Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#1693
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 29.09.2008

 edi10000, on 19 septembrie 2018 - 17:34, said:

Mda, vad ca incerci sa-i vinzi legume gradinarului. Am folosit asta (foto 1). Pentru scarificare folosesc ce este in foto 2:
Asa e, nu prea stiu ce sa ii fac sa arate bine si al meu. Oi gresi si eu pe undeva ce sa zic, dar o parere nu strica...

Attached Files



#1694
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Felicitari pentru cat de bine arata gazonul, dar nu vad legatura cu afirmatiile mele. Ce are a face modul in care arata gazonul dvs cu operatia facuta de mine? Stiti mai bine cum se numesc accesoriile aparatului meu si ce face fiecare?

Edited by edi10000, 19 September 2018 - 19:13.


#1695
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 29.09.2008
Nimic, succes.

#1696
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,
Ce parere aveti despre Waterless Turfline sau Sunshine Turfline in cazul zonelor insorite de dim pana seara?
Este mai rezistent decat celelalte soiuri?

Eu am luat in gazon de soare de la horn.. parca FloraSelf..Dar nu cred ca fac mare lucru cu el.

M-am uitat pe cutia de la Turfline si vad ca are si seminte de buruieni.

Exista gazon numai cu iarba?

Thx all,

Edited by manead, 20 September 2018 - 08:40.


#1697
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 29.09.2008

 manead, on 20 septembrie 2018 - 08:33, said:

Salut,
Ce parere aveti despre Waterless Turfline sau Sunshine Turfline in cazul zonelor insorite de dim pana seara?
Este mai rezistent decat celelalte soiuri?

Eu am luat in gazon de soare de la horn.. parca FloraSelf..Dar nu cred ca fac mare lucru cu el.

M-am uitat pe cutia de la Turfline si vad ca are si seminte de buruieni.

Exista gazon numai cu iarba?

Thx all,
Daca nu se inghesuie nimeni ma bag eu in seama.... Gazonul profesional costa, la fel ca si semintele. Ca sa iti faci o idee, cele din gama profesionala [Scotts Everis si Proselect] sunt in jur de 300 lei sacul de 10Kg. Acum tu decizi daca merita, ce iti doresti, cat vrei sa investesti.
Ce ai scris tu mai sus este din gama low cost, rezistenta scazuta la trafic, la boli, regenerare scazuta, trebuie mai multa munca la el.  
Ca sa ai gazon englezesc - cauta pe cutii care are Lolium perenne cel mai mare procentaj, aia este iarba gazon in fapt. Evident ca exista, eu folosesc pentru reinsamantarea zonelor care se deterioreaza acest tip: PROSELECT RENOVATOR de la Everris.

#1698
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 08.09.2006
Iti dai seama ca nu as vrea sa investesc f mult I gazon. Ma intereseaza ceva care sa nu se mai usuce atat de repede cand este soarele pe el.
Sa inteleg ca tot ce gasesc pe la bricolaj e plin de buruieni?

#1699
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 29.09.2008

 manead, on 20 septembrie 2018 - 13:46, said:

Iti dai seama ca nu as vrea sa investesc f mult I gazon. Ma intereseaza ceva care sa nu se mai usuce atat de repede cand este soarele pe el.
Sa inteleg ca tot ce gasesc pe la bricolaj e plin de buruieni?
Nu neaparat, dar in majoritate sunt produse economice, cauta sa aiba in compozitie mai mult Lolium perenne si mai putine tipuri de alte seminte. Dar daca nu il uzi si nu il fertilizezi periodic nu o sa reziste nici cel scump daca este numai la soare.

#1700
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 08.09.2006
De accord in totalitate cu ce zici.
Eu am incercat pana acum de parc, de sport... in ideea sa fie rezistent la tavaleala.
Ma gandeam daca, in comparatie cu acele tipuri, cele enumerate ar fi mai rezistente la soare.  Tot cu irigare la 2 zile.. si fertilizare

Edited by manead, 20 September 2018 - 14:53.


#1701
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 29.09.2008

 manead, on 20 septembrie 2018 - 14:52, said:

De accord in totalitate cu ce zici.
Eu am incercat pana acum de parc, de sport... in ideea sa fie rezistent la tavaleala.
Ma gandeam daca, in comparatie cu acele tipuri, cele enumerate ar fi mai rezistente la soare.  Tot cu irigare la 2 zile.. si fertilizare
Tipul de iarba rezistent la seceta [si soare mult] este cea cu radacinile f lungi, dar nu este atat de aspectuos ca cel de care ti-am scris mai sus [face seminte repede si firul nu este chiar drept]. Festuca Arundinaceea este din tipul aceasta, cauta un tip de produs care sa aiba asta in compozitie mai mult de 40-50% daca asta iti doresti.

#1702
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Turfline-ul nu este in nici un gazon din gama economica (este aproape la acelasi pret cu Scotts). Haideti sa nu inducem in eroare, nu este Scotts cel mai bun gazon asa cum Turfline nu este slab. Sunt pe acolo, gama medie.

#1703
flaviusMN

flaviusMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 07.03.2015
Vreau sa suprainsamantez dupa scarificarea de toamna o zona foarte expusa la soare. Imi puteti recomanda niste seminte?
Pretul nu este foarte important daca calitatea este exceptionala.

#1704
alinteodor79

alinteodor79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.04.2018
Locuiesc la casa de prin 2010 si am avut un gazon acceptabil pana anul trecut cand am decis sa fac niste schimbari(Gard, pavaj in jurul casei, etc) motiv pentru care anul acesta am mai adus inca 4 mc de pamant pt nivelare si am instalat si aspersoare telescopice(Rainbird).
Am insamantat gazonul pe 15.07.2018 si pozele sunt facute astazi.
Stiu ca mai trebuie sa astept pana voi avea un gazon adevarat insa eu zic ca se prezinta bine momentan.
pt buruieni urmeaza sa folosesc dicopur selectiv anul urmator, nu as risca acum avand in vedere ca e inca firav gazonul.
Am pus si o poza din timpul lucrarilor pt Aspersoare.
Ca si idee gazonul vechi nu a fost pierdut in totalitate, dar a fost acoperit de pamantul nou adus anul acesta.
Am folosit seminte Turfline cumparate din Dedeman(amestec din cutii la 1 kg turbo, sport, sun, vreo 4 tipuri)

sunt deschis la critici, sfaturi, etc.

Attached Files


Edited by alinteodor79, 21 September 2018 - 09:50.


#1705
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 29.09.2008

 flaviusMN, on 21 septembrie 2018 - 09:14, said:

Vreau sa suprainsamantez dupa scarificarea de toamna o zona foarte expusa la soare. Imi puteti recomanda niste seminte?
Pretul nu este foarte important daca calitatea este exceptionala.
Am mai scris putin mai sus, cauta Festuca Arundinacea in concentratie mai mare in pachet, este unul din tipurile de iarba cu f mare rezistenta la seceta si soare. Exemple din ce e pe piata ar fi PROSELECT THERMAL FORCE sau mai sunt de la Agro CS, imi scapa numele exact acum. Daca esti din Buc sau imprejurimi mergi cu incredere la cei din Agronomie [parcuri.gradini parca au siteul] cu poze si te mai sfatuiesc si ei, eventual iti si comanda ce ai nevoie.

 alinteodor79, on 21 septembrie 2018 - 09:33, said:

Locuiesc la casa de prin 2010 si am avut un gazon acceptabil pana anul trecut cand am decis sa fac niste schimbari(Gard, pavaj in jurul casei, etc) motiv pentru care anul acesta am mai adus inca 4 mc de pamant pt nivelare si am instalat si aspersoare telescopice(Rainbird).
Am insamantat gazonul pe 15.07.2018 si pozele sunt facute astazi.
sunt deschis la critici, sfaturi, etc.
arata f bine pt varsta lui :). Deocamdata nu ai ce sa ii mai faci, era bine daca puneai sub pamantul nou ceva nisip, ajuta la drenaj si iti reduce riscul de aparitie a fungilor. Da-i fertilizator de toamna, mai tunde-l de cateva ori si mai da ceva samanta. Eu as scoate iarba din jurul pomilor, ajuta si dezvoltarea pomilor si pe tine la tuns [in jur de 30cm de jur imprejur], daca o lasi pomii vor fi predispusi sa faca viermi la radacina, mai ales in conditii de irigat zilnic.

Edited by dell99, 21 September 2018 - 09:54.


#1706
alinteodor79

alinteodor79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.04.2018

Quote

arata f bine pt varsta lui Posted Image. Deocamdata nu ai ce sa ii mai faci, era bine daca puneai sub pamantul nou ceva nisip, ajuta la drenaj si iti reduce riscul de aparitie a fungilor. Da-i fertilizator de toamna, mai tunde-l de cateva ori si mai da ceva samanta. Eu as scoate iarba din jurul pomilor, ajuta si dezvoltarea pomilor si pe tine la tuns [in jur de 30cm de jur imprejur], daca o lasi pomii vor fi predispusi sa faca viermi la radacina, mai ales in conditii de irigat zilnic.

Pana acum am folosit fertilizator de la Azomures(NPK 16-16-16) la sac de 50KG aproximativ 100 ron.
Poti sa-mi recomanzi un fertilizator bun pentru toamna?
In general tund gazonul de doua ori pe saptamana.

Merci pentru sfatul legat de gazon in jurul pomilor.

#1707
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 29.09.2008

 alinteodor79, on 21 septembrie 2018 - 10:21, said:

Pana acum am folosit fertilizator de la Azomures(NPK 16-16-16) la sac de 50KG aproximativ 100 ron.
Poti sa-mi recomanzi un fertilizator bun pentru toamna?
In general tund gazonul de doua ori pe saptamana.

Merci pentru sfatul legat de gazon in jurul pomilor.
Sunt multe foarte bune, in general trebuie sa te uiti la gradul de absortie [in cat timp se dizolva] acele granule, cu cat e mai lenta cu atat ii place mai mult. Incearca din cand in cand sa ii dai si foliar [mai ales cand e cald afara] - cropmax, bionat cu vermorelul sau cu ce ai de stropit pe acasa. Fertilizarea foliara place si la restul plantelor, daca aveti flori.
Am scris mai sus ce folosesc eu si e o poza cum arata [Scotts mentenance sau full season - este mai scump dar dureaza efectul cam 3 luni]. Compo iar este destul de bun, Agro CS la fel.
Legat de erbicidare, sa stii ca recomandarea este sa dai toamna, explicatia ar fi ca in acest sezon semintele buruienilor cad peste tot si stau frumos la germinat iarna, primavara ies mai multe si mai viguroase daca nu le deranjeaza nimic.

Edited by dell99, 21 September 2018 - 10:34.


#1708
alinteodor79

alinteodor79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.04.2018

 dell99, on 21 septembrie 2018 - 10:33, said:

Legat de erbicidare, sa stii ca recomandarea este sa dai toamna, explicatia ar fi ca in acest sezon semintele buruienilor cad peste tot si stau frumos la germinat iarna, primavara ies mai multe si mai viguroase daca nu le deranjeaza nimic.
Crezi ca as putea sa folosesc Dicopur selectiv anul acesta(luna Octombrie)? Am evitat, avand in vedere ca e gazon insamantat de cateva luni.

#1709
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 29.09.2008

 alinteodor79, on 21 septembrie 2018 - 11:34, said:

Crezi ca as putea sa folosesc Dicopur selectiv anul acesta(luna Octombrie)? Am evitat, avand in vedere ca e gazon insamantat de cateva luni.
Eu nu am folosit pana acum, nu stiu exact ce sa zic legat de asta. Stiu ca e cam singurul recomandat pt gazon dar nu am vazut actiunea pana acum....

#1710
Varfu_Cerului

Varfu_Cerului

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.04.2009
dell 99..... acest ingrasamant foliar de la linkul urmator este cel de care zici tu ? (cropmax)
https://www.emag.ro/...bf3a9bfb840199f

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate