Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1009
Gelsey

Gelsey

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.04.2015
- miki74-
1- Multumesc pentru concretizare, a fost cumparat drept clementin (magazin de cartier) si dupa prima degustare mi-am dat seama ca e orice numai nu clementin. Sper ca fructele sunt comestibile?
2- Pomii au fost cumparati luna asta (11/11) dintr-o florarie obisnuita, inghesuiti printre alte ghivece. Cam la 3 zile au inceput sa cada din frunzele lamaiului, i-am cules toate fructele coapte, a mai ramas doar o singura lamaie mica care e inca verde. Din lamai au cazit cam ce a fost sa cada (sper) de 5-6 zile vad ca nu a mai cazut nici o frunza. La calamondin in schimb au inceput sa se inrautateasca lucrurile in ultima saptamana, la inceput au cazut fructele nedezvoltate, pe urma frunzele, si in ultimele zile am observat ca se rasucesc frunzele si s-au zbarcit si fructele coapte. Coincidenta sau nu, asta a corespuns cu racirea timpului. E posibil sa fie din cauza ca le-a fost frig/curent de la geamul deschis (cam cate 5 minute la fiecare jumatate de ora) ?
3 - Apa de la robinet, lasata in bidon 2-3-4 zile fara capac.

P.S. Lamaiul e legat pe o scarita si din pacate a fost pozitionat aiurea (are o inclinatie foarte vizibila spre fata) , multe crengute sunt contorsionate si au deja o forma ciudata. E indicat sa-l dezleg acum de pe scarita si eventual sa o pozitionez in spatele pomisorului pentru a-l aduce pe vertical?
Multumesc anticipat.

#1010
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
2. Probabil au stat la rece in magazinul respectiv si au cazut frunzele cand i-ai bagat la caldura.
3- asta e prima greseala grava. Nu se uda nicodata apa statuta. Daca are clor mult, dupa  24h, oxigeneaz-o bine.

Le e "frig" doar daca ghivecele stau pe gresia de pe balcon si e foarte rece. Daca e asa pune-le pe un scaunel sau pe o bucata de lemn / polistiren.
Putin probabil sa le fie frig sau sa sufere de curenti de aer daca sunt in casa. Ca idee, eu inca mai am afara o gramada de citrici, pe vremea asta, nu le-a cazut nici o frunza.
Incearca sa cresti umiditatea si sa stropesti foliar, chiar si cu apa. Cumpara un higrometru de sol si unul de aer.
Uda incet, apa sa intre bine in substrat, nu sa curga printre ghiveci si sol.

Edited by miki74, 29 November 2015 - 20:53.


#1011
Gelsey

Gelsey

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.04.2015
Multumesc mult, orice sfat e binevenit.

#1012
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007
O mica intrebare: daca citricul este crescut din samanta formeaza spini lungi. Dupa ani de zile (peste 8 sa zicem) spinii se micsoreaza in lungime? Acesta este semnul ca o sa infloreasca in curand?

Edited by gabi_tz, 11 December 2015 - 03:45.


#1013
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Majoritatea citricelor au spini, inclusiv plantele altoite. Eu am o gramada cu spini imensi, plini de fructe.
Daca spinii "s-au micsorat in lungime", inseamna ca sunt mai mici decat la prima masuratoare :)

#1014
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007
Corect ☺

#1015
sad76

sad76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.10.2015
Sarbatori fericite si bine v-am gasit.
Acum cateva zile am achizitionat un lamai (citrus limon) la reducere. Nu arata prea bine, dar am hotarat sa-mi incerc norocul.

Attached File  P1020271 (Large).JPG   100.98K   72 downloadsAttached File  P1020272 (Large).JPG   69.29K   70 downloads



Era tinut la aproximativ 16 grade departe de lumina.
L-am cazat intr-o camera la 16-18 grade la o fereastra cu expunere nordica. In restul apartamentului temperatura este mai mare (20 grade).
Cred ca nu a fost fertilizat corespunzator si ca are carente de Fe si Mg. Daca gresesc va rog sa-mi spuneti. Care ar fi "masurile de prim ajutor" ce ar trebui sa le iau ?
Multumesc anticipat!

#1016
sad76

sad76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.10.2015
Buna seara.
Revin cu noi poze.
La cateva zile dupa ce am cumparat lamaiul i-a aparut primul boboc.
Attached File  P1020275 (Large).JPG   45.99K   25 downloads
Dupa 3 saptamani a inflorit. Nu cred ca floarea este formata complet. Nu se observa pistilul.
Attached File  P1020283 (Large).JPG   41.81K   25 downloadsAttached File  20160119_162410 (Large).jpg   31.67K   26 downloads
Au aparut mai multi lastari, cam decolorati, cred ca nu are lumina suficienta.
Attached File  20160119_184014 (Large).jpg   47.71K   27 downloads
Am aplicat foliar CROPMAX alternativ cu 1/2 doza de ingrasamant pentru citrice.
De curand am observat dupa udare un miriapod pe pamant. Trebuie aplicat ceva insecticid?

#1017
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Incearca sa uzi mai rar, sa reduci temperatura si sa cresti umiditatea in aer sau sa stropesti frunzele.
Sa nu pui ingrasamite radicular.
Miriapodul prinde-l !

#1018
sad76

sad76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.10.2015
Temperatura in aer este intre 15 si 20 grade, in sol 15 -16 grade. Mai mica nu prea pot sa-i asigur. Este pulverizat de 2 ori pe zi pe frunze. Il ud cand se usuca bine pamantul la suprafata.
Culoarea frunzelor este mai ciudata.
Miriapodul poate sa faca ceva stricaciuni?

#1019
rocksanne

rocksanne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2014
Buna tuturor!

Am primit in urma cu doua zile un pomisor foarte frumos, nu imi dau seama daca este portocal sau mandarin, caruia i-au cazut aproape toate frunzulitele. Ma puteti ajuta, va rog, cu sfaturi privind ingrijirea lui? Sunt complet lipsita de experienta la capitolul "plante de apartament", deci orice idee e binevenita.

Multumesc!

[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160124/3dcc9db3331c2343677c3e6bd44852f0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De vineri seara, cand l-am primit, l-am udat de doua ori, deoarece imi par cam uscate frunzele, sunt aplecate in jos, insa nu a curs apa in tavita de sub ghiveci.

[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160124/0a998d6a04b7997ad4962176db6262eb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Frunzele foarte tinere au varfurile negre, par foarte bolnave.

[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160124/92484eeb4cd6b700eafe9fe1de24c29b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acestea sunt frunzulitele cazute. O parte din ele sunt acoperite de un fel de praf albicios.

[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160124/f4aa83ab803bde4b54b18af24da4a79c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am vazut si vreo doua vietati in pamant,  cred ca sunt maro/negre, nu mai mari de un milimetru.

[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160124/6f81a069ed80cc9a745902d3b76081bf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1020
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Tu vrei sa faci un minim de efort sa citesti cateva postari cu sfaturi inclusiv pe pagina asta?
Sau vrei sa primesti raspunsurile punctual ?

#1021
rocksanne

rocksanne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2014
Buna, Miki!

Chiar am citit, desi nu pare :) am aflat ca citricul are nevoie de lumina, l-am pus langa fereastra. Nu e ok sa stea in curent, trebuie udat, dupa unele pareri, la 2-3 zile, iar dupa alte pareri, o data pe saptamana. Eu l-am udat de 2 ori in 2 zile, dar tot uscat imi pare.

Trebuie sa fie ghiceviul ridicat pe niste pietricele, astfel incat apa in exces sa nu putrezeasca radacinile. Am facut si asta.

Din tot ce am citit, imi pare afectat de vreo 3 boli. Dar as vrea o parere avizata, inainte sa trec la fapte, pentru ca eu, recunosc sincer, nu ma pricep.

Daca ma poti ajuta cu raspunsuri, iti multumesc. :)

#1022
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 miki74, on 19 ianuarie 2016 - 21:57, said:

Incearca sa uzi mai rar, sa reduci temperatura si sa cresti umiditatea in aer sau sa stropesti frunzele.
Sa nu pui ingrasamite radicular.
Miriapodul prinde-l !

Pietricelele nu se pun sub ghiveci, se pun in interiorul ghiveciului, pe fund.
Temperatura mai redusa inseamna +12...+15 gr.

#1023
rocksanne

rocksanne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2014
Multumesc pentru raspuns! Ghiveciul are gaurele, asa ca am presupus ca e ok doar sa il ridic putin fata de tavita, ca sa fie loc unde sa se scruga apa, pentru moment.

L-am udat si am stropit frunzele cu zapada topita, adusa la temperatura camerei.

Daca ai si alte sugestii, iti sunt recunoscatoare :)

Edited by rocksanne, 24 January 2016 - 19:09.


#1024
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006

 sad76, on 20 ianuarie 2016 - 20:14, said:

Temperatura in aer este intre 15 si 20 grade, in sol 15 -16 grade. Mai mica nu prea pot sa-i asigur. Este pulverizat de 2 ori pe zi pe frunze. Il ud cand se usuca bine pamantul la suprafata.
Culoarea frunzelor este mai ciudata.
Miriapodul poate sa faca ceva stricaciuni?

Incearca sa nu faci foliar iarna decat daca ai in camera peste 23grade altfel frunzele se vor comporta ciudat, ce ai acolo e o lipsa masiva de azot - nitrogen si cu ceva carente de magneziu , probabil si o tenta de ph ridicat in sol. As incerca un ingrasamant de citrice care e usor acidifiant sau poti lua ceva care e pretabil la asa ceva gen ingrasamant conifere.

Incearca sa scoti usor balotul sa vezi starea balotului dar fara sa scuturi mult de la baza lui , perfect ar fi sa fie fix la fel cum il scoti atunci cand il pui la loc.  Pentru ca iarna nu e ca vara si pamantul nu se usuca repede poti fie sa incalzesti ghiveciul punandu-l in fata unui calorifer si sa beneficieze de radiatiile calde , fie sa il pui pe o patura calda electrica. Foliar poti da ceva foarte bogat in Mg si N , cifre mari.

Isi va reveni cu siguranta , ca si status ai foliaj ok , nu a aruncat mult din el

Bafta!

 rocksanne, on 24 ianuarie 2016 - 12:15, said:

Buna tuturor!

Am primit in urma cu doua zile un pomisor foarte frumos, nu imi dau seama daca este portocal sau mandarin, caruia i-au cazut aproape toate frunzulitele. Ma puteti ajuta, va rog, cu sfaturi privind ingrijirea lui? Sunt complet lipsita de experienta la capitolul "plante de apartament", deci orice idee e binevenita.

Multumesc!



De vineri seara, cand l-am primit, l-am udat de doua ori, deoarece imi par cam uscate frunzele, sunt aplecate in jos, insa nu a curs apa in tavita de sub ghiveci.



Frunzele foarte tinere au varfurile negre, par foarte bolnave.



Acestea sunt frunzulitele cazute. O parte din ele sunt acoperite de un fel de praf albicios.



Am vazut si vreo doua vietati in pamant,  cred ca sunt maro/negre, nu mai mari de un milimetru.



In primul rand elimina folia care a venit cu el , lasa pamantul sa respire , stiu ca tii la pervaz dar are si el nevoile lui , e doar o presupunere bazata pe poza. Posted Image Nu folosi tavita decat la data udarii , in rest lasa radacina sa respire.

Cum a zis si Miki redus drastic udatul , e clar ca ai probleme de ventilare de la tasarea solului si lipsa oxigenului prin petiolul ramas pe foliaj .

Foliajul a fost stropit cu ceva puternic , fie ingrasamant inainte de a pleca din florarie fie in alta parte sau un insecticid incorect aplicat. Frunzulitele noi negre sunt semne de fungi la baza radacinii si ar trebui aplicata o solutie de Aliette 80 20gr la 8 l apa si se face un dus plantei. Se poate aplica si la sol dar acum ar fi destul de riscant sa mai sufoci iar planta cu alt volum de apa.

Poti inlatura cam 2 cm din sol sa usurezi treaba cu ventilatia apei sau sa usuci punand ghiveciul pe un strat de 2-3 prosoape de bucatarie

Bafta

Edited by danero2004, 24 January 2016 - 20:24.


#1025
rocksanne

rocksanne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2014
Multumesc, danero :)

Am scos acum folia, dar ghiveciul e, oricum, din plastic. Am citit ca cel mai bun ghiveci pentru citrice este cel din ceramica, nevopsit. Oare ar fi deranjant pentru portocal daca l-as muta in perioada asta?

Am inlaturat tavita, si l-am pus pe niste prosoape. Sper sa functioneze.

La sfaturile lui Miki, am stopat udatul pentru 4-5 zile.

Cel mai mult ma ingrijoreaza ca isi pierde toate frunzele, si a cazut si singurul fruct verde pe care il avea :(

Edited by rocksanne, 24 January 2016 - 22:25.


#1026
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006

 rocksanne, on 24 ianuarie 2016 - 22:14, said:

Multumesc, danero Posted Image

Am scos acum folia, dar ghiveciul e, oricum, din plastic. Am citit ca cel mai bun ghiveci pentru citrice este cel din ceramica, nevopsit. Oare ar fi deranjant pentru portocal daca l-as muta in perioada asta?

Am inlaturat tavita, si l-am pus pe niste prosoape. Sper sa functioneze.

La sfaturile lui Miki, am stopat udatul pentru 4-5 zile.

Cel mai mult ma ingrijoreaza ca isi pierde toate frunzele, si a cazut si singurul fruct verde pe care il avea Posted Image

Folia scoasa si ghiveci ceramica e o idee buna doar ca unele vase de ceramica nu respira deloc , am avut ocazia sa am asa ceva si e mai rau ca unul din plastic.
Nu se supara deloc , daca e nevoie oricum mai bine acum decat sa astepti si sa se intample ceva mai grav , dar la schimbarea solului recomand un sol de buna calitate si special de citrice
Daca a doua zi prosoapele sunt ude intens le schimbam pana cand vedem o stagnare a umezelii absorbite , atunci se pot inlatura si plasa ghiveciul pe ceva mai ridicat ca aerul sa ventileze gaurile de la baza ghiveciului

F bine cu udatul dar trebuie urmarit si prin cantarirea ghiveciului cu mana pentru a vedea daca intradevar pierde greutate si apa este eliminata ... cea in exces fireste

Frunzele pica de la un sindrom al plantelor de citrice , sol umed si rece si aer foarte cald , ideal pentru radacini - peste 15 C ideal 21 si la nivelul coroanei ideal 24C , lumina se raporteaza in conformitate cu caldura , cu cat caldura e mai mare cu atat si lumina sa fie mai puternica
Stoparea acestui sindrom se face prin incalzirea solului fie cu fir electric fie prin alte metode care sa mentina acea temperatura mentionata mai sus

Succes
dan

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate