Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3508 replies to this topic

#1639
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
Il arde soarele daca e prea scurt vara, eu tund mai lung si nu am probleme.

#1640
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Asa este. Cam in ce perioada incepem pregatirile de toamna? Folositi ingrasaminte? De care si cand? Aerare, scarificare faceti? Inca nu am utilaje. Avand cca 200 m2 voi incerca manual.

#1641
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 29.09.2008
Eu il scarific de 2 ori pe an, toamna tarziu si primavare devreme. Aerare de cate ori e nevoie, de vreo 2 ori primavara de obicei. Nu cred ca stii exact cum se face manual scarificarea de te gandesti ca o faci cu grebla si furca cumva, noua nu ne-a iesit, iti sare mana din umar dupa ce racai cu grebla cativa metri, dar ma rog, poti incerca.
Eu fertilizez de mai multe ori pe an [ii dau din 3 in 3 luni ingrasamant bun - Everris Full Season sau Mentenance, in functie de ce oferte gasesc, si completez cu cele foliare vara cand ii fac tratament de ciuperci, barzauni buruieni si alte bazaconii.
Oricum secretul este tunsul periodic si apa suficienta vara.

Attached Files



#1642
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 08.09.2006
Mama cat de frumos ee...!!!

Cand at fi recomandat sa incep repararea lui? Si cum?
In toamna, o scarificare si insamantare in locurile goale? Sau in primavara?
daca fac in toamna, ii dau ingrasamant inainte de iarna?

Edited by manead, 21 August 2018 - 13:21.


#1643
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 29.09.2008

 manead, on 21 august 2018 - 13:11, said:

Mama cat de frumos ee...!!!
Multumesc Posted Image Am si 2 elemente daunatoare [catei] care din cand in cand mai fac cate o gropita pe ici pe colo.... Asa arata primavara dupa scarificare, anul asta am scarificat dupa a 2a zapada ca a fost vremea ciudata [in jur de 3-4aprilie]  ....

Toamna scarific dupa ce cad frunzele plantelor sa pot sa curat bine si ce ramane de la ele. Dupa fiecare scarificare dau si ceva samanta de completare in zonele mai goale, amestec intro roaba nisip si pamant la sac cu 5-6 kg de samanta de gazon si o imprastii pe unde mi se pare ca are nevoie si prin zonele unde mai strica cainii [alearga pe langa gard si fac poteca pe acolo]. Samanta data toamna iese primavara, cand incepe sa apara te uiti si mai completezi arunci daca e cazul.
Ingrasamant e bine sa ii dai pe zapada daca prinzi, daca nu imediat cum incepe sa invie iarba [sf lui martie-inceputul lui aprilie, dupa ce nu mai scade temperatura dupa 10grade], apoi din 3 in 3 luni iar dat - eu dau cam 10kg la 300mp [merg pe mai putin si mai des decat scrie pe reteta ca e pamantul f prost si apa calcaroasa in zona].

Attached Files


Edited by dell99, 21 August 2018 - 13:33.


#1644
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Te rog, ce scarificator ai? Am 205 m2 de gazon. Ce cumpar?Felicitari, foarte frumos, te voi deranja cu intrebarile daca nu te superi.

Edited by DanN3000, 21 August 2018 - 15:52.


#1645
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 29.09.2008

 DanN3000, on 21 august 2018 - 15:52, said:

Te rog, ce scarificator ai? Am 205 m2 de gazon. Ce cumpar?Felicitari, foarte frumos, te voi deranja cu intrebarile daca nu te superi.
Nu ma supar, eu am cumparat unul de 350lei din Bricostore, marca lor, era cel mai ieftin din cele cu sac. La cat il folosesc este foarte bun, in primul an am rupt 3 greble pana am decis ca nu e buna abordarea si am chemat pe cineva care a dat cu masina asta 15min si mi-a luat 120 lei....
Am observat ca nu trage cine stie ce in sac ce scoate, e si cam uda iarba smulsa, asa ca obisnuiesc sa trec cu scarificatorul de cate 2-3 ori in directii diferite si apoi sa o adun ce ramane cu masina de tuns care are putere mai mare :).

#1646
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Si aerarea? Cu ce o faci?

#1647
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 29.09.2008

 DanN3000, on 21 august 2018 - 16:06, said:

Si aerarea? Cu ce o faci?
Are tot masina asa alt set de tepi din aia care se monteaza - vine cu 2-3 chestii la ea. E destul de completa la banii astia, are si 3 trepte la care se poate seta ca adancime de patrundere a lamelor.

#1648
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Din pacate in Craiova nu este Bricodepot inca. Spune-mi, te rog, cum se numeste sa caut pe net, poate gasesc cu livrare.

Edited by DanN3000, 21 August 2018 - 16:22.


#1649
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 29.09.2008
https://www.bricodep...ric-1300-w.html
Era de genul asta doar ca avea si lame de scarificat. Intreaba daca asta poate si scatifica, e posibil sa nu fie completa descrierea.

#1650
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 21.01.2013
dell99 foarte frumos gazon aveti. felicitari. spuneti-mi va rog cat de des il udati si cat timp. eu am semanat de aproape 1 luna si de atunci il ud zilnic cate 30 minute la ora 4 dimineata (automat) si il tund cam la 4 zile. din pacate nu am nici o poza in calculatorul asta. a iesit ok, si cu buruieni bineinteles. ma intrebam daca nu ar fi bine sa raresc udarea de asta intreb cum faceti voi. multumesc.

#1651
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am ceva senzori de umiditate si mai ajusteaza ei, de exemplu cand e foarte cald ud mult dimineata [la ora 6am - in jur de 12min pe zona] si putina stropeala cand incepe sa apuna soarele [pe la 7pm - cate 3-4min pe zona]. Ce am facut diferit fata de anul trecut am scos udatul seara si noaptea care mi-a creat probleme cu ciupercile, si acum vad ca ii place sa il ud pe lumina.
Cand il vad ca sufera ii dau fertilizator si ud mult dupa, neaparat ziua pe lumina, ultima data duminica dimineata cand am vazut ca pe noi ne ocoleste ploaia am udat cate 20min pe zona suplimentar fata de ce avea programat. Observatie personala este ca daca ii dai multa apa trebuie sa ii dai si hrana pe masura ca altfel sufera de diverse carente si se ingalbeneste pe alocuri. Apa in exces dezvolta tot felul de fungi care se intind, de aia am spus ca evit sa ud seara cand este mediul propice pt astea se se intinda.

#1652
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 21.01.2013
12 minute cand e foarte cald este mult? deci s-ar parea ca ii dau prea multa apa. cu udatul ziua pe lumina (implicit pe caldura 30+ grade) nu stiu daca pot deoarece de jur imprejurul gazonului am trandafiri si oricat am reglat aspersoarele tot uda si trandafirii. noaptea pare a fi ok dar stiu ca ziua nu e recomandat deloc sa uzi plantele (pe frunze in mod special). deci am sa reduc treptat timpul de udare pana pe la 15 minute si am sa mut ora de udare mai spre dimineata.

Edited by blackiesasha, 22 August 2018 - 10:47.


#1653
jimmy_x86

jimmy_x86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 06.02.2006
Eu ud (zilnic de cand nu mai ploua, la 2 zile cand mai erau ploi), la 6 dimineata: 30 minute, apoi 10 min pauza, apoi inca 30 minute. Am 6 aspersoare la 180mp + 40ml tub picurare.
Nu stiu cum udati cate 10-20 minute, dar nu cred ca ajunge prea adanc apa aia...

Edited by jimmy_x86, 22 August 2018 - 11:43.


#1654
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 21.01.2013
probabil conteaza mult si zona din tara unde se petrece "actiunea". cert este ca la dell99 este suficient cat timp uda, dupa cum arata gazonul.

#1655
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 29.09.2008
Depinde foarte mult de sol evident, cat este de umbrit si insorit, eu modific cand este cazul timpii, anul asta a si plouat foarte mult, nu am dat mai mult de ce am scris apa, nici nu se simte nevoia. Eu am 5 zone separate la instalatia de irigat, fiecare cu cate 4-5 aspersoare. Nu e o stiinta exacta, eu invat din ce vad de cativa ani, nu e o reteta universala din pacate.

#1656
jimmy_x86

jimmy_x86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 06.02.2006
Corect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate