Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#1675
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Am facut o aerare medie, pentru toamna. A iesit un munte de iarba uscata si radacini. Urmeaza sa-l greblez, ud si saptamana viitoare ii dau nutrientii pentru toamna. Vad ca se aseaza roua in fiecare dimineata, deci era vremea pentru asa ceva.

#1676
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,515
  • Înscris: 15.06.2007
Ai ceva aparat/masinarie pentru procedura asta ?

#1677
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Aerare sau scarificare? Poti sa ne spui cum ai procedat si cu ce? Al meu este in al doilea an si inca nu i-am facut nimic, doar i-am dat cu complexe, taiat si udat zilnic.

Sunt la a doua suprafata de gazon de semanat, cam 40 m2 dreptunghiular, am comandat la Gardenium aspersoare si electrovana, astept sa le primesc prin curier, sap de zor, merge extraordinar de greu, am prasit deja tot pirul, acum sap la cazma, mai dau de caramizi, radacini de pir, munca bruta! Vad ca dupa ce dau cu grebla ramane destul de fin pamantul, stau in dubii daca sa mai caut o freza ceva, apoi sa bag teava pentru aspersoare. Am luat seminte Turfline de soare,  am mai completat si pe celelate zone pe unde am sapat sa bag aspersoarele, sunt curios cum va iesi!

Edited by DanN3000, 12 September 2018 - 14:53.


#1678
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 edi10000, on 12 septembrie 2018 - 12:28, said:

Am facut o aerare medie, pentru toamna. A iesit un munte de iarba uscata si radacini. Urmeaza sa-l greblez, ud si saptamana viitoare ii dau nutrientii pentru toamna. Vad ca se aseaza roua in fiecare dimineata, deci era vremea pentru asa ceva.
Ii bine daca a iesit ai facut-o in lung si-n lat?Anul viitor in primavara fa in lung si-n lat apoi fa rost de nisip fin dar sa nu contina sare il imprastii cu lopata sau pui gramajoare si cu un T facut din lemn il intinzi in toate partiile pana intra in iarba nisipul sa fie uscat apoi ii dai un bun ingrasamant care sa contina in afara de NPK si fier calciu…..adica microelemente.Io ii dau cu PROTURF2 .

#1679
jimmy_x86

jimmy_x86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 06.02.2006

 Brick Top, on 10 septembrie 2018 - 16:35, said:

Doar o intrebare. Am luat NPK de la Azomures 16-16-16, la 10 kg. Stie cineva cat se da pe m2? Am cam 120 m2. Nu scrie nimic pe pachet, are doar o eticheta cu producatorul.
Si eu folosesc acelasi tip de ingrasamant. Dau 12-13kg la 180mp. Il ud foarte bine cu o zi inainte si imediat dupa ce aplic.

#1680
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 dell99, on 22 august 2018 - 12:03, said:

Depinde foarte mult de sol evident, cat este de umbrit si insorit, eu modific cand este cazul timpii, anul asta a si plouat foarte mult, nu am dat mai mult de ce am scris apa, nici nu se simte nevoia. Eu am 5 zone separate la instalatia de irigat, fiecare cu cate 4-5 aspersoare. Nu e o stiinta exacta, eu invat din ce vad de cativa ani, nu e o reteta universala din pacate.
Corect.Dupa un timp simti dupa cum il vezi simti gazonul ce si cat si cum ii trebuie.

 jimmy_x86, on 12 septembrie 2018 - 20:13, said:

Si eu folosesc acelasi tip de ingrasamant. Dau 12-13kg la 180mp. Il ud foarte bine cu o zi inainte si imediat dupa ce aplic.
  Inainte il tunzi apoi dai ingrasamantul apoi udeala buna. Asta in aceeasi zi nu e necesar inainte cu o zi sa il uzi.Ca daca ii dai ingrasamantul inainte si apoi il tunzi adio ingrasamant

 dell99, on 22 august 2018 - 15:00, said:

Eu am unul de la Hunter [SENZOR DE UMIDITATE IN SOL HUNTER SOIL-CLIK], asa este toata instalatia de irigat, este conectat ca si cel de ploaie in programator. cel de ploaie de la Hunter se numeste Miniclik. Evident ca sunt o sumedenie de firme si oferte in zona asta, eu am ales sa o fac pe toata cu produse de la Hunter ca asa mi-a recomandat si mie firma cu care am facut lucrarea. Cred ca sunt multe mult mai ieftine si functioneaza, nu stiu prea multe ca atunci am ales pe baza ofertelor de la 2 firme. Probabil am avut noroc ca nu am avut nicio problema de 3 ani cu instalatia [de fapt mi-a ros cainele cablul de la senzorul de ploaie dar nu pot da vina pe produs].
Ai ales bine cele mai bune sant TORO apoi Hunter.Cum faci daca nu ai umiditatea egala pe tot terenul ceeace e normal si se intampla?Sant zone care absorb mai mult apa alte mai putin.Zone cu un anumit grad de umiditate altele alt grad?

 DanN3000, on 12 septembrie 2018 - 14:51, said:

Aerare sau scarificare? Poti sa ne spui cum ai procedat si cu ce? Al meu este in al doilea an si inca nu i-am facut nimic, doar i-am dat cu complexe, taiat si udat zilnic.

Sunt la a doua suprafata de gazon de semanat, cam 40 m2 dreptunghiular, am comandat la Gardenium aspersoare si electrovana, astept sa le primesc prin curier, sap de zor, merge extraordinar de greu, am prasit deja tot pirul, acum sap la cazma, mai dau de caramizi, radacini de pir, munca bruta! Vad ca dupa ce dau cu grebla ramane destul de fin pamantul, stau in dubii daca sa mai caut o freza ceva, apoi sa bag teava pentru aspersoare. Am luat seminte Turfline de soare,  am mai completat si pe celelate zone pe unde am sapat sa bag aspersoarele, sunt curios cum va iesi!
La doi ani nu il ai asa de des sa necesite o escarificare.Daca te tin buzunarele ia-ti aspersoare TORO sant cele mai bune daca nu HUNTER.RABDARE SI TUTUN ENGLEZUL SPUNE CA UN GAZON E UNUL ADEVARAT DUPA 100 DE ANI.

#1681
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Eu am luat aspersoare Irritol cu duze separate, sunt foarte solide, vad ca sunt la acelas pret cu Toro. Turfline vad ca scoate capul, bag apa la greu.

#1682
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 DanN3000, on 13 septembrie 2018 - 12:51, said:

Eu am luat aspersoare Irritol cu duze separate, sunt foarte solide, vad ca sunt la acelas pret cu Toro. Turfline vad ca scoate capul, bag apa la greu.
  Cele mai bune sant TORRO urmat de HUNTER.Astea sant Ferrari ,mercedesul ,bmw -ul----apersoarelor..In fine cand instalezi aspersorul depinzand de ce tip ii micut sau mare tu baga un tub de PVC peste el apoi pune in jurul lui pamantul .Tubul de PVC sa fie la nivelul pamantuli pe care o sa insamantezi gazon.De ce sa faci asta Simplu.Daca cumva se strica aspersorul nu trebuie sa rupi gazonul  sa sapi pe langa aspersor sa il rezolvi.Scoti incet tubul de PVC cu o cheie de instalatos prinzi finut carcasa exterioara a aspersorului care e infiletata in teava de alimentare cu apa  desurubezi partea interioara  a aspersorului o inlocuiesti cu cea noua si buna apoi reintroduci tubul totul perfect gazonul fara sa fie stricat in jurul aspersorului.

#1683
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Foarte buna ideea, o voi folosi!  Am primit aspersoarele Hunter, nu-mi plac, cele Irritol au umarul interior pronuntat si am putut sa bag garnitura de cauciuc pentru etansare, Hunter nu au, voi fi nevoit sa pun teflon pentru etansare, nu- mi place, asa cu garnitura doar infiletez si gata!

#1684
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 29.09.2008

 edi10000, on 12 septembrie 2018 - 12:28, said:

Am facut o aerare medie, pentru toamna. A iesit un munte de iarba uscata si radacini. Urmeaza sa-l greblez, ud si saptamana viitoare ii dau nutrientii pentru toamna. Vad ca se aseaza roua in fiecare dimineata, deci era vremea pentru asa ceva.
E scarificare ce ai facut, aerarea consta in inteparea lui (practic scoate niste doape ca tirbusonul :).  E util sa treci de 2 ori prin el in sensuri diferite, sa greblezi rapid apoi, nu ii face bine sa stea iarba aia pe el. Eu apoi trec cu masina de tuns peste el sa adune ce a ramas de la greblat, scopul este sa cureti radacinile de ce s-a adunat peste vara.

#1685
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Mai imprastii nisip dupa scarificare?

Edited by DanN3000, 16 September 2018 - 08:34.


#1686
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 29.09.2008

 DanN3000, on 16 septembrie 2018 - 08:31, said:

Mai imprastii nisip dupa scarificare?
Eu nu prea, de fapt nu, cu exceptia momentelor cand mai amestec cu samanta si dau pt regenerare. Ii dau insa ingrasamant bun dupa fiecare scarificare.

Attached Files



#1687
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,
Am si eu un gazon... vai mama lui Posted Image
Cam asa:
Attached File  20180916_155759.jpg   683.69K   34 downloads
Attached File  20180916_155933.jpg   768.12K   28 downloads
Attached File  20180916_160143.jpg   1019.58K   30 downloads



Este batut de soare toata ziua.. de la rasarit la apus.
L-am udat, i-am mai dat si cu ingrasamant.. degeaba. Cred ca a fost prea des si nu a avut aer. I-am dat si cu fungicid.
Am incercat sa fac o scarificare.. nu am masina, o fac manual, cu grebla. Sunt locuri unde iese tot, in altele mai ramane cate ceva.

Ce as dori sa stiu:
1. Cel uscat - mai are vreo sansa sa isi revina in toamna? Sau trebuie scos de tot?
2. Reinsamantez acum, in toamna, sau astept pana in primavara?
3. Daca reinsamantez, dau si ingrasaman dupa ce rasare, inainte de iarna?

Sau pun pavele? Posted Image

#1688
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Gazonul trebuie intretinut. Daca il ai in curte si esti langa el, poti sa mai incefci, daca treci rar pe la el, e naspha! Ce suprafata ai? Cum il uzi? Cum il tai? Daca bate soarele non stop in el, trebuie apa nu gluma! Eu pentru ca vin saptamanal sau cel mult la doua saptamani am optat pentru programator! Am facut prima data o linie de aspersoare ieftine, dsdeam drumul la robinet si gata. Apoi am luat electrovana si programator, alti bani si tot asa n-am terminat nici acum, sunt la a treia linie de udat!


#1689
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 08.09.2006
Sunt langa el. Il udam la 2 zile, seara. nici prea mult, nici prea putin.
Imi era frica sa nu faca ciuperci daca udam mult.
De taiat il taiam la pozitia din mijloc, dar la ultimile 2 taieri l-am taiai la pozitia cea mai de sus.

Cu aspersoare am incercat da nu imi ajunge presiunea din hidrofor la ultimul - adica dupa vreo 20m.

Dar.. mai pot salva ceva din ala uscat?

#1690
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Revin: am facut aerare, nu scarificare. Eu am o ustensila care face si aerare si scarificare, se schimba doar instrumentul de lucru. Se gasesc pe piata unelte pentru toate buzunarele, eu am unul de buget (consider ca nu merita ceva sofisticat pentru necesitatile mele).

#1691
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 29.09.2008

 edi10000, on 18 septembrie 2018 - 15:02, said:

Revin: am facut aerare, nu scarificare. Eu am o ustensila care face si aerare si scarificare, se schimba doar instrumentul de lucru. Se gasesc pe piata unelte pentru toate buzunarele, eu am unul de buget (consider ca nu merita ceva sofisticat pentru necesitatile mele).
https://www.google.r...vCODGhZOzqDm1M:

#1692
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Mda, vad ca incerci sa-i vinzi legume gradinarului. Am folosit asta (foto 1). Pentru scarificare folosesc ce este in foto 2:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate