Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#1747
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Voi nisip pt top-up cat folositi la 100mp? Banuiesc ca in strat de 1cm ar trebui cam 1mc pe 1mp de gazon. Corect?

Si cum il imprastiati: cu lopata si grebla, cu caruciorul pt fertilizatori?

Edited by godaro, 11 November 2018 - 11:47.


#1748
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postgodaro, on 11 noiembrie 2018 - 11:44, said:

Voi nisip pt top-up cat folositi la 100mp? Banuiesc ca in strat de 1cm ar trebui cam 1mc pe 1mp de gazon. Corect?

Si cum il imprastiati: cu lopata si grebla, cu caruciorul pt fertilizatori?
iO IL PUN GRAMAJOARE FAC UN T  DIN LEMN SI IL IL FREC IN STANGA SI-N DREAPTA ))) PANA INTRE IN GAZON CA RAMANE PUTIN LA SUPRAFATA NU-I PROBLEMA ODATA CU CRESTEREA GAZONULUI DISPARE. NUMAI GRIJA SA NU PUI NISIP CU SARE

#1749
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Si nisipul il adaugi INAINTE de suprainsamantare sau DUPA? Ca imi e neclar cand si cum tragi nisipul cu T-ul cu pricina.

#1750
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postgodaro, on 11 noiembrie 2018 - 21:04, said:

Si nisipul il adaugi INAINTE de suprainsamantare sau DUPA? Ca imi e neclar cand si cum tragi nisipul cu T-ul cu pricina.
  scuze am inteles faptul ca vrei sa pui nisip pe gazon   .Gazon care deja il ai.Asta e alta mancare de peste io an de an fac asta .Tu te refereai cand insamantezi .Pai io as pune 10 cm si as amesteca cei 10 cm cu  alti 10  ori 15 din pamantul peste care il pui.Asa sa pui 1 cm si sa insamantezi nu pera ii vad rostul.

#1751
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Da, am gazon de 5ani. La anul suprainsamantez si pun si niste nisip. Care e ordinea? Vorbesc de improspatarea unui gazon care deja are o varsta. Adica ... suprainsamantare / overseeding.

Edited by godaro, 11 November 2018 - 21:37.


#1752
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Io as face asa as pune 10 ori 15 cm as amesteca pana la o adancime de  20-25 cm l-as amesteca bine l-as nivela si l-as uda zile  in fiecare zi cu un furtun car in capar sa aiba un dispozitiv de imprastiat apa sub forma fina  asa nu o sa faca gauri in teren.L-AS UDA PANA SE ASEAZA PAMANTUL ASA POTI SA VEZI UNDE AI DENIVELARI si as nivela adaugand amestec de pamant si nisip  .odata bine tasat  as face instalatia  de aspersoare  apoi as semana.Iar in jurul fiecarui aspersor as pune un tub de PVC diametrul depinzand de ce grosime are aspersorul in felul asta Doamne fereste ai problema cu aspersorul gazonul frumos si bine inchegat  fara tubul de PVC trebuie sa sapi sa strici iarba sa pui alt aspersor ori sa innlocuiesti interiorul aspersorului.Daca ai tubul de PVC nu e nevoie sa strici un fir de iarba.

View Postgodaro, on 11 noiembrie 2018 - 21:36, said:

Da, am gazon de 5ani. La anul suprainsamantez si pun si niste nisip. Care e ordinea? Vorbesc de improspatarea unui gazon care deja are o varsta. Adica ... suprainsamantare / overseeding.
Hai ca ne intelegem bine)))Deci tu ai gazon gata i facut crescut.Ai goluri in el portiuni  fara gazon ori ce de ce vrei reinsamantare?O poza ceva

#1753
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
E un gazon de nota 8-9, intretinut cat am putut eu de bine.  Doar ca are o varsta, mai trebuie suprainsamantat. La anul vreau sa pun nisip si niste seminte. Asa... pt improspatare si completare. Eu la primavara intentionez sa fac asa ... nisip, scarificat, aerat, suprainsamantat, tavalugit.

#1754
andrei_dei

andrei_dei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.04.2011

View Postgodaro, on 11 noiembrie 2018 - 21:44, said:

E un gazon de nota 8-9, intretinut cat am putut eu de bine.  Doar ca are o varsta, mai trebuie suprainsamantat. La anul vreau sa pun nisip si niste seminte. Asa... pt improspatare si completare. Eu la primavara intentionez sa fac asa ... nisip, scarificat, aerat, suprainsamantat, tavalugit.
Mie logic mi se pare urmatoarea ordine (de fapt, eu asa am si facut, dar fara echipament dedicat, scarficator, aerator, ci unelte din magazinele de bricolaj = lucru manual)
- scarificat foarte foarte bine a.i. sa indepartezi stratul de "iarba moarta" si sa expui solul
- aerat pentru a decompacta solul
- adus nisip si incorporat cu ajutorul unei maturi de exterior. La mine, rolul nisipului a fost sa nivelez terenul (operatiune pe care o voi repeta, deoarece nu se poate adauga decat putin cate putin), nu neaparat sa ajute la insamantare. Daca ai deja terenul nivelat si vrei strict pentru suprainsamantare, imprastii samanta si apoi pui un strat foarte mic de nisip peste.
- insamantare (multa, mai multa decat crezi ca trebuie)
- tavalugit nu cred ca mai este nevoie (parerea mea)
Niste poze ar fi binevenite.

#1755
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postgodaro, on 11 noiembrie 2018 - 21:44, said:

E un gazon de nota 8-9, intretinut cat am putut eu de bine.  Doar ca are o varsta, mai trebuie suprainsamantat. La anul vreau sa pun nisip si niste seminte. Asa... pt improspatare si completare. Eu la primavara intentionez sa fac asa ... nisip, scarificat, aerat, suprainsamantat, tavalugit.
NU ARE NIMIC VECHIMEA EL SE REFACE EL SE MULTIPLICA ENGLEZII AU O VORBA GAZONUL INCEPE SA FIE GAZON DUPA 100 DE ANI. In Martie- Aprilie sa zicem Mai cand ii fain afara ii tunzi  imediat il scarifici in lung si-n lat l-ai greblat bine ii pui nisipul  daca ii uscat ii perfect daca nu asa mai umed il intinzi ziua cu soare se usca repede il imprastii in toate partiile cu T-ul sa intre bine in gazon  ii tragi ingrasamant si o buna udare la furtun asta in aceeasi zi. Apoi La trei zile o alta udare la furtun buna sa-i tihneasca si lasa sa fie,,rau,, sa vezi ce bine o sa-i priasca.Ingrasamant cu actiune lenta pe langa NPK sa contina Fe,Ca si alte microelemente daca gasesti ar fi super daca nu NPK.

In primavara scarifici apoi se pune nisipul apoi ingrasamantul si udat cum ti-am zis.Aireare colo prin Iulie il lasi cateva luni  nu ii dai toate deodata  si scarificare si aireare .Nprmal scarificarea e un fel de aireare la nivel doar de gazon  aireatul ii la nivel de pamant.

#1756
cristianono

cristianono

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2018
Buna ziua,
As vrea sa pun ingrasamant acum inainte de zapada/inghet, este tarziu?

#1757
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcristianono, on 24 noiembrie 2018 - 10:57, said:

Buna ziua,
As vrea sa pun ingrasamant acum inainte de zapada/inghet, este tarziu?
Trebuie sa pui pe zapada fertilizator sa se topeasca si integreze treptat. Nu este bine sa dai daca nu uzi dupa, nici iarna nici vara. Mie mi se pare de cam nepotrivit acum, as da prin ianuarie daca e zapada, practic iarba va avea nevoie de nutrienti cand incepe sa se incalzeasca, prin martie aprilie.

#1758
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Dupa insamantare trebuie udat zilnic,rasare cam dupa o saptamana, daca va ingheta nu cred ca vei face mare lucru, mie mi se pare riscant acum.

Edited by DanN3000, 24 November 2018 - 14:59.


#1759
andrei_dei

andrei_dei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.04.2011
Eu tocmai ce am aplicat ingrasamant cu actiune rapida, mai exact uree (trebuia lichida, dar nu am gasit asa ca am luat granule si am dizolvat-o in apa). Ar fi trebuit sa ud dupa ce am aplicat, insa s-a anunat ninsoare maine in zona mea asa ca nu imi fac griji.
Nu stiu daca am facut neaparat bine (m-am ghidat dupa ce am citit pe forumurile de afara), insa am auzit si de varianta imprastierii pe zapada, deci tind sa cred ca nu are vreo importanta cand aplicam, atata timp cat iarba este in hibernare.

#1760
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postandrei_dei, on 27 noiembrie 2018 - 09:56, said:

Eu tocmai ce am aplicat ingrasamant cu actiune rapida, mai exact uree (trebuia lichida, dar nu am gasit asa ca am luat granule si am dizolvat-o in apa). Ar fi trebuit sa ud dupa ce am aplicat, insa s-a anunat ninsoare maine in zona mea asa ca nu imi fac griji.
Nu stiu daca am facut neaparat bine (m-am ghidat dupa ce am citit pe forumurile de afara), insa am auzit si de varianta imprastierii pe zapada, deci tind sa cred ca nu are vreo importanta cand aplicam, atata timp cat iarba este in hibernare.
Urea nu prea ii sa zicem un oingrasamant ii mai mult sa faca verde gazonul.NPK-ul cu micro elemente ii adevaratul ingrasamant.Acum in perioada asta gazonul doarme e oprit nu are rost ingrasamantul in primavara cand se ,,trezeste,, atunci da.

#1761
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Gazonul meu are 5 ani.
In octombrie l am tuns la 3,5 cm, scarificat cu simt de raspundere(am scos 5 roabe din aprox. 250 m2), aruncat samanta in portiunile unde s a rarit bine de tot, apoi acoperit cu mix de pamant si nisip.
Am imprastiat NPK peste tot si udat de 2 ori pe zi. Rezultatul a fost miraculos. Ultima tunsoare inainte de iarna am facut o tot la 3,5 cm. Maine o sa arunc din nou NPK peste zapada.

#1762
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Al meu are 2 ani, nu am facut scarificare niciodata, deocamdata se prezinta bine. Ce scarificator folosesti? Va trebui sa cumpar si eu unul, am 200 m2.

#1763
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Grebla Gardena speciala pt scarificat.

#1764
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Grebla Gardena care,din cate imi aduc eu aminte, e undeva la 300 de ron?? Gresec cumva? Sigur am vazut pe un magazin online o grebla "de firma" la banii astia,e modelul ala cu roti.

La banii astia, sincer, mai pui 150 de ron si iti iei unul electric.

Eu am luat o astfel de grebla,cica de scarificat, cu roti si maner lung, de la Dedeman....extraordinar de inutila, am aruncat 80 de ron pe fereastra,la.propriu. mai ales daca ai si un pamant mai tare si un gazon mai viguros, grebla asta e aparat de rupt spatele.

Eu ,dupa lungi incercari de a inchiria un scarificator in zona mea,am renuntat la idee si am sacrificat 450 ron si mi am luat unul electric. Am preferat sa imi iau dintr un magazin de bricolaj din considerente de garantie (din p.v meu , mult mai simplu de mers la magazin decat de re trimiti prin curier la un magazin online ,in caz de probleme). Am ales unul din LeroyMerlin,Stenhouse sau ceva de genul...e forta, merita toti banii,chiar nu mi_a parut rau.

Edited by cuculea, 03 December 2018 - 07:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate