Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#973
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
Buna ziua.Am un lamii mai bine dezvoltat,am avut probleme cu el cu paduchii testosi am curatat frunzele ,a inflorit si totul a fost OK,  de o saptamina frunzele au inceput sa se rasuceasca si unele chiar s-au uacat si au cazut,altele stau in letargie daca pot defini asa, NU am aplicat alt tratament sau alt mod de ingrijire fata de acum 2 saptamini Va rog daca ma puteti ajuta cu sfaturi
Multumesc

#974
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
pune cateva poze cu frunzele, ingrasamant folosesti de obicei?

#975
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
cat de des uzi ?

#976
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
[Va multumesc pentru raspunsuri.
Am rezolvat partial -udare insuficienta (vasul este din tabla si se incinge tare de la temp.ridicate ,lamiiul este in balcon protejat de o bolta de trandafiri cataratori) -am turnat o galeata de apa de izvor si ca prin minune frunzele au capatat stare normala (exceptii cele deja uscate) am schimbat si stratul superior de sol cu pamint de flori si iarasi am udat abundent-evident excesul de apa se scurge prin partea de jos a ghiveciului.Acum am vazut si citeva frunze sanatoase cazute -sa fie de la activitatea cu solul???Nu am dat pina acum nici un ingrasamint .
Cu respect

#977
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
cu placere

#978
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
Buna seara. In magazine am vazut la vinzare mandarine cu 2-3 frunze chiar verzi si viguroase,intrebarea mea este daca pot altoi in lamii mandarin (sa incerc in august o altoire in ochi dormind in T intr-o ramura de lamii),mai precis pot convietui lamii cu mandarin !!!
Cu respect multumesc.

#979
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
In mod normal nu , eu am incercat dar nu se prinde , insa exista cineva care a reusit sa faca asta, cred ca as recomanda sa se faca din prima transa de mandarine care sosesc pe piata , alea nu au timp petrecut prea mult in frigidere

#980
claudia3101

claudia3101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.07.2015
Buna ziua,
Am un lamai, pe care l-am achizitionat anul trecut. Are cam 1 m inaltime si face flori foarte multe. Majoritatea cad, dar 3-4 din ele raman si formeaza fructe. Fructele nu se ingalbenesc niciodata, raman verzi si le "explodeaza" coaja. Nu am folosit niciun fel de ingrasamant. Daca are cineva cunostinta despre problema mea, multumesc anticipat pentru raspuns.

#981
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
prea multa apa si ingrasamintele contin substante care ajuta la armonizarea fructelor

#982
claudia3101

claudia3101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.07.2015
Multumesc frumos pentru raspuns. Oare exista ingrasaminte naturale? Imi doream sa-l tin oarecum "departe" de cele chimice.

#983
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
macerat din reziduuri de la avicola

#984
avramut

avramut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.01.2015
salutare
am cumparat un lamai de vreo 1,5 m inaltime si are doua ramuri. Problema e ca nu are un ghiveci propriuzis, ci e intr-un fel de pet mai gros. Pamantul e destul de aiurea, f cleios. Intrebarea mea ar fi daca pot sa ii schimb ghiveciul si pamantul acuma vara sau sa astept pana la toamna? Multumesc.

#985
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
daca ai de gand sa il tii in casa in conditii optime , temp in sol corecta si corelata cu cea din aer , da , merge oricand

#986
teo_noica

teo_noica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.06.2015

View Postdanero2004, on 29 noiembrie 2014 - 09:38, said:

E mult pentru ca exista si varianta doi , adica la hibernare unde odata cu nivelul de temperatura scade si intensitatea luminoasa. La un test am avut un lamai in beci unde singura sursa de lumina e doar cele cateva minute cate stam in beci si un 10 cm de geam care mai bine nu il pui la socoteala
Rezultatul , lamaiul avea frunzele verde-albastrui dar nicio frunza lasata , cazuta sau alte chestii , si asta dupa ....4 luni de intuneric

Eu am cumparat doar cipul din interior si am facut 3 variante de 60 w dar doar una o folosesc activ , daca le ofer lumina la lamai trebuie sa le ofer si caldura si viceversa , ceea ce e greu de echilibrat

Miki , ai vorbim de lumina la lamai si nu e deloc offtopic , nu vreau sa luminez un coltar ci plante Posted Image)

Legat de ceea ce vad plantele , am avut o mica dezamagire , am avut un senzor de intensitate luminoasa cu ac , am pus sub 3 neoane de 18 W Fluora si Biolux de la Osram , s-a ridicat acum abia cat sa se dezmorteasca , si in acea zi afara era foarte intunecat din cauza norilor dubli si cand am scos aparatul afara a fost de 3 ori mai sus acul

Nu e acelasi lucru se pare si la ce vad plantele dar multe "luminozitati" din astea tehnologice uneori nu scot lumenii necesari.

Iar chestia aia cu rosu si albastru nu o neg dar nici nu o vad in prea multe locuri sa inlocuiasca HPL clasice

O sa incerc si eu hibernarea in beci pentru un lamai proaspat achizitionat.  Este necesar sa ud lamaiul pe parcursul celor 3-4 luni pe care le va petrece in beci? Daca da, cat de des? Mentionez ca am un beci umed, fara nici o sursa de lumina. Multumesc pentru sfat.

#987
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Pai eu nu am udat deloc pe parcursul a 4 luni , dar ghiveciul era mare , peste 10 l , acel lamai crescuse "din greseala " in el.

Daca nu are activitate fito nu are nevoie de asa ceva . Depinde insa de temp , la mine in beci e posibil sa fie si 5C

#988
dorinovi75

dorinovi75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.10.2015
Buna all nu Este greu de altoit dar necesita timp dupa altoire, mai tot timpul  pansamentul unde a fost altoit trebuie sa fie umed. Iar in legatura cu paduchi pt ele eu fac apa cu sapun si dau  sau  celor mici le fac dus :). Am fructe DIN roada si Bio an un Mandarin de 1,6 m si lanai de 50 cm lamaiul face cam 20 bucati pe an

Buna all nu Este greu de altoit dar necesita timp dupa altoire, mai tot timpul  pansamentul unde a fost altoit trebuie sa fie umed. Iar in legatura cu paduchi pt ele eu fac apa cu sapun si dau  sau  celor mici le fac dus :). Am fructe DIN roada si Bio an un Mandarin de 1,6 m si lanai de 50 cm lamaiul face cam 20 bucati pe an

#989
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Felicitari. Atentie putin la modul de scriere.

#990
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007
Va salut! Din nou ;) Vreau sa va arat rezultatul unei altoiri cu crenguta de clementin din hypermarket. Da, ati citit bine :D . Din hypermarket :o . Am incercat pe 2 clementini prinsi din seminte. Doar unul s-a prins, iar pe acesta doar altoiul de sus, prin metoda pana. Mai pusesem inca o crenguta prin metoda T dar aceasta s-a uscat. Am pus o poza care sa arate diferenta dintre crenguta care s-a prins si cea care nu s-a prins. Dar concluzia e evidenta: este posibil B) .
Attached File  uploadfromtaptalk1447555405124.jpg   123.64K   63 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1447555423311.jpg   99.47K   62 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1447555433870.jpg   92.24K   61 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1447555446194.jpg   154.13K   61 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1447555457549.jpg   116.77K   58 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1447555469212.jpg   147.5K   58 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate