Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Miracole

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#37
cipriankid

cipriankid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.02.2007

View Postproxtu, on May 3 2007, 16:31, said:

cred ca intrebarea corecta ar fi: "de ce nu avem dovezi ca ne'a vizitat vreun time traveller ?"
nu de alta, dar poate ne'a vizitat si nu stim noi :)
am tradus candva un documentar despre calatoriile in timp, si pe langa tot felul de nebuni si teorii care mai de care mai interesante, ultima spunea asa:
in viitor, cand vom fi foarte avansati in toate cele si vom avea puteri de calcul infinit mai mari decat acum, intoarcerea in trecut va insemna de fapt o recreare a lumii trecutului si a omenirii in cele mai mici amanunte (desigur, la nivel virtual, gen matrix), rezultand un sistem care sa ajunga sa reflecte exact cum era acum x ani. iar in acel sistem vor intra / se vor conecta acei time travellers pentru a afla cum a decurs istoria sau pur si simplu pentru a se distra. in acest caz, s'ar putea ca universul in care traim noi acum sa fie de fapt un astfel de univers creat de oamenii din viitor, iar noi sa fim doar niste indivizi virtuali, creeati pentru a descrie trecutul. pentru ca in acest sistem, numarul oamenilor reali, care au venit din viitor doar ca sa studieze trecutul, este infinit mai mic decat numarul celor virtuali, creeati pentru a reproduce trecutul. deci s'ar putea ca noi deja sa "traim" in trecut :)


am vazut si eu documentarul de care vorbesti zilele trecute...
probabil am inteles diferit amandoi.
cum am inteles eu acel dispozitiv e ca omul din interior care vizualizeaza trecutul asta face, doar il vizualizeaza, nu poate interveni in el.
eventual daca poate interveni isi creaza el propriul lui univers, datorita deciziilor luate. asta nu inseamna ca noi il vedem in ziua de azi si ia decizii care schimba istoria... el isi face propria lui lume acolo, ca de aia e virtuala.
iar explicatia posibilitatii calatoriei in timp ar fi viteza aproape de cea a luminii. daca ne apropiem de viteza luminii timpul trece foarte greu, daca egalam viteza luminii timpul se opreste si daca depasim viteza luminii timpul se intoarce.
acum eu stau si ma intreb... se intoarce timpul fizic vorbind sau doar vedem imaginea care se formeaza? deoarece circulam mai rapid decat viteza luminii imaginile ajung la noi dupa ce evenimentele s-au intamplat.
un exemplu mai bine de inteles... eu merg intr-o nava spatiala care are o viteza mai mare decat cea a luminii.
ocolesc odata pamantul... ce se intampla? eu vad naveta cum pleaca? daca da... este naveta in format fizic? adica daca ne izbim de ea exista impact? sau exista doar o holograma a ei, deoarece lumina nu a apucat inca sa te ajunga pe tine din urma, prin urmare daca intram in ea nu va avea loc o coliziune, ci doar trecem prin ea? greu de explicat, poate ma ajuta cineva

#38
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postaurel.ion, on May 3 2007, 15:52, said:

De fapt este exact invers. :lol:
Corect, am scris eu aiurea. Eu recunosc, Bivolaru o face?  :naughty:

#39
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postcipriankid, on May 3 2007, 16:38, said:

am vazut si eu documentarul de care vorbesti zilele trecute...
probabil am inteles diferit amandoi.
cum am inteles eu acel dispozitiv e ca omul din interior care vizualizeaza trecutul asta face, doar il vizualizeaza, nu poate interveni in el.
eventual daca poate interveni isi creaza el propriul lui univers, datorita deciziilor luate. asta nu inseamna ca noi il vedem in ziua de azi si ia decizii care schimba istoria... el isi face propria lui lume acolo, ca de aia e virtuala.
iar explicatia posibilitatii calatoriei in timp ar fi viteza aproape de cea a luminii. daca ne apropiem de viteza luminii timpul trece foarte greu, daca egalam viteza luminii timpul se opreste si daca depasim viteza luminii timpul se intoarce.
acum eu stau si ma intreb... se intoarce timpul fizic vorbind sau doar vedem imaginea care se formeaza? deoarece circulam mai rapid decat viteza luminii imaginile ajung la noi dupa ce evenimentele s-au intamplat.
un exemplu mai bine de inteles... eu merg intr-o nava spatiala care are o viteza mai mare decat cea a luminii.
ocolesc odata pamantul... ce se intampla? eu vad naveta cum pleaca? daca da... este naveta in format fizic? adica daca ne izbim de ea exista impact? sau exista doar o holograma a ei, deoarece lumina nu a apucat inca sa te ajunga pe tine din urma, prin urmare daca intram in ea nu va avea loc o coliziune, ci doar trecem prin ea? greu de explicat, poate ma ajuta cineva
la fel am inteles si eu. si nu am spus ca acel gen de calatorie in timp ar fi identica cu cea despre care se discuta atat (cu depasirea vitezei luminii, etc).
e alt fel de calatorie in timp, una care imi pare mai usor de realizat practic :)

#40
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Conform teoriei relativitatii nu exista viteze superluminice, cel putin fizica de astazi nu accepta o viteza >c. Dar daca exista, atunci calatoriile in trecut devin posibile, cu toate paradoxurile care rezulta din asta. :)

#41
cipriankid

cipriankid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.02.2007

View Postlandscape10, on May 3 2007, 18:40, said:

Conform teoriei relativitatii nu exista viteze superluminice, cel putin fizica de astazi nu accepta o viteza >c. Dar daca exista, atunci calatoriile in trecut devin posibile, cu toate paradoxurile care rezulta din asta. :)

da, asta stim, dar eu intrebam cum ar fi?? ma gandesc demult la asta si nu am gasit nici un raspuns.
daca imaginea "trecut" este doar o imagine sau ceva fizic? Daca e doar o imagine e posibil ca oamenii din viitor si acum sa se uite la noi si ne spioneaza, fara a putea face ceva in schimb. destul de interesant :D

Oricum cred ca intreb in gol, ca nimeni nu are cum sa stie, odata ce e imposibil sa circuli mai repede decat lumina.
Si chiar de s-ar inventa ceva care sa circule cu viteza luminii sau mai mare, tot imposibil ar fi sa ajunga o fiinta umana la viteza aia... pentru ca acceleratia pana la 300mii km/s sa fie suportabila de corpul omenesc (g-uri) trebuie sa treaca nu stiu cate sute de ani, am uitat cat exact, un calcul simplu rezolva :P

Edited by cipriankid, 03 May 2007 - 17:47.


#42
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Toti savantii aia se chinuie sa afle cum a aparut universul si hopa, landscape10 ne-a lamurit: un nebun l-a omorat pe bunicu' !
Cine vrea sa creeze univesuri poate bine mersi sa imbranceasca bunicute pe strada cand trece un camion in viteza...

#43
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostZamolxel, on May 3 2007, 15:29, said:

Aș dori să-mi calculați și mie probabilitatea ca vreuna din echipele românești de fotbal să ajungă în CL în acest sezon.
Mulțumesc.

PS: Nu cred în miracole

dupa ce am facut calcule stiintifice amanuntite folosind tehnologie de ultima generatie si teoria MWI am ajuns la un rezultat: 0 :yes:

#44
cipriankid

cipriankid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.02.2007

View Postblimpyway, on May 3 2007, 20:25, said:

Toti savantii aia se chinuie sa afle cum a aparut universul si hopa, landscape10 ne-a lamurit: un nebun l-a omorat pe bunicu' !
Cine vrea sa creeze univesuri poate bine mersi sa imbranceasca bunicute pe strada cand trece un camion in viteza...


Puteai sa dai un search despre grandfather paradox inainte sa faci aceste afirmatii ieftine... tot savantii aia care-si pun problemele aparitiei universului isi mai pun si alte probleme... incearca sa isi explice daca e posibil sa calatoresti in timp... ca asta fac savantii, incearca sa ne indeplineasca noua visele.. de a zbura, de a merge cu masina, de a sta la computer... ei au facut toate astea.
si cum noi visam decand lumea la time travel, binenteles ca savantii emit anumite ipoteze si cerceteaza anumite paradoxuri...
unul din cele mai celebre paradoxuri ale calatoriei in timp este acest grandfather paradox care l-a explicat mai devreme landscape.
era o discutie prietenoasa chiar, nu vad de ce sa fii rauvoitor.  :angry:

#45
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postcipriankid, on May 3 2007, 15:53, said:

Mai exista si paradoxul predestinarii.
Eu sunt poet si scriu o carte. Dupa ce am scris aceasta carte ma intorc in timp si imi ofer mie cartea si tot ce trebuie sa fac este sa o copiez, deci practic acea carte nu este creatia mea. Ce se intampla atunci?
Cum ai spus tu landscape, fizica nu se contrazice deocamdata cu teoria, desi pare sf-istica.
Ori cand fizica nu contrazice, omul incearca sa ajunga dezvolte acea teorie si sa o aduca la stadiul de fact.
Asa s-a intamplat si cu zborul, si cu depasirea vitezei sunetului samd...
Si teoria asta raspunde si la intrebarea "de ce nu ne-a vizitat pana acum nici un time traveler?"

pentru ca time-travelling este imposibil? :blink:

#46
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postproxtu, on May 3 2007, 16:31, said:

cred ca intrebarea corecta ar fi: "de ce nu avem dovezi ca ne'a vizitat vreun time traveller ?"
nu de alta, dar poate ne'a vizitat si nu stim noi :)
am tradus candva un documentar despre calatoriile in timp, si pe langa tot felul de nebuni si teorii care mai de care mai interesante, ultima spunea asa:
in viitor, cand vom fi foarte avansati in toate cele si vom avea puteri de calcul infinit mai mari decat acum, intoarcerea in trecut va insemna de fapt o recreare a lumii trecutului si a omenirii in cele mai mici amanunte (desigur, la nivel virtual, gen matrix), rezultand un sistem care sa ajunga sa reflecte exact cum era acum x ani. iar in acel sistem vor intra / se vor conecta acei time travellers pentru a afla cum a decurs istoria sau pur si simplu pentru a se distra. in acest caz, s'ar putea ca universul in care traim noi acum sa fie de fapt un astfel de univers creat de oamenii din viitor, iar noi sa fim doar niste indivizi virtuali, creeati pentru a descrie trecutul. pentru ca in acest sistem, numarul oamenilor reali, care au venit din viitor doar ca sa studieze trecutul, este infinit mai mic decat numarul celor virtuali, creeati pentru a reproduce trecutul. deci s'ar putea ca noi deja sa "traim" in trecut :)

este fantezista teoria asta.
ca sa recrezi un moment t din timp-identic trebuie sa stii toti parametrii din acel moment. orice parametru evaluat gresit poate modifica intreg sistemul.
deci putem recrea doar aproximari mai mult sau mai putin bune pentru o anumita aplicatie. ;)

#47
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
toate teoriile despre calatoriile in timp sunt fanteziste, dar asta cred ca e ceva mai apropiata de realitatea din prezent.
in legatura cu aproximarile, nu se stie. cateva sute de ani de avans tehnologic in ritmul de azi pot duce departe :)

#48
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postproxtu, on May 3 2007, 21:24, said:

toate teoriile despre calatoriile in timp sunt fanteziste, dar asta cred ca e ceva mai apropiata de realitatea din prezent.
in legatura cu aproximarile, nu se stie. cateva sute de ani de avans tehnologic in ritmul de azi pot duce departe :)

de acord, dar niciodata la perfectiune. :)

#49
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
blimpyway, aceasta teorie nu imi apartine, nu am facut decat sa o expun, intr-o anumita forma.

Exista posibilitatea ca particula B sa "stie" de schimbarea pozitiei particulei A, separate de distanta R, cu mult inainte sa fie parcurs intervalul R/c (c = viteza luminii). Dar asta nu implica faptul ca cauzalitatea impusa de relativitate se duce naiba, pentru ca particulele A si B sunt independente. Experientele lui Aspect au aratat destul de clar treaba asta. Oare s-ar putea ca folosind acest fenomen al corelarii sa trimitem semnale din prezent in trecut?

Sa presupunem ca corelam doi fotoni, care inainte de masurare sunt si particule si unde in acelasi timp. Odata ce detectam primul foton, aceasta masuratoare va determina forma pe care o va lua al doilea (unda sau particula). In timp ce primul foton circula de-a lungul unui cablu lung de 10 km, cel de-al doilea va fi incetinit cu 50 de microsecunde. Deci mutam locatia detectorului celui de-al doilea foton (cel intarziat) iar odata masurat va colapsa de la unda la particula, cauzand schimbarea starii primului foton. Deci semnalul a fost trimis inapoi in timp. Pe scurt, putem castiga loteria inainte de a cumpara macar biletul. :)
Fenomenul se cheama quantum retrocausality

Edited by landscape10, 03 May 2007 - 20:48.


#50
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Retrocauzalitatea ofera si o explicatie paradoxului EPR. Prin masurarea unei particule se trimite un semnal inapoi in timp la momentul in care particulele au fost emise, astfel relativitatea nu este deloc violata fiindca semnalul nu este emis cu viteze superluminice.

#51
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postcipriankid, on May 3 2007, 20:44, said:

Puteai sa dai un search despre grandfather paradox inainte sa faci aceste afirmatii ieftine... tot savantii aia care-si pun problemele aparitiei universului isi mai pun si alte probleme... incearca sa isi explice daca e posibil sa calatoresti in timp... ca asta fac savantii, incearca sa ne indeplineasca noua visele.. de a zbura, de a merge cu masina, de a sta la computer... ei au facut toate astea.
Pentru ca noi sa putem mesteca linistiti avertaising si sa le aducem recunostinta vesnica. Tu nu stii de gluma nu?
Cunoasterea savantului X e cunoasterea lui iar necunoasterea mea, ca om ce nu pot sa-i inteleg argumentatia, tot necunoastere este si dupa ce-mi prezinta concluziile sale.

Quote

si cum noi visam decand lumea la time travel, binenteles ca savantii emit anumite ipoteze si cerceteaza anumite paradoxuri...
Uh? de cand zici ca visezi ... forget it.

Quote

unul din cele mai celebre paradoxuri ale calatoriei in timp este acest grandfather paradox care l-a explicat mai devreme landscape.
era o discutie prietenoasa chiar, nu vad de ce sa fii rauvoitor.  :angry:

Eu doar m-am amuzat la ideea replicarii univesurilor de fiecare data cand e "nevoie" sa fie evitata o inimaginabil-itate logica. Nu stiu cat s-au scremut savantii respectivi pentru a gasi o metoda atat de simpla de a duplica din senin universuri.

Mi se pare mai aceptabil insasi paradoxul. E "imposibil" dar macar e economic.

-------

landscape10 said:

blimpyway, aceasta teorie nu imi apartine, nu am facut decat sa o expun, intr-o anumita forma.

Aha, acuma dai vina pe altii... Sa stii ca eu pe tine te-am vazut.

Edited by blimpyway, 04 May 2007 - 00:36.


#52
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postlandscape10, on May 3 2007, 21:47, said:

...
Fenomenul se cheama quantum retrocausality

E usor sa folosim cuvantul "fenomen" ca sa obtinem impresia ca vorbim de ceva care exista si e real - e bine sa nu uitam atributul "ipotetic":

Quote

Retrocausality is any of several hypothetical phenomena or processes that...


#53
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postcipriankid, on May 3 2007, 18:43, said:

...
Si chiar de s-ar inventa ceva care sa circule cu viteza luminii sau mai mare, tot imposibil ar fi sa ajunga o fiinta umana la viteza aia... pentru ca acceleratia pana la 300mii km/s sa fie suportabila de corpul omenesc (g-uri) trebuie sa treaca nu stiu cate sute de ani, am uitat cat exact, un calcul simplu rezolva :P

Mai precis un numar infinit de... ce vrei tu - secunde sau milenii, tot aia.

#54
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postblimpyway, on May 4 2007, 01:34, said:

Aha, acuma dai vina pe altii... Sa stii ca eu pe tine te-am vazut.
Parca te rugasem sa citesti aici inainte sa comentezi aiurea.

View Postblimpyway, on May 4 2007, 01:44, said:

E usor sa folosim cuvantul "fenomen" ca sa obtinem impresia ca vorbim de ceva care exista si e real - e bine sa nu uitam atributul "ipotetic":
Ia vezi si aici.

Edited by landscape10, 04 May 2007 - 08:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate