Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

probleme mari parchet laminat

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bilu

bilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.04.2007
Am montat aproape in toata casa parket laminat clasa 120 de 8 mm ,dublu clic ,fabricat in Germania.A fost montat peste ceva gresie si peste parchet clasic.Materialul pe care s-a montat a fost o spuma verde mai densa si mai scumpa decat cea obisnuita alba care se livreaza la rola.Arata nemaipomenit, nu sunt probleme sa se lase in anumite portiuni, DAR belea mare: ma incarc electrostatic asa de mult incat e aproape imposibil sa pun mana pe orice are legatura cu pamantul, inclusiv apa de la chiuveta.Sigur ,veti spune ca am pe mine inbracaminte sintetica ,etc.Nici gand ,au patit-o toti cei care au intrat in casa ,inclusiv parchetarul, de am ajuns sa ma si amuz.Am citit despre fenomen, dar niciunde nu am gasit solutii decat cum sa protejezi computerele nu fiintele vii. Singura varianta ar fi sa merg mereu in ciorapi sau descult ,atunci nemaifiind probleme pt ca se egalizeaza sarcinile ,pe cand daca e un dielectric (talpa de la pantof) e de groaza.Ar mai fi solutia de a te lega permanent cu un fir la pamant :D
   Daca cineva a patit acest lucru sau stie exact daca si cum se poate rezolva fac cinste :rolleyes:

#2
bilu

bilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.04.2007

 bilu, on Apr 24 2007, 07:57, said:

Am montat aproape in toata casa parket laminat clasa 120 de 8 mm ,dublu clic ,fabricat in Germania.A fost montat peste ceva gresie si peste parchet clasic.Materialul pe care s-a montat a fost o spuma verde mai densa si mai scumpa decat cea obisnuita alba care se livreaza la rola.Arata nemaipomenit, nu sunt probleme sa se lase in anumite portiuni, DAR belea mare: ma incarc electrostatic asa de mult incat e aproape imposibil sa pun mana pe orice are legatura cu pamantul, inclusiv apa de la chiuveta.Sigur ,veti spune ca am pe mine inbracaminte sintetica ,etc.Nici gand ,au patit-o toti cei care au intrat in casa ,inclusiv parchetarul, de am ajuns sa ma si amuz.Am citit despre fenomen, dar niciunde nu am gasit solutii decat cum sa protejezi computerele nu fiintele vii. Singura varianta ar fi sa merg mereu in ciorapi sau descult ,atunci nemaifiind probleme pt ca se egalizeaza sarcinile ,pe cand daca e un dielectric (talpa de la pantof) e de groaza.Ar mai fi solutia de a te lega permanent cu un fir la pamant :D
   Daca cineva a patit acest lucru sau stie exact daca si cum se poate rezolva fac cinste :rolleyes:


    scuze, imbracaminte

#3
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

Corect e de la imbracaminte. Nu ai ce face.

#4
lpedala

lpedala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.06.2006
problema asta am replicat-o intr-o cladire veche renovata in birou de firma. Se da un etaj de cladire de vreo 500mp, parchet laminat peste tot. Se curenteaza toti oamenii in prostie, ba unul de altul, ba de usa, ba de birou, de calculator, etc. Daca mergi mai taras de felul tau, problema se agraveaza, te incarci si mai tare. E chiar enervant.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cu cat umiditatea este mai scazuta cu atat se agraveaza fenomenul.
Nu dauneaza la computere daca le folosesti in mod normal si nu umbli in interiorul lor sa faci modificari sau sa atingi module de memorie sau altceva fizic in interior.. Atunci este obligatoriu sa fii conectat (descarcat electrostatic) printr-un fir la impamantare.

#6
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Asa era parchetul nostru de la liceu,ne distram de minune curentundu-ne unii pe alti.Chestia se intampla datorita fracarii pe parchet.

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
La cum sunt liceele de azi cred ca mai mult se freaca elevii intre ei decat de parchet.

Edited by keta, 03 January 2012 - 20:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate