca vrea sa o imbunatateasca/schimbe, daca doreste un dispozitiv STAND-ALONE sau unul ALL-IN-ONE, daca vrea sa cumpere sau sa foloseasca un soft piratat si apoi sa se decida.
In mod normal:
- ai dispozitiv cu WM - mergi pe I-GO
- ai dispozitiv pe SYMBIAN - mergi pe GARMIN
- vrei ceva nou - calculeaza cat te costa si decide-te

Toate parerile/comentariile pe acesta tema cred ca vor fi de folos tuturor viitorilor utilizatori de GPS in Romania

Toate cele bune tuturor!!!

#2
toxicvibes

toxicvibes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2006
eu pe symbian folosesc route 66 si sunt destul de multumit de el...insa as vrea sa incerc si garmin.
Poate posta cineva va rog un ghid complet cap coada cu tot ce trebuie pt a avea garmin...de unde downloadezi programul, hartile, cum se instaleaza and stuff? asta daca nu e prea mare deranjul. Multumesc

#3
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005

 toxicvibes, on May 9 2007, 12:07, said:

eu pe symbian folosesc route 66 si sunt destul de multumit de el...insa as vrea sa incerc si garmin.
Poate posta cineva va rog un ghid complet cap coada cu tot ce trebuie pt a avea garmin...de unde downloadezi programul, hartile, cum se instaleaza and stuff? asta daca nu e prea mare deranjul. Multumesc


din ce am citit, am inteles ca garmin functioneaza doar cu receiver propriu garmin. De soft nu stiu mare lucru, dar daca e cat de cat asemanator cu harta ce o au pe net, e super fain.

#4
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
harta pentru garmin are un live demo aici

#5
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007
va salut,

Sunt de parere ca cea mai buna solutie pentru navigatie sunt sistemele dedicate, toate sistemele combinate au de regula probleme, instalarile sunt greoaie, creaza un disconfort major la fiecare conectare pe bluetooth, receptia satelitilor in orase este in mod clar mai slaba (chestia asta am probat-o).
In afara de asta softul la sistemele dedicate este foarte stabil fata de celelalte. De exemplu sunt o gramada de post-uri pe acest forum despre pda-uri care se blocheaza sau care nu dau rezultatul scontat.
In afara de asta au aparut sisteme dedicate care nu sunt scumpe.

#6
valynitu

valynitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.05.2007
Cunoaste cineva cate ceva despre Fujitsu-Siemens LOOX N100? M-ar interesa procedura de inlocuire a Navigon-ului preinstalat cu un alt soft (DestinAtor de ex) pentru a face o comparatie. Am incercat dar fara succes. Multumesc!

#7
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
vezi aici: http://www.gpspassio...amp;whichpage=1

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate