Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#1729
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007
Va rog sa imi recomandati si un aspersor care functioneaza ok la presiune mica, ca deh, apa de la retea. Se poate face ceva in acest sens? o pompa ceva?
Am o suprafata mica 42 mp (6mx7m).

Ramane si intrebarea de mai sus, e ok sa il pun in week-end sau deja e tarziu si mai bine astept primavera?

#1730
jimmy_x86

jimmy_x86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 06.02.2006
Ce seminte recomandati pentru a avea un gazon fin si uniform ?

Eu am semanat Turfline Sunshine dar nu imi place foarte mult cum arata.
Vreau cu timpul il sa inlocuiesc cu altul mai frumos. Fac scarificare mai intensa si apoi suprainsamantare, si probabil in timp voi reusi.

Vad la americani ca multi au si lauda Kentucky bluegrass (care e de fapt Poa pratensis). Aveti careva semanat doar acest soi?

#1731
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Eu am semanat saptamana teecuta, deja a rasarit, l-am udat cate 15 minute de doua ori pe zi, voi reduce timpul de udare, este prea ud. Am folosit Turfline de soare, este bun, imi place, in portiunile unde am completat mai inainte a crescut foarte frumos. Pai daca folosesti furtun pentru aspersor la suprafata, eu zic sa te orientezi la cele ieftine si incerci care merge mai bine, daca ai teava ingropata si vrei telescopic, trebuie sa cauti pe net si suni si vorbesti cu ei, eu asa am facut la Gardenium.

Edited by DanN3000, 12 October 2018 - 07:08.


#1732
andrei_dei

andrei_dei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.04.2011

View Postmirel3003, on 11 octombrie 2018 - 13:31, said:

Va rog sa imi recomandati si un aspersor care functioneaza ok la presiune mica, ca deh, apa de la retea. Se poate face ceva in acest sens? o pompa ceva?
Am o suprafata mica 42 mp (6mx7m).

Ramane si intrebarea de mai sus, e ok sa il pun in week-end sau deja e tarziu si mai bine astept primavera?

Exact aceeași dimensiune am și eu. Folosesc două aspersoare cell fast, (vezi poza de mai jos) suprateran, cu un furtun obișnuit și o piesa split, tip Y. Presiunea de la rețea este mai mult decât ok, chiar țin robinetul la 3/4 deschis, nu complet, altfel îmi stropește și pe casa.
Legat de perioada de semănare, verifica temperaturile noaptea în următoarele 10-14 zile. Daca sunt temperaturi peste 10 grade și poți uda de cel puțin 2 ori pe zi, poți semăna liniștit. Ai și avantajul ca reduci foarte mult sansele sa apară buruieni, comparativ cu semănatul primăvara când mai mult că sigur te vei lovi de aceasta problema

Attached Files



#1733
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Frumoasa gradinuta, felicitari!

#1734
andrei_dei

andrei_dei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.04.2011

View PostDanN3000, on 13 octombrie 2018 - 20:17, said:

Frumoasa gradinuta, felicitari!
Iti multumesc! Poza este mai veche, la momentul respectiv ma luptam cu balariile cu frunza ingusta. Din fericire am scapat de ele si in momentul de fata pot spune ca sunt 90% multumit de cum arata gazonul. Poza de mai jos e de week-end-ul trecut.

Attached Files



#1735
jimmy_x86

jimmy_x86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 06.02.2006
Arata foarte bine.
Spune-ne si noua cum ai facut acele dungi ?

#1736
andrei_dei

andrei_dei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.04.2011

View Postjimmy_x86, on 17 octombrie 2018 - 08:15, said:

Arata foarte bine.
Spune-ne si noua cum ai facut acele dungi ?
Nu cred ca pot sa explic foarte bine. Ideea este pentru a obtine o dunga am trecut de 3 ori cu masina de tuns, primele doua suprapuse si a treia pe mijlocul lor, iar ca sa nu ma opresc de fiecare data, tund o data intr-un sens si de doua ori in sensul opus. Cel mai bine ar fi sa vizualizati urmatorul videoclip, dupa care m-am ghidat si eu [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tZG_eZYGOeM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu am o masina de tuns electrica, micuta si fara kit de "facut dungi" ca in videoclip, dar eu zic ca au iesit bine oricum. Daca totusi doriti un kit de striping, puteti vizualiza urmatorul videoclip pentru o varianta improvizata, pe care o impingeti dupa ce ati tuns iarba (in loc de a fi trasa in urma masinii de tuns) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8X8YdK1mCnU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (in descrierea videoclipului aveti mai multe informatii)
Timpul de lucru creste semnificativ si poate nu e pentru cei comozi, insa un gazon frumos si comoditatea nu cred ca vor face vreodata casa buna Posted Image

Edited by andrei_dei, 17 October 2018 - 14:32.


#1737
Alexinhio

Alexinhio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2008
Salutari! Am citit cu interes acest topic si am descoperit lucruri noi, abia astept sa le pun in practică.
Locuiesc intr-o zona de munte, unde temperaturile sunt un pic mai scazute, iar la sf. lunii septembrie am semanat si eu semintele de gazon, in prezent acesta arata cam asa ➡️ https://imgur.com/a/9Dm8ZhT .
Inca nu e crescut uniform, sunt zone in care nu a crescut dar sper ca va recupera.
Ce imi recomandati cu tunsul acestuia, cam cat sa il mai las sa creasca? Trebuie luat in considerare si faptul ca se apropie rapid si iarna, care aici in general vine mai repede..

Edited by Alexinhio, 18 October 2018 - 14:21.


#1738
engi7

engi7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.09.2018
Buna ziua! Ca si masina electrica de tuns iarba merita diferenta de pret un aparat de circa 1700 w la 800-900 lei fata de una 1300 w la 300-400? bineinteles ca si latimea aparatului creste dar ca putere in sine merita diferenta? Ce parere aveti?

#1739
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

View Postengi7, on 23 octombrie 2018 - 11:57, said:

Buna ziua! Ca si masina electrica de tuns iarba merita diferenta de pret un aparat de circa 1700 w la 800-900 lei fata de una 1300 w la 300-400? bineinteles ca si latimea aparatului creste dar ca putere in sine merita diferenta? Ce parere aveti?
Deci ar fi undeva dublu la pret...intrebarea e , ce suprafata de teren vrei sa tunzi  si cat de des vrei sa o faci (cu cart iarba e mai mare, deci o tunzi mai rar, cu atat iti va trebui o putere mai mare)
La prima vedre, raspunsul ar fi nu

Edited by cuculea, 23 October 2018 - 18:03.


#1740
engi7

engi7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.09.2018
Suprafata in jur de 200 mp. Tuns o data pe saptamana.

#1741
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

View Postengi7, on 23 octombrie 2018 - 20:21, said:

Suprafata in jur de 200 mp. Tuns o data pe saptamana.
In cazul asta, parerea me e ca nu merita sa dai dublu pe 400W. Intr o saptamana iarba nu va creste atat de mare incat una de 1300 sa se impotmoleasca

E doar parerea mea, eu nu as da dublu

#1742
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Este iarba. Ai si altceva?
Eu foosesc de 2 ani cea mai ieftina masina pe care am gasit-o in brico.. cred ca are vreo 1000W. Si am dat pe ea 150 roni. Si taie iarba.. si mai sparge si pietre din cand in cand :). Si tund vreo 120mp
Si ascut cutitul.. si merge bine mersi.
Daca cutitul este ascutit.. no problem

Edited by manead, 25 October 2018 - 10:22.


#1743
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

View Postengi7, on 23 octombrie 2018 - 20:21, said:

Suprafata in jur de 200 mp. Tuns o data pe saptamana.
Apropos...ca tot am citit postul colegului de mai sus si mi-am adus aminte....mai bine te-ai calaiza pe un cutit mai de calitate decat pe putere mai mare, la ce nevoi ai tu. Crede-ma...cutitul conteaza enorm de mult, poate ca mult mai mult decat acei 400W in plus.

Edited by cuculea, 25 October 2018 - 17:46.


#1744
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postdell99, on 20 septembrie 2018 - 09:37, said:

Daca nu se inghesuie nimeni ma bag eu in seama.... Gazonul profesional costa, la fel ca si semintele. Ca sa iti faci o idee, cele din gama profesionala [Scotts Everis si Proselect] sunt in jur de 300 lei sacul de 10Kg. Acum tu decizi daca merita, ce iti doresti, cat vrei sa investesti.
Ce ai scris tu mai sus este din gama low cost, rezistenta scazuta la trafic, la boli, regenerare scazuta, trebuie mai multa munca la el.  
Ca sa ai gazon englezesc - cauta pe cutii care are Lolium perenne cel mai mare procentaj, aia este iarba gazon in fapt. Evident ca exista, eu folosesc pentru reinsamantarea zonelor care se deterioreaza acest tip: PROSELECT RENOVATOR de la Everris.
touche,Samanta buna costa  .Plus ca multi cred ca hai cumpar samanta,trec motocultorul greblez si  insamantez  ud si gata o sa am un gazon fain.Daca ii intrebi ai facut o analiza fizica si chimica solului sa vezi ce structura are solul ce elemente chimice detine care sant slabute pt a le corecta ce ph are solul, dreneaza bine ori ba solul  apoi in functie de asta vezi ce gazon ti se potriveste.

#1745
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
Ieri am trecut cu scarificatorul peste gazon, pamantul fiind destul de uscat.

Mi se pare ca s a cam rarit gazonul, voi in urma scarificatii, ati aruncat si o mana de seminte in urma? Credeti ca va fi eficient acum pentru la primavara, tinand cond ca totusi, toamna asta a fost destul de secetoasa si calda.
Nu am bagat scarificatorul adanc, dar nici superficial, adica, se cam vad darele cutitelor, am strans multa iarba uscata in urma...credeti ca e necesar acum sa arunc seminte pentru a germina la primavara? sau sa ii mai fac o scarificare prin martie-aprilie si atunci sa ii dau seminte noi? ma gandesc ca va fi dupa zapada si solul va avea suficienta apa

#1746
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postcuculea, on 28 octombrie 2018 - 09:43, said:

Ieri am trecut cu scarificatorul peste gazon, pamantul fiind destul de uscat.

Mi se pare ca s a cam rarit gazonul, voi in urma scarificatii, ati aruncat si o mana de seminte in urma? Credeti ca va fi eficient acum pentru la primavara, tinand cond ca totusi, toamna asta a fost destul de secetoasa si calda.
Nu am bagat scarificatorul adanc, dar nici superficial, adica, se cam vad darele cutitelor, am strans multa iarba uscata in urma...credeti ca e necesar acum sa arunc seminte pentru a germina la primavara? sau sa ii mai fac o scarificare prin martie-aprilie si atunci sa ii dau seminte noi? ma gandesc ca va fi dupa zapada si solul va avea suficienta apa
  llUNA ASTA NU PREA II INDICATA PT ESCARIFICARE.GAZONUL INCEPE SA STAGNEZE DATORITA FRIGULUI .ACUMA POATE CU SCHIMBAREA ASTA DE VREME CA IARNA E VARA SI VARA IARNA))))) OATE CA SE POATE FACE.nU TREBUIE SA ARUNCI SEMINTE.iN PRIMAVARA ESCARIFICAL  IN LUNG SI-N LAT.BINE AR FI SA SA II PUI NISIP APOI INGRASAMANT SI APA.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TJjSxGZJKi4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] TUNDE GAZONUL SCURT SE ESCARIFICA IN LUNG SI IN LAT APOI SE IMRASTIE NISIP DAR ATENTIE SA NU FIE SARAT.APOI INGRASAMANT SI APA .iN FIECARE AN NISIP . II VINE DE MINUNE

View PostAlexinhio, on 18 octombrie 2018 - 14:20, said:

Salutari! Am citit cu interes acest topic si am descoperit lucruri noi, abia astept sa le pun in practică.
Locuiesc intr-o zona de munte, unde temperaturile sunt un pic mai scazute, iar la sf. lunii septembrie am semanat si eu semintele de gazon, in prezent acesta arata cam asa ➡️ https://imgur.com/a/9Dm8ZhT .
Inca nu e crescut uniform, sunt zone in care nu a crescut dar sper ca va recupera.
Ce imi recomandati cu tunsul acestuia, cam cat sa il mai las sa creasca? Trebuie luat in considerare si faptul ca se apropie rapid si iarna, care aici in general vine mai repede..
  fRIGUL INCETINESTE CRESTEREA IERBII.se poate recupera  ori ba.daca samanta o sa-ti putrezeasca nu o sa se recupereze daca nu da.in primavara insanamtezi zonele cu lipsa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate